כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

בתים משופצים  //  פיסת היסטוריה: בית אבן עתיק בצפון

פיסת היסטוריה: בית אבן עתיק בצפון

המושבה בת שלמה היא רחוב אחד שבו עדיין שורדים עשרות בתים שנבנו הרבה לפני שהייתה כאן מדינה. באחד מהם ביקרנו

מאת: גילי אריאל, מגזין בניין ודיור צילום: אלעד שריג


אוהבים עיצוב פנים? הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים למייל!

העלייה הראשונה התחילה בשנת 1882, ואז כבר היו בארץ כמה מושבות שחלקן הוקמו מכספי הברון רוטשילד. חקלאים מזיכרון יעקב, שחיפשו עתודות קרקע נוספות לאלה שהיו להם, יזמו את הקמתה של בת שלמה, שבמשך שנים נחשבה למושבת לוויין של זיכרון יעקב. פקידי הברון, אלה שבידם היה הכסף, גייסו למלאכת הבנייה פועלים מכת הטמפלרים שהיו ידועים בהסתפקותם במועט כשמי שעזר להקמת המושבה היו החקלאים עצמם, שיחד עם הפועלים בנו את הבתים מאבני המקום בתוספות של טיט שערבבו במו ידיהם.

יותר ממאה שנה מאוחר יותר, לפני חמש שנים, הגיע למקום רפי הרצוג, גרוש טרי, טייס לשעבר, מהנדס בתחום ההייטק המפתח מכשור רפואי בתחומי האורתופדיה וטיפול עיניים לילדים. בחיפושיו אחרי בית צנוע עם חלקת אדמה קטנה שאותה יוכל לעבד להנאתו הוא נתקל במתווך שהציע לו אחוזה קטנה בבת שלמה. הרצוג לא תיאר לעצמו שהרכישה תגשים לו חלום שליווה אותו במשך שנים, מאז שטייל עם אשתו לשעבר בטוסקנה.

 


       כפרי ומיוחד. החזית הקדמית של הבית.

כשהגיע למקום בליווי המתווך נגלה לעיניו של הרצוג בית נטוש ומוזנח שחלקים ממנו הרוסים ומלבד העצים שבעלי הבית דאגו להשקות מדי פעם, היה ברור שיד אדם לא נוגעת כאן במקום. בלי להסס ובלי מחשבה שנייה הודיע הרצוג למתווך: "זה שלי". מרגע הרכישה, שהתבצעה לפני כחמש שנים, נרתם הרצוג לשיפוץ הבית. את רוב השיפוץ עשה במו ידיו, עם עזרה מקצועית של פועלים שהוזמנו על פי הצורך, ועיצב ושיפץ אותו באינטואיציה אישית, ממש כמו שהוא מצייר בשעות הפנאי.

מה עלה לך בראש כשראית את הבית בפעם הראשונה?
 "עמוק בלב היה לי חלום, כמו לישראלים רבים שאני מכיר, לגור בטוסקנה. היות וידעתי שלעולם זה לא יקרה, דחקתי את החלום לקרן זווית, אבל כשראיתי את הנוף המקסים ואת הבית על קירותיו העבים והבנייה של פעם ידעתי שזה סימן מאלוהים להגשמת החלום שלי. היה ברור לי שאני אשמר ככל האפשר את הבית כפי שהוא, ובעשר אצבעותיי אתאים אותו למגורים".

 


      אבן מכל עבר. מבט אורכי לכניסה לעבר המטבח.

 


        נבנה כתוספת. המטבח.

אי אפשר להתעלם מדלת הכניסה. היא מקורית או תוספת שלך?
"בזמן השיפוץ היו הרבה דברים שהסתדרו לי עם הרבה יותר מזל ממה שחשבתי. אחד מהם הוא הדלת. זו דלת עתיקה שיובאה מהמזרח והתאימה בדיוק לרוחב הפתח, רק בגובה היה צורך להוסיף פאנל מעץ, שמצאתי באותו מקום. יש עוד פריטים כאלה בבית, כמו מחיצה מעץ שבאמצעותה הסתרתי דלת, שבתכנון המקורי הובילה לחדר שינה".

 

כניסה
     קשה להתעלם. דלת הכניסה. 

לקח לך חמש שנים לשפץ. זהו? נגמר?
"בית הוא דבר שכל הזמן יש בו חידושים ותוספות. למשל, לפני כשלוש שנים הצטרפו אליי בת זוגי ובנה בן ה- 16. מתוך כוונה לשמור על הפרטיות שלו ושלנו, בניתי לו במו ידיי דירת חדר במבנה הנמצא בחצר האחורית, צמוד לדירתו של בני הבוגר, שבא להתארח לסוף שבוע ונשאר לגור איתנו. דוגמה אחרת לתוספת היא השולחן בסלון. מצאתי גזע עץ בחצר. ניקיתי אותו, צבעתי בלק, התקנתי לו גלגלים ולוח זכוכית מעליו, והיום הוא מהדר את הסלון".

 


      שקט פנימי. מבואת הכניסה ופינת האוכל. 

אז מה מכל אלה היה כאן במקור?
"במקור הבית כלל את חלל הכניסה, שגם שימש כחדר אוכל, וממנו נכנסו לכל החדרים. משמאל היה המטבח, מול הכניסה היה הסלון ודלת רחוקה מימין לכניסה הובילה לחדר השינה. היום במקום המטבח נמצא חדר העבודה שלי. אל חדר השינה פתחתי מעבר בקיר ואת המטבח הוספתי, וממנו יש יציאה למרפסת ולחצר האחורית. במקום שנמצא הסטודיו שלי הייתה אורווה, חדרי הילדים שימשו כרפת ויש עוד מחסן ששימש כדיר. במרכז החצר היו בור מים ומשאבה. היום, לשמחתי, המים זורמים בברזים".

 

סלון
מבט אל הסלון.

 


חדר השינה והשירותים הצמודים.

יש פינה מועדפת?
"האמת שאני אוהב את כל הבית. כל יום בשבילי הוא חופשה. אני לא רוצה להיות בשום מקום אחר אלא בבית. את הסלון אני מעדיף בחורף, כשהאש מרצדת בקמין, ובקיץ אני נהנה מהקרירות הטבעית בזכות עובי הקירות. ארוחת צהריים בשבת על המרפסת, וישיבה על דק העץ שמשקיף אל ואדי דליה והר חורשן משלימים לי את ההנאה היום יומית, ששווה בעיניי אלפי מונים יותר מכל מקום אחר בעולם".

 


יותר טוב מכל מקום אחר. חצר הבית.


עושה חשק. הדק שנבנה בחצר האחורית.

 

אהבתם את הבית? ספרו לנו בתגובות 

עוד בנושא

בתים משופצים

מהמרתף ועד לגג – שיפוץ מקיף שלא פספס שום פרט


החלונות הוגדלו, חדרי השינה תוכננו מחדש ועליית הגג המוזנחת קיבלה סוף סוף תפקיד. תהליך שיפוץ מקיף שרענן את כל הבית

בתים משופצים

פחות מרפסת, יותר חדרים – הרחבת הבית ששינתה את הכול


איך הופכים דירת שלושה חדרים צפופה לפנטהאוז ומפנק? אחרי תהליך ממושך של הרחבת בית וחלוקת חלל מחודשת הגיע הפתרון

בתים משופצים

הדרך לבית ייחודי מתחילה בתכנון נגרות


עם חלוקת חלל חדשה, בחירת חומרים מדויקת ונגרות אישית מותאמת, הצליחו האדריכליות להפוך את הבית הישן למשהו אחר לגמרי

בתים משופצים

מתיחת פנים לבית: תהליך שיפוץ שעשה פלאים


תהליך שיפוץ מקיף שמוכיח שגם הדירה המיושנת והחשוכה ביותר יכולה להפוך לבית מואר ומזמין שכולו סטייל ואנרגיה חיובית

תגובות

כתיבת תגובה