כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב דירות  //  חופש הפיתול

חופש הפיתול

שני קירות אמורפיים, המתפתלים בחופשיות בחלל, יוצרים מקום מחייה מרתק בדירת שלושה חדרים קונבנציונאלית לחלוטין

מאת: ימית שחף צילום: Manolo Yllera


מגמת אכלוס הערים הולך וגובר בעולם כולו. מלאי השטחים, המיועדים למגורים מצטמצם, דבר, המצריך פרשנות אדריכלית מחודשת. פתרונות יצירתיים מאפשרים התמודדות עם חללים קטנים, כשהם מתוכננים כהלכה. "אפילו חלל קטן יכול לתת תחושה של מרחב וחופש תנועה", מסביר הקטור, אחד האדריכלים שתכננו את הדירה, "העיר המודרנית מביאה אותנו לדחיסות מוגזמת בבית הפרטי הקטן, והגבולות ההרמטיים, שאנו חיים בהם, דוחפים אותנו יותר ויותר למצוא פתרונות בפנים הבית. הערים מאוכלסות בצפיפות גבוהה, ונוצרים חללים מאוד קטנים, שלא מאפשרים חופש פעולה, ושבירה של הגבולות". האתגר, שהציעו האדריכלים בתכנון עליית הגג, היה, לנסות להכיל את כל הפונקציות הנדרשות למשפחה בחלל כה קטן, ועם זאת, להימנע מעומס ויזואלי ותחושה של צפיפות.

 
שטחים קטנים המוקצים לדירות עירוניות, מציבים בפני האדריכלות בעולם אתגר של מציאת פתרונות מקוריים ליצירת תחושות גודל ומרחב
 
דוגמה לכך מצאנו במרכזה של מדריד. עליית גג טיפוסית, עם חדרים ללא אוורור, ללא תאורה טבעית ומסדרון מחניק וחשוך, הפכו תחת ידיהם של שני אדריכלים לדירה של 3 חדרים, מוארת ונעימה למגורים, ובעיקר פונקציונאלית להפליא. המשימות, שעמדו בפני האדריכלים היו: החדרת אוויר ואור טבעי לדירה, ניצול מקסימאלי של המרחב, אך יחד עם זאת, מתן תחושת אסתטיקה ותנועה נוחה בחלל. כבר בכניסה מתגלה ציר דינאמי בן שני קירות, שמוביל אל עומק הדירה, ומשאיר משני צידיו את החללים הפונקציונאליים. תנועתו החושנית של הקיר מושכת את העין, ומגרה את הסקרנות. שני הקירות המתפתלים לכל אורכם, וממלאים שני תפקידים בו זמנית. מחד, הם יוצרים הפרדה בין החללים הפונקציונאליים, ומאידך, שולטים על התנועה של האדם בחלל. כך נוצר רצף ויזואלי ופיזי לתנועת הפיתול, מהכניסה ועד לקצה השני של הדירה.
 
"עם הפיתול אני מנסה לתת הזדמנות לחופש התנועה, ותחושה של גיוון והמצאה מחדש בחלל הפרטי, וכל זאת במטרים ספורים בלבד". החללים הפונקציונאליים נשארים סטטיים לכאורה, אך צורת פיתול הקירות מפסלת אותם להיות שונים זה מזה, ומעניינים כאחד. התנועה והמעבר מחלל אחד למשנהו, נעשית דרך הקירות המפותלים, כך שהם הופכים להיות חלק אינטגרלי ועיקרי של הבית, ולא רק גורם עיצובי. תנועת הפיתול, מעבר היותה מעצבת החלל, יוצרת אשליה תודעתית, ובדירה, שהיא כה קטנה, ישנה תחושה של חלל, שאינו נגמר. הקירות שנעים בקלילות, בנויים מלוחות עץ דקים עשויים בצפיפות גבוהה על גבי קונסטרוקציה, ומחופים בציפוי מבריק.  
 
הבדלי גובה בחללים, היכולים לבוא לידי ביטוי בתקרה או ברצפה, יוצרים אשליה של מרחב גדול יותר
 
בזמן השיפוץ גילו האדריכלים בעיית אינסטלציה, שאילצה אותם להגביה את הרצפה בחלק מהאיזורים בדירה, אך הם ניצלו בחכמה את הפעולה לשתי מטרות נוספות: הראשונה והעיקרית, ליצור אשליה של חלל גדול יותר מכפי שהוא. הגבהת הרצפה, בשילוב עם הפרספקטיבות המאולצות, שיוצרים שני הקירות, השיגו את המטרה. שנית, הם מצאו פתרון יצירתי לבעיית האחסון, שהייתה בדירה בגלל מימדיה הקטנים,  ובמקומות, שהוגבהה הרצפה, הם יצרו צוהרים למטרת אחסון, דוגמה הלקוחה מעיצוב יאכטות ואוניות. הסלון ופינת האוכל פתוחים למרפסת, המשלימה את תעתועי המרחב, ולמעשה היא מהווה המשך של החלל הציבורי, בו שוהים בני הבית ברוב הזמן. בחורף נפתרת בעיית החוץ על ידי סוכך.
 
הצבעים והתאורה, שבהם משתמשים האדריכלים, הם כלים, שמחזקים את התכנון ואת הרעיון של אשליית העומק והמרחב. הצבע הלבן, תחת התאורה הממוקדת, מספק את תחושת המרחב והאוריריות. המשטחים השחורים שוברים מפעם לפעם את הלבן, כדי לתעתע בעין, וליצור עומק לתוך הדירה. השילוב בינהם יוצר ניגוד, אך במקביל שלמות, בזכות השילוב הנפלא עם גווני הריהוט של המטבח הסלון וחדר האוכל. אם בבית רגיל אנו מודעים לתנועתנו בחלל, הרי שכאן, המבנה המיוחד של חלוקת החללים תופס פיקוד, ומוביל אותנו אל תוך החוויה של הבית. תפיסת החלל משתנה כל הזמן על פי תוואי הקירות. 
 
קונטרסט בין צבעוניות בהירה לגוון כהה מאד, כשהבהיר שולט ברובו, יוצרים פרספקטיבה של עומק


השינוי שעברה הדירה יצר מקום, שמאפשר מגורים רגילים בחלל לא קונבנציונאלי, ומעורר את הסקרנות והחושים כל יום מחדש, אפילו לאלה שגרים בו. עדות לכך קיבלנו מהקטור, שהוא ומשפחתו גם מתגוררים בה. "הניגוד הנפלא שאנו חיים בו, צורות אורגאניות חופשיות בתוך חלל הרמטי אטום", אומר הקטור, "הוא זה שמקנה לנו תחושה של חיים והתחדשות כל יום מחדש".

 

עוד בנושא

עיצוב דירות

שווה זהב: עיצוב דירת גן דופלקס בחיפה ב-300 אלף שקל


סטנדרט קבלני פשוט בדירת גן דופלקס הפך בטאץ' עיצובי עדין לממלכה לבנה בת שתי קומות, שהתגברה על שטח מצומצם וחוסר באחסון

עיצוב דירות

עם הפנים לים: דירה מול הים ממקסמת את הנוף בגדול


הנוף בדירה בבת ים לא דילג על אף חלל – מהמטבח והסלון המאוחדים ועד פינת האוכל וחדר השינה, שחולקים קיר זכוכית משותף

עיצוב דירות

גוד מורנינג תל אביב: אשת האופנה שחיה בדירה בבית מלון


הקירות הופלו, הים של תל אביב נפרס במלוא העוצמה, ודירת הנופש המחולקת הפכה לדירה בבית מלון של ממש עם אופן ספייס חלומי

עיצוב דירות

אלגנטיות של קטיפה: יוקרה כפרית בלב העיר


אווירה של רוך ושקט עוטפת זוג הורים ושלושת בנותיהם בדירתם המוקפדת שתוכננה ועוצבה על ידי יפעת אברמסון מ"STUDIO A".

תגובות

כתיבת תגובה