כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב בתים פרטיים  //  פעם אחת לפני שנים…

פעם אחת לפני שנים…

אלמלא הבנייה המודרנית סביב, אפשר היה להאמין שהבית, הנראה כלקוח מהאגדות, נמצא שם מאז ומתמיד

מאת: שרה ברוך צילום: יקי אסייג


"היכנסי למושב, פני להרחבה, סעי ישר כל הזמן עד הפינה הפונה לשדות הפתוחים, ושם תראי את הבית", כך הנחתה אותי האדריכלית ואכן, אי אפשר היה לטעות. הבית המיוחד בסגנון פרובנס המתמזג באופן מושלם עם השדות הנושקים לו ומנוכר לחלוטין מהבנייה המודרנית שסביבו.

שירלי דן, האדריכלית, ובעלת הבית הן חברות ילדות. ההחלטה ששירלי תבנה ותעצב את הבית לוותה בחששות כבדים, פן תיפגע החברות ארוכת השנים, אך בדיעבד הסתבר שהעשייה המשותפת חיזקה את הקשר ביניהן ועל כך מעידות שתיהן. בעלת הבית רצתה בית בסגנון פרובנס מהודר, וזה בדיוק מה שקיבלה.

האדריכלית ובעלת הבית הן חברות ילדות. ההחלטה ששירלי תבנה ותעצב את הבית לוותה בחששות כבדים, פן תיפגע החברות ארוכת השנים

הקירות החיצוניים חופו בשליכט מינרלי בגוון כורכר. יתרונו של זה ביופיו שמתחזק עם השנים. אי האחידות בגוון יוצרת מראה מעניין ועושר מרקמי. חסרונו בצורך לצפות אותו בשכבת הגנה אחת לשנתיים-שלוש, אך האותנטיות והיופי הכריעו בקבלת ההחלטה.

לבנים שפורקו, מטירות עתיקות, יובאו מבלגיה והן מחפות בעדינות את עמודי הפרגולה וחלק מהחזית, הכול במידה ובהתאמה מושלמת לגוון השליכט. כמה מהקירות הפנימיים חופו אף הם באותן לבנים, כך הקיר ממול לדלת הכניסה וזה שמאחורי הקמין, ושוב העדינות חוגגת. ריצוף מבואת הכניסה, מחוץ לבית, מורכב מאבנים השונות בגודלן ובצורתן. אלה יובאו מצרפת ואף הן מפירוקים. אף שכל אבן שונה מזו הצמודה אליה, ההרמוניה ביניהן לא נפגמת אלא נהפוך הוא – מתקבל מראה עשיר ואותנטי.

דלת כניסה בעלת שתי כנפיים, עשויה עץ מלא בעיבוד כפרי עם חלון זכוכית סבתא קבועה וסורג, מקבלת את פני הבאים. יחד איתה מברכים את הנכנסים ספסל וכמה כדים בגדלים שונים מחופים מוזאיקה, מחויכים וצבעוניים, כולם פרי יצירתה של בעלת הבית שלמרבה מזלה עיסוקה הוא גם תחביבה.

לבית ארבע קומות: קומת מרתף, קומת כניסה שבה האזור הציבורי, קומה עליונה שבה מרוכזים החדרים הפרטיים (שטח כל קומה כ-120 מ"ר) ועליית גג שבה מרפסת רחבת ידיים המשקיפה על המושב ושדותיו.

בקומת המרתף מיקמה שרון את הסטודיו שלה העוסק באופנה שסגנונה תואם את מראה הבית. את עבודות המוזאיקה היא יוצרת בסטודיו שמחוץ לביתה בשל הלכלוך הכרוך ביצירה מסוג זה.

