כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב סלון  //  החיים הטובים

החיים הטובים

רשמו לפניכם את השם איציק פטל. המעצב הצעיר והמבטיח יוצר לא רק ריהוט לבית, אלא גם פנטזיה מפנקת והרמוניה בין ניגודים

מאת: לימור טל צילום: יח"צ


על הכורסה מתיישב גבר לבוש בהידור, מבטו חד ונוקב, ובידו סיגר קובני מעלה עשן. על הכורסה מתיישבת אישה, מבט מפתה בעיניה, חצאית צמודה לגופה. היא משכלת רגליים ומישירה אליך מבט חושני. שתי הדמויות הללו התהוו בדמיונו של המעצב איציק פטל, בעת שעיצב את כורסת "בקסטר". אי אפשר להתעלם מכורסה זו, כמו גם משאר האלמנטים המיוחדים המאכלסים את חללי הגלריה "ארט אמנות הרהיט" הסמוכה לדיזיין סנטר, לא הרחק מקניון אילון.

איציק פטל, כוכב עולה בתחום עיצוב הריהוט, מפליג עמנו אל מחוזות העיצוב, ההשראה, הטרנדים והחיים בכלל. הוא שופע רעיונות וניכר כי הוא שואב השראה מכל מה שנקרה בדרכו. אבל לפני הכל, אנחנו מבקשים לבדוק מה חדש ואילו קולקציות מככבות בימים אלו בגלריה. הגלריה עצמה מחולקת לחללי משנה, מעין חדרים מובנים, כך שהמבקר במקום יוכל לראות בעיני רוחו בדיוק כיצד ייראה הריהוט בביתו.

"אינני מכיר נגר צעיר שמסוגל להגיע לרמות כאלו. אני עובד עם נגרים-אומנים בעלי ניסיון רב-שנים שמקדישים את חייהם למקצועם"

אנו מתחילים בשולחנות האוכל, ופטל מוביל אותנו אל אחד ממקורות הגאווה שלו – "אבירים", שולחן אבירים גדול ממדים, עשוי עץ אלון מבוקע בעבודת יד. המראה הטבעי, האותנטי, ניבט מכל עבר. העץ נראה נושם, שוקק חיים, והטקסטורה הטבעית חושפת "עיניים" ובקיעים מבוקרים, וכל זאת – עם גימור מדוקדק. "אינני מכיר נגר צעיר שמסוגל להגיע לרמות כאלו. אני עובד עם נגרים-אומנים בעלי ניסיון רב-שנים שמקדישים את חייהם למקצועם", אומר פטל. כיאה לשמו, השולחן מתהדר בזוג רגליים מרכזיות, מעוצבות כמיטב מסורת ימי הביניים, אך בקווים וחיתוכים מודרניים. מדובר בשולחן שאורכו שלושה מטרים, אך ניתן להזמינו בכל גודל (כמו כל פריט אחר בגלריה). עם זאת, במקרה של "אבירים", הגודל אכן קובע. "להיכנס לבית ולראות מולך את השולחן הזה, במלוא הדרו, זה כמו להיתקל בפסל דומיננטי שאי אפשר להישאר אדישים אליו".

אנו מתקדמים לעבר שולחן אוכל נוסף, המהווה אבן שואבת למעצבים ואדריכלים המגיעים לגלריה. פטל מסרב בנימוס לבקשתנו לצלמו, מחשש להעתקות. זהו דגם Kyoto, ומזה זמן רב לא נתקלנו בפריט ריהוט שניכר כי עיצובו ובנייתו דרשו עבודה כה רבה. השולחן, בקווים ישרים ונקיים, משתרע על 1.20 על 3 מטרים, והוא בעל שתי רגליים ישרות עם קורה מקשרת ביניהן. ההפתעה היא במשטח העליון: פרוסות-פרוסות של משטחי אמבויה מלא, מעובד-למחצה, הניצבות צמודות זו לזו. באופן זה, הגוונים משתנים כל העת, יוצרים מעברים טבעיים וגורמים לעין "לשייט" על פני השולחן ולבחון אותו שוב ושוב. אין ספק: מעבר להיותו מלאכת מחשבת,Kyoto  הוא שולחן שמדברים עליו. או בפשטות: שולחן שגורם למביטים בו לפלוט "וואוו". אגב, מוצע גם שולחן סלוני תואם, קטן יותר, בעל רגלי נירוסטה המעניקות לו מראה מרחף.

שולחן מעניין נוסף הוא "אבירם", העשוי פורניר ליבת אלון צרפתי וגודלו 2.40 על 1.20 מטרים. נראה כי הוקדשה מחשבה רבה לאופי פתיחתו, כך שהעיצוב הכללי לא ייפגע, והפתיחה תיראה טבעית לחלוטין. טבעית כמו התפעול הפשוט: שתי מגרות בקצוות מחביאות את פלטות ההארכה.

