כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב בתים פרטיים  //  משבדיה באהבה

משבדיה באהבה

הבית של האדריכלית ומעצבת הפנים אלכס מילאטינר משלב באלגנטיות ובחום בין עיצוב ישראלי לבין עיצוב שבדי אליו נחשפה בזמן שחייתה שם

מאת: לימור טל צילום: פלג אלקלעי


דרך ארוכה עברה  האדריכלית אלכס מילאטינר עד שהגיעה לעיסוקה הנוכחי. הדרך שעברה כוללת לימודי עיצוב טקסטיל ועבודה בתחום מספר שנים, עבודה כמעצבת גרפית שמתמחה בשימושיות באינטרנט, לימודי עיצוב פנים ואפילו תקופת מגורים בשבדיה בעקבות עבודתו של בעלה שבה התעצבה זהותה כאדריכלית. "הרבה מהרעיונות שלי מגיעים בעקבות הנסיעה הזאת לשבדיה", היא מספרת, "עיצוב מאוד נוכח בחיים של השבדים אבל בשונה ממה שאנחנו מכירים פה שם הדגש הוא על עיצוב עממי. אפילו במגזינים שם לא מציגים בתים מפוארים ויקרים אלא בתים של אנשים פשוטים שהיו להם רעיונות מיוחדים בעיצוב".

ומה מייחד את העיצוב השבדי?
"העיצוב השבדי משלב פשטות בעיצוב, פונקציונאליות ואיכות. זו ארץ שיש בה עץ בשפע וממנו עושים את רוב הרהיטים מעץ מלא בקווים ישרים ופשוטים לכאורה אבל באיכות שנשארת לדורות. עוד דבר שמאפיין את העיצוב שם הוא הצבעוניות – השבדים צובעים את הרהיטים והבתים שלהם בהמון צבעים בוהקים – אדום, צהוב, ירוק, כתום. אולי בגלל מזג האוויר החורפי…".

ואיך זה השפיע על עיצוב הבית שלך?
"אני עושה המון שימוש בעץ טבעי בהיר שאני קוראת לו 'עץ בלונדיני' – בוק, מייפל, ליבנה. הרבה פריטים בבית חזרו איתנו ארצה – הכורסא הצהובה, נמצאה מרופטת ברחוב שם ושופצה ורופדה פה, וכך גם השולחן העגול בסלון ששופץ כאן בהשפעה אירופית".

זה חלק מאיזושהי תפיסה אקולוגית?
"במקרה הזה לא, פשוט אהבתי את הפריטים האלה, אבל בשנים האחרונות אני מוצאת את עצמי עוסקת יותר ויותר בתחום של בנייה ירוקה ואקולוגית. בבתים שאני מתכננת אני מקפידה להתייחס לכיווני הרוח והאור ולסייע  בשיפור הנוחות האקלימית של הבית באמצעות תכנון נבון .ללקוחות שלי אני ממליצה שיתקינו הכנה למערכות אקולוגיות שממחזרות מים אפורים ועושות שימוש באור השמש כדי לייצר חשמל כמו פאנלים סולאריים.
"אני ממליצה להם על שימוש בחומרי בנייה מתקדמים כמו לוחות צמנטבורד וגבס שמבודדים טוב יותר ומאפשרים גמישות רבה יותר בעיצוב מחדש של הבית .וכן שימוש בחמרי בידוד וגימור ידידותיים לסביבה וחסכוניים באנרגיה.
בזמן התכנון, אני משתמשת בתכנות הדמיה המאפשרות לראות את תנועת השמש לפי העונות השונות ועל ידי כך לבדוק את יעילות הפתחים וההצללות ולהחליט על ההפניות האופטימליות לכל בית.

בית לבן שיש בו זריקות של צבע
בית משפחת מילאטינר ממוקם במושב בשרון וחיים בו שני בני זוג יחד עם שלושת ילדיהם בני 15, 12 ו-8. הבית המרווח (180 מ"ר) כולל שתי קומות ועליית גג ויושב על מגרש בשטח של חצי דונם. הבית נבנה במקור בשטח של 136 מ"ר ועם הזמן הוא הורחב ונוספו לו הסלון ושני חדרי שינה בקומה השנייה.

בכניסה לבית דלת כחולה ומבואה מרוצפת אריחים מצויירים (של המומחה) שמובילה לפינת אוכל ביתית וקטנה שמוארת באהיל זכוכית שנמצא בבית שמילאטינר עיצבה ושדייריו רצו לזרוק וקמין נפט בן 50 שנה מדנמרק שנמצא בחנות עתיקות בארץ. משם נמשכת העין לחלונות הגדולים של הסלון המרווח שעל סיפיהם ממוקמים ספסלים לישיבה "הספסלים הם חלק מהבילוי במרחב הציבורי. היה לי חשוב שהחלונות בחדר הזה יהיו גדולים כדי שהם ירחיבו אותו וימשכו את העין החוצה אל הגינה וזה נראה לי כמו ניצול נכון שלהם".

הסלון מרוהט בשילוב אקלקטי של רהיטים הכורסה הצהובה והשולחן העגול עליהם סיפרנו קודם ולצידם ספה חדשה מאיקאה ("שבדיה עד הסוף", צוחקת מילאטינר). הרצפה מכוסה אריחי סומסום אפורים שתחומים בקאנט מעט כהה ש"נותן סיומת ו'קריספיות' לחלל".
לצד הסלון ממוקם המטבח שפונה גם הוא אל הגינה שמקיפה את הבית. ארונות המטבח הלבנים משתלבים עם משטח הבוצ'ר החום (שוב איקאה) ומקבלים "זריקות צבע" ממכשירים וכלים צבעוניים בחלל ומפינת האוכל שלה כסאות עץ צבעוניים והיא משקיפה אל הגינה. "שמונה אנשים יכולים לשבת לאכול כאן ארוחת ערב בנוחות. חישבתי שזה מה שצריך אם עושים ארוחת ערב לשני הורים ולשלושה ילדים שכל אחד מהם מביא חבר הביתה".

הצבעוניות של הבית מאוד שונה ממה שרגילים בארץ…
זה נכון, הצבעוניות של הבית לא מקומית ובכלל אני מרגישה שהבית הוא לא בית ישראלי טיפוסי. אפילו הצבעוניות של הקירות החיצוניים של הבית לא מכאן – רוב הבתים בארץ צבועים בצבעים בהירים ושלנו צבוע בתכלת".

נגד עין רעה?
אלכס צוחקת, "ממש לא, בתהליך השיפוצים של הבית הסתובבנו יחד במכונית והראיתי לילדים בית ירקרק, הבן הגדול שלי אמר שהבית שלנו צריך להיות כחול ולאורך כל התקופה כל מה שניסינו לא עבד כמו ההצעה שלו. ביישוב שלנו מכירים אותו כבית הכחול".
 
לא מחוברים לכבלים
בקומה השנייה נמצאים החללים הפרטיים של הבית – 4 חדרי שינה, 3 אמבטיות, וחלל ציבורי שמשמש כחדר מוזיקה שבו מנגנים שלושת הילדים ("גיטרות חשמליות ותופים"). שבע דלתות יש במבואה וכל אחת מהן צבועה בצבע משלה כדי לתת לכל חדר אופי ולא ליצור "מראה של מסדרון של בית ספר". עוד זריקת צבע מפתיעה נמצאת בתקרות של החדרים שצבועות בגווני אפור, כחול וירוק. " אני מאמינה שתקרה צבעונית מתרחקת ונותנת עומק ולא מקטינה את החדר. חוץ מזה היא מכניסה איזושהי שובבות בעיצוב מעצם זה שהיא לא מתגלה במבט ראשון".

עניין שבולט בבית משפחת מילאטינר הוא ריבוי החללים הציבוריים בבית שהוא תוצאה של האידיאולוגיה של הורי המשפחה " איננו מחוברים לכבלים" ובסלון ובחדרי הילדים אין מחשבים או טלוויזיות", מספרת מילאטינר. "אצלנו בבית רואים סרטים וזו החלטה שלנו כהורים שאנחנו מאמינים שמחזקת אותנו כמשפחה וכיחידים. לצורך הבילויים האלה הפכנו את עליית הגג לחדר המשחקים של הבית ובו ממוקמים שולחן ביליארד גדול, עמדת מחשב וטלוויזיה".

לקראת סיום הראיון אני לא מתאפק ושואל את מילאטינר אם היום היא יכולה להגיד שהיא סופסוף מצאה את מקומה המקצועי. מילאטינר בדרכה הנעימה והישירה מחייכת ועונה "בשנה הראשונה ללימודים עוד היו לי ספקות בקשר לבחירה במקצוע אבל בשנה השנייה ללימודים התאהבתי במקצוע ומאז אני מרגישה שמצאתי את המקום שלי, אני חיה ונושמת אדריכלות ועוסקת בזה בכל שעות היממה שלי במחשבה או בפועל". רואים, לא?

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

קופסת ההפתעות: בית מודרני חלומי לזוג הייטקיסטים


נוף הבריכה נכנס דרך מפתחים גדולים לפנים הבית הפרטי. אליו מצטרפים חדר מפתיע במטבח, פינת חלומות לאישה ואזורי משחק לילדים

עיצוב בתים פרטיים

כל פינה נחשבת: בית צעיר ומודרני למשפחה שאוהבת לארח


ארבעה ילדים, טעם צעיר ועכשווי ואהבה לאירוח משפחה וחברים יצרו בית מודרני, מרווח ומואר בפתח תקווה, שלא בזבז שום מקום פוטנציאלי לאחסון

עיצוב בתים פרטיים

בשקט בשקט: בית רגוע בסגנון סקנדינבי


המעצבת חלמה על בית הרמוני שבו תוכל לגדל את שלושת ילדיה. בזכות הבחירה בסגנון סקנדינבי נקי ובצבעוניות מונוכרומטית, היא הצליחה ליצור מרחב מגורים שמשרה שלווה על כל מי שנכנס

עיצוב בתים פרטיים

כל אחד והקומה שלו – בית מרווח בעיצוב חמים


לא בכל יום פוגשים בבית מרווח כל כך שבו ניתן להקצות לכל דייר קומה משלו. למרות ההפרדה הזאת, הבית כולל גם מספר אזורים משותפים שבהם המשפחה יכולה לבלות ביחד

תגובות

כתיבת תגובה