 חצי מפלס מעל הסטודיו, בדרך לקומת הכניסה, נמצאים שירותי האורחים שהשהייה בהם הנה חגיגה מהודרת בפני עצמה. הקירות והתקרה מחופים טפט מוזהב בטקסטורת מעוינים, שידה עתיקה, שנרכשה בשוק הפשפשים בפאריס, משמשת בסיס לכיור ומעליה מראה מעוטרת בסגנון עתיק. בקומת הכניסה מבואה מרווחת הפונה אל השדות שממול ומחלקת את הקומה לשניים: אגף אירוח ובו הסלון ואגף משפחתי הכולל את המטבח, פינת המשפחה ופינת האוכל. הקומה כולה מרוצפת באבן ג'מעין בעיבוד עתיק בגימור מט משי.

חלל האירוח מואר להפליא משלושה כיווני אוויר. הפתחים שונים בגודלם ויוצרים קומפוזיציה מעניינת: בקיר הצפוני חלון רחב (1.20X2 מטר), בקיר המערבי שלושה חלונות מוארכים במראה רומנטי, שלהם תריסי כנפיים מעץ מולבן (נוסף על תריס החשמלי נסתר) ובצד דרום דלת יציאה למרפסת סיפון (דק) שבה פינת ישיבה מפנקת עשויה רטאן.

ארבע קומות לבית: מרתף, קומת כניסה, קומה לחדרים הפרטיים ועליית גג שבה מרפסת רחבת ידיים המשקיפה על המושב ושדותיו

שלוש ספות רכות מוצבות בחלל הסלון, שעדיין נראה מאוורר ולא דחוס. לכך תורמים הגוונים שנבחרו לריפוד הספות. שתיים מתוך שלושת הספות הולבשו בשמלה לבנה בוהקת במראה כפרי רומנטי, ואחת שופצה בסגנון עתיק ורופדה בקטיפה אף היא בגוון לבן עם מרקם פרחוני עדין. ציורי שמן ריאליסטיים מאירופה במסגרת מוזהבת מעוטרת מוסיפים לאווירה האירופאית יחד עם וילונות בסגנון רומאי מבד דק חצי שקוף הנופל ברכות אל הרצפה.

בפינת האוכל, שבצדו השני של האזור הציבורי, נמצא שולחן עץ מלא בסגנון כפרי ויקטוריאני וכיסאות תואמים הצבועים בירוק אפרפר וממרופדים בבד פרחוני.

 "אני לא אוהבת לערבב סגנונות ואקלקטיות לא מתאימה לאופיי. אני בן אדם של טוטאליות", אומרת בעלת הבית. במשך שנים היא אספה פריטים גדולים כקטנים במסעותיה בעולם, כיתתה רגליים בשוקי פשפשים ובחנויות של עתיקות. רהיטים, פריטי עיצוב, שאריות בד לכורסה וגלילים שלמים לספות ולוילונות – הכול הובא וחיכה לשיתוף פעולה מלא ויצירתי של בעלת הבית והאדריכלית שבזכותו שובצו בבית כל האוצרות שנאספו.

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

ברוח המושבות: בית בסגנון קולוניאלי


הבית הזה מצליח להפגיש בין אדריכלות ים-תיכונית לבין סגנון קולוניאלי מעודן, וגם שומר על קשר עם הסביבה שמקיפה אותו

עיצוב בתים פרטיים

שני בתים בקומפלקס אחד: וילה יוקרתית לשתי משפחות


שתי משפחות חולקות וילה יוקרתית במרכז הארץ. מדרגות שהופכות לרמפה ופתרונות טכנולוגיים מיוחדים משתלבים בעיצוב מודרני וחם

עיצוב בתים פרטיים

בין פנים לחוץ: בית שמחובר לסביבתו


בזכות חלוקת חלל נכונה ובחירת חומרים מדויקת, הצליחה האדריכלית לחבר בין עיצוב הפנים לעיצוב החוץ וליצור בית במראה הוליסטי והרמוני

עיצוב בתים פרטיים

אליס, מאחורייך: בית בהשראת ארץ הפלאות


עם עיצוב צבעוני ונועז, חומרים ייחודיים בייבוא אישי, ומסיכות שלוקטו מרחבי העולם – הבית הזה בהחלט מצליח להפתיע

תגובות

כתיבת תגובה