כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב חדרי ילדים  //  ילדות לא נשכחת: כך תעשו מינימום טעויות בעיצוב חדר הילדים

ילדות לא נשכחת: כך תעשו מינימום טעויות בעיצוב חדר הילדים

דוחק, עומס, צבעים צעקניים ומותגי ינקות הם חלק מהמכשולים שבהם אנו נתקלים בדרך לחדריהם המושלמים של הילדים. כך נעצב את החלל במחשבה תחילה

מאת: לימור קלר צילום:


כשזה מגיע לילדים שלנו, נדמה שאנחנו לא יכולים לטעות עם תכנונו של החדר ועיצובו. לילד יש צרכים, ואם נמלא את כולם עד האחרון שבהם, לכאורה אין מקום לטעויות. דווקא כאן יצר ההרעפה שלנו גובר על יצר האיפוק, שהרי מי לא ירצה להעניק את המקסימום לדור ההמשך שלו? כדי לנסות להימנע לפחות מחלקן, דלינו כמה מהטעויות שחוזרות על עצמן בעיצוב חדרי ילדים.
 
ממותג מדי

ייתכן שביקרתם בחנויות של דיסני ברחבי העולם, ייתכן שהוקסמתם מעיצובים מתוקים כל כך, שכבר בהיות התינוק בבטן, פנטזתם על חדר פו הדוב או מיקי מאוס האגדי שתעצבו לו. אבל מיקי ופו, שנשארים צעירים לנצח, לא יתאימו לילד שיגדל כל כך מהר, עד שלא תאמינו איך הקיר המצויר ובובות הענק שרכשתם במיטב כספכם כבר אינם רלוונטיים. ועד שמשיגים תקציב, ועד שמחליטים מה יהיה העיצוב החדש, הילד כבר נושק לבר מצווה. לכן מראש ותרו על דמויות מסרטים ילדותיים, ולכל היותר "נקדו" את החדר במוטיבים שלהם, כמו תמונות, כריות או צעצועים המשולבים על מדפים.
 
מיניונים במינונים סבירים. עיצוב וצילום: טליה כהן אבוטבול
 
ילדותי מדי

אם אין לכם התנגדות לעצב את חדר הילדים שלוש פעמים לפחות בשנים הראשונות, לכו על זה. אבל אם אתם יותר בעניין של "עצב ושכח, מקסימום בצע התאמות", השאירו את העיצוב הילדותי בחדרי התינוקות הרכים, וכשהילד בוגר מעט, התאימו את מרביתו לעיצוב ללא גיל. הכוונה לבחירה של ריהוט ללא צבעים מגדריים של כחול וורוד, לקירות בצבעי יוניסקס ולרצפה כמו זו שבחרתם לכל הבית, ולאו דווקא רצפה ייעודית ליונקים.
 
עיצוב ללא גיל. אדריכלות ועיצוב פנים: לירן בן איבגי, לב אדריכלות. צילום: עידן גור
 
מקושקש מדי

החדר עם הכי הרבה צבע בבית הוא לרוב חדר הילדים, אם תרצו בכך ואם לא. מצעים, בובות, משחקי קופסה וספרי ילדים לא מתחשבים בעיצוב החדר ויש להם חיים צבעוניים משל עצמם. מאחר שאין לנו שליטה על הצעצועים והמשחקים שייכנסו במהלך השנים לחדרם של הזאטוטים, ההמלצה שלנו היא להרגיע את שאר הגוונים שבחדר, למשל לבחור וילונות ומצעים שאינם מקושקשים מדי, להזמין ארון ומיטה בהירים, לצבוע קיר בגוון פסטלי ורגוע ולבחור שטיח שלא יתחרה בצבעיו עם מניפת הצבעים האינסופית שחדרה לנו לחדר בלי ששמנו לב.
 
צבעים רגועים. עיצוב פנים: שלומי בוטנסקי. צילום: נדב פקט


מניפת צבעים שקטה. אדריכלות: מושיק חדידה. צילום: רגב כלף
 
נועז מדי

לא סתם ציינו קיר פסטלי ורגוע. ילדים מושפעים מהצבעים הדומיננטיים בחדרם, ואם בחרתם קיר ווילונות תואמים באדום עז, יש מצב שיהיה להם קשה להעביר לילות וימים רגועים. פלטת הצבעים הפסטלית והבהירה תעניק להם לילות שלווים ולכם לילות שלמים, ואת אהבתם (או אהבתכם) לצבע נועז במיוחד, שלבו בפריטים קטנים ומדודים.
נקודות צבע. עיצוב: דגן ראביד. צילום: שי אפשטיין
 
עמוס מדי

ילדים אוהבים לרוץ, אוהבים לפזר את משחקים על הרצפה, אוהבים לארח חברים, אוהבים לשחק במחשב וגם סתם כך לשכב על הרצפה. אם לכל פעולה נתאים רהיט או אביזר, נגיע לתכולת מחסן בחדר אחד של קצת יותר מ-10 מ"ר. חשוב לדלל את הריהוט, לפזר אותו ברחבי הבית (למשל בחדר המשחקים, בחדר העבודה או בפינה בסלון) ולהשאיר להם את מרחב הנשימה לעשות מה שהם רוצים. גם אם הרצפה מתמלאת מהר מאוד בשלל המשחקים והפיצ'פקעס הכי קטנים. פשוט למדו אותם לסדר.
 
שומרים על הסדר. עיצוב פנים: עדי קליין ואייר שפירא "סטודיו דולו". צילום: עוזי פורת
 
גבוה מדי

גובה העיניים שלנו רחוק מהגובה המקסימלי של הילדים, ולכן מה שאנחנו רואים ברחבי החדר הוא לא בהכרח מה שהם רואים. סביר שמשחקים וספרים שהצבתם אי שם במעלה הכוננית המסוגננת לא ייראו על ידם, ולכן חשוב להנמיך ולהנגיש עבורם את שלל המשחקים האהובים עליהם. אם יש פריטים פחות פופולריים שעדיין חשוב לכם להשאיר לפחות בהישג ידכם, העלו אותם למעלה. וזה נכון גם לגבי הנגשת בגדים, אם אתם מחנכים אותם לעצמאות כבר מגיל צעיר.
 
בגובה העיניים. אדריכלות: מושיק חדידה. צילום: רגב כלף
 
שטוח מדי

גם אם בחרתם צבע דומיננטי אחד, אל תציפו אותו בכל רחבי החדר. כאן גם הגוונים וגם המינונים חשובים. לוורוד יש סקאלת ורודים, וכך גם לירוק, אפור וכל צבע אחר. הציצו במניפות של חברות הצבעים ושלפו מתוך דף אחד את משפחת הגוונים הקרובה, מהכהה ועד הבהיר. בחרו לחדר קיר בצבע אחד, כרית באותו צבע אך גוון אחר ואביזרים בגוון שלישי, ותעניקו לחדר מראה עמוק, רב רבדי ולא "שטוח".
 
גוונים שונים של אותו צבע. עיצוב פנים: נרקיס ברזני. צילום: שי אפשטיין
 
חסר נשמה 

צבעתם את הקירות בפסטל, קניתם מיטה מפוארת ואפילו תליתם וילון תואם, אבל עדיין החדר נראה לכם ריק, לא מעוצב וחסר נשמה. זוהי רק ההתחלה, שאותה יש להשלים אם פריטים כמו שטיח, כריות, כוננית, מדפים, בובות, גוף תאורה, אותיות השם או איורים מלבבים. וכשאתם מאבזרים את החדר, נסו לא לרכז את הכול בחצי התחתון של החדר. לילד זה אולי לא משנה (בגלל הגובה), אבל את הנשמה אתם, הגבוהים, הם אלה שמחפשים, לא?
 
חדר עם נשמה. עיצוב: מיכל חן. צילום: שי אפשטיין
 
חסר מקומות אחסון 

המינימליזם חביב עליכם? ותרו עליו במקרה של הילדים. חדר מסודר ומאורגן לילד הוא יריית הפתיחה לערבובו המסיבי מחדש, שלא לדבר על יצר האספנות המדהים שהקטנים מפתחים מיד עם הלידה. חדר שלא יהיו בו קופסאות, סלסלות, ארגזים שקופים או אטומים או ספסלי ארגז סגורים, יזמין תוהו ובוהו על בסיס קבוע, ולכן חשוב להתאים ולתכנן בחדר את מרב ומיטב מקומות האחסון, אם בארון או על מדפים בחוץ, אם על הרצפה או על הקיר ואם הם נראים ואם לאו.
 
מגוון מקומות אחסון. עיצוב: מיכל חן. צילום: שי אפשטיין
 
מאורגן לא נכון

דלת ארון שקשה לפתוח בגלל שולחן הכתיבה, מיטת חבר שאי אפשר לפתוח, ארון שמסתיר את החלון, ומגירות שולחן שנתקלות בשידה – מוכר? זהו תכנון לא נכון של מערך הריהוט בחדר, או שימוש ברהיטים שאינם מתאימים לגודלו. קחו מידות של החדר, מדדו גם את הרהיטים שאתם מעוניינים להכניס ושרטטו אותם על דף או בתוכנת מחשב. רק אז התאימו את הריהוט.
 
ריהוט מתאים לחדר. עיצוב פנים ואדריכלות: אביטל טרן-כהן. צילום: נדב פקט
 
 

עוד על עיצוב לילדים:

עוד בנושא

עיצוב חדרי ילדים

OