כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב דירות  //  60 מטר אישיים לגמרי

60 מטר אישיים לגמרי

דירה מוזנחת אבל עם הקירות, החלונות, הארונות והמשקופים המקוריים. החלטנו ללכת עם הקו של הדירה. קו פשוט ומינימליסטי. חשבנו שיש הגיון במבנה הארכיטקטוני האורגינלי של הדירה. גם בזרימת האוויר

מאת: לירז פאנק צילום: לירז פאנק


מחפשים לימודי עיצוב וסטיילינג? לכל הפרטים לחצו כאן

 

הדירה

שירלי: "חיפשנו דירה לשיפוץ בתל אביב בתקציב לא גדול. רצינו לצקת את הטון שלנו אל תוך הדירה בה נגור. כשמצאנו, לפני ארבע שנים, את הדירה החזיתית בשדרות נורדאו, היא היתה חורבה (הכול היה צבוע במאה צבעים, מטבח העץ היה רקוב לגמרי), לא גדולה במיוחד (60 מטר). אבל כיווני האוויר (שלושה), היו טובים, היא היתה מוארת, המחיר אטרקטיבי והפוטנציאל גדול. הדירה נבנתה ב-1953, ולא עברה שינויים ארכיטקטוניים. דירה מוזנחת אבל עם הקירות, החלונות, הארונות והמשקופים המקוריים. החלטנו ללכת עם הקו של הדירה. קו פשוט  ומינימליסטי. חשבנו שיש הגיון במבנה הארכיטקטוני האורגינלי של הדירה. גם בזרימת האוויר. 
 
"זו דירת פועלים משנות החמישים המזכירה את תל אביב של פעם. היום כבר לא בונים ככה. אנחנו אוהבים את העיר. אוהבים את הסאונד. אוהבים מאוד את הרעש. אוהבים מרפסת שפונה לרחוב ושאפשר לראות ממנה את כל השדרה. זה כמו לשבת בבית קפה ברחוב"
 
מה שאהבנו בבית
"זו דירת פועלים משנות החמישים המזכירה את תל אביב של פעם. היום כבר לא בונים ככה. אנחנו אוהבים את העיר. אוהבים את הסאונד. אוהבים מאוד את הרעש. אוהבים מרפסת שפונה לרחוב ושאפשר לראות ממנה את כל השדרה. זה כמו לשבת בבית קפה ברחוב. "מאפיין נוסף הוא שאין לה מסדרונות. אפשר לצאת מכל חדר לכל חדר. החללים מחוברים זה לזה והמבנה ריבועי. קל לנוע בה. וגם קל לשחק בה תופסת.
 
מה שחשוב בעינינו: "חשוב בעינינו לשמור על המטבח כחדר. זה מקום שעובדים בו. אם מחברים אותו עם הסלון, זה בעצם 'מלכלך' את הסלון. ויש לזה יופי כשמטבח הוא חדר, אפילו עם פינת ישיבה קטנה, ומזכיר שוב את המטבחים של פעם. גם את מיקום חדר האמבטיה ואת חדרון השירותים השארנו בדיוק כפי שהיה. באופן אינטואיטיבי הלכנו עם הבית."
 
"הבחירה בלבן באה מתוך הצורך להגדיל את חלל הדירה הקטן. זה יוצר תחושת ניקיון ומרחב. גם קרירות מסוימת. אנחנו בכל זאת גרים בתל אביב. אנחנו גם אוהבים שינויים, והצבע הלבן הוא בסיס טוב להנחת רהיטים ושינוי הסגנון של הדירה"
 
