כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב דירות  //  מרחב מתוח

מרחב מתוח

תחושת מרחב שוררת בדירה העירונית הקטנה, שבה הותאמו פתרונות פונקציונאליים לכל צרכי הדיירים.

מאת: גילי אריאל, מגזין בניין ודיור צילום: אסף הבר


בניו-יורק יש ליחידת דיור של סלון, המחובר לחדר שינה, הגדרה מדויקת הנקראת, Studio apartment  – דירת סטודיו, משמע, דירה בה חדר שינה ומטבחון שניהם פתוחים לסלון. במקרה שלנו נוספו גם חדר ארונות, פינת עבודה, ספריה, מקומות אחסון, אזור מוגדר לכביסה ועוד שני חדרי שירותים. הכול טבול בתחושת מרחב, אור בהיר ולא מסנוור. דירת סטודיו כזאת בניו – יורק  הייתה נחשבת הרבה יותר מדירת שני חדרים, כפי שהיא מוגדרת בתל אביב.

 מימין הכניסה לדירה, מטבח קטן המכיל את כל הפונקציות הנדרשות. מראה ארוכה מעניקה עומק למקום, שהוא מרכז הפעילות בבית, ומגדילה את תחושת המרחב, אולם "פטנט" המראה לא סיפק את מאיה. כדי להפוך את הדירה הישנה, האפלולית והצפופה לדירת חלומות עם תחושה של דירה גדולה, נדרשו הרבה יותר אלמנטים.

דירת סטודיו כזאת בניו – יורק  הייתה נחשבת הרבה יותר מהגדרת דירת שני חדרים בתל – אביב

 שני דברים הנחו אותה: התאמה מוחלטת של המרחב הנתון לצרכי הדיירים, ואהבה טוטאלית למרחבים פתוחים וחופש. החיבור בין המצוי לרצוי ולמקור ההשראה הביא לתוצאה. בחירת הלבן כצבע מוביל הייתה כמעט מובן מאליו, שכן הלבן מעניק תחושה של גודל, אוורור, ניקיון וזוך. קל היה למאיה לקבל החלטה, כי דיירי הדירה, הם "חולי" סדר וניקיון, וכך הובטח למאיה, שהלבן תמיד יראה במיטבו.

"פטנט" המראה לא הספיק בכדי להפוך דירה ישנה, אפלולית וצפופה לדירת חלומות עם תחושה של דירה גדולה 

 תחילת השיפוץ צוינה ב"ניקוי" כל הקירות ומחיצות הפנים, מלבד עמודי הבניין שהכתיבו, בחלקם, את החלוקה מחדש לחדרים, או יותר נכון להגדרת חללי הדירה, כי הקירות החוצצים בין חדרים הם בודדים. לכל קיר, שבכל זאת נבנה, תוכנן שימוש פונקציונאלי.

עמודי הבניין שנשארו בדירה אחרי שכל הקירות "נוקו" הכתיבו את החלוקה מחדש לחדרים, או יותר נכון להגדרת חללי הדירה

כך גם לגבי מפגש בין שני קירות שבגינו נוצרה פינה. קירות המסדרון הפכו לחדר ארונות, האי במטבח הפך לבר משקאות, והפינה, שנשארה שארית מחדר אמבטיה, הפכה, בתכנון נכון ותוספת תמונות אווירה, לחדר עבודה, המאפשר למשתמש בו להתנתק מהקורה בדירה ולהתרכז בענייניו.

אין בכל הדירה נקודה אחת, שאין לה הגדרה מדויקת, אולם נראה, שיכולתה של מאיה למתוח את המרחב, תאפשר לה למצוא פינה נוספת, להעניק לה הגדרה חדשה, והיא תמלא פונקציה עתידית, בנוסף לאלה הקיימות.

 

עוד בנושא

עיצוב דירות

גוד מורנינג תל אביב: אשת האופנה שחיה בדירה בבית מלון


הקירות הופלו, הים של תל אביב נפרס במלוא העוצמה, ודירת הנופש המחולקת הפכה לדירה בבית מלון של ממש עם אופן ספייס חלומי

עיצוב דירות

אלגנטיות של קטיפה: יוקרה כפרית בלב העיר


אווירה של רוך ושקט עוטפת זוג הורים ושלושת בנותיהם בדירתם המוקפדת שתוכננה ועוצבה על ידי יפעת אברמסון מ"STUDIO A".

עיצוב דירות

מהפרברים אל העיר: מינימליסטית, מרווחת ועכשווית


דירתם של בני זוג כבדי שמיעה תוכננה על ידי מעצבת הפנים גלית בלוריאן בקפידה ובדיוק מינימליסטי להתאמה מושלמת לצרכיהם המיוחדים

עיצוב דירות

אמנות הבטון: לופט אורבני במראה של גלריה לאמנות


תקרת בטון חשוף ורצפת עץ של דירת לופט בקומה ה-12 בגני תקווה העניקו לה לוק מוזיאלי. חללי אירוח בתצורות שונות העניקו גם תחושה של לובי בבית מלון

תגובות

כתיבת תגובה