בניין ודיור

עיצוב סלון  //  דילמה עיצובית: איך פותרים בעיות בעיצוב הסלון?

דילמה עיצובית: איך פותרים בעיות בעיצוב הסלון?

איך בוחרים קיר ראשי, כיצד כדאי לחלק את החלל לאזורים מוגדרים ומה עושים עם בעיית האחסון בסלון? הדילמות הכי קשות בעיצוב הסלון והפתרונות שלנו

מאת: בר אילוטוביץ צילום:


הסלון מהווה את החלק  המרכזי מהחלל הציבורי של הבית והוא לרוב האזור הביתי בו המשפחה נפגשת ומבלה זמן ביחד. לסלון ישנם שימושים רבים, הוא משמש למנוחה, לבילוי ולאירוח ולכן העיצוב והתכנון שלו צריכים לענות על צרכי הדיירים וכמובן לשמור גם על קו העיצוב הכללי של הבית. לפניכם מספר דילמות נפוצות הקיימות בתכנון הסלון הביתי.

בחירת קיר ראשי

המושג קיר ראשי מתייחס למוקד המבט העיקרי של החלל, ברוב הבתים מוקד המבט הוא לכיוון הטלוויזיה. כדי להחליט מהו הקיר הנכון למיקום של הטלוויזיה חשוב לקחת בחשבון מספר גורמים:
 
1. מיקום של נקודות חשמל או היכולת להעביר נקודות חשמל –  קיר בו אין מספיק נקודות חשמל לא יכול לשמש כקיר ראשי.
 
2. מיקום החלונות בחלל – ידוע כי פתחים המכניסים כמות גדולה של אור מפריעים לצפייה בטלוויזיה לכן מומלץ להימנע מלהעמיד טלוויזיה ממול חלון.
 
3. גודל הקיר והנוכחות שלו בחלל – במידה וישנה אפשרות בחירה בין שני קירות ההמלצה היא לבחור בקיר הקטן יותר, הסיבה לכן היא הנוכחות הדומיננטית של אזור הזה הכולל גם יחידת אחסון עבור כל המכשירים המשלימים. 
 
(אדריכלות: שירלי נחמנה, צילום: שי אפשטיין) 
 
חלוקת החלל

במידה והחלל הציבורי גדול ואין בו חלוקה מבנית מוגדרת, מומלץ להשתמש במספר כלים עיצוביים פשוטים שיעזרו להגדיר ולחלק את החלל בצורה נכונה:
 
1. שימוש בקורות או הנמכות תקרה – שיטה זאת יעילה מפני שהיא יוצרת הגדרה ויזואלית ברורה שיכולה לשמש גם למטרות פונקציונאליות כמו הוספת תאורה או העברת מיזוג.
 
2. הוספת כורסאות או ספות נוספות שיעזרו לתחום ולהגדיר את אזור הישיבה – בעזרת שיטה זאת ניתן למסגר את פינת הישיבה ולהגדיל אותה באותו הזמן. אפשרות נוספת היא להוסיף רהיט דומיננטי אשר מחלק את החלל כמו כוננית ספרים או כוננית מדיה שאינה נשענת על קיר.
 
3. תאורה – הוספה של גוף תאורה עומד, מספר מנורות קיר או שורה של ספוטים שקועים בתקרה יכולה לספק הגדרה ויזואלית.
 
4. שימוש בצבע או טקסטורה – ניתן לעשות חלוקה בצבע הקיר או להשתמש בטפט גיאומטרי עדין שיעזור להגדיר את אזור הישיבה.
 


(עיצוב: מיה חכמוב ורונית חלג, צילום: ניב אשל) 
 
בחירת מערכת ישיבה

הבחירה במערכת ישיבה צריכה לקחת בחשבון את גודל המשפחה, את תדירות וכמות האירוח וכמובן את השימוש של החלל. כיום לא מומלץ לבחור במערכת ישיבה מיושנת בסגנון 3,2,1 אלא להעדיף לבחור ספות בסגנונות, בצבעים וטקסטורות מגוונות שיעזרו להוסיף נופך דקורטיבי לחלל עצמו. מפורטות מספר אפשרויות שיכולות לתת מענה לשימושים שונים בחלל.
 
1. במקרה של סלון הכולל טלוויזיה ניתן לרכוש ספה מרווחת במיוחד עם שזלונג גדול שתספק נוחות לכל המשפחה, במקרה זה מערכת הישיבה תפנה לכיוון הטלוויזיה.
 
2. במקרה של סלון ללא טלוויזיה ניתן לרכוש מערכת ישיבה המורכבת מזוג ספות תלת מושביות או ספה תלת מושבים בשילוב של שתי כורסאות רחבות במיוחד, במצב זה הספות יעמדו אחת מול השנייה ויאפשרו דו שיח.
  (עיצוב: עדי ארונוב, צילום: אלעד גונן שגב)
 
סלונים: לכל בעלי המקצוע
הום סטיילינג: לכל בעלי המקצוע
 
שילוב מקומות אחסון

רצוי ומומלץ לשלב פתרונות אחסון יצירתיים באזור הסלון שיעזרו לשמור על סדר כללי, לפניכם מספר הצעות עיצוביות:
 
1. הגדלה של מזנון המדיה כדי לספק אחסון נוסף – ניתן לבחור במזנון העומד על הרצפה והרוויח שטח נוסף או לתכנן יחידה מותאמת אישית העוטפת את הטלוויזיה ומנצלת את כל גודלו של הקיר.
 
2. שימוש בהדומים עם ארגז אחסון נסתר – כך ניתן להרוויח מקומות ישיבה נוספים ואחסון סמוי ושימושי במיוחד, אפשרות נוספת היא הוספה של ספסל חלון מרופד עם ארגז אחסון.
 
3. שילוב של ארון המוסתר בנישה בקיר – ניתן להסתיר ארון כזה על ידי שימוש בדלת דקורטיבית בקו הקיר המהווה חלק מהעיצוב הכללי.
 


(עיצוב: The old box – ורד לויתן, צילום: יח"צ)
 
מגבלות פיזיות בחלל

לעיתים קיימות מגבלות מבניות כמו עמודים בולטים, קורות או ריבוי של פתחים, במצב זה כדאי "להפוך את הלימונים ללימונדה" ולהשתמש במאפיינים הבעייתיים כאלמנטים דקורטיביים בחלל.
 
1. עמודים – במקרה של זוג עמודים קונסטרוקטיביים הבולטים בחלל, ניתן להשתמש בהם כבסיס לתלייה של שידה צפה או של מספר מדפים דקורטיביים. במקרה של עמוד אחד ניתן להשתמש בו לתלייה של טלוויזיה כאלמנט דקורטיבי הממוסגר מסביב לעמוד. במקרה שכל האופציות האלה לא מתאפשרות ניתן להשתמש בעמוד כדי לסגור את האזור הנתון בגבס ולהשתמש בו כארון.

(עיצוב: קרן רוזנר, צילום: אריה שטיינוורץ)
 
2. פתחים מרובים – חלונות מרובים יכולים לשמש כאלמנט דקורטיבי בחלל על ידי הוספה של וילונות מתקרה עד רצפה, הוספה של ספסל המחבר בין מספר פתחים או מיקום של כורסא או מדפים דקורטיביים המחברים בין כל האזור.
 

(עיצוב וצילום: שרון מילר מעין)
 
ריבוי הצרכים והדרישות מהחלל לעיתים גם מעלים את הקושי לתכנן אותו בצורה יעילה ונכונה. העיקרון המנחה בעיצוב הסלון תמיד צריך לקחת בחשבון את נוחות השימוש בחלל ואת האפשרות היעילה ביותר שתענה על מספר רב של צרכים ככל הניתן.

דילמה עיצובית: פתרון בעיות בעיצוב המטבח

 

עוד בנושא

עיצוב סלון

עד 500 שקל: משפרים את הסלון בלי לקרוע את הכיס


עיצוב הסלון לא מסתכם ברכישה של ספה וכורסה. 6 רעיונות מעוצבים ומתוקצבים להקפצת מראה הסלון

עיצוב סלון

להתכרבל בלי להתבלבל: ספות הרביצה שתרצו לנסות


לפעמים החיים מרגישים כמו מרוץ, אז כדאי שיהיה מקום מפנק להירגע בו. הכירו את ספות הרביצה וספות ה-love seat של ART גלריה לריהוט, שיכניסו אתכם עמוק לאזור הנוחות

עיצוב סלון

להרוג את הספה: שק חבטות או פאר הסלון?


כולם יודעים שלא מומלץ לקפוץ על הספה או לעלות עליה עם נעליים, אבל מאילו עוד פעולות כדאי להימנע? וחשוב מזה – איזה דברים יסייעו לנו לשמור על הספה כמה שיותר זמן?

עיצוב סלון

אחסון אחד יצירתי וגדול פותר את הכול


ארונות לאחסון כבר לא נראים כבלוק של דלתות עם ידיות. בדיוק מהסיבה הזו הם יכולים להיות חלק מהסלון ומהמטבח ולהכיל עולם ומלואו בלי לפגוע במראה של אזור האירוח

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *