כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב בתים פרטיים  //  CK06 פאריס

CK06 פאריס

בית עירוני, שהוא עדות ליכולתה של האדריכלות להפיק את המיטב עבור מגורים ולהשתלב בסביבה מוגבלת

מאת: גילי אריאל, מגזין בניין ודיור צילום: Arnaud Rinuccini


היזמים ביקשו לשלב בעיצוב מאפיינים אקולוגיים וטכנולוגיים שיסמנו את המחויבות שלהם לגישתם הרב-תחומית באדריכלות. "הבית שדמיינו היה חייב להיות מתאים לזמנו", אומרים הלן ולורן, מנהלי הפרויקט. בחזונם של היזמים ושל האדריכל הבית היה פרויקט אדריכלי שאינו נתון לחסדי האופנה, אלא כזה שיש בו רגש ואמביציה. הם גם חיפשו גישה שתחסוך באנרגיה לא על חשבון מרחב הבניין ובאור החודר אליו, גישה שתוכל לשלב טכנולוגיה עדכנית של תקשורת ומידע בלי שתפגע בהנאה האסתטית והארגונומית.

הפרויקט הזה היה גם בחירה של סגנון חיים ואדריכלות עכשווית, המתמקדת בתאורה ובמרחב, בהנאה וברגשות. Ck06 הוא עדות לחיפוש המתמשך אחר תחושת רווחה בעיצוב: חדרים בתוכנית פתוחה, חללי מגורים שחדרי אמבטיה צמודים אליהם, עיצוב פנים אלגנטי ואור, אור, אור.

בחזונם ראו היזמים והאדריכל את הבית כפרויקט אדריכלי שלא יהיה נתון לחסדי האופנה, אלא כזה שיש בו רגש ואמביציה

כדי להבטיח המשכיות עם הקומה התחתונה והמשכיות בין החוץ והפנים וליצור מקום לגינה ולמרפסת, הוזזו הקומות העליונות לאחור כדי להפיק את המרב מהאור הטבעי ומהלוחות הסולריים המשמשים לייצור אנרגיה.

מבחוץ נראה הבית כמו קופסה עשויה עץ וזכוכית התלויה מעל בסיס אבן. בקומה הראשונה נמצאים חלל המגורים והמרפסת. הקומה השנייה מורכבת מיחידת הורים ומחדר אמבטיה הצמוד אליה. בקומת הביניים שמעל הלאונג' ממוקמת הספרייה, המשמשת גם כמשרד ביתי. הקומה העליונה, המיועדת לילדים, נבנתה בצורת עליית גג עם קירות זכוכית השומרים על פרטיות באמצעות הזזתם לאחור, והושאר מקום לשביל חיצוני. גינת גג ודֶק עם נוף שדבר אינו חוסם אותו משלימים את הגישה הקלה לתחזוקה של הפרויקט הזה, הנשמרת בקפדנות.

הבית הוא עדות לחיפוש מתמשך אחר תחושת רווחה בעיצוב, הכולל חללים פתוחים, עיצוב פנים אלגנטי ואור, אור, אור

הבית משתלב בטבעיות בסביבה ובסיס האבן שלו ממשיך את חזיתות האבן של הבתים השכנים. לוחות העץ שנעשה בהם שימוש מתכתבים עם הצמחייה והרעפים ומבעד לחזית הזכוכית משתקף הפארק שממול. הבית אינו מחקה יצירה של אדריכל אחר אלא יוצר סגנון משלו. הוא מתבלט כבית עכשווי מאוד ומייצג את סגנונו של האדריכל שבנה אותו, פבלו כץ, אדריכל צרפתי ממוצא ארגנטינאי.

הסגנון של CK06: כץ הוא פרפקציוניסט הדוחה מכול וכול פשרה מכל סוג, תפיסות מסורתיות של יופי, חיקוי סגנונות של אדריכלים אחרים ואת כל הגישות המסחריות והעיצוביות של האדריכלות.

הפרויקטים שלו נטועים תמיד בהווה. סגנון האדריכלות שלו ייחודי; זוהי אדריכלות חשופה ומתאימה לתקופתה. היא נושאת את חותם התקופה ואינה יוצרת מחדש צורות מהעבר. אחת ממטרותיו של כץ היא ליצור צורה ייחודית המסוגלת לעורר רגש. החיפוש הזה אחר הייחודיות מורכב מעבודה ארוכה וקפדנית על הפרויקט, ומהפיכת כל אלמנט נפרד לחלק חיוני ועקרוני במכלול. בפרויקטים שלו יש תפקיד לכל דבר ומשימה ברורה לכל חלק, דבר הדורש ממנו להיפטר מכל מה שאינו נחוץ ואינו מוצדק.

הבית, שבנוי כמו קופסת עץ וזכוכית התלויה על בסיס אבן, משתלב בטבעיות בסביבה וממשיך את חזיתות האבן של הבתים השכנים

השיטה המועדפת על כץ להשיג את הדברים הללו היא התמקדות באור, הפותח את החללים, התמקדות במרחב וקבלת הטוב ביותר מהחומרים השונים. האור והחלל הם שחקנים ראשיים בפרויקטים שלו, כמו שאפשר לראות בחיפושיו האינסופיים אחר הניגודים המדגישים זה את זה: שקוף ועמום, קל וכבד, מחוספס וחלק, גבוה ונמוך, נרחב ומצומצם, בהיר וכהה – הכול כדי לייצר את התחושות והרגשות הרצויים. גישתו מנוגדת לחלוטין לגישה הדקורטיבית. זהו עולם שבו שבירת התבניות מגדירה את החלל האדריכלי ונשענת על שימוש בחומרים בצורתם הטבעית בדרך כלל, היכן שהמשטחים והצבעים עצמם הם החומרים (בטון, מתכת, זכוכית, עץ) שנבחרו בגלל תכונותיהם וכץ מראה לנו אותם בכל יופיים הטבעי, על הפגמים שבהם.

 

 

 

עוד בנושא

עיצוב בתים פרטיים

ברוח המושבות: בית בסגנון קולוניאלי


הבית הזה מצליח להפגיש בין אדריכלות ים-תיכונית לבין סגנון קולוניאלי מעודן, וגם שומר על קשר עם הסביבה שמקיפה אותו

עיצוב בתים פרטיים

שני בתים בקומפלקס אחד: עיצוב וילה יוקרתית אחת לשתי משפחות


שתי משפחות חולקות וילה יוקרתית במרכז הארץ. מדרגות שהופכות לרמפה ופתרונות טכנולוגיים מיוחדים משתלבים בעיצוב מודרני וחם

עיצוב בתים פרטיים

בין פנים לחוץ: בית שמחובר לסביבתו


בזכות חלוקת חלל נכונה ובחירת חומרים מדויקת, הצליחה האדריכלית לחבר בין עיצוב הפנים לעיצוב החוץ וליצור בית במראה הוליסטי והרמוני

עיצוב בתים פרטיים

אליס, מאחורייך: בית בהשראת ארץ הפלאות


עם עיצוב צבעוני ונועז, חומרים ייחודיים בייבוא אישי, ומסיכות שלוקטו מרחבי העולם – הבית הזה בהחלט מצליח להפתיע

תגובות

כתיבת תגובה