כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב דירות  //  איזה מין עורך דין

איזה מין עורך דין

איזו דירה הייתם מעצבים לעורך דין צעיר שביום עוסק במשפטים ובלילה בהנחיית סדנאות מיניות?

מאת: דנה כהן צילום: יח"צ


עיצוב דירת רווקים היא לכאורה משימה פשוטה. מדובר בפרוייקט קל לכאורה שבו יש להתאים את העיצוב לרצונותיו ולסגנונו של לקוח אחד בעל צרכים מוגדרים וברורים – או במילים אחרות חיים קלים לאדריכל והצלחה בטוחה. לא כך במקרה של בועז שגב, עורך-דין במשרה מלאה, המקדיש את החצי השני של היום להנחיית סדנאות מיניות.

על משימת תכנון הדירה הופקדו תמרה גלסר-שפרן ויוליאנה ריסקוף, שהצליחו לשלב בעיצוב הבית מעט מכל עיסוקיו (הסותרים) של בעליו לכדי מרחב הומוגני, מוקפד ומזמין גם יחד. 
 
מראהו הלא טיפוסי של הבית ניכר מיד בכניסה. דלת פלדה חשופה ששויפה וחופתה במדבקות מובילה אל מבואה מוארכת שכוללת ספסל לחליצת נעליים ומערכת אחסון מעץ וברזל מושחר שמשנה צורה ופונקציה ותורמת לתחושת הדינמיות והניגודיות החומרית בבית. קיר נמוך המחופה לבנים יוצר הפרדה בין המבואה לחלל המרכזי בבית שמהווה את אזור האירוח, הפנאי והאוכל. לשלוש הפונקציות השונות המרוכזות בחלל אחד נוצרה חלוקה מוגדרת באמצעות קירות חוצצים בגבהים שונים. אזור האירוח פונה לחלון גדול ופתוח שפונה לחזיתה של שכונת הכרם הצפופה. הוא כולל ספה מודולארית מרווחת בצבעוניות משתנה ושולחן סלון נמוך שמוחזר מארגזי תפוזים שנצבעו מחדש. קיר הסלון חופה בטפט ירוק בעל טקסטורות צמחיות שמקנה לבית ממד טבעי ורענן. במרכזו תלויה תמונה המוקפת בתאורה אדומה היוצרת חום ועניין.
 
  
במרכז החלל הוצב קיר לבנים אשר יוצר הפרדה חלקית בין אזור האירוח לאזור הפנאי באופן כזה, שמתאפשרת הצצה בין החללים ושמירה על מרחב זרימה אחיד. במרכזו של חלל הפנאי מוקם פסנתר קיר שהוצמד לקיר הלבנים מטעמי אקוסטיקה, ולצדו נבנה ספסל צף אשר יחד עם הכריות הגדולות יצרו מרחב האזנה אינטימי ורגוע. הטפט השני שנבחר לחלל היה טפט לבן עליו מוטבעות אותיות וטקסטים ומבטא את סגנון החיים המודרני, הצעיר והקצבי של בעל הבית. רצפת הפרקט האפורה משרה חמימות ומעניקה רקע אחיד ושקט לצבעוניות ולאקלקטיות המאפיינת את הדירה. חדר הרחצה מאופיין במראה גברי-מסיבי אליו מובילה דלת "אורווה" מעץ טבעי. במרכז החדר הוצב גוף תאורה במראה עדכני שמשווה לחלל נופך של הידור מסוגנן. קירות החלל עשויים בטון מוחלק ומערכות המיזוג והמים מאלומיניום וברזל נותרו חשופות ונוצלו כאלמנטים עיצובים בחלל התעשייתי. לדברי המעצבות, הפיכת נתונים קיימים ומגרעות ליתרונות חזותיים היה מוטיב שליווה את עבודתן.
 
גם במטבח נעשה שימוש באלומיניום בארונות ובמשטחי העבודה. דלפק האוכל התוחם את צדו של המטבח עשוי עץ גולמי ומעליו מרחף בר יינות מזכוכית לתצוגת המשקאות. שימוש בצבעים אדומים – ירוקים משווה לחלל חום ודינאמיות ומקשר אותו אל שאר חלקי הבית.
חדר השינה שהיה במקור ממ"ד הפך במטמורפוזה שלמה לחלל אינטימי ורך ללא כל אזכור לייעודו הראשוני. במרכז החלל הוצבה מיטה נמוכה מעץ גולמי מבוקע בעיצוב בודהיסטי השעונה על קיר לבנים הכהים המהווים מוטיב חוזר המקשר ביןכל חללי הבית. מוטיבים צמחיים וגווני ירוק מעטרים את החדר ומרככים את אווירתו. בחדר השינה כמו בחדר הרחצה, התאורה מהווה אובייקט עיצובי בפני עצמו. הקונטראסט המתקיים בין גופי התאורה הצבעוניים על רקע קיר הלבנים הכבד יוצרים משחק עיצובי מעניין. ורסטיליות התאורה מבחינת צבעיה, חשיפתה ומיקודה מאפשרת לקיים תרחישי אווירה ומצבי רוח שונים.
 
האנשים מאחורי הקירות
שאלות לאדריכליות תמרה גלסר-שפרן ויוליאנה ריסקוף
 
מהו האלמנט האהוב בבית?
תמרה: חלל השירותים, כי בו יישמנו את כל המרכיבים שחשובים לי כמו מיחזור של חומרים,והפיכה של חסרונות בחלל ליתרונות עיצוביים.
 
מהו החלק בפרויקט שהכי נהנית ממנו?
יולי: תהליך העבודה היה מרתק בעיניי – שילוב מעניין של רוחניות וקפדנות. תרגמנו לעיצוב פנים את האני מאמין של הלקוח שנתן לנו יד חופשייה ואמון מלא לאורך כל התהליך.
 
מהו פרויקט החלומות שלך?
תמרה: לעצב מלון בוטיק מבניין מנדטורי ישן, או להפוך מחסן נגרות ענק ללופט מדהים.
 
עם איזה מעצב היית רוצה לשלב כוחות?
יולי: זאהה חדיד
תמרה: משרד האדריכלות Diller Scofidio  

עוד בנושא

עיצוב דירות

נתונה לשינוי: דירת קבלן שקיבלה מראה חדש


איך הופכים דירת קבלן סטנדרטית לבית ייחודי שמותאם בדיוק לצרכים של בעליו? – בשתי מילים: שינויי דיירים

עיצוב דירות

טודו בום: דירת יוקרה בלב ברזיל


בלב קומפלקס ייחודי באחת השכונות השמחות בסאו פאולו, נמצאת דירת יוקרה שמצליחה לחבר בין עיצוב עדכני למורשת מקומית

עיצוב דירות

ד"ש מהמאה ה-16– עיצוב דירה עתיקה בצרפת


עם מספר חומרים נבחרים ופלטת צבעים מצומצמת, הדירה העתיקה הזאת שומרת על מראה גולמי ומאפשרת התבוננות פנימית שקטה

עיצוב דירות

עולה קומה: דירת דופלקס בעיצוב הרמוני


עם דיירים נחושים, מעצבת יצירתית ומספר חודשי שיפוץ, דירת הדופלקס הישנה הפכה למרחב מחייה נעים ורגוע במיוחד

תגובות

כתיבת תגובה