כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב דירות  //  דירה תל אביבית מודרנית בטעם של פעם

דירה תל אביבית מודרנית בטעם של פעם

הדירה התל אביבית הישנה החליפה בעלים, עברה שיפוץ מקיף והפכה לפינת חמד בעיצוב מודרני שמעורר געגועים לבית של סבתא

מאת: לירון מילשטיין צילום: שי אפשטיין


                                               

דפדפו לסיור בתמונות:

 
הדירה התל אביבית שנבקר בה היום שונה מאוד בעיצובה מהסגנון המודרני המינימליסטי הרווח בשנים האחרונות. במקום קירות לבנים המשדרים תחושה בהירה ונקיה, עיצוב הדירה התחושה בה מזכירים יותר את סגנון הדירות התל אביביות של פעם – דירות המביאות לידי ביטוי את אופי הדיירים.


פינת העבודה: עץ האמבויה מעניק מלכותיות ומואר באור יקרות טבעי

בעלת הדירה היא אישה כבת 60 שביקשה לגור ליד הים בתל אביב, הדירה נקנתה לאחרונה והיא משמשת כיום בית לה ולבנה החייל. כשהדיירים והאדריכלים, ניר רותם ובשמת צפדיה וולף, נכנסו אליה לראשונה, התקבל רושם של דירה מלאת קסם אך חסרת היגיון: המטבח ניצב באמצע המסדרון ובבית היו חללים פנימיים רבים ומיותרים ועומס ויזואלי רב. האדריכלים "ניקו" את הדירה מן הקירות הפנימיים וכך התגלה מרחב גדול בצורת ר', עם חזית קטנה הפונה לרחוב ועם מרפסת לחצר הפנימית. השינוי המבני הציף את הדירה באור טבעי ובתחושת אווריריות שלא ניכרו בתכנון הקודם.

 


 


מבט מהסלון אל פינת האוכל


מסדרון אור רצוף מקיר לקיר ממלא את החלל 


הדירה כוללת שני חדרי שינה – לאם ולבנה – כאשר לחדר הבן צמודה יחידת אירוח לחברים ובכניסה לבית שוכן חדר אורחים נוסף, המתפקד גם כחדר עבודה. מלבד חדרי השינה, הדירה מכילה מטבח מרווח וחצי פתוח, פינת אוכל, סלון ומרפסת הצופה לעץ עתיק. החללים המרכזיים בדירה מרוצפים באריחי בטון של גלוסקא, שמיועדים לרוב לשימוש חיצוני, כיוון שהטקסטורה שלהם כוללת בליטות. על מנת להתאימם לשימוש פנימי, הם הוחלקו באמצעות רובה ותורמים גם הם ליצירת תחושה מוארת יותר בדירה. בנוסף, אריחי הבטון משחררים את בעלת הבית, המגדלת כלבים, מ"העבדות" הכרוכה בניקיון מתמיד של שטיחים או שמירה על שלמות הפרקט. שימוש מקורי נוסף באריחים מצוירים קלאסיים, נעשה באזור שתוחם את פינת האוכל והסלון.
 

פינת האוכל צופה למרפסת הקטנה. שולחן ארוך מעץ בהיר מזמין מסובים לשבת סביבו. מימין מסתתר חדר האורחים


בין פינת האוכל לסלון ניצבת גם יחידת אחסון גדולה, עשויה מעץ אמבויה, הכוללת חפצים שירשה הדיירת מסבתה, ולצידם אקווריום שפונה לשני החללים. השימוש באלמנט מלא מים במרכז העץ הכבד, מפיק קלילות הנובעת משילוב בין יסודות כה שונים במהותם.


כסא נדנדה עתיק ששופץ על ידי הדיירת – אחד הפריטים המקסימים בדירה

 

גוף תאורה עגול מפורניר עץ מכופף, גליף של עץ אמיתי, מתכתב בצבעו עם כסאות פינת האוכל

בעלת הבית, שאוהבת לארח ולא פחות מכך לבשל, ביקשה לעצמה מטבח פונקציונאלי, שאינו מסתתר מפני הסביבה. כך, למשל, נבנתה במטבח נישה בגודל 1.90×1.0 ס"מ, בה מאוחסנים צמד מקררים, שאינם פונים אל החלל, אך נוכחותם במרחב מורגשת. המטבח מוקם במיקומה ההיסטורי של מרפסת שירות סגורה, הפונה לחצר פנימית מוארת, והאדריכלים החליטו להשתמש באור הנכנס באמצעות חלונות גבוהים, אך לשמור על הפרטיות באמצעות התקנת זכוכית חלבית בחלקם התחתון.
 

אפילו העמודים לא יעצרו את האור הטבעי; המטבח מואר מכל כיווניו

 


הצצה קלה לחדר האורחים; מאחורי מסך הטלוויזיה מחכה חדר רחצה, הנפרד מהחללים הפרטיים בבית


בצמוד לחדרי השינה שוכנים שני חדרי רחצה נפרדים, המחוברים ביניהם בחלון אוורור, שהותקן כיוון שחדר הרחצה של הבן מוקם בתווך המבנה ואינו סמוך לקיר חיצוני. המקלחת של האם מרווחת ובעיצובה ניתן לראות את המשך החיבור בין הצבע החום לאור, כאשר הריהוט והריצוף מאופיינים בגווני חום וחלון גדול, הניצב ממול, ממלא את החלל באור יום טבעי.
 
חדר רחצה בגווני חום, עם נגיעות קלות של לבן, שזוהרות באור השמש הנכנס

המסע הארוך בדירה מסתיים בחדר השינה, אשר בסתירה בניגוד לשאר החדרים בבית, מעוצב באופן מודרני ונקי. בחירת הצבעים נותרה זהה ליתר החללים, אך התהפכה: הרצפה חופתה בפרקט חום וארונות חדר השינה עשויים עץ לבן.
 
חדר השינה של האם: חמים ומודרני, עם ארונות מרהיבים בעלי דלתות מחורצות


אין ספק שהתוצאה הסופית מעוררת התפעלות וגלי נוסטלגיה לדירות שהיו פה פעם. בניגוד ל"הול" המסורתי וסגירת החללים באמצעות דלתות, החלוקה, המבוססת על ריצוף מעניין ורהיטי עץ, התוחמים את החללים, מעוררת געגועים מודרניים לבית סבתא. 

עוד בנושא

עיצוב דירות

ד"ש מהמאה ה-16– עיצוב דירה עתיקה בצרפת


עם מספר חומרים נבחרים ופלטת צבעים מצומצמת, הדירה העתיקה הזאת שומרת על מראה גולמי ומאפשרת התבוננות פנימית שקטה

עיצוב דירות

עולה קומה: דירת דופלקס בעיצוב הרמוני


עם דיירים נחושים, מעצבת יצירתית ומספר חודשי שיפוץ, דירת הדופלקס הישנה הפכה למרחב מחייה נעים ורגוע במיוחד

עיצוב דירות

יפה לה ורוד: דירת פנטהאוז ייחודית ואלגנטית


עם משחק עדין של גוונים, שילוב נכון של פליז ובחירה מוקפדת של פריטים, דירת הפנטהאוז הזאת שומרת על קו אלגנטי וקלאסי שיהיה רלוונטי גם בעוד שנים

עיצוב דירות

לקבל מפתח ולשבור קירות – שינויים בדירת קבלן חדשה


הקבלן לא הסכים לבצע שינויים בדירה, אז הדיירים חיכו למסירה ומיד צללו לתהליך שיפוץ מואץ שכלל טיפול בכל אחד מהחללים

תגובות

כתיבת תגובה