כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

בתים משופצים  //  בית בקיבוץ – הדור הבא

בית בקיבוץ – הדור הבא

בני הזוג אופק רצו להרחיב את ביתם בקיבוץ וליצור בית חם עם חותם אישי מבלי לנקר עיניים. הצליח להם

מאת: דנה כהן צילום: שי אפשטיין


למרות שהוא ממוקם בלבו של קבוץ רמת יוחנן בית משפחת אופק אינו עוד בית קיבוצי טיפוסי. בני הזוג אופק המתגוררים בו ביקשו בעזרת האדריכלית המתכננת, מירה סולטניק, ליצור בית בעל אופי ייחודי גם אם צנוע ולא מתבלט.

ביתם של בני הזוג אופק החל את דרכו כבית קיבוצי סטנדרטי בגודל 95 מ"ר שכלל 4 חדרים ששימשו אותם ואת שלושת ילדיהם. לאחר ההרחבה, עלה שטח הבית ל-170 מ"ר ונוספו לו שני חדרים מרווחים וגבוהים אשר מהווים את החלל הציבורי של הבית. התוספת לבית נבנתה לגובה של שלושה מטרים ומכיוון שמבנה הבית המקורי נמוך יותר, נוצרה הפרדה מכוונת בין שני חלקי הבית, שיצרה גם חזית בעלת פאות מיוחדות וחלל פנימי המשמש כפאטיו.

כחלק מהניסיון להרחיב ולהגדיל את הבית תוך כדי השתלבות בנוף הקיבוצי הצנוע והשיוויוני החליטה סולטניק יחד עם בעלי הבית לחפות את הקירות החיצוניים של הבית בשליכט אקרילי בגוון בז' ולקרות אותו ברעפים. הכניסה אל הבית חושפת חלל בהיר, גבוה ומואר תוצר של החלונות הרבים הקיימים בו. החלונות והפתחים האחרים נתונים במסגרות אלומיניום בלגי כחול ולהם אדנים פנימיים רחבים.

צבעוניות הבית מתונה, ונעה בין בז' לירקרק. הקומפוזיציה מעודנת ואחידה. החומריות הכללית הינה נקייה וטבעית: רצפת גרניט פורצלן בגוון צהוב מצפה, קירות בגוון שמנת, רהיטי עץ מלא, פתחים גדולים ללא תריסים.

חלל פרטי נמוך מול חלל ציבורי גבוה

מבואה קטנה מובילה אל החלל הציבורי של הבית הכולל סלון, מטבח רחב ופינת אוכל. החלק הגדול והמרכזי בבית הינו המטבח, שהחומרים החמים בו שומרים על צביונו הנקי והפרקטי. "בני הזוג מרבים לבשל ולארח ולכן נדרשתי להתייחס לחלק זה כאל חלק מהותי ומרכזי של הבית" אומרת סולטניק. במרכז המטבח מוצב אי עשוי עץ בצבע ירקרק, ארונות המטבח הלבנים בסגנון כפרי ועשויים עץ טבעי ומבעד לחלונות המטבח הגדולים נשקף הנוף הירוק של גינת הבית. מול המטבח נמצאת פינת אוכל מעץ אלון מלא המשמשת כשטח אירוח גדול. משני החללים קיימת יציאה אל הפאטיו המקורה אשר מהווה חלק אינטגרלי של הבית ומהווה המשך ישיר של שטח האירוח.

חלקו השני והמקורי של הבית משמש כחלל הפרטי והוא מרחב רבוע הנחלק בסימטריה ברורה לארבעה אזורים בכל אחד מפינות הריבוע. "לבני הבית היה חשוב לשמור על פרטיות יושביו ולכן החלל תוכנן כך שיש חדר בכל קצה ושהמרחק בין חדר אחד לשני הוא מירבי". חדר השינה של ההורים כולל מקלחת פרטית, חדר ארונות גדול ונוח ומרפסת פרטית בה ממוקמים אובניים וכלי קדרות נוספים. בצמוד לחדרי הילדים חדר אמבטיה נוסף בסגנון כפרי לשימושם המשותף – המראה הגדולה ממוסגרת עץ לבן מלוטש בדיסק המקנה לה מראה משופשף. השיש עשוי חתיכות חתיכות המודבקות יחד ויוצרות מראה דמוי פסיפס חמים וכפרי.  

"זהו בית נקי מגימיקים, בעל סגנון מעודן ומגובש של זוג שיודע מה הוא רוצה" מספרת סולטניק. דוגמה לביטויים האישי של בני הזוג בעיצוב הבית הם כלי הקרמיקה מעשה ידיה של בעלת הבית שמקשטים את פינת האוכל והמטבח. דוגמה נוספת היא רהיטי העץ העתיקים, המתגלגלים זה דורות במשפחה ומוצבים בפתחו של הבית. בית חם בכפר.

האנשים שמאחורי הקיר
שאלות מהירות לאדריכלית מירה סולטניק

מהי הפינה האהובה עליך בבית?
"המטבח הוא קסום וכיף לעבוד בו. פינת האוכל מדהימה וקשה לקום מהשולחן. פינת הקמין יפה. ממש קשה לבחור".

מהו החלק שהכי נהנית ממנו בפרויקט?
"תהליך הבניה והעבודה בשיתוף המשפחה. זהו תהליך נפלא שנולד ברעיון, בשרבוט סקיצה ומסתכם במסע חוויתי שמדברים ומספרים עליו שנים אחר-כך".

עם איזה אדריכל או מעצב היית רוצה לשלב כוחות?
"יונתן מונג'וק. הוא אחד האדריכלים הנפלאים בעיני".

ועם מי לא?
"לא עולה על דעתי מישהו ספציפי אבל בעיקרון אני לא אוהבת בתים בסגנון קר ומנוכר".

מהו פרויקט החלומות שלך?
"אני אוהבת לתכנן וילות או בתים בודדים, בסגנונות שונים ולמזלי זה מה שאני עושה".

באיזה מקצוע אחר היית עוסקת מלבד אדריכלות ועיצוב? 
"המקצוע שלי הוא אהבת חיי. לא הייתי מחליפה אותו באף מקצוע אחר. כל פרויקט הוא לידה מחדש, הוא אהבה חדשה. אפילו שעות הפנאי שלי מופנות במידה רבה לנושאים של אדריכלות ועיצוב פנים".

עוד בנושא

בתים משופצים

קופסת ההפתעות: בית מודרני חלומי לזוג הייטקיסטים


נוף הבריכה נכנס דרך מפתחים גדולים לפנים הבית הפרטי. אליו מצטרפים חדר מפתיע במטבח, פינת חלומות לאישה ואזורי משחק לילדים

בתים משופצים

מנאז' לחמישה: מתיחת פנים חמה ועוטפת לבית ברמת השרון


בית משפחתי שופץ עם פרטיות של סוויטות מלונאיות לכל אחד מבני המשפחה. הגינה נכנסת במבט לתוך הבית, והמטבח הפך ללב הפועם שמאחד את כולם. עיצוב חם וכפרי

בתים משופצים

בלי להתפרע: עיצוב מושקע בתקציב מוגבל


לא תמיד צריך לשבור חסכונות כדי לשפץ את הבית וליהנות מעיצוב מושקע – והפרויקט הזה מוכיח זאת בהחלט

בתים משופצים

זה לא הגיל: בית ישן בעיצוב דרמטי מרענן


עם חלוקת חלל מחודשת, חומריות דומיננטית וצבעוניות נועזת, הבית הוותיק זכה בקו עיצוב דרמטי ובאווירה של לופט צעיר

תגובות

כתיבת תגובה