השיפוץ
"שקדנו על שיחזור הקיים. כל המשקופים, ארונות הקיר, הידיות, מסגרות החלון, המנעולים, המפתחות והצירים, נשארו כשהיו. כיתתנו רגליים בחנויות בדרום העיר, כדי למצוא פריטים של דירות משנות ה-50 במגירות נשכחות. היה חשוב לנו מאד לשמור על המאפיינים המקוריים של הבית ולכן גם בחרנו מרצפות סומסום קטנות 20X20. לא שינינו את הקירות. הצבע לא מגוון בכלל. לבן מהקופסה. זה מזכיר עיר לבנה, נקייה, ים תיכונית. גם המרצפות לבנות אף על פי שזאת סטייה מהמקור. "הבחירה בלבן באה מתוך הצורך להגדיל את חלל הדירה הקטן. זה יוצר תחושת ניקיון ומרחב. גם קרירות מסוימת. אנחנו בכל זאת גרים בתל אביב. אנחנו גם אוהבים שינויים, והצבע הלבן הוא בסיס טוב להנחת רהיטים ושינוי הסגנון של הדירה. לובן המרצפות והקירות, מאפשר להחליף רהיטים או לשנות את מיקומם, מתי שבא לנו." 
 
עמית: "את השיפוץ עצמו עשיתי עם חבורת סינים מצחיקים וחמודים. השיפוץ התאפיין בדבר אחד. הוא לא היה מסודר ולא היתה לו תוכנית מוגדרת מראש. היה לנו כיוון. ראינו בית לבן, אבל לא ידענו בדיוק מה אנחנו רוצים. במשך השיפוץ הבנו את המבנה של הבית. עצם זה ששיפצנו לבד בלי קבלן, איפשר לנו למתוח את לוחות הזמנים. כך יצא שלאחר חודש אחד של שיפוץ נסענו לפאריס לקנות רהיטים. הריהוט בארץ היה עסק יקר מאוד. צריך לזכור שזה היה לפני עידן 'איקאה', ובסופו של דבר היה זול יותר לקנות ריהוט בחו"ל ולייבא אותו. עם שירטוט הדירה ומידות מדויקות, נסענו למסע קניות בפאריס. כשחזרנו, שיפצנו עוד חודש וחצי נוספים. החזרנו לדירה את המראה המקורי שלה ונכנסנו. 
 
חדר השינה
"מאחר שהדירה קטנה, השתמשנו ברבע חדר שצמוד לחלל הכניסה, בתור חדר שינה. כל החדר הוא בגודל של המיטה הזוגית. כוך שינה עם חלון גדול. אנשים לא הבינו איך נישן בחלל כזה קטן. אף אחד לא משתמש כבר בחדרים בגודל כזה. רוב האנשים פותחים הכל לחלל אחד או יוצרים חלל שינה סגור גדול יותר. 
 
"למקרה שנרצה ליצור אינטימיות או חלל סגור, שמרנו את הדלתות ואפשר להחזיר אותן. בין הסלון לחדר העבודה כן השארנו דלת הזזה מזכוכית. יש לנו אפשרויות משחק במקרה של חלל כזה. זאת בכלל לא חלוקה לשניים וחצי חדרים מוגדרים"
 
שאר החדרים
"כל שאר הבית נשאר אזור מחיה חופשי ופתוח. פינת ההחתלה והמיטה של ליה נמצאים לצד פינת העבודה שלנו (זה גם נוח שהיא קרובה אלינו כשאנחנו עובדים), הספרייה וארון הבגדים. הסלון, הוא גם חדר המשחקים של ליה. והמרפסת היא גם פינת האוכל והספרייה שלה. נוצר שימוש מעורב בחדרים. אנחנו חיים בכל הבית. לא תוחמים חדרים. אין חללים אישיים. יש פינות אישיות. למקרה שנרצה ליצור אינטימיות או חלל סגור, שמרנו את הדלתות ואפשר להחזיר אותן. בין הסלון לחדר העבודה כן השארנו דלת הזזה מזכוכית. "יש לנו אפשרויות משחק במקרה של חלל כזה. זאת בכלל לא חלוקה לשניים וחצי חדרים מוגדרים". 
 
