כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב דירות  //  מאסר בית מרצון

מאסר בית מרצון

פונקציונליות לשמה, יחד עם אחידות חומרים קיצונית הופכים את מראה הדירה המוסקבאית לכזה שמזכיר בית כלא

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום: Zinon Razutdinov


מחפשים לימודי עיצוב וסטיילינג? לכל הפרטים לחצו כאן

 

לאחר שיפוץ, שנעשה בדירת חדר ישנה, התקבלה דירה שבה כמה חדרים נפרדים: סלון מרווח יחסית, חדר שינה, חדר עבודה, ספריה, שני חדרי ארונות, מטבח, חדר אמבטיה ושירותי אורחים הכוללים גם מקלחת. כל אלו נדחסו בשטח של 68 מ"ר.

 

חישובי החלוקה מחדש של החלל הנתון כללו, בין היתר, את נתוני הגובה. שני מטר ושבעים ס"מ חולקו לארבעה. תוצאת החילוק, שבעים ס"מ, אפשרה לאדריכל ליצור משחקי גובה שהשפיעו על תחושת החלל בדירה ואף מעין מקצב בעיצוב הפנים, דבר שאי אפשר לומר על המתכת שנבחרה כחומר הדומיננטי השולט בכל הדירה. אין ספק שבחירה זו הפכה את הדירה לייחודית.

בוגר לימודי תיאטרון ואמנויות דקורטיביות, שנים של עבודה כארט דירקטור הכשירו אותו למקצועו הנוכחי מאז 1966 – אדריכל ומעצב פנים

בחלוקה לחדרים הוגדל הסלון על חשבון חדר השינה והמטבח. הרווחים שנוצרו עקב השוני בחלוקה הותאמו לחדרי ארונות, ובתקרה, שהונמכה על פי תיאורית החלוקה של הגובה, נקבעו מקומות אחסון.

"אני אוהב להשתמש בחומרים פשוטים וישרים, שאינם מעמידים פנים ולהיות דבר כלשהו מלבד עצמם, כמו עץ, אבן, זכוכית ומתכת" מסביר קוסטלוב "ברוב החומרים הללו אני משתמש זה זמן רב עבור הלקוחות שלי, חוץ ממתכת, משום שאנשים חושבים שהיא קרה ואפורה. אבל, הדירה הזו היא שלי אני מתגורר בה יחד עם אשתי אולייה, מעצבת אופנה. אנחנו מרגישים חופשיים לבחור בכל חומר שהוא שאנו אוהבים".
סיבה נוספת בגינה נבחרה המתכת כחומר מרכזי בעיצוב הדירה, טמונה בתכונות המבניות של החומר, "אני לא חושב שאנו זקוקים לטיעונים נוספים כדי להסביר לאנשים את היתרונות של עמודים, קורות ומבנים עשויים מתכת", דעתו זו של האדריכל מסבירה אולי את העובדה שעמוד הבנייה שבמרכז החלל הפתוח חופה גם הוא במתכת, ובדלתות שולב פח גלי המזכיר תריסי גלילה מסחריים. בקירות הבית, בפתחים  וברהיטים – שגם הם עוצבו ונוצרו ממתכות שונות, כולל רשתות מתכת ועמודי ברזל – שולבו חומרים פשוטים נוספים, כמו לבני זכוכית שדרכם חודר אור, אריחי שעם חומים המהווים בידוד אקוסטי מרעש השכנים, תקרות צבועות, ואריגים קשיחים במיוחד, עמידים בפני שריטות ציפורני החתול הנמצא ברשותם. רק בחדרי האמבטיה השתחרר האדריכל מהאובססיה המתכתית שלו ו"חימם" קצת את האווירה בחיפוי אבן.

הגובה של שני מטר ושבעים ס"מ חולקו לארבעה. תוצאת החילוק, שבעים ס"מ, אפשרה לאדריכל ליצור משחקי גובה שהשפיעו על תחושת החלל בדירה

האדריכל קוסטלוב, המודע לייחודיות יוצאת הדופן של הדירה, בלשון המעטה, מציין שניתן בקלות לשנות את המראה הסגפני, המזכיר תא בבית כלא יותר מאשר דירת מגורים, באמצעות תוספות של עץ, אבן, טפט נייר וכדומה. "עבורי מדובר היה ברצון עז ליצור עיצוב אדריכלי שאי אפשר להפרידו לחלקים", הוא אומר. "באופן מעשי הדבר בא לידי ביטוי בהיעדרם של אלמנטים קישוטיים, והעיקרון המרכזי שסביבו סובב הכול הוא שילוב המטרה הפונקציונלית של העיצוב עם אחדות הרכיבים הנמצאים במרחב".

בכל מקרה לא מומלץ לדיירים לעשות "ספונג'ה" בבית, כיוון שברבות הימים ימצאו את עצמם עם רצפה מיושנת בגוני חלודה.

עוד בנושא

עיצוב דירות

שווה זהב: עיצוב דירת גן דופלקס בחיפה ב-300 אלף שקל


סטנדרט קבלני פשוט בדירת גן דופלקס הפך בטאץ' עיצובי עדין לממלכה לבנה בת שתי קומות, שהתגברה על שטח מצומצם וחוסר באחסון

עיצוב דירות

עם הפנים לים: דירה מול הים ממקסמת את הנוף בגדול


הנוף בדירה בבת ים לא דילג על אף חלל – מהמטבח והסלון המאוחדים ועד פינת האוכל וחדר השינה, שחולקים קיר זכוכית משותף

עיצוב דירות

גוד מורנינג תל אביב: אשת האופנה שחיה בדירה בבית מלון


הקירות הופלו, הים של תל אביב נפרס במלוא העוצמה, ודירת הנופש המחולקת הפכה לדירה בבית מלון של ממש עם אופן ספייס חלומי

עיצוב דירות

אלגנטיות של קטיפה: יוקרה כפרית בלב העיר


אווירה של רוך ושקט עוטפת זוג הורים ושלושת בנותיהם בדירתם המוקפדת שתוכננה ועוצבה על ידי יפעת אברמסון מ"STUDIO A".

תגובות

כתיבת תגובה