כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב דירות  //  המבחן האמיתי

המבחן האמיתי

שני אדריכלים צעירים ,שסיימו לא מכבר את לימודיהם משתפים אותנו בחוויה ראשונית – תכנון ביתם המשותף

מאת: עינת קרליבך צילום: דן סמיט


מחפשים לימודי עיצוב וסטיילינג? לכל הפרטים לחצו כאן

 

טלי וכפיר, שני אדריכלים צעירים שסיימו לא מכבר את לימודיהם בטכניון, כבר מצאו את מקומם במשרדים מצליחים.
משרדה של טלי עוסק בחללים מסחריים, ואילו זה של כפיר מתכנן בעיקר בתי יוקרה.
עוד בהיותם סטודנטים הטיבו לעבוד יחד, ובמהרה מצאו עצמם עומדים מול המבחן האמיתי: תכנון ביתם המשותף.
הבית המיועד היה דירה תל אביבית קטנה, בת כשישים שנה, בעלת כל המאפיינים המוכרים.

המחשבה המיידית היתה 'לפתוח הכל', אבל הם לא יכלו להתכחש לאהבתם הגדולה – אירוח. מול חומת הפרקטיות עלתה שאלת הפרטיות

המיקום, באזור שקט ומרכזי והתקרות הגבוהות היו, פחות או יותר, היתרונות היחידים שנראו לעין. "היו כאן שלושה חדרים קטנים, נפרדים זה מזה בדלתות, וביניהם הול חנוק", מספרת טלי, "אפילו למטבח הצר היתה דלת".

המחשבה המיידית היתה 'לפתוח הכל', אבל הם לא יכלו להתכחש לאהבתם הגדולה – אירוח. מול חומת הפרקטיות עלתה שאלת הפרטיות.
"חשבנו מה עושים כשמישהו רוצה להתלבש בזמן שיש בבית אורחים", אומר כפיר, "בעצם ההתלבטות הזו הבהרנו לעצמנו שאנחנו לא רוצים דירת סטודיו". אולם, גם לאחר שהחליטו על חדר שינה סגור, עדיין עמדה בעיית הסמיכות שלו לחדר המגורים.
"כסטודנט משננים לך עקרונות של 'אל תעשה', מסביר כפיר, "דלת לחדר מגורים היא אחד מהם", אבל נוכח המציאות הם מצאו עצמם הולכים נגד הכללים.

המטרה היתה ליצור הפרדה בין חדר השינה לחדר המגורים ללא שימוש במסדרון. הם בחרו לטפל בקיר המפריד, שאותו הפכו למחיצה, על ידי חריצת שני צידיו. החריצים, המחופים זכוכית, יוצרים חיבור בין חדר המגורים לחדר השינה, וגם משמשים כ'חלונות' נוספים דרכם מואר חדר השינה, שבו חלון אחד בלבד (זכוכית: "מקלחון-נט").
המלאכה הושלמה בעיצוב דלת גבוהה מאוד ללא סף, הנראית כארון או כמזנון גבוה במיוחד, וכך משתלבת היטב בחדר המגורים.

"הבית מעוצב כך שיהווה רקע לכמה פריטים יחודיים, שתופסים את כל הבמה. זהו פתרון עיצובי מקובל ויעיל, שכן לכל אחד יש פריטים, שתופסים אצלו מקום מיוחד"

גם במחשבה על העיצוב היו טלי וכפיר תכליתיים. "במהלך הלימודים אתה נחשף להרבה סגנונות, ואחר כך בעבודה – להיצע ענק של חומרים שקיימים בשוק. "יש הרבה דברים שכל אחד מאתנו אוהב, אבל ניסינו לחשוב כל הזמן על מה שאנחנו באמת יכולים לחיות איתו, שהוא מעבר לסגנון", הם מסבירים, "בחרנו לוותר על הרבה סגנונות אהובים ומפתים, והחלטנו להמעיט בפריטים". את מה שנבחר, בסופו של דבר, הם בררו בקפידה. בחדר המגורים הוצבה מנורת שולחן של פיליפ סטארק, ולצדה תופס מקום לא פחות חשוב כסא העץ המחודש של סבתא.

"הבית מעוצב כך שיהווה רקע לכמה פריטים יחודיים, שתופסים את כל הבמה", מסביר כפיר, "זהו פתרון עיצובי מקובל ויעיל, שכן לכל אחד יש פריטים, שתופסים אצלו מקום מיוחד. נוסף לכך, אם רוצים לגוון, פשוט מחליפים את הפריטים".

מכיוון שהחלל קטן, הועדפו רהיטים הניצבים על רגליים, ובעלי מסה מופחתת. ספה תלת שימושית עוצבה כאדן לחלון הגדול, במקום שהיתה פעם המרפסת. היא מאפשרת מקומות ישיבה נוספים, ואת פנים הספה חילקו לשניים, כשהחלק הקדמי משמש כספרייה והאחורי – כארגז מצעים.

על מנת לשמור על מראה נקי ואחיד ולחסוך במקום על המשטחים במטבח ובחדר הרחצה, נקבעה בהם מסילת נירוסטה. על המסילה ניתן לתלות את כלי המטבח: מתלה לקרש החיתוך, וו למגבות ועוד.
המראה  הנקי העכשווי מאוים על ידי החיווט העשיר, הנלווה לטכנולוגיה המפותחת. "צריך לתכנן הכל מראש, כדי שלא יסתבכו כל מיני חוטים בין המזנון לפלסמה ולמחשב", מסביר כפיר, "חייבים להוועץ באנשי מקצוע בשלב התכנון, כדי שכל החיווט יוטמע היטב עוד בשלב השלד".

"יש תחליפים למותגים, צריך לדעת מה מחפשים מבחינת הסגנון, ואפשר למצוא מוצרים איכותיים גם במחירים סבירים. יש תקנים כמעט לכל דבר, וזה בעצם המדד שצריך להתייחס אליו"

העלות הכוללת של שיפוץ הדירה מרמת השלד, כולל החלפת כל החיווט (הבניין נבנה כאמור הרבה לפני עידן האינטרנט) היתה 100,000 שקלים. סוד החסכון בעליויות הוא תמיד השוואת מחירים, כפי שהם מפרטים: "יש תחליפים למותגים, צריך לדעת מה מחפשים מבחינת הסגנון, ואפשר למצוא מוצרים איכותיים גם במחירים סבירים. יש תקנים כמעט

עוד בנושא

עיצוב דירות

שווה זהב: עיצוב דירת גן דופלקס בחיפה ב-300 אלף שקל


סטנדרט קבלני פשוט בדירת גן דופלקס הפך בטאץ' עיצובי עדין לממלכה לבנה בת שתי קומות, שהתגברה על שטח מצומצם וחוסר באחסון

עיצוב דירות

עם הפנים לים: דירה מול הים ממקסמת את הנוף בגדול


הנוף בדירה בבת ים לא דילג על אף חלל – מהמטבח והסלון המאוחדים ועד פינת האוכל וחדר השינה, שחולקים קיר זכוכית משותף

עיצוב דירות

גוד מורנינג תל אביב: אשת האופנה שחיה בדירה בבית מלון


הקירות הופלו, הים של תל אביב נפרס במלוא העוצמה, ודירת הנופש המחולקת הפכה לדירה בבית מלון של ממש עם אופן ספייס חלומי

עיצוב דירות

אלגנטיות של קטיפה: יוקרה כפרית בלב העיר


אווירה של רוך ושקט עוטפת זוג הורים ושלושת בנותיהם בדירתם המוקפדת שתוכננה ועוצבה על ידי יפעת אברמסון מ"STUDIO A".

תגובות

כתיבת תגובה