איך מכניסים את כל החפצים לבית קטן כזה? 
"בחלל קטן יש בעיות איחסון. בכל הדירות הישנות בתל אביב יש ארון תריס במרפסת ובאמבטיה ובוידעם מעל השירותים. את ארון התריס באמבטיה הפכנו לנישת מדפים, וכך גם לגבי כל חללי האחסון האחרים. ארון השירות בחלל הכניסה מפוצץ בחומרי ניקוי. אף על פי שהוא קטן, הוא פונקציונלי מאוד. שמרנו גם על ארון הקיר המקורי של הבית. "בגלל מגבלת החלל הקטן, בחרנו בריהוט קל. ניסינו ליצור תחושה של ריחוף מסוים. בלי חומרים כבדים כמו עץ מלא. כל הרהיטים הם או על גלגלים, או בעלי רגליים גבוהות, מורמים מהרצפה. שום רהיט לא יושב כולו על הרצפה. זה תורם למודולריות של הבית. תמיד אפשר להזיז, גוררים ומעצבים קצת את החלל מחדש. משנים פונקציה של חדר בלי הרבה מאמץ. גם קל יותר לנקות וגם אין תחושה של כובד, של משהו תקוע. כשהרצפה ממשיכה מתחת לרהיט מבחינת העין, גם הבית ממשיך. זה עוד טריק של הגדלת החלל. זה יוצר תחושת עומק".
 
חלומות על בית
"אם רק היה לנו תקציב, היינו רוצים דירה מרווחת בבית באוהאוס בתל אביב. אין לנו את החלום היאפי של לצאת מהעיר. או חלומות על חו"ל. אנחנו אוהבים את האופי של תל אביב. ולאו דווקא את האזורים האקזוטיים כמו נווה צדק. טוב לנו באזור האורבני. גינות, קניונים, קירבה, ים. בקיץ אנחנו עם הילדה בים תוך חמש דקות ברגל. בהרבה מקומות בעולם אין את זה. הכל פתוח וקרוב.
 
איזה פריט הכי יקר לליבכם בבית?
"הספרייה. עם הספרים שבה. לא כארון. מה שהביטוח לא מכסה, כי יש לזה גם ערך סנטימנטלי. אוסף הספרים שאי אפשר לשחזר. יש בו רק עיצוב, צילום ואמנות."
 
זה בית לטווח קצר או לחיים?
טווח קצר עד בינוני. כשהתחלנו לשפץ, חשבנו על 5-10 שנים. זה תלוי גם עד כמה המשפחה תגדל. בכל אופן, אם יהיה אפילו עוד ילד אחד, כשליה תהיה בת 9-10 זה כבר יתחיל להיות בעייתי לגור ככה. בגיל הזה הם כבר רוצים חדר משלהם. 

עוד בנושא

עיצוב דירות

שווה זהב: עיצוב דירת גן דופלקס בחיפה ב-300 אלף שקל


סטנדרט קבלני פשוט בדירת גן דופלקס הפך בטאץ' עיצובי עדין לממלכה לבנה בת שתי קומות, שהתגברה על שטח מצומצם וחוסר באחסון

עיצוב דירות

עם הפנים לים: דירה מול הים ממקסמת את הנוף בגדול


הנוף בדירה בבת ים לא דילג על אף חלל – מהמטבח והסלון המאוחדים ועד פינת האוכל וחדר השינה, שחולקים קיר זכוכית משותף

עיצוב דירות

גוד מורנינג תל אביב: אשת האופנה שחיה בדירה בבית מלון


הקירות הופלו, הים של תל אביב נפרס במלוא העוצמה, ודירת הנופש המחולקת הפכה לדירה בבית מלון של ממש עם אופן ספייס חלומי

עיצוב דירות

אלגנטיות של קטיפה: יוקרה כפרית בלב העיר


אווירה של רוך ושקט עוטפת זוג הורים ושלושת בנותיהם בדירתם המוקפדת שתוכננה ועוצבה על ידי יפעת אברמסון מ"STUDIO A".

תגובות

כתיבת תגובה