אנחנו מתחילים עם Babe, ספה אפורה מוארכת, עם תפירת קווילט בקדר. את שמה היא קיבלה בשל האסוציאציה שהיא יוצרת – חמוקיה נראים כלחיים תפוחות של תינוק

ומעבר לכל אלו, פטל מציע את "אמבויה" הטוב והוותיק, "סוס העבודה שלי", כפי שהוא מכנה אותו בעודו טופח בחיבה על משטח העץ המנצנץ. דגם זה מגיע מעולם עיצובי שונה בהחלט – הוא מבריק וממגנט מבטים, עשוי פורניר אמבויה, ובעל רגל אחת מרכזית הנטועה בו במהופך, ומעניקה לשולחן אווריריות הכרחית.

פרק שולחנות האוכל תם ואנו מגיעים אל הפינוק האמיתי – הספות. במעקב שלנו אחר פטל, הנמשך כשלוש שנים, גילינו אפיון אחד ברור: לאיש יש יכולת נדירה ליצור ספות שהיושב בהן לא יחפוץ לקום. וכאשר יכולת זו כוללת גם עיצוב מרהיב – מדובר בשילוב מנצח.

אנחנו מתחילים עם Babe, ספה אפורה מוארכת, עם תפירת קווילט בקדר. את שמה היא קיבלה בשל האסוציאציה שהיא יוצרת – חמוקיה נראים כלחיים תפוחות של תינוק. ל-Babe נוכחות רבה, עם ריפוד Velvet קטיפתי היוצר משחקי מט ומבריק בהתאם לזוויות התאורה. הישיבה בה קשיחה יחסית לסטנדרט המאפיין את פטל, ובצדיה פזורות כריות לבנות, אף הן מקטיפה, המשמשות הן כפריט אסתטי והן כתמיכה גבית נוספת.

גם בעולם הספות שומר פטל על אחד הפריטים מפני עדשת המצלמה. זוהי ספת "פלאפי", ואם במילון הריהוט היתה תמונה לכל מושג, זו הספה שהיתה מופיעה תחת המושג "ספת רביצה". יש בה מושבים מרופדים כמעין ענן נינוח, עם גומאוויר מוקצף ושכבות פוך נוצות. היא מרופדת בכותנה טבעית, ועליה פזורות כריות פוך נוצות מפנקות. "עבור אישה, לשבת עליה זה כמו לזכות בעיסוי בארבע ידיים. עבור גבר – התחושה היא כאילו עשר מלאכיות מלטפות אותו. זו ספה שחיים עליה באמת, שאוהבים עליה, שנרגעים עליה, ספה שמעניקה חיבוק אוהב אחרי יום עבודה", הוא אומר בחיוך.

ספינת הדגל של הספות – "פוף", ספה בעלת קווים ישרים ועור מקומט. הניגודיות בין הסימטריה העיצובית לבין המראה המקומט יוצרת עניין רב ומראה אסתטי

מכאן אנו עוברים אל Snow White הצחורה כשלג, המציע ריפוד עור עם תפירה אינדיאנית חיצונית, מושבים קבועים ותמיכה דומיננטית בגב. וכמובן, אי אפשר להתעלם מספינת הדגל של הספות – "פוף", ספה בעלת קווים ישרים ועור מקומט. הניגודיות בין הסימטריה העיצובית לבין המראה המקומט יוצרת עניין רב ומראה אסתטי. הוסיפו לכך את העובדה שכל-כולה על טהרת פוך נוצות – ותקבלו ספה חלומית, בעיצוב המזכיר במראהו מעין "רישול מדוקדק".

העובדה שמדובר בריהוט יוקרתי, בעל גימור איכותי ברמה הגבוהה ביותר, ועם זאת – במחיר נמוך בעשרות אחוזים ממרכזי עיצוב יוקרתיים ומפורסמים, גורמת להידוק הקשר בין הלקוחות לבין פטל. "ברוב המקרים, בתהליך הקנייה והייעוץ נוצרת כימיה. לקוחות רבים יוצאים מכאן חברים שלי, ואף נוצרת רשת חברתית, בדמות 'חבר מביא חבר'", הוא מחייך. "נוצר קשר הדוק למשך שנים רבות".

אנו מבקשים להתעדכן בקולקציית הכורסאות החדשה, ופטל מוביל אותנו אל עבר ה"בקסטר" שעמה התחלנו. הקווים עדיין ישרים, אך ניכרת נטייה קלה לעבר מחוזות הרטרו. היא משדרת אינטימיות, עם עוצמה גברית רבה לצד נשיות ורכות. מבלי להיכנס לעולם הקלישאות, נראה כי לא רבים המעצבים המסוגלים ליצור שילוב כה מדיוק בין הגברי לנשי, בין עוצמה לרכות.

"אני פותח את הראש ונחשף לרב-תרבותיות המאפיינת את החיים כאן. אני מביא חומרים מהחיים עצמם, מאדריכלות, מעולם החי, מקולנוע, וכמובן – מבני האדם"

הלאה בנבכי הגלריה, אל עבר כורסאות בעלות מוטיב רטרו אופייני כתפירת קפיטונאז' – תפירה מיוחדת היוצרת מעוינים ומשיכות כפתורים, כשל ספות הצ'סטר-פילד הבריטיות – כורסאות המשדרות מכובדות אצילית. משם אל "סומו" – כורסת שזלונג מפנקת במיוחד (ראו שער פנימי-אחורי), המורכבת מכורסה והדום תואם, והכל גדוש בפוך נוצות שמזמין השתרעות זוגית רומנטית. ומכאן אנו מגיעים אל הקינוח – "ונוס", כורסת שזלונג בבד עם הטבעת קרוקודיל, שכל-כולה משדרת "חיים טובים".

פטל מדבר על היכולת ליצור הרמוניה בין חומרים מנוגדים – בהחלט לא עניין של מה בכך. נראה כי גם אקלקטיות יש ליצור בקפידה, בהבנה של החומר, בהבנה של בני האדם. אנו מושיבים אותו על הספה האהובה עליו (לא נספר מי היא), לשיחה על עיצוב, החיים ומה שביניהם.

מהיכן נובעת ההשראה שלך?
"עולמות התוכן שלי מגוונים ורבים. אני פותח את הראש ונחשף לרב-תרבותיות המאפיינת את החיים כאן. אני מביא חומרים מהחיים עצמם, מאדריכלות, מעולם החי, מקולנוע, וכמובן – מבני האדם. לצד אלו, ההשראה מגיעה גם מהתחושות, המאווים, השאיפות והתשוקות הכי עמוקות שלי. למעשה, אני חצוי בין רוח לחומר – ומנקודת מפגש זו הכל נובע".

"כחלק מההתפתחות שלי, אני מעוניין לעבור לגלריה גדולה יותר וכן להגיע למרכז הבמה. להיות מוביל. ואין לי ספק שהדרך בה אני פוסע מובילה אותי בהתמדה אל המקום הנכסף הזה"

מניסיונך, אילו טרנדים מתהווים כיום בעולם עיצוב הריהוט?
"בתחום שולחנות האוכל, טרנד חם מגיע בדמות שולחנות אבירים מאלון מבוקע ורגליים מעוצבות בהתאם לסגנון. בכלל, שולחנות האוכל זוכים לעדנה, הרבה בזכות שלל תוכניות הבישול בטלוויזיה, המקדשות את תרבות האוכל האירוח. באשר למערכות ישיבה, יותר ויותר אנשים – גם בעלי בתים קטנים יחסית – מחפשים ספה בעלת נוכחות, באורך של 2.70 מטרים ויותר, שלצדה שתי כורסאות, כאשר ניתן לשלב בין טקסטורות וחומרים שונים.

לאן פניך מועדות בעוד שנתיים-שלוש?
"האני-מאמין שלי הוא 'עשה את מה שאתה אוהב, ועשה אותו הכי טוב שאתה יכול'. לא קל להיות מעצב עצמאי. יש צורך בכושר המצאה וכושר התמדה בלתי נלאים. יש לחדש כל העת, לייעל, לשפר, להפתיע. כחלק מההתפתחות שלי, אני מעוניין לעבור לגלריה גדולה יותר וכן להגיע למרכז הבמה. להיות מוביל. ואין לי ספק שהדרך בה אני פוסע מובילה אותי בהתמדה אל המקום הנכסף הזה". ההימור שלנו: בעתיד הלא רחוק, השם איציק פטל יהפוך למותג, מותג השגור בפי כל.

ארט אומנות בריהוט

עוד בנושא

עיצוב סלון

OH NO! טעויות נפוצות בעיצוב הסלון


עיצוב סלון הוא הרבה מעבר לבחירת ספה ומזנון. רגע לפני שאתם ניגשים לטפל בחלל הזה, הנה כמה טעויות שלא תרצו לעשות

עיצוב סלון

איך בוחרים כורסא? המומחים עונים


הכורסא היא הכוכבת של הסלון, וככזאת היא צריכה להיות גם נוחה וגם יפה. בארט גלריה לריהוט מסבירים איך בוחרים את הכורסא הנכונה וגם מספרים לנו על כל הטרנדים החדשים

עיצוב סלון

ALL IN סלונים | רהיטים, תאורה וחפצי נוי בעיצוב הסלון


מעצבים סלון חדש או משפצים את הקיים? סדרת הכתבות הבאה תלמד אתכם את כל מה שצריך לדעת על עיצוב סלון. והפעם: רהיטים, תאורה וחפצי נוי

עיצוב סלון

ALL IN סלונים | ריצוף, קירות, תקרה בעיצוב הסלון


מעצבים סלון חדש או משפצים את הקיים? סדרת הכתבות הבאה תלמד אתכם את כל מה שצריך לדעת על עיצוב סלון. והפעם: טיפול ברצפה, בקירות ובתקרה

תגובות

כתיבת תגובה