כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

עיצוב דירות  //  לגעת בים: דירה בעיצוב מודרני ונוף מעלף

לגעת בים: דירה בעיצוב מודרני ונוף מעלף

אם ובנה הבוגר חולקים דירה עם נוף לים המשמשת את שניהם בתקופות שונות בשנה. אז איך מעצבים דירה שתתאים לטעם האישי ולצרכים השונים של שניהם? התשובה בכתבה

מאת: בר אילוטוביץ צילום:


הדיירים: אישה בת 75 ובנה בן ה-30 
המיקום: אזור השרון
עיצוב פנים: יעקבס-יניב אדריכלים
שטח הדירה: 185 מ"ר נטו, 33 מ"ר מרפסות 
 

הדרישות שלנו מבית נופש יהיו, באופן טבעי, שונות מהדרישות שלנו מבית קבע. במקרה של הדירה בה אנו מבקרים היום הדרישות וההגבלות היו שונות במיוחד מפני שסיטואציית המגורים בדירה איננה שגרתית. זו היא דירה שחולקים שני אנשים, אם ובנה הבוגר. כל אחד מהם מתגורר במדינה אחרת ומגיע לדירה לתקופות ארעיות בשנה, לכן הדרישות שלהם שונות לחלוטין והיה צורך להתאים את הדרישות למצב הקיים ולתכנן עיצוב שיתאים לשניהם.
 

הנוף הנשקף ממרפסות הדירה

הדירה הייתה בבעלות האם במשך שנים רבות והוחלט לבצע בה שיפוץ מקיף, לעדכן את המראה שלה וכמובן לשפץ את כל המערכות הקיימות. לביצוע העבודה גויסו יעקבס– יניב אדריכלים שהצליחו לתמרן בין הרצונות השונים וליצור דירת נופש שימושית, מעוצבת ומזמינה.

נקודת המוצא של הדירה מוצלחת במיוחד מפני שהים נשקף כמעט מכל הכיוונים ומכל החלונות שלה, הנוף הקסום יוצר מראה מיוחד ומרגש שאינו דורש התערבות עיצובית בולטת, אלא רק בסיס איכותי שיתכתב עם הנוף בהרמוניה. השימוש בחומרים טבעיים ומודרניים יחד עם הנוף הטבעי הנשקף מהחלונות יוצר חלל מודרני ושימושי.
 

חלל המגורים תוכנן בצורה הפונה אל הנוף ומשלבת חומרים מודרניים ונקיים עם עבודות אומנות


למרות היתרון הברור של הנוף היו מספר מגבלות שנבעו מהמעטפת הקיימת והנתונים המבניים שאינם ניתנים לשינוי. לאחר שבוצע תכנון ראשוני ושורטטו כל מפרטי העבודה, החלה הריסת פנים הדירה, במהלך ההריסה התגלות קורות ברזל סמויות שהיו חבויות בתוך תקרת גבס שיצרו בעיתיות עם התכנון הקיים. בנוסף, המרצפות הישנות היו מודבקות ישירות לבטון ללא מצע, ולכן לא היה ניתן להזיז את צנרת השירותים למיקום חדש. לאחר שהתגלו הבעיות השונות היה צורך ליצור תכנית חדשה במהירות, ונוצרו שינויים קיצוניים במטרה להתמודד עם המגבלות מבלי להתפשר על הדרישות העיצוביות. 

בגלל שכל אחד מבני המשפחה נמצא בשלב שונה בחיים, הצרכים והרצונות שלהם היו שונים לחלוטין, דבר שיצר אתגר תכנוני לא פשוט בו האדריכלים היו צריכים להיות קשובים לשני הצדדים ולמצוא את האיזון הנכון במטרה להגיע לעיצוב חכם ואסתטי. 

ההבדל התפיסתי בין האם לבנה כלל את הרצון של האם להיצמד להרגלים הישנים ולהישאר עם הסידור המקורי של הדירה ברמת הרהיטים, מקומות האחסון ותוכנית החלל. הבן, מן הצד השני, רצה לחדש את מראה הדירה וליצור תכנית עיצוב חדשה ושונה שמותאמת לצרכים שלו.
 

מטבח אינטגרלי המשלב חיפוי קיר מאבן למראה נקי
 
במצב בו הדלתות סגורות המטבח מהווה חדר פרטי

בית חכם: לכל העסקים ובעלי המקצוע
מטבחים: לכל העסקים ובעלי המקצועבעת הצורך ניתן לסגור את החדר ולהפריד אותו מהחלל הציבורי

הבקשה הראשונית של בעלי הבית הייתה להוסיף חדר, החדר החדש שתוכנן מהווה "מרחב גמיש" אותו ניתן לספח לחלל המשותף של בני הבית או לסגור אותו לאזור פרטי כמו חדר עבודה או חדר שינה. המרחב הגמיש כולל פינת עבודה קטנה וספה עם מרפסת פרטית לנוף.המרחב הגמיש – חדר עבודה ומנוחה הצופה אל הים

אלמנט תכנוני נוסף המאפיין את הדירה הוא ביטול הדלת הראשית והעיקרית לכל חלל ויצירת מערכי תנועה נוספים המאפשרים קשרים נרחבים בין החללים ואפשרויות שימוש נרחבות. דוגמה אחת לכך היא המטבח אליו כניסה אחת דרך חלל שירות הקרוב לדלת הכניסה וכניסה נוספת דרך דלתות הזכוכית מהסלון. הסלון תחום משני צדדיו, ממבואת הכניסה ומהמטבח, על ידי דלתות זכוכית חצי שקופות עם דוגמת פסים אשר מעבירות  את האור ואת הנוף ובאותו הזמן שומרות על הפרדה ופרטיות. 


המטבח מופרד על ידי דלתות זכוכית חצי שקופות השומרות על הפרטיות


עוצב מקלחון גדול המופרד בעזרת לוחות עץ


הבחירה בחומרי הגמר ובריהוט הייתה מאתגרת גם כן מפני שהיא דרשה את אותו איזון בין הרצונות של הצדדים, המטרה העיקרית הייתה לאזן בין רעיונות שמרניים לרעיונות מודרניים. האם רצתה לשמר את הריהוט המקורי של הדירה ואילו הבן רצה לשלב פריטים חדשניים ונועזים יותר. לבסוף הם הסכימו יחד לשמור את שולחן פינת האוכל ושאר הריהוט בבית הוחלף.


חדרי האמבטיה משלבים גוונים וחומרים טבעיים עם אריחי בריקים בצבע לבן מבריק


שילוב החומרים יוצר מראה נועז ועדכני

האתגרים בעיצוב הדירה היו רבים ומגוונים, החל מגישות שונות של בעלי הבית ועד מגבלות מבניות ששינו את התוכנית המקורית, אבל למרות שהדרך לא הייתה קלה העיצוב הסופי מפצה על התהליך. הקווים המודרניים בשילוב עם השימוש בחומרים הטבעיים על רקע הים, יצרו דירת נופש ייחודית ומרגשת.
 

רשימת ספקים
 
מפקח – אורן שדות
נגר – הדר האן, נגריית HAN’s
גופי תאורה – קרני תכלת
רהיטים –טולמנס
אבן –מירוס
פרקט – חזי בנק
זכוכית בנגרות – בר אור מראות
משטח מטבח ומשטחי אמבטיות –פרביטל
מטבח–הביטאט
חלונות –קסטן
וילונות – קריסטין וילונות
רפפות – אורגון
כלים סניטריים – ספדה
 

עוד בנושא

עיצוב דירות

המשפחה התרחבה? במקום לעבור דירה אפשר להוסיף חדר חדש


משפחה בת חמש נפשות ביקשה להוסיף חדר לדירה, כדי לאפשר לכל אחד מבני הבית מרחב פרטי משלו. בסיום השיפוץ התקבלה דירה שנהנית מתכנון מוקפד ומצבעוניות הרמונית

עיצוב דירות

עוזבים את העיר: דירת גן בעיצוב מודרני


המשפחה עברה מדירה בלב העיר לדירת גן רגועה יותר. כדי להתאים את מרחב המגורים החדש לקצב חייהם הנוכחי, הם בחרו בקו עיצוב מודרני עם שימוש נרחב באלמנטים גיאומטריים

עיצוב דירות

צורה לה: דירה מודרנית בעיצוב גיאומטרי


בדירה הזאת שונתה החלוקה הפנימית של החדרים, כדי להתאימה לדיירים. בנוסף, הוכתב בה סגנון עיצוב גיאומטרי ששואב השראה מנוף הים הנשקף מהחלונות

עיצוב דירות

נותן את הטון: קיר עץ שעיצב את כל הדירה


קיר עץ ייחודי שמוביל מדלת הכניסה עד לאזור החדרים, הוא שמכתיב את הטון העיצובי של הדירה הזאת, ומעניק לה תחושה של מרחב והמשכיות

תגובות

כתיבת תגובה