בניין ודיור

עיצוב סלון  //  קצת בלאגן שיהיה פה: כי הבית זה לא מוזיאון!

קצת בלאגן שיהיה פה: כי הבית זה לא מוזיאון!

חכו רגע ותקראו את הכתבה הזו לפני שאתם רצים לסדר את הבית..

מאת: צילום:


ארונית פתוחה ואוסף של פריטים לא מותאמים, שמייצרים כביכול בלאגן. צילום: Dominic Blackmore 
 
אני לא אוהבת להיכנס לבתים ולהרגיש כאילו נכנסתי למוזיאון. זה תמיד נותן לי תחושה של "נא לא לגעת" או "שברת שלמת". בין סדר מופתי לבין בלאגן, אני כמעט תמיד אעדיף בלאגן. אני לא בטוחה שיש לי רוב בעניין הזה אבל אני תמיד שמחה לראות שיש בתים שבוחרים לעצמם סגנון של "בלאגן מבויים".
 
הבלאגן הזה יכול לבוא לידי ביטוי באקלקטיות של פריטים, התרחקות מסטים מובנים, מדפים חשופים והפרעות ויזואליות קטנות שמייצרות תחושה של אי סדר. 
 
הרבה פעמים הבלאגן הזה הוא "הנשמה" של הבית. בתים מסודרים ומוקפדים מידי מאבדים איפשהו את הייחוד ואת "הביתיות" שלהם.
 
אהבתם? קחו עוד:
 
 
 שידה שמייצרת "אי סדר" ומתחתיה קופסאות "שמחביאות" את הבלאגן בצורה חיננית. צילום: Nancy Mitchell
 
 "בלאגן מאורגן" ומגירה פתוחה כאילו במקרה.. צילום: David Brittain
 
 
כשלא כל דבר מונח במקום או כשלא ברור מה המקום של כל דבר

שימו לב, לא מדובר על בלאגן של כביסה שמונחת שבועות על שולחן פינת האוכל, או על חדרי רחצה עם מגבות שזרוקות על הרצפה.. אבל כן, מדובר על ספרים שלא הוחזרו למקומם בספרייה, על ארונות פתוחים שחושפים אי סדר, על כלי מטבח שלא מוחבאים בתוך הארונות, על כסאות ורהיטים שלא נרכשים בסטים, אלא נבחרים אחד אחד, ובאופן כללי, על תחושה שאין מקום מוגדר לכל פריט בבית.
 
 
סדר מופתי – "הנשמה" של הבית הולכת לאיבוד בתוך הסדר.. צילום: Fernando Guerra | FG+SG
 
בלאגן מאורגן

כאשר לכל דבר יש מקום אבל המקום הזה בעצמו משדר ארעיות וחוסר סדר – במקום ארונות קיר לבנים, שדואגים להסתיר טוב טוב את  מה שמתחבא בתוכם, ובעצמם מתמזגים עם הקירות והופכים להיות כמעט בלתי נראים, ארונות או ספריות פתוחות שמגלות לנו מה קורה בפנים, שהפריטים בהם מסודרים בצורה שרירותית וכמעט מבולגנת. 
 
 
בלאגן מאורגן – נקי ונעים אבל עדין נשמרת אווירת הבלאגן הקלילה. צילום: Mark scott
 
לדאוג שיהיה מקום לבלאגן 

בבתים רבים הכניסה לבית מבולגנת "באופן טבעי" – אנחנו נכנסים, זורקים את התיק ואת המפתחות על הרהיט הראשון שעומד בדרכנו, לפעמים אנחנו מצרפים גם את המעיל ואת הנעלים. אם נדאג מראש לארגן את הכניסה לבית, לפי התסריט הזה, נוכל ליהנות מנוחות ומבלאגן מאורגן ומכוון בכניסה לבית, ולחסוך לעצמנו בלאגן אמיתי והרבה פחות חינני.
 
אי-סדר קל בכניסה לבית – סלסלות שמחביאות פריטים שונים ופרטי לבוש שתלויים ברישול. צילום: Mikkel Adsbøl
 
גם חדר השינה שלנו הוא חדר שבו אנחנו רוצים להרגיש חופשיים ונינוחים, כיסוי מיטה, כריות, שידות, ספרים, משקפיים וכד', נמצאים לעיתים קרובות בסביבת השינה שלנו וחשוב לייצר גם בה מקסימום נוחות שמתאפשרת בעזרת יצירת אזורים מבולגנים בצורה חיננית
 
 
חדר שינה, שלא מסודר עד הסוף – מעניק תחושה של חופש להניח את הדברים היכן שמתחשק. צילום: Mark scott
 
ונא לא לבלבל אי סדר עם לכלוך

אמנם צירוף המילים "סדר ונקיון", נוהגים לבוא לעיתים קרובות ביחד. לא במקרה הזה – "הרשות" לעשות קצת בלאגן או לסדר פחות, לא קשורה לצורך ולהכרח שיהיה נקי. ואל תטעו – הבלאגן לא מסתיר את הלכלוך, להיפך הניקיון מייצר אווירה ותחושה נעימה ואוורירית בבית והשילוב בינו לבין אי-סדר קל מאוד טבעי ובריא לנפש.

עוד בנושא

עיצוב סלון

עד 500 שקל: משפרים את הסלון בלי לקרוע את הכיס


עיצוב הסלון לא מסתכם ברכישה של ספה וכורסה. 6 רעיונות מעוצבים ומתוקצבים להקפצת מראה הסלון

עיצוב סלון

להתכרבל בלי להתבלבל: ספות הרביצה שתרצו לנסות


לפעמים החיים מרגישים כמו מרוץ, אז כדאי שיהיה מקום מפנק להירגע בו. הכירו את ספות הרביצה וספות ה-love seat של ART גלריה לריהוט, שיכניסו אתכם עמוק לאזור הנוחות

עיצוב סלון

להרוג את הספה: שק חבטות או פאר הסלון?


כולם יודעים שלא מומלץ לקפוץ על הספה או לעלות עליה עם נעליים, אבל מאילו עוד פעולות כדאי להימנע? וחשוב מזה – איזה דברים יסייעו לנו לשמור על הספה כמה שיותר זמן?

עיצוב סלון

אחסון אחד יצירתי וגדול פותר את הכול


ארונות לאחסון כבר לא נראים כבלוק של דלתות עם ידיות. בדיוק מהסיבה הזו הם יכולים להיות חלק מהסלון ומהמטבח ולהכיל עולם ומלואו בלי לפגוע במראה של אזור האירוח

תגובות

הנאה לעיניים שמחה לנשמה
בהשוואה לבתים המעוצבים, המוצגים כאן תדיר, הדוגמאות בכתבה משובבות נפש: מקומות שאתה רוצה להיות חלק מהם. האם אפשר לקבל יותר בתים ״אמיתיים״?

כתבה מקסימה! קצת נשמה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *