BVD

עיצוב דירות  //  בתים מבפנים עם המבט החוצה: על הקשר שבין הקהילה למרחב העירוני

בתים מבפנים עם המבט החוצה: על הקשר שבין הקהילה למרחב העירוני

האירוע בתים מבפנים לשנת 2017 בשיתוף עיריית תל אביב יפו יעניק השנה מבט יחודי על הקשר בין הקהילה למרחב העירוני, במסגרת הפסטיבל ייערכו מאות סיורים לקהל הרחב והכל חינם אין כסף. כנסו פנימה ובחרו לכם בית או סיור

מאת: צילום:


האירוע בתים מבפנים בשיתוף עיריית תל אביב יפו יעניק השנה מבט יחודי אל הקשר בין הקהילה למרחב העירוני, במסגרת הפסטיבל ייערכו מאות סיורים לקהל הרחב. האירוע יתקיים בתאריכים: 18-19-20 במאי 2017. וגם השנה, כבכל שנה, הכניסה לאירועים תהינה חופשית.

 
הפסטיבל האורבני "בתים מבפנים", יעסוק השנה במערכת היחסים בין אדריכלות ועיצוב לבין בני האדם המשתמשים במרחב העירוני, ויכלול תכנית של ביקורים וסיורים נדירים בבתים ובמבנים מסקרנים בעיר, חלקם מעולם לא נפתחו לקהל הרחב. מלבד סיורים בדירות מגורים יתקיימו גם סיורים שונים ומרתקים בנושא הקהילה בעיר ובמקומות בלתי שגרתיים. 
 

יפו בהדמיה של האדריכל עדי קרמר
 
השנה בחרו ב"בתים מבפנים" לספר את סיפור הקהילה בעיר עם עשרות סיורים, בתים פתוחים ומבני ציבור מיוחדים שחושפים את מערכת היחסים העשירה והמסועפת בין הקהילה למרחב העירוני, התארגנויות של קבוצות להקמת מרחבים למפגש ופעילויות, יוזמות שונות ורבות לאורך ההיסטוריה ועד ימנו שהמטרה המשותפת לכולן היא ליצור בתל אביב-יפו חיי קהילה נעימים ומספקים לתושבים . בתים מבפנים נערך גם השנה בשיתוף עיריית תל-אביב-יפו.
 
 צוות האוצרים של בתים מבפנים יחד עם צוותי מינהל קהילה בעירייה צללו במשך חודשים לתוך הקהילות השונות וסקר את העיר מצפונה ועד דרומה. במסע הזה פגשו מאות תושבים פעילים שהציגו בפניהם את האכסניות המשמשות אותם או את אלה שהקימו בעצמם. על הדרך נחשפו יוזמות מרגשות של תושבים, התארגנויות של קבוצות להקמת מרחבים למפגש ולפעילות, חלקן יוזמות שקיבלו חיבוק מהממסד וזכו להתבסס, יוזמות אקולוגיות ויוזמות חברתיות-סביבתיות.  
 
בין עשרות המבנים שיהיו פתוחים לקהל המבקרים אפשר למצוא בתים פרטיים, דירות, מבנים היסטוריים ומבנים עירוניים. החל מהדירה האקולוגית של "עץבעיר" בכיכר ביאליק אשר מדגימה חיי שיתוף עירוניים אקולוגיים ועד ל"בית גבריאלוביץ'" בדרך יפו, בניין לשימור ששופץ וחולק מחדש במטרה להתאים לסטודנטים וזוגות צעירים שמעוניינים בחיי בניין קהילתיים. בנוסף, יתקיימו מגוון פעילויות שונות וסיורים, בהם: סיור בעקבות משפחת מנחם משה וקהילת עדן דרך 25  הבתים בהם התגוררו בני המשפחה בתל אביב; הזדמנות לגלות ולהיחשף אל המרחב הרב קהילתי שקורם עור וגידים בשכונה הצפופה בישראל בנווה שאנן; סיור לאורך מסילת הרכבת ההיסטורית מיפו אשר יציג את המציאות שנוצרה משני צדי המסילה וינסה לענות על השאלה האם מסילת הרכבת קישרה או הפרידה בין השכונות והאוכלוסיות שלאורכה?
 
בין סיורי "בתים מבפנים"

 
הדירה האקולוגית של "עץבעיר"
הזדמנות לבקר בבית האקולוגי של קהילת עץ בעיר השוכן בדירת באוהאוס רחבת ידיים. בדירה מתגוררים בין 4 ל-8 דיירים המגדלים בו צמחי מאכל, מכינים חומרי ניקוי וטיפוח, משתמשים במים אפורים, עושים קומפוסט וחולקים חיי קהילה ושיתוף תוך חיפוש אחר אלטרנטיבות למבנים החברתיים והכלכליים המסורתיים. הבית הוא גם מקום לימוד ומרכז לקהילה בנושאים אלו.
 

הדירה האקולוגית של עץבעיר צילום נטע ויזן
 
בתי כנסת נעלמים
מהו בית כנסת עבור אדם חילוני? מהו מרחב מקודש? סיור שיעבור בין בתי כנסת וותיקים שננטשו או שינו את ייעודם וינסה להתחקות אחרי סיפורי קהילותיהם והנסיבות שהביאו לדעיכתם. ברית יעקבי, מקימת פרויקט 'חלל פנוי' שתדריך את הסיור, תעלה גם את השאלה כיצד צריכה התרבות היהודית העכשווית להשמיש את בתי הכנסת הנטושים.
 

להפיח חיים בבתי הכנסת הנטושים בת"א
 
מעון שגריר בריטניה
הזדמנות נדירה לבקר בווילה המשמשת, מאז קום המדינה, כמעונו הפרטי של שגריר בריטניה בישראל. הווילה נבנתה כבית מגורים והוסבה לאחר מכן למלון קטן, והיא מעוצבת בהידור אירופי מאופק. על קירותיה תלויות יצירות אמנות רבות, רובן של אמנים בריטיים ולחלקן קשר לישראל. הסיורים יכללו הצצה לחדרי הבית השונים, בהם חדר האוכל המרהיב, אולם האירוח, המטבח העצום (שבו מכינים ארוחות לאורחים רמי מעלה), החצר רחבת הידיים והבריכה.
 

בית השגריר הבריטי. צלם: טל ניסים
 
הבית הישראלי במוזיאון ארץ ישראל
סיורים מודרכים בבית הישראלי – בית מגורים משוחזר מתקופת המלוכה שהתגלה בתל קסילה וכולל חצר קטורה וכן כלים שהתגלו בעיקר באזור לכיש ויהודה וממחישים את חיי היומיום ואת השימוש בכלי חרס בסביבה הביתית לפני 3,000 שנה. הבית הישראלי הנחשב לאחד הסמלים המזוהים עם מוזיאון ארץ ישראל נפתח בימים אלה מחדש כחלק אינטגרלי מתצוגת ביתן הקרמיקה.
 
קוצ'ינטה
הזדמנות להתוודע לקולקטיב הפליטות האפריקאיות הפועל בחלל תעשייתי שתוכנן על ידי האדריכל יצחק רפפורט בשנות ה-60 כמתחם תעסוקה לבתי מלאכה ומאכלס כיום בעיקר אמנים ומעצבים. בביקור שיכלול טקס קפה אריתריאי, מעגל סריגה ושיחה, יספרו הנשים על הקולקטיב המאפשר להן להתפרנס מסריגת סלים ומלימוד שיעורי קרושה ומשמש להן ולילדיהן גם כמרכז קהילתי וכמקור תמיכה.
 
 
בית גבריאלוביץ'
בית פתוח וסיורים במתחם המורכב משני בניינים לשימור שנבנו בתקופות שונות ומקיפים חצר פנימית היוצרת מרחב פנימי ושקט המנותק מההמולה של דרך יפו. במסגרת השיפוץ נבנתה קומה חדשה וחולקו מחדש שטחי המגורים בבניין ל- 35 דירות בשטח של 45 מ"ר המיועדות לסטודנטים ולמשפחות צעירות. בסיורים שיודרכו על ידי אדריכל עמיר פלג, יוצגו הפרויקט הכולל גשרים שנבנו כדי לחבר את הבניינים ומעליות שתוכננו בהשראת המעלית הראשונה בתל אביב (ברחוב הרצל) והתפיסה של החצר כלב הבניין וכחלל לאינטראקציות חברתיות ולבילוי משותף של הדיירים.
 
בית גבריאלוביץ' הבניין בדרך יפו 13. צלם: אביעד בר נס
 

בית גבריאלוביץ'. כך הוא נראה בלילה. צלם: אביעד בר נס
 

וכך זה נראה פעם עם סוס ועגלה
 
בית הקשתות
ביקור בדירה השוכנת בחלל מהמאה ה-18, בעלת תקרות קמורות וקשתות כורכר, שעברה לאחרונה שיפוץ יסודי ועיצוב מחדש ומשקיפה לנמל יפו ולים התיכון. החלל העתיק הפך לדירת מגורים מודרנית, מוקפדת ומפנקת עם מטבח מתוחכם הנעלם מאחורי דלתות רשת, חדר שינה עם חלון זכוכית מערבי המשקיף לים וחלל רחצה מקורי ומפתיע.
 

בית הקשתות, אדריכל פיצו קדם. צלם: עמית גירון
 
 
מרכז קהילתי גרסת 2017
סיור עם מעצבת הפנים אורן לסרי ועם המעצבת החזותית תמר בר דיין במרכז הקהילתי דב הוז, השוכן בבניין ההיסטורי של בית צעירות מזרחי. בסיור ישתפו המעצבות בתהליך בניית השפה החזותית במרכז, עיצובו ואיבזורו ובשאלות שעלו במהלכו: מהו מרכז קהילתי ב-2017, מהם הצרכים של התושבים העתידים להשתמש בו, מהם צרכיו הלוגיסטיים, איך אפשר לתקשר עם קהילה רב גילאית ומרובת מאפיינים באמצעות חלל ועוד.
 

כך נראה לו מרכז קהילתי ב-2017
 
חלקת חסד
בצעד אמיץ הובילו בסוף שנות ה-80 הרב הראשי של תל אביב-יפו, ישראל מאיר לאו וראש העיר תל אביב-יפו לשעבר שלמה להט להקמתה של חלקת קבורה לחסידי אומות העולם בבית הקברות קרית שאול. הסיור עם יעל רוזן, שהכירה רבים מהקבורים בחלקה, הוא הזדמנות לשמוע על הקהילה המיוחדת של חסידי אומות העולם שהגיעה לישראל לאחר מלחמת העולם השנייה ועל סיפוריהם האישיים של הקבורים במקום.
 
 
>> רשימת הסיורים המלאה מתעדכנת ומופיעה באתר הפסטיבל

עוד בנושא

עיצוב דירות

בית הנופש בעיר הגדולה


בני זוג מהצפון רכשו דירה בתל אביב אותה ביקשו להתאים עבור צרכיהם, כך שתשמש אותם בחופשות ובסופי שבוע בעיר. התוצאה משלבת מראה פתוח ואוורירי, לצד אווירת לופט ותחושת חופש מפנקת

עיצוב דירות

הטוב משני העולמות: עיצוב מודרני עם זיקה דתית


דירת קבלן בגבעת שמואל זכתה לעיצוב חדש ומרענן, שמביא לידי ביטוי את אופייה הייחודי של המשפחה, ומשלב באופן הרמוני בין דת לחיים מודרניים

עיצוב דירות

מלכת מלכי ישראל: מניו יורק ולונדון לכיכר רבין


הדיירת עזבה מגורים בניו יורק ובלונדון לטובת תל אביב. את הפרק החדש בחייה היא בחרה להעביר במרכז המזוהה ביותר עם העיר - כיכר רבין

עיצוב דירות

מודרני, יוקרתי ומתאים גם לילדים


המשפחה ביקשה קו מודרני, יוקרתי ומינימליסטי. המעצבת הלכה עם העיצוב צעד אחד קדימה והוא נוכח לא רק בסלון אלא גם בחדרי הילדים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *