כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב דירות  //  מקדש של אהבה

מקדש של אהבה

כיצד לעצב דירה בגודל 64 מ"ר בתקציב מוגבל

מאת: צילום: רמי ארנולד


מחפשים לימודי עיצוב וסטיילינג? לכל הפרטים לחצו כאן

 

אריה, המכונה סטיאם בפי חבריו, טייל לפני זמן מה בהודו. חוץ מהשם החדש שקיבל שם (שפירושו אמת), הותירה עליו הארץ המדהימה הזאת את חותמה. הוא התאהב בשילוב המשכר שבין הצבעים העזים השולטים בסביבה לבין אווירת השקט והשלווה.
לכן, כשחזר לארץ ורכש לעצמו דירה קטנה ולגמרי רגילה, הרגיש שהוא חייב לשלב בה את חכמת החיים, האהבה והרגיעה שרכש לעצמו בסדנאות של אושו. כיצד משלבים את כל הרצונות האלה בדירה קטנה?

במיוחד כשמדובר בדירה צנועה, ובמקרה זה מתאים גם לדירה שכורה, בנייה מחודשת אינה כדאית בדרך כלל. ניצול יעיל של החלל הקיים, שימוש בחומרים לא יקרים ובעיקר צבע, טקסטיל ואביזרים מתאימים יכולים לעשות עבודה מצוינת בעלות לא גבוהה

אפשר היה לשבור את כל הקירות ולתכנן מחדש את חללי הדירה. להחליף רצפות, חלונות, חשמל ואינסטלציה ולהוסיף גם רהיטים חדשים. אבל אפשר גם אחרת. במיוחד כשמדובר בדירה צנועה, ובמקרה זה מתאים גם לדירה שכורה, בנייה מחודשת אינה כדאית בדרך כלל. ניצול יעיל של החלל הקיים, שימוש בחומרים לא יקרים ובעיקר צבע, טקסטיל ואביזרים מתאימים יכולים לעשות עבודה מצוינת בעלות לא גבוהה ולשפר לא רק את מראה הבית אלא גם את האווירה ואת איכות החיים בו.

נתוני הדירה שקיבלנו לשפץ לא נראו מבטיחים כלל: 64 מ”ר המחולקים לאורך חלל צר, שאור טבעי חודר אליו אך בקושי דרך החלונות הספורים. “באופן כללי”, טען בעל הדירה, “יש כאן תחושה מעיקה ואני זקוק בדחיפות לשינוי”.הוחלט איפוא להתמקד בחלל המרכזי של הדירה – הסלון וחדר השינה – ולשפץ אותם בחומרים פשוטים ובתקציב נמוך ככל האפשר.

עולים מדרגה

מאחר שהסלון הצר חלק קיר משותף עם חדר השינה, הוחלט לבטלו וליצור חלל פתוח ורחב יותר שיאפשר מרחב אירוח גמיש ומשתנה (חלל מעין זה לא מתאים לכל אחד. מי שרוצה קצת פרטיות משאר בני הבית מוטב שיחשוב על חלוקה שונה או על מחיצה קלילה שתשמור על אינטימיות ועם זאת לא תחסום לחלוטין את החלל).

הקיר שבין הסלון לחדר השינה נהרס. המבואה הקטנה שהובילה לחדר הרחצה נסגרה בגומחת גבס עם מדפים. הפתח המקורי לחדר השינה מוביל מעתה מאזור השינה לחדר הרחצה.

כדי להיפטר בקלות מריצוף ה”טרצו” הישן, הוצמד עץ גלריה פשוט לרצפה הקיימת. לוחות העץ הונחו לרוחב החלל כדי לשבור את צורתו המאורכת. בחלק הפנימי, באזור שהיה קודם לכן חדר השינה, נבנתה בימה רחבה מאותן קורות גלריה, שתשמש בסיס למיטה ותיצור אזור אינטימי ומוגדר. אל הבימה עולים במדרגת עץ היקפית מחלל הסלון.

כל צבעי הקשת, כמעט

לאחר הנחת הרצפה נבחרו הצבעים והפריטים השונים שיקנו לדירה את המראה המבוקש. בעל הבית רצה באווירה שמזכירה את הצבעים העזים והמראות של המזרח הרחוק ובמיוחד של הודו האהובה עליו. בחירה שכזו איפשרה שימוש נרחב בצבעים, בדוגמאות ובאמצעים פשוטים למדי, שסייעו להפוך את הדירה האפורה והחשוכה לצבעונית ועליזה ולמקום שכיף לחיות בו ולארח חברים.

מאחר שאין מחיצות בין החללים, כל חלל קיבל צבע שונה שיתאים לתפקודו. הסלון זכה בגוונים בהירים ומוארים עם אלמנטים נוספים. אזור השינה – בגוונים כהים ועמוקים יותר.

הקיר הארוך שבסלון נצבע בכתום ההולך ומתבהר בהדרגה עד לתקרה, מתמזג עמה ויוצר אשליה של גובה. הקיר הנגדי, היוצא מן המטבח עד למרכז החלל וכולל גם את גומחת הגבס החדשה, נצבע בגוון ירקרק שכוסה, כמו טפט, בהמון עיגולים בגדלים שונים ובגוונים של ירוק, שנעשו בעזרת שבלונות פשוטות שגזרנו לבד. הקירות התוחמים את הבימה נצבעו בכחול עמוק שיוצר תחושת אינטימיות ותוחם את החלל משאר חלקי הדירה. לקיר הצמוד לחלונות החזית הוספו, גם הפעם, עיגולים שונים שנצבעו בכל הגוונים ששימשו לצביעת הדירה, ואלו הפכו את הקיר המשעמם לעוד אלמנט ייחודי ומשעשע בחלל המרכזי.

רצפת העץ נצבעה בשני גוונים: הבסיס בכתום והשכבה העליונה בכחול-אפור, בטכניקה המקנה לעץ מראה משופשף ומגורד החושף את גוון הבסיס (הוראות צביעה מפורטות – בהמשך)

עיגולים ובדים

כדי לרכך את הצבע הכהה וכדי להפריד, במקצת את אזור השינה משאר חלקי הבית, נתלו מעל המיטה וילונות בד (אורגנזה) שקופים וצבעוניים. התקעים והשקעים החשמליים שבדירה הוחלפו בחדש

עוד בנושא

עיצוב דירות

נתונה לשינוי: דירת קבלן שקיבלה מראה חדש


איך הופכים דירת קבלן סטנדרטית לבית ייחודי שמותאם בדיוק לצרכים של בעליו? – בשתי מילים: שינויי דיירים

עיצוב דירות

טודו בום: דירת יוקרה בלב ברזיל


בלב קומפלקס ייחודי באחת השכונות השמחות בסאו פאולו, נמצאת דירת יוקרה שמצליחה לחבר בין עיצוב עדכני למורשת מקומית

עיצוב דירות

ד"ש מהמאה ה-16– עיצוב דירה עתיקה בצרפת


עם מספר חומרים נבחרים ופלטת צבעים מצומצמת, הדירה העתיקה הזאת שומרת על מראה גולמי ומאפשרת התבוננות פנימית שקטה

עיצוב דירות

עולה קומה: דירת דופלקס בעיצוב הרמוני


עם דיירים נחושים, מעצבת יצירתית ומספר חודשי שיפוץ, דירת הדופלקס הישנה הפכה למרחב מחייה נעים ורגוע במיוחד

תגובות

כתיבת תגובה