כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב דירות  //  לאורך הקיר החשוף

לאורך הקיר החשוף

דירה קטנה 66 מ"ר שופצה בתקציב נמוך על ידי מעצבת הפנים קרן בלוך. חלל הדירה אמנם חולק מחדש, אך אופיה המאופק נשמר.
השיפוץ נעשה בעלות נמוכה יחסית. המראה האלגנטי והנעים שבדירה הושג בצירוף של אלמנטים יקרים וזולים ששולבו, לדברי בלוך, במינון הנכון. בחלוקה המקורית היו שני חדרים סגורים, מסדרון ארוך, מטבחון קטן ושתי מרפסות

מאת: מירי אלזון צילום: יעל פינקוס


מחפשים לימודי עיצוב וסטיילינג? לכל הפרטים לחצו כאן

 

בעלי הבית: מעצבת הפנים קרן בלוך ובן זוגה יריב אליאב. בלוך עבדה כשלוש שנים עם האדריכלית תמי גת וכיום מעצבת ומתכננת בתים ודירות במשרדה הפרטי.

הדירה: 66 מ”ר בבניין מגורים משנות השלושים בגבעתיים. “כשהגעתי לכאן בפעם הראשונה”, מספרת בלוך, “זיהיתי את יופיה של הדירה הקטנה, שהזכירה לי את הדירות הישנות של תל אביב”.

“רציתי לשמור על אופי הדירה, שהיה בה משהו אירופי ומאופק, לכן החלטתי להשתמש באלמנטים הקיימים בה, כמו הקווים הישרים של המבנה, התקרה הגבוהה (3.20 מטרים) ואבני הסיליקט שנחשפו בקיר המסדרון והמטבח”

התכנון והחלוקה: “רציתי לשמור על אופי הדירה, שהיה בה משהו אירופי ומאופק, לכן החלטתי להשתמש באלמנטים הקיימים בה, כמו הקווים הישרים של המבנה, התקרה הגבוהה (3.20 מטרים) ואבני הסיליקט שנחשפו בקיר המסדרון והמטבח”.השיפוץ נעשה בעלות נמוכה יחסית. המראה האלגנטי והנעים שבדירה הושג בצירוף של אלמנטים יקרים וזולים ששולבו, לדברי בלוך, במינון הנכון. בחלוקה המקורית היו שני חדרים סגורים, מסדרון ארוך, מטבחון קטן ושתי מרפסות.הקירות הפנימיים, המשמשים גם קירות תמך, נהרסו במבצע מורכב שהצריך תכנון קונסטרוקטיבי מדויק ותמיכה של קורות פלדה בתקרה (קבלן: שמעון מימון). במקומם, נבנו קירות חדשים שחילקו את החלל לסלון פתוח, למטבח שתוכנן במקום מרפסת החזית וכן לאגף פרטי ובו חדר עבודה, חדר שינה ואמבטיה.

המטבח פתוח בחלקו אל הסלון, ותוכנן באזור מרפסת החזית התחומה במעקה בנוי ובחלונות שקופים. גם כאן, בקיר המעטפת הנושא צמד ארונות תלויים, נחשפו לבני הסיליקט החומות, המשתלבות להפליא בקשת הגוונים הטבעיים של המטבח

את חלל הסלון פתחה המעצבת לכיוון המסדרון. כך ביטלה את תחושת האורך ויצרה בו מעין מבואה המובילה לחדרי השינה. קיר המסדרון קולף משכבות הצבע והטיח עד ללבני הסיליקט החומות ששימשו לבנייתו. הקיר החשוף, לדברי בלוך, מעניק למקום תחושה של מבואה, אלמנט שמסמן ומייחד את המקום.

המטבח פתוח בחלקו אל הסלון, ותוכנן באזור מרפסת החזית התחומה במעקה בנוי ובחלונות שקופים. גם כאן, בקיר המעטפת הנושא צמד ארונות מטבח תלויים, נחשפו לבני הסיליקט החומות, המשתלבות להפליא בקשת הגוונים הטבעיים של המטבח. הארונות תוכננו בצורת האות ר’ מסביב לקירות. הם מחופים בפורמייקה בגוון שמנת, שהותאמו לה ידיות נירוסטה ארוכות. מעליהם יש משטח של אבן חלילה כהה הנמשך אל הקיר.

בדומה לסגנון הבתים הישנים של שנות השלושים בחרה בלוך לרצף את חדר הרחצה באריחי בטון (גלוסקא), שחורים לבנים, שבמרכזם דוגמה ציורית

לאורך הקיר הארוך בסלון תיכננה בלוך גומחה מלבנית בנויה, שבצדה עמוד עגול העולה עד לתקרה. “בגלל התקציב הנמוך שעמד לרשותי החלטתי לתכנן רהיט בנוי, יעיל וחסכוני, שנהפך למוקד העניין בחלל החדר”. את העמוד המרשים בעל הבסיס המעוגל היא בנתה מצינור ביוב רחב ומעיגולי עץ שנצבעו בצבע שמן ובגוון זהה לקירות. לדבריה, “מבחינה תכנונית העמוד תוחם את מבנה הגומחה ויוצר הרחבה ויזואלית לפתח הלא-רחב של המטבח”.

בדומה לסגנון הבתים הישנים של שנות השלושים בחרה בלוך לרצף את חדר הרחצה באריחי בטון (גלוסקא), שחורים לבנים, שבמרכזם דוגמה ציורית. הקירות מחופים באריחי חרסינה (15X15) פשוטים שנקנו בחנות לחומרי בניין. את הכיור העגול בעל הברז המסוגנן (PONSI, מודי) היא התקינה על גבי שידת עץ עתיקה ומשופצת והוסיפה לה רגליים גבוהות, “כדי שהרצפה תימשך גם מתחת לרהיט ותקנה למקום תחושה מרווחת יותר”.

חדר השינה תוכנן במקומו של המטבח הישן. במרכזו מיטה צרפתית עתיקה, עשירה בפיתוחי עץ, שנרכשה לפני שנים בשוק הפשפשים. שטיח מקיר לקיר בגוון טבעי משתלב עם צבעי השמנת הבהירים של הקירות.

החומרים והגוונים: כדי לשמור על אופיה המקורי של הדירה הישנה בחרה המעצבת להשתמש בדלתות הפנים הקיימות, אשר שויפו משכבות הצבע הישנות ונצבעו מחדש. ברוח זו גם נחשפו, כאמור, לבני הסיליקט החומים שהוספגו בשכבות של שמן פשתן, אשר העמיק את גונם הטבעי. שאר הקירות וכן מסגרות האלומיניום הדקות שעל החלונות נצבעו בגוני שמנת בהירים המשתלבים עם וילונות הפשתן, עם פרקט הטיק (מטרופרק) וע

עוד בנושא

עיצוב דירות

ד"ש מהמאה ה-16– עיצוב דירה עתיקה בצרפת


עם מספר חומרים נבחרים ופלטת צבעים מצומצמת, הדירה העתיקה הזאת שומרת על מראה גולמי ומאפשרת התבוננות פנימית שקטה

עיצוב דירות

עולה קומה: דירת דופלקס בעיצוב הרמוני


עם דיירים נחושים, מעצבת יצירתית ומספר חודשי שיפוץ, דירת הדופלקס הישנה הפכה למרחב מחייה נעים ורגוע במיוחד

עיצוב דירות

יפה לה ורוד: דירת פנטהאוז ייחודית ואלגנטית


עם משחק עדין של גוונים, שילוב נכון של פליז ובחירה מוקפדת של פריטים, דירת הפנטהאוז הזאת שומרת על קו אלגנטי וקלאסי שיהיה רלוונטי גם בעוד שנים

עיצוב דירות

לקבל מפתח ולשבור קירות – שינויים בדירת קבלן חדשה


הקבלן לא הסכים לבצע שינויים בדירה, אז הדיירים חיכו למסירה ומיד צללו לתהליך שיפוץ מואץ שכלל טיפול בכל אחד מהחללים

תגובות

כתיבת תגובה