כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב דירות  //  מקדש בלב העיר

מקדש בלב העיר

רצפה שחורה, קירות לבנים – סגנון קולוניאלי ואווירה שוודית בדירת גג במרכז תל אביב, שעוצבה מחדש בלי לשבור קירות

מאת: יגאל גבזה צילום: יגאל גבזה


מחפשים לימודי עיצוב וסטיילינג? לכל הפרטים לחצו כאן

 

 "זהו מעין מקדש", מעידה בעלת הבית, סוחרת אמנות, על דירת הגג שעצבה מחדש תוך יצירת קונטרסט בין הקירות הלבנים לרצפה השחורה. עיצוב הדירה – 150 מ"ר בשני מפלסים – לא שינה את חלוקת החלל המקורית, אלא בעיקר את הצבעים.

האור משחק תפקיד מרכזי בדירה, שחלונותיה פונים גם לדרום ולמערב. תנועתו בחללים מורגשת, מקנה להם אופי אחר בשעות שונות של היום. לובן הקירות והרהיטים הבהירים מחזקים את האפקט

הספרייה, המדרגות ומסגרות החלונות בסלון שהיו בגוונים כהים נצבעו בלבן, ואילו רצפת האלון נצבעה בשחור מבריק. ההשראה לצבעים נבעה מהסגנון הקולוניאלי, המשלב בין רצפה כהה לרהיטים בהירים, ומתאים מאוד לחלל המרווח של הסלון. חיזוק נוסף לאווירה מספקים מסכי עץ מתנייעים שמוקמו לפני חלונות הזכוכית הגדולים, הפונים מזרחה אל הרחוב. המסכים – מסגרות עץ לבנות המחולקות למלבנים שמאחוריהם נמתח בד פשתן טבעי – משמשים אמצעי יעיל לסינון האור וליצירת החיץ בין הפנים לחוץ.

האור משחק תפקיד מרכזי בדירה, שחלונותיה פונים גם לדרום ולמערב. תנועתו בחללים מורגשת, מקנה להם אופי אחר בשעות שונות של היום. לובן הקירות והרהיטים הבהירים מחזקים את האפקט.

עיסוקה של בעלת הבית הביא אותה לרצות לנוח מאמנות בקינה שלה, ולכן העבודות היחידות התלויות בחדר המגורים הן מעשה ידיה  – הומאז' פרטי לתל אביב, ביתה השני אחרי שוודיה. על קיר אחד, מעל ספה לבנה, תלוי טריפטיק – צילומים מעובדים של קיר הזכוכית בתיאטרון הבימה, באחד מהם משתקף הבנין בו ממוקמת הדירה. משני עברי האח המודרנית תלויות סדרות תצלומים בשחור לבן של בניני באוהאוס תל אביביים. את המגע הבינלאומי מספקים ארון עץ בן 150 שנה מסין, שולחנות קפה נמוכים משוודיה, דלת עץ ישנה ממרקש התלויה על הקיר וקופסאות עשויות עיסת נייר שמקורן במנצ'וריה, ששמשו במקור לאחסון כובעים.

בעלת הבית עצבה את המטבח בהשראת סגנון ה"שייקר" – גם כאן שולט הגוון הלבן, מבליט עוד יותר את הציור הכחול שעל הקיר

לצד חלל המגורים ממוקם במפלס הראשון גם חדר השינה, כולו בלבן, הנפתח לחדר רחצה קטן ועוד חדר עבודה, חדר אורחים וחדר שירותים נוסף. המדרגות ממול לדלת הכניסה, מקבילות לספריה בצורת ריש, מטפסות אל המטבח הפונה למרפסת גג רחבת ידיים. בעלת הבית עצבה את המטבח בהשראת סגנון ה"שייקר" – גם כאן שולט הגוון הלבן, מבליט עוד יותר את הציור הכחול שעל הקיר. הכיסאות מסביב לשולחן האוכל מעוצבים בסגנון "גוסטביאנסק" השוודי, וכך גם שעון הקיר שיוצר בגוטנברג ב – 1850.

בהמשך למטבח נמצא חדר הסבה נוסף, המשמש כחדר טלוויזיה. יציאה למרפסת אחורית קטנה מובילה למדרגות ברזל המטפסות לגג ולתצפית על גגות העיר, המסכמת את המסלול שתחילתו בסלון הקולוניאלי וסופו בכאן ועכשיו התל אביבי.

עוד בנושא

עיצוב דירות

נתונה לשינוי: דירת קבלן שקיבלה מראה חדש


איך הופכים דירת קבלן סטנדרטית לבית ייחודי שמותאם בדיוק לצרכים של בעליו? – בשתי מילים: שינויי דיירים

עיצוב דירות

טודו בום: דירת יוקרה בלב ברזיל


בלב קומפלקס ייחודי באחת השכונות השמחות בסאו פאולו, נמצאת דירת יוקרה שמצליחה לחבר בין עיצוב עדכני למורשת מקומית

עיצוב דירות

ד"ש מהמאה ה-16– עיצוב דירה עתיקה בצרפת


עם מספר חומרים נבחרים ופלטת צבעים מצומצמת, הדירה העתיקה הזאת שומרת על מראה גולמי ומאפשרת התבוננות פנימית שקטה

עיצוב דירות

עולה קומה: דירת דופלקס בעיצוב הרמוני


עם דיירים נחושים, מעצבת יצירתית ומספר חודשי שיפוץ, דירת הדופלקס הישנה הפכה למרחב מחייה נעים ורגוע במיוחד

תגובות

כתיבת תגובה