בניין ודיור

עיצוב בתים פרטיים  //  קוביות גדולות לילדים גדולים

קוביות גדולות לילדים גדולים

יחידות עצמאיות החוברות לבית אחד הן פתרון פונקציונאלי ואסתטי להורים שביקשו להבטיח שהילדים הבוגרים יגורו קרוב אליהם

מאת: אפרת בראשי, מגזין בניין ודיור צילום: עמית גרון


תכנון בתים גדולים אינו משימה קשה, אבל תכנון בתים גדולים בעלי אינטימיות עוטפת, המעניקים תחושה ביתית מתבקשת, הוא כבר משימה לא פשוטה, שלרוב מתפספסת. האדריכלית ורד בלטמן כהן יודעת בדיוק איך עושים את זה. הבית שתכננה, במושב במרכז הארץ, אמנם לא מגלה על עצמו מאומה מהחזית החיצונית, שומר על פרטיותו וכמעט שאין בו חלון או פתח לכיוון הרחוב, אך כשנכנסים פנימה מתגלה ההפתעה במלוא הדרה.

המטבח, הפייבוריט של אם המשפחה, חולש על שטח נרחב המאפשר לשוהים בו להתנהל בחופשיות, במיוחד מפני שהוא מצויד בשלושה כיורים

הבית בנוי בקומה אחת, צורתו מוארכת והוא מחולק לשש יחידות עצמאיות הבנויות כקוביות בטון המחוברות במעברים: חדר הורים; סלון ופינת אוכל; סטודיו לפיסול של הדיירת; ושלושה חדרי ילדים בשנות ה-20 לחייהם, המופרדים זה מזה ובעלי כניסות נפרדות, שאינן מחייבות כניסה מהדלת הראשית. "היה לנו חשוב להעניק לילדים פרטיות מקסימלית", מספרת הדיירת. "לשמור אותם קרוב אלינו כדי שלא יפרחו מהקן כל כך מהר, ולכן בשטח שאיננו בנוי פינקנו אותם במגרש כדורסל קטן". התכנון הותאם לכך שלימים, כשהמשפחה תגדל ותתרחב, הבית יוכל להכיל את ההשתנות המשפחתית ללא שינויים קיצוניים או שיפוצים מיותרים.

אחד המאפיינים העיקריים בבית הוא משחק של פנים וחוץ – טשטוש הגבולות, הכנסת החוץ פנימה והפיכתו לחלק אינטגרלי מהעיצוב. את הכניסה מקדמות תעלות מים צרות המובילות ברמיזה לתוך הבית, שבתוכו פוגשים בהן מתחברות לבריכת נוי מאחורי קיר זכוכית שקוף. קיר זה אינו היחיד שגורם למשחק עיצובי מעניין עם החוץ, גם בסלון הזכוכית השקופה מככבת וממשיכה כמעט לכל אורכו של הבית. בלטמן כהן, שביקרה בביתם הקודם של הדיירים, הבחינה באוסף גדול ומרשים של רישומים משנות ה-30, והחליטה להעניק להם את הבמה הראויה בבית החדש. קיר האבן במסדרון השקוף למחצה, המוביל ליחידת ההורים, משמש כרקע לחלק מהאוסף.

הבית בנוי בקומה אחת, צורתו מוארכת והוא מחולק לשש יחידות עצמאיות הבנויות כקוביות בטון המחוברות במעברים

יחידה ההורים היא הקיצונית ביותר בבית. המיטה שממוקמת במרכז החדר ניצבת כ-Central Piece דומיננטי ומשמשת גם כחדר ארונות בחלקה האחורי, המשתלב עם הקיר המקביל. אל חדר הרחצה שנמצא מול המיטה אפשר להיכנס משני פתחים צדדיים, המעניקים לו מראה אוורירי וקליל. הסלון רווי ברישומים ישנים לצד פסלים מעשי ידיה של הדיירת. הסטייליסטית מאירה סיטון התאימה להם ריהוט הולם, בגוונים מונוכרומטיים ובניחוח אלגנטי, שחי בהרמוניה עם האמנות ויוצר עמה תחושה ביתית ונינוחה, המזמינה לשיח משפחתי. מהסלון יוצאים שני מסדרונות שחוברים למטבח, ומתפצלים לאחריו. מסדרון אחד מוביל למחסן וליציאה אחורית לכיוון סטודיו העבודה, והמסדרון השני מוביל לחדר של הילדה. תקרות שני המעברים מודגשות בעזרת קורות אבן המונחות לרוחב כשביניהן תאורה נסתרת שיוצרת דרמה בשעות החשכה.

המטבח, הפייבוריט של אם המשפחה, חולש על שטח נרחב ומאפשר למספר שוהים להתנהל ביתר חופשיות. במרכזו יש אי עם בר, משטח עבודה וכיור. מאחורי האי משטח עבודה נוסף עם שני כיורים. במטבח יש שלושה כיורים לשם הנוחות. בשעה שעובדים באי המרכזי על הכיריים אין צורך להסתובב לכיורים האחוריים. ההתעסקות במטבח נעשית נוחה יותר כשהכול במרחק של נגיעה.

כדי לשמור שהילדים לא יפרחו מהקן במהרה הוקצתה להם פינה בגינה שהוכשרה למגרש קטן לכדורסל

המעבר לחדרה של הילדה נוצל לפינת עבודה אופקית באמצעות שולחן מרחף המשמש את כל בני הבית. היחידה הקובייתית של הילדה משקיפה על בריכת השחייה בחלון מלבני מוארך המותאם לפרופורציות של הבית, והן מדגישות את אורכו. יחידה זו, כמו שתי היחידות האחרות שצמודות לה, המיועדות לשני הילדים האחרים במשפחה, כוללת מטבחון, חדר רחצה, סלון שנפתח לחצר וקומת גלריה המשמשת כחדר שינה. בניגוד לשתיים האחרות, קובייה זו מחוברת לבית.

הצד החזיתי של הבית הוא סגור ואינו מגלה על עצמו כלום, בני המשפחה אפילו מעידים שאי אפשר להבחין מבחוץ אם יש בו אנשים. לעומת זאת, חלקו האחורי של הבית פתוח לרווחה לכיוון החצר שצמודה לכל אורכו, ובמרכזה בריכת השחייה. בחצר חיפוי של דק ומדשאה החוברת לירק שמסביב. הבריכה, כמו כל העיצוב בבית, מבוססת על שפה מופנמת, שקטה ואלגנטית.

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

מהבית אל החוץ: תכנון מחודש הפך בית חשוך ומסוגר למואר ומוקף גינה


פתחים גדולים, חומרי גלם טבעיים וצבעוניות עדינה – כל אלה הפכו את הבית החשוך למרחב מחייה פתוח, שטוף אור, ועטוף בצמחייה

עיצוב בתים פרטיים

איך אפשר לחבר בין פנים הבית לחוץ, ועדיין לשמור על פרטיות?


בזכות צורת המבנה הייחודית, הבית הזה נהנה מקשר פנים-חוץ חזק, אך עדיין שומר על הפרטיות של דייריו. מערכת החלונות שמכניסה את הסביבה החיצונית הביתה, והתאורה המדויקת תורמות גם הן, ומוסיפות לבית כוח פרקטי ועיצובי

עיצוב בתים פרטיים

הצבע השחור שגנב את ההצגה


שימוש נועז בצבע השחור העניק תפנית דרמטית לבית פרטי שהפך למודרני וחם. כל זאת בשילוב קווים גאומטריים וחומרים טבעיים כגון: מים, עץ, ברזל ואבן

עיצוב בתים פרטיים

בית פרטי בישוב צורן שמשלב יוקרתיות ופרקטיות


בני זוג רכשו בית אשר נבנה על ידי קבלן בתקציב מוגדר מראש. עיצוב הפנים החדש נעשה כבר בשלב השלד, אך עדיין מצליח לספק מענה לטעמם וצורכיהם המדויקים של בני המשפחה. מחשבה רבה הושקעה בבחירת החומרים במטרה לספק סביבת מגורים חמימה ובטיחותית - פרט חשוב במיוחד כאשר מדובר בבית בו מתגוררים שני זאטוטים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *