כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

עיצוב דירות  //  אין מקום אחר: עיצוב דירות חדר ובתים בחלל אחד

אין מקום אחר: עיצוב דירות חדר ובתים בחלל אחד

תרבות השפע והמרדף אחר גודל, גורמים לנו לשכוח שאפשר לחיות טוב גם בדירת חדר שמתרכזת על חלל אחד בלבד. יחידות דיור, דירות חדר ולופטים – הצצה למרחבים קטנים שהצליחו בגדול

מאת: מורן לוי מוזס צילום:


בשנים האחרונות מבינים שהערך של הבית הוא לא רק נגזרת של השטח וכמות החדרים, אלא גם (ואולי בעיקר) של התכנון, חלוקת החלל והעיצוב. ברוח הזאת, יחידות דיור, דירות חדר ולופטים הופכים לאופציית מגורים מועדפת על אנשים רבים.

בעיצוב של דירות בחלל אחד יש חשיבות לניצול השטח, להעמדת הריהוט, ולאופן יצירת המחיצות. כל אלה דורשים תכנון מוקפד והרבה מאד יצירתיות. חושבים שזה גדול עליכם לגור בקטן? הנה כמה טיפים שיוכלו לעזור לכם לעצב דירת חדר אחד.

נצלו את הקירות והתקרה

בדירות קטנטנות של חלל אחד, לכל סנטימטר יש חשיבות. מהסיבה הזאת גם הקירות והתקרה צריכים להירתם לטובת העיצוב. בדירת חדר בבודפשט, יצרו קיר מחורר שעליו ניתן לתלות מדפים במגוון גדלים ובגבהים שונים. קיר התלייה המודולרי הזה, מאפשר יצירת מקומות אחסון משתנים, וגם תורם למראה הדירה הקטנה.

בדירת חלל אחד בפולין ניצלו את התקרה לטובת יצירת אזור קריאה ואחסון ספרים. המדרגות והקיר המובילים לשם, משמשים גם הם כמקום אחסון חשוב, ומוסיפים נופך אמנותי למראה הדירה.

עיצוב: Position Collective, צילום: ,Balazs Glodi מהאתר: design-milk

עיצוב: Ewa Czerny, צילום: S.Zajaczkowski, מהאתר: archdaily

חברו בין אלמנטים

בעיצוב בחלל אחד, סיום של פריט מסוים יכול להיות התחלה של אחר. בדירת הסטודיו הקומפקטית הזאת בסנט פטרסבורג, הדופן של המיטה משמשת גם כקיר המטבח, וכוללת ארונות, כיור ותנור.

בדירת חדר שממוקמת בפריז, קיר המיטה הוא חלק מפינת העבודה והארון. מלבד ניצול השטח, מתקבלות כאן זרימה ושפה עיצובית אחידה.

צילום: Batiik Studio, מהאתר: Indizajn

עיצוב: De la cuisine au studio, צילום: Jérôme Fleurier, מהאתר: annerollandarchitecte

הגביהו את המיטה

בדירה הפריזאית הזאת, שנפרשת על חדר אחד בלבד, המיטה מוקמה באזור מוגבה. בכך הדיירים נהנים מאינטימיות והפרדה מסוימת, וגם מרוויחים מקומות אחסון חיוניים שפזורים בדופן המיטה ובמדרגות המובילים אליה.

בדירת חדר נוספת, הממוקמת בלונדון, ניצלו את גובה התקרה כדי ליצור מיטה מרחפת. באופן הזה נחסך שטח רב שנותב לטובת יצירת פינת עבודה. רווח נוסף הוא החלון התקרתי שמאפשר לראות את קו הרקיע תוך שכיבה על המיטה.

עיצוב וצילום: ,Batiik Studio מהאתר: apartmenttherapy

צילום: JJLocations, מהאתר: home-designing

השתמשו במחיצות זזות

בדירה האוסטרלית הזאת, שכל כולה חלל אחד, נעשה שימוש במחיצות זזות. המחיצות מצניעות את אזור השינה, וגורמות לו להיראות במשך היום כחלק מהספרייה. השימוש בצבעוניות העזה של הצהוב והאדום, מוסיף עליזות ועניין למרחב.

מהלך דומה בוצע בדירת חדר בהונג קונג. בדירה הקטנה הזאת אזור השינה מוסתר מאחורי מחיצות עץ עדינות, שניתנות להזזה. בכך מתקבל חלל נקי ומינימליסטי, שמעניק תחושת מרחב.

מהאתר: decosaigon

מהאתר: interiorzine

תכננו רהיטים נשלפים

בדירת חדר קטנטנה בניו יורק, קיר הטלוויזיה התמים יכול לנוע ולהפוך לחדר שינה מפנק עם מיטה זוגית ואזור אחסון. הפטנט הנפלא הזה חוסך שטח חיוני רב בדירה, ומאפשר ליהנות מסלון ומפינת עבודה מרווחים כאשר המיטה סגורה.

גם בדירת חדר בפריז נעשה תכנון מחושב, ומהקיר המרכזי נשלפים גם גרם המדרגות וגם פינת האוכל. בתוך הקיר גם מוחבא אזור השינה, ובכך מתקבלת דירה נקייה בעיצוב מינימליסטי.

עיצוב וצילום: Kitoko Studio, מהאתר: vimeo

עיצוב וצילום: MKCA, מהאתר: interiorzine

היעזרו בצבעים

שימוש בצבעים זאת דרך לחלק את המרחב, מבלי לבנות קירות ומחיצות. בדירת חדר בפריז, בחרו לצבוע את אזור השינה בצהוב, ובכך בידלו אותו משאר חלקי הדירה וגם הוסיפו לה תחושה של אור.

לפעמים לדירות של חלל אחד, יש תקרה גבוהה. במקרה כזה אפשר לצבוע את החלק העליון של הקיר ואת התקרה בצבע אחר, ובכך להעמיק את תחושת הגובה, וליצור אשליה שמדובר בדירה של שתי קומות. הרעיון הזה יושם בדירת חדר קטנטנה בפולין, שם הקירות נצבעו בחלקם בלבן ובחלקם בירוק עמוק.

מהאתר: JJLocations

עיצוב: home-and-wood, מהאתר: squarespace

עוד בנושא

עיצוב דירות

אומרים שהיה פה שמח: דירה בסגנון וינטג' חמים ומחויך


עם שינוי מבני, צבעוניות עזה ופרטים שיוצרים סגנון וינטג' אמיתי – הדירה הישנה הזאת הפכה למרחב מזמין ומשמח

עיצוב דירות

משחק של חיבורים: דירת גן בתכנון שונה


בפרויקט זה עוצבה דירת גן שונה מהמקובל. חללים שאנחנו מצפים לראות מאוחדים, כמו פינת האוכל והסלון, הופרדו זה מזה – אבל דווקא אזורים שנהוג לפצל, כמו חדר השינה והאמבטיה, מצאו את הדרך להתחבר אחד לשני

עיצוב דירות

בלי להרוס קירות: שיפוץ דירה מאתגר במיוחד


זוג, בעשור השמיני לחייהם, הלכו בעקבות הילדים, הנכדים והנינים, ורכשו דירה באזור מרכזי ותוסס. בעת שיפוץ הדירה התברר כי את מרבית הקירות הפנימיים לא ניתן להרוס, ובכל זאת הצליח המעצב להתאים את הדירה לדיירים החדשים ולשוות לה מראה עכשווי ומואר

עיצוב דירות

לגור במוזיאון: בית שמפגיש בין אמנות ועיצוב


הכוח שבשילוב אמנות ועיצוב נחשף בדירה הזאת, שהפכה מדירת קבלן סטנדרטית למרחב מחיה שמח ומעורר השראה – והכול בזכות אלמנט אמנותי ייחודי

תגובות

כתיבת תגובה