כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב דירות  //  תרבות מול הים

תרבות מול הים

דירתו העירונית של אספן האמנות עוצבה בהתאמה מושלמת למכלול אהבותיו: מוסיקה,אומנות, ים ומרחבים

מאת: ורד כדורי צילום: עוזי פורת


באחד מהרחובות הישנים של תל אביב, המקביל לחוף הים,  נפרשת דירת רווקים מפנקת, שתוכננה עבור איש עסקים מצליח. אפילו הנוף המרהיב של קו החוף, לא מצליח להטיל צל על נוכחותו של הדייר גם כשהוא לא נמצע בבית. בעל הדירה, שהינו אספן חפצי אומנות, ביקש כחלק מהפרוגמה העיצובית, התייחסות לאוסף חפצי חן ואמנות  האהובים עליו. כך ניתן למצוא בדירה, פזורים כמעין פטיפורים קטנים, בשלל סגנונות וצבעים, אוספי האומנות השונים, שביחד מספרים את סיפורו של האיש ואת סיפור אהבתו הגדולה למוזיקה ולתרבות בכלל.

בהגיעי לדירה, קיבלה את פני ידית דלת מיוחדת העשויה מברזל, מוטבעת בראשי תיבות של הדייר, בעיצובה של אירמה, אשר לא מטילה צל של ספק לגבי הטעם האלגנטי, הנוכחות החזקה והעושר התרבותי של הלקוח. מזכירה במעט את דלתות העץ הכבדות המאפיינות בתי אצילים אירופיים. הדירה בעלת קווים מדוייקים ונקיים מורכבת משתי דירות שחוברו יחדיו, הקיר המערבי שפונה לים  כולו זכוכית, ומרפסת רחבת ידיים מאפשרים כניסת אור ומבט קבוע אל המרחב הכחול שבחוץ. כך נוצרת אשליה שכחול הים חודר הביתה ומעניק תחושה של מרחב, על אף המרקם האורבאני הישן של הרחוב.האתגר העיצובי שעמד בפני אירמה היה יצירת סירקולציה וחלוקה נכונה של הפרוגראמה המותאמת לצרכי הלקוח. סירקולציה זאת מתרחשת באמצעות מסדרון וירטואלי.

הרעיון שעומד מאחורי התכנון היה ליצור חלל פתוח אשר נע על ציר מקביל לקו הים.

ציר זה מאפשר זרימה פשוטה ונקיה במעבר, זה גם האלמנט המקשר בין שני חלקיה השונים של הדירה. בכך, ויוצר שיווי משקל ודיאלוג בין השטח הציבורי לשטחיים הפרטיים, ויחד עם זאת, קיים קשר עין ישיר בין שני צדדי הדירה. ריכוז כל הפונקציות הציבוריות כגון: פינת הפסנתר, הסלון, פינת האוכל והמטבח בחלל אחד לא רק שאינו  גורם לעומס, אלא מחזק את הצורה המלבנית שנוצרה בעקבות חיבור שתי הדירות. כמו כן, אף שעיצוב הדירה מכיל סוגים ועיבודים שונים של עץ, לא נוצר עומס בעיני המתבונן. החיבור בין סוגי העץ השונים מקנה עושר וחמימות לדירה, ויוצר באופן הרמוני מראה מכובד ואצילי. על מנת לתת דגש לצבעיו החזקים של העץ, בחרה אירמה לצבוע את קירות הדירה בצבע לבן ולהשתמש ברצפת פרקט בגוון וונגה, מה שמשמש כפלטפורמה נכונה לקו העיצובי.מערכות החשמל המתוחכמות של הדירה מוצנעות בתוך ארון צבוע בלבן, או בפרטי הריהוט השונים המשתלבים בקו האלגנטי העיצובי.

אלמנט אדריכלי נוסף שמעניק לדירה את האלגנטיות הרצויה זה פרט ניתוק התקרה, היוצר תחושה של קלילות וריחוף ומודגש על ידי תאורה שתוכננה מראש.

מהלך היום, התקרה המרחפת משלימה את מראה הנוף הנשקף מהקיר המערבי ובלילה תאורת התקרה  מוסיפה תחושה של אינטימיות והדר. את החלל הגדול פיצלה אירמה באמצעות דלת הזזה העשויה מעץ מסיבי בשילוב מראה המפרידה בין סוויטת השינה לבין הסלון. דלת ההזזה הנסתרת מאפשרת שליטה בין הדגשת ההמשכיות והעצמת תחושת המרחב האין סופי של הדירה,לבין הפרדת האזור הפרטי בעת הצורך. את חדר השינה בחרה אירמה לעצב בסגנון מינימליסטי רק מערכת סקרטר עתיקה, משמשת נקודת חן בחלל. בחדר מראה גדולה ממוסגרת עץ מסיבי, אשר דרכה נשקף הפטיו הפנימי. והפטיו, שמתחיל בפינה הצפון מזרחית של חדר השינה ממשיך ועוטף  גם את החזית הצפונית של מקלחון רחב ידיים, הוא עשוי דק עץ (עמיד במים) שמטפס והופך לספסל ישיבה, דרך קירות הזכוכית שעולים מרצפת העץ, חודרים פנימה צבעו הכחול של הים וגווני הירוק שבצמחיית הפטיו,  המראה הפסטורלי והרגוע משתקף במראה שמעל הכיור. דבר שלרגע משכיח את העובדה שהדירה למעשה ממוקמת בלב ליבה של תל-אביב.

עוד בנושא

עיצוב דירות

המהפך - מדירת קבלן סטנדרטית ומשמימה לדירת חלומות חמימה ויפיפייה


עיצוב צבעוני וצעיר, בחירת טפט עדכני, הוספת חללי אחסון פרקטיים, ריצוף בפרקט מעץ אלון ושבירת הקיר הנכון - מעצבת הפנים שרון דוד מראה איך הופכים דירה קרה ופשוטה לדירה מפנקת מודרנית ומדהימה.

עיצוב דירות

שווה זהב: עיצוב דירת גן דופלקס בחיפה ב-300 אלף שקל


סטנדרט קבלני פשוט בדירת גן דופלקס הפך בטאץ' עיצובי עדין לממלכה לבנה בת שתי קומות, שהתגברה על שטח מצומצם וחוסר באחסון

עיצוב דירות

עם הפנים לים: דירה מול הים ממקסמת את הנוף בגדול


הנוף בדירה בבת ים לא דילג על אף חלל – מהמטבח והסלון המאוחדים ועד פינת האוכל וחדר השינה, שחולקים קיר זכוכית משותף

עיצוב דירות

גוד מורנינג תל אביב: אשת האופנה שחיה בדירה בבית מלון


הקירות הופלו, הים של תל אביב נפרס במלוא העוצמה, ודירת הנופש המחולקת הפכה לדירה בבית מלון של ממש עם אופן ספייס חלומי

תגובות

כתיבת תגובה