כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב דירות  //  הקסם שנשאר: הדירה התל אביבית שלא ויתרה על המשרבייה הישנה

הקסם שנשאר: הדירה התל אביבית שלא ויתרה על המשרבייה הישנה

חלון ענק, חזית דרומית ועץ עבות היו התפאורה המושלמת לשיפוץ הדירה הזו. גם כשחלק ממשרביית הבטון קרס, אף אחד לא חשב להרים ידיים

מאת: מערכת אתר בניין ודיור צילום:


הדיירים: זוג הורים וילד
המקום: מרכז תל אביב
השטח: 80 מ"ר
תקציב: 250 אלף שקלים
אדריכלות ועיצוב פנים: יונתן קנטי ודורית צ'סלר

 
כל מבנה ישן שאליו נכנסים לקראת שיפוץ, יכול לגלות נפלאות התואמות לרוח התקופה שבה נבנה, החל מרצפה מיוחדת או קורות שאי אפשר לוותר עליהן וכלה בציורי קיר או אפילו כתובות נושנות. במקרה של הדירה התל אביבית הזו, שדייריה הם משפחה צעירה שביקשה לגור בדירה ביתית ונעימה במרכז העיר, היה זה חלון גדול שכוסה בחלקו במשרבייה מלבני בטון.
 
נקודת הפתיחה לתכנון הייתה החלון בחזית הדרומית, שרוחבו כרוחב הדירה כולה – כ-7 מטרים וחצי, וגובהו מתחיל כמעט בקו הרצפה ומסתיים בקו התקרה. כבר מהכניסה לדירה ניתן היה להתרשם מגודלו ולראות דרכו עץ גדול, ולכן הוחלט להפוך את החלון למוקד המרכזי בתכנון החדש. בנתוני המצב הקיים חצה את החלון קיר שפיצל בין שני חללים: חדר שינה ומרפסת מקורה. כדי לא להסתיר את סוד קסמה של הדירה, הוחלט להסיר את הקיר ולפתוח את החלל. פעולה זו הובילה למעשה את שאר התכנון.
 
הסלון ופינת האוכל
 
קיר שנפתח ומפריד היום בחלקו בין הסלון והמטבח
 
המרפסת המקורה נפתחה ואוחדה עם הסלון, וחדר השינה המקורי החליף מקום עם המטבח. כך לאורך החלון הגדול מוקמו רק הפונקציות הציבוריות, שהן המטבח ופינת האוכל המתחברת אל הסלון, והחלל כולו, כשהוא פתוח ומואר, נגלה כבר בכניסה לדירה. חזית החלון אומנם דרומית, אך בזכות המשרבייה ובזכות העץ העבות שצומח מולה, היא מוצלת ובה בעת לדירה מתאפשרת כניסה רבה של אור בצורות משתנות ומעניינות.
 
כניסת אור דרך המשרבייה לפינת האוכל
 
מבט מפינת האוכל למטבח
 
המטבח. בעבר שכן בו חדר שינה
 
פינה במטבח
 
במהלך עבודות השיפוץ קרס חלק מן המשרבייה, והוחלט להשלים אותו בעזרת שחזור זהה למקור. מאחר שלא ניתן היה לצקת מחדש לבני בטון, נבחר עץ כחומר המשוחזר, ולצורך כך נבנו כ-200 יחידות לבנים עשויות עץ שתאמו במדויק לגיאומטריה המקורית. כלפי חוץ נצבעו לבני העץ באפור הזהה למשרבייה המקורית, כדי לשמור על חזית אחידה לרחוב. 
 
לבני הבטון המקוריים שוחזרו בעזרת עץ
 
קרני אור דרך חרכים בפינת הדירה
 
מימין לכניסה לבית נמצא מסדרון המוביל אל החללים הפרטיים. כדי להאיר אותו נבנתה דלת חדר הרחצה עם פתחים גדולים מזכוכית חלבית, המאפשרים מעבר של אור טבעי. דלתות ארון השירות הנמצא בקצה המסדרון נצבעו בצהוב בהיר.
 
מסדרון לצד הכניסה מוביל אל החדרים
 
פתחי אור גם באמבטיה
 
ארון שירות בהיר בקצה המסדרון
 
מתוך ניסיון לשמור על מסגרת התקציב, לא נהרסו אלמנטים שלא היה הכרח להסירם, ולכן הקיר המפריד בין חדר השינה לסלון נשמר כמעט בשלמותו. כמו כן, הוזז חדר הרחצה באופן מינימלי כדי להקטין עלויות הכרוכות בהעברת אינסטלציה. 
 
קיר שנשאר כמעט בשלמותו
 
חדר השינה עבר לחלל המטבח
 
פינה בחדר השינה
 
הדיירים, אוהבי סגנון הווינטג', אספו במשך השנים רהיטים שאותם רצו לשלב בדירה. מתוך מחשבה לשלב את הרהיטים נבחרו לבית גוונים בהירים וניטרליים ברובם כדי שיוכלו לשמש להם מצע מתאים. לרצפה נבחר ריצוף שומשום חדש בגוון בהיר ובגרעון עדין, כדי לשמר את ניחוחות הדירה התל אביבית של פעם.
 
הארוניות הצהובות בסלון נבנו בהזמנה מיוחדת על ידי מסגר. הן עשויות מתכת ודיקט עץ, ותוכננו כך שיוכלו להיות ורסטיליות: הן יכולות להיות מוצבות זו לצד זו או בנפרד ויכולות לשמש כספרייה, כספסל או כשידת טלוויזיה – הכול לפי צורכיהם של הדיירים ורצונם המשתנה.
 
משחק ורסטילי בין מדפי המתכת והעץ
 
הדירה לפני השיפוץ
 
תוכנית הדירה לפני
 
תוכנית הדירה אחרי
 
 

רשימת ספקים חלקית:
נגרות: עימאד סנודה
מסגרות: שמוליק מאיר סטודיו למתכת
ריצוף וקרמיקה: אלוני
תאורה: לסרי תעשיות תאורה בע״מ, שקע ותקע תאורה, חדרים
כלים סניטריים: הכוח
אלומיניום: אלום אפי

 
עוד בתים משופצים:
 
 
 
 
 

עוד בנושא

עיצוב דירות

שווה זהב: עיצוב דירת גן דופלקס בחיפה ב-300 אלף שקל


סטנדרט קבלני פשוט בדירת גן דופלקס הפך בטאץ' עיצובי עדין לממלכה לבנה בת שתי קומות, שהתגברה על שטח מצומצם וחוסר באחסון

עיצוב דירות

עם הפנים לים: דירה מול הים ממקסמת את הנוף בגדול


הנוף בדירה בבת ים לא דילג על אף חלל – מהמטבח והסלון המאוחדים ועד פינת האוכל וחדר השינה, שחולקים קיר זכוכית משותף

עיצוב דירות

גוד מורנינג תל אביב: אשת האופנה שחיה בדירה בבית מלון


הקירות הופלו, הים של תל אביב נפרס במלוא העוצמה, ודירת הנופש המחולקת הפכה לדירה בבית מלון של ממש עם אופן ספייס חלומי

עיצוב דירות

אלגנטיות של קטיפה: יוקרה כפרית בלב העיר


אווירה של רוך ושקט עוטפת זוג הורים ושלושת בנותיהם בדירתם המוקפדת שתוכננה ועוצבה על ידי יפעת אברמסון מ"STUDIO A".

תגובות

ה"לבן" הוא העדפה של קנטי
עשיתי גוגל על האדריכל. יונתן קנטי. מוכשר. אקדמ. לוחם אורבני עלק. כתב בלהט נגד האוטנטיות המזויפת של הפרויקט בשוק בצלאל. אז ככה. האתר של המשרד, הינו באנגלית. אפילו אין אפשרות דו לשונית. כידוע, הוא חי ופועל בלונדון או בסיאטל..... מוצגת באתר דירה נוספת עם מטבח לבן כולו וקיר - ארון, ענק לבן אף הוא (יפה). עד כאן הכל בסדר. אבל אפס...לכתוב על המזויפות של הבניה בשוק בצלאל כשהאתר של משרדך הינו באנגלית. זה אפילו לא מקומם. זה פתתי.

לאריק: משרבייה לא חייבת להיות מבטון
מסכים עם רוב מה שכתבת. משרבייה יכולה להיות מעץ, אך לרוב היא בתוך הבית (שהאישה (המוסלמית) תוכל לראות ולא להראות.) ראה הדולמה בחצ'ה באיסטנבול. הדירה תוכננה בהגיון רב וזה מה שחשוב.נראה לי שהבחירה בלבן היא של בעלי הבית, שאינם מבינים שלבן (כמו שחור) אינו צבע. טוב עשתה המעצבת שהשתמשה במגרעות ולא בידיות. אין לשולחן הכתיבה שבמרפסת כיסא עבודה. נראה שולחן של "עונג".מפעל ישראלי של פעם. סתמי ומיותם. הכיסא -כורסה בחדר השינה, אינו מזמין ונראה תקוע. אפשר היה להוסיף בין העמודים בחדר השינה, מדפים. זה מתבקש. גם כיסוי הפיקה מעל המיטה (שוב לבן) ראוי שיוחלף. גופי התאורה אינם נכונים ומנורת הספנים באמבט, אינה שייכת ומפיצה תאורה מועטה שאינה מאפשרת גילוח או איפור. הייתי בתערוכה באירופה ונשאלתי לגבי השיגעון של ישראלים למטבחים לבנים (בארץ שטופת שמש...). בסדר, אז המזמינים רצו מטבח בלבן. אך גם חיפוי הקירות??? הבקבוקים ושאר החפצים שעל המדפים - עלובים. איני בא לזלזל במי שהפרוטה אינה מצויה בכיסו. ממש לא ולא. אולם המעצבים והאדריכלים וגם מערכת בנין ודיור- פרסום ושיווק - לא בכל מחיר. משרבייה שנכונה לארץ, במיוחד אם היא יוצרת אחידות ביחס לשאר הדירות אינה מחזיקה מאמר עיצובי. אם בחזית החיצונית לא כל הדירות הן עם משרבייה, היא מיותרת. ישנן הצללות כיום שהיו עושות עבודה טובה לא פחות ואולי יותר.

התכנון החדש- נכון ונבון אך עיצוב הפנים משמים
המטבח הבוהק בדירה המוארת, מזכיר חדר ניתוח או במקרה הטוב, סופר פארם. הלבן החוזר על עצמו ביתר חדרי הדירה (מזל שיש פה ושם צהוב) הוא מסמא ואלים. נותן תחושה לא נעימה. איני מבין כיצד חובבי הוינט'ז אספו משך השנים יבול כה דל ואפילו לא משהו. יתכן בגלל מגבלות תקציב. ביום אחד אני אוסף יותר רהיטים ויותר, לדעתי, מענינים ויפים. אגב- לא כל מה שישן הוא יפה.... יתרה מזו - חובבי הוינט'ז היו צריכים לצילומים לקנות שטיח מאיקאה? לגבי המשרבייה - בחוץ נשמרה האחידות האפורה. מדוע לא נצבעה המרביה המשוקמת גם היא באפור? משרבייה מעצם אופיה היא תערובת בטונית. לשקם מעץ אורן, זו סתם פלצנות. העיקר שתהיה משרבייה. לא בכל מחיר. ניתן גם לקנות היום משרבייה "חדשה" . זה נראה יותר טוב - אם מוכרחים... חדר האמבט אלים בלובנו. מי עושה היום כיור שקוע מתחת לשיש? אני מבין שהתקציב היה מוגבל, אבל בשביל זה יש מעצב. למעט תמונה אחת, הקירות (הלבנים...) ערומים וזה מוזר לגבי חובבי וינטז' ואספנים. ריצוף הסומסום יפה ונכון. במקרה הזה לצערי, פחות זה פחות. ועדין לא דיברנו על ארון חדר השינה, שלסבתי ז"ל היה יפה ממנו. ברז המים באמבט ,בדוגמת אנטיקה, הוא כל כך לא נוח, אין תאורה מעל השידות בחדר השינה. הדירה לא מכוערת, אך בהחלט, לעניות דעתי, לא ראויה לכתבה.

בהמשך לאולגה- ספריה צהובה:
הספריה מהממת. מה העלות שלה אצל מסגר+ המדפי עץ?

אהבתי ! פשוט ויפה
לי אישית עדיין חסרים לי קצת פריטים בבית .בדרך כלל לא אוהבת לבן,אבל המדפים מעל כיור המטבח עם הכלים הכניסו קצת יותר חום של בית

צבע הארון-שאלה
אפשר לדעת מס גוון? :) של הארון שירות החרדלי בקצה המסדרון

צבע הארון-שאלה
אפשר לדעת מס גוון? :) של הארון שירות החרדלי בקצה המסדרון

תשובה ל-22 אולגה
הי אולגה את הארוניות הצהובות אנחנו תכננו במיוחד עבור הפרויקט והן יוצרו custom made על ידי מסגר

שאלה למעצבת
מאוד אהבתי ארוניות מתכת צהובות בסלון, מאיפה הן? תודה

שאלה למעצבת
מאוד אהבתי ארוניות צהובות בסלון. מהיכן הן ? תודה

תשובות
ל-11, השטיח אכן מאיקאה ל-18, עימאד הנגר 0508573193 0526444213

למרות שלא סגנון שלי, מקסים ונעים ושאלה-
מי שמבשל לא יכול לאפות במקביל? למרות החדשנות אני בטוחה שבכל זאת חם מהתנור....

אפשר את הטלפון של הנגר?

באמת - 'עיצוב' משעמם...משעמם...

שיפוץ חכם ויפה.

מקסים וחכם.

הערה קטנה נוספת: מגיב 4 כתב "כלום" ובכן
אני לא מסכימה ומעדיפה בהחלט סיקור דירות "של בני אדם מן היישוב", שמדבר אלי ונותן לי רעיונות יותר מסיקור דירות של מולטי מיליונרים שנוסעים למעבר לים להביא פריטים מיוחדים (יפיפיים) ודירתם המעוצבת תורמת לעולם הרעיונות שלי פחות.

אוהבת מאד את תכנון הדירה. אישית הייתי מכניסה
קצת יותר צבע לקירות.

תשובה ל11
חושבת שהשטיח מאיקאה

שאלה
יפה. מאיפה השטיח?

בית קר ולא מזמין

לרונית 7
את פסיכולוגית ? כל אחד כותב כאן את דעתו מבלי לצפות להבחנה פסיכולוגית ממך

יפה מאוד
אפשר היה בתיכנון להכניס את מכונת הכביסה למטבח ובמקום הקיים לעשות שירותי אורחים. פרקטי יותר.

איזה אנשים קטנים וממורמרים
בית מתוק ונעים

פשוט, צנוע ויפה מאוד
לא מתחכם, לא טרנדי, לא מתייפייף - כל הכבוד! *** גם אני חיה בדיוק עם משרביה כזו לאורך כל קיר החזית ואוהבת אותה מאוד. חבל שכבר לא בונים כך...

נו בחייאת ....

כלום
אתם באמת חושבים שזו דירה שמצדיקה כתבה על שיפוץ ועיצוב? כלום עם כלום.

מקסים!!!!

התחלה טובה ...עדיין אנמי עד להחריד

תכנון מעולה
והדירה מתוקה מאוד ואכן מזכירה "דירות של פעם" באופן חיובי. אישית הייתי ממתנת קצת את כל ה"לבן על לבן" הזה. קיר המשרביות מקסים ביותר, וההחלפה הכפויה של חלקו ללבני עץ תרמה בסופו של דבר המון למראה הסלון והמטבח.

כתיבת תגובה