כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב בתים פרטיים  //  רטרו בכפר

רטרו בכפר

בית שכור בכפר שמריהו משקף את אהבת הרטרו של הדיירת. בלי לשבור קירות עוצב כאן בית משפחה חם, מזמין ותוסס ובעיקר מלא כבוד לתרבות שבנתה את עולם העיצוב של המאה העשרים

מאת: תמר פלדמן צילום: מירי דוידוביץ'


הגבול הדק בין האסתטיקה של הרטרו לבין הנפילה החופשית לזרועות הקיטש והגיבוב הוא עדין ורגיש. יש לתת את הדעת לכמות, לשילוב ולבחירת הפריטים והסובב אותם. גם החלל המכיל את התפאורה חשוב, אם כי לא הכרחי, אך הוא מקל על מלאכת השיבוץ.

מטי שחר לא יכלה לחלום על חלל מתאים יותר כשהיא ומשפחתה שכרו את הבית בכפר שמריהו. הבית משנות החמישים, המסגיר את גילו ממבט חיצוני, שומר הפתעה לנכנס בשעריו ומגלה סצינה שכמו לקוחה מסרט איכותי, מזימות בינלאומיות עם הרבה רומנטיקה באוויר.

שחר, הזוכה לשילוב הנדיר של עסקים והנאה, נחשפה למשיכה לרהיטים בעת שהותה עם משפחתה בפאריס ולאחר מכן בבלגיה שהיא מרכז עולמי לכל סוגי העתיקות. תוך כדי שיטוטים בשוקי עתיקות הבינה כי התקופה המושכת אותה מתחילה דווקא בסוף שנות העשרים של המאה שעברה ונמשכת עד סוף שנות השבעים, עם זליגות קטנות לשנות השמונים.

ארונות המטבח הפתוח הושארו כמות שהם, ארונות עץ סטנדרטיים משנות החמישים, שנצבעו בצבע בהיר ומלא אור. ויש גם תוספת של שידת נירוסטה תעשייתית שעליה סדורים כלים מעשורים שונים

השילוב בין שוטטות ואספנות עצמית והחזרה לארץ הובילו אותה לפתיחת החנות “רטרו” בתל אביב, חנות המתמחה ברהיטים, גופי תאורה ואביזרים ברוח התקופה.

ההעדפות האישיות שלה, הסגנון ה”דיינרי” הקל יותר, לצד אייקונים כמו השז-לונג של לה קורבוזייה וכיסא הרשת של הנרי ברטויה, פריטי ארט דקו, ספרייה בת מאה שהגיעה עם הבית ומשמשת נקודת מרכוז בפינת האוכל וכמה רהיטים שהזמינה במיוחד – מרכיבים את הפאזל של בית משפחה חם, מזמין ותוסס ובעיקר מלא כבוד לתרבות שבנתה את עולם העיצוב של המאה העשרים.

אז מהו בעצם המתכון להצלחה?
הסוד הוא בעירוב הסגנוני שאינו חד משמעי, בדינמיות המתאפשרת הודות לכך ששחר יכולה לשאול רהיטים מהחנות שלה ובגמישות. לכל פינה בבית האופי שלה, שמכתיבים הן צורכי הדרים בו והן המבנה הקיים, שכמעט לא שונה.

ארונות המטבח הפתוח הושארו כמות שהם, ארונות עץ סטנדרטיים משנות החמישים, שנצבעו בצבע בהיר ומלא אור. ויש גם תוספת של שידת נירוסטה תעשייתית שעליה סדורים כלים מעשורים שונים, קומקום תה מוכסף לצד כלי חמאה מקרמיקה וצלחות זכוכית ומגש של תה וסקונס מסדרת בריטית של ימי ראשית הטלוויזיה.

למרגלות האח, כורסאות משנות החמישים מבריסל, שטיח של איקאה מהמאה ה-21 ושולחן חדש מ”חדרים” שהתאים לה לאווירה הכללית. את המראה משלימה מנורה עומדת של קסטליוני

שולחן האוכל במטבח התוסף למרבה ההפתעה דווקא לאחר שתוכנן דלפק פורמייקה בצהוב בננה. השולחן עם כיסאות תואמים מחזק את הגישה  הדיינרית למטבח ותואם את הצבעוניות הכללית. מעליו תלויה תמונה מתחלפת עכשווית של תמיר שפר. המתקן לקוח דווקא מעולם ההיי-טק שהוא תחום העיסוק של בעלה ומאפשר תחלופה מתמדת של ציורים נתונים מראש, אפשרות המעצימה את התחושה הדינמית של הבית כולו.

מהאור של המטבח עוברים לחדר המגורים. קיר אבן עם אח ומדף מעליו זורקים אותנו למקום אחר בזמן אחר (למשל, נוף אלפיני עם אודרי הפבורן ברקע). שחר מצדה מספרת על בעל הבית שאסף את האבנים אחת לאחת בארץ ישראל וכך הזכיר לו הקיר את טיוליו ברחבי הארץ.
למרגלות האח, כורסאות משנות החמישים מבריסל, שטיח של איקאה מהמאה ה-21 ושולחן חדש מ”חדרים” שהתאים לה לאווירה הכללית. את המראה משלימה מנורה עומדת של קסטליוני.

את הכניסה לפינת האוכל תוחם השז-לונג של לה קורבוזייה, שמעליו הפוסטר הראשון שהוציאה אייר פראנס לרגל טיסותיה לישראל, שמצאה בפאריס.

כיסא הרשת של ברטוייה הוא פריט מקורי משנות החמישים. את הכיסא עצמו ממשיכה לייצר ולמכור “קנול” האמריקאית. שולחן האוכל, ארט דקו מעץ אגוז, מוקף בכיסאות אוריגינליים משנות החמישים ששמרו על הריפוד האדום.

על שידה לצד שולחן האוכל מסודרות תמונות המשפחה במסגרות ארט דקו יפהפיות עם רמיזה לעיצוב העתיד לבוא. השידה שגם היא מאותה תקופה היתה קצת כבדה לאווירה הכללית ולכן נצבעה באפור. מולה תלוי ה-HANG IT ALL של הצמד איימס, פריט חובה הממוקם כאן במקום מפתיע ומעניק את טון ההומור ההכרחי. מעל השולחן משלימה את התמונה מנורה משנות השבעים שנמצאה בבריסל.

מסדרון היוצר הפרדה ברורה מאזור המגורים והשינה מוביל לחדרי הילדים וההורים. חדר ההורים משדר ניקיון ופשטות מאירת עיניים. הריצוף ה

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

שקט על פני המים: בית פרטי בסביון עם תקרה של 6 מטרים


חלונות גדולים מחברים את הבריכה עם חלל האירוח ועם סוויטת ההורים של בית פרטי בסביון, והרמוניה של צבעים בהירים ושקטים עוטפים גם את סוויטות סוף השבוע לילדים

עיצוב בתים פרטיים

קופסת ההפתעות: בית מודרני חלומי לזוג הייטקיסטים


נוף הבריכה נכנס דרך מפתחים גדולים לפנים הבית הפרטי. אליו מצטרפים חדר מפתיע במטבח, פינת חלומות לאישה ואזורי משחק לילדים

עיצוב בתים פרטיים

כל פינה נחשבת: בית צעיר ומודרני למשפחה שאוהבת לארח


ארבעה ילדים, טעם צעיר ועכשווי ואהבה לאירוח משפחה וחברים יצרו בית מודרני, מרווח ומואר בפתח תקווה, שלא בזבז שום מקום פוטנציאלי לאחסון

עיצוב בתים פרטיים

בשקט בשקט: בית רגוע בסגנון סקנדינבי


המעצבת חלמה על בית הרמוני שבו תוכל לגדל את שלושת ילדיה. בזכות הבחירה בסגנון סקנדינבי נקי ובצבעוניות מונוכרומטית, היא הצליחה ליצור מרחב מגורים שמשרה שלווה על כל מי שנכנס

תגובות

כתיבת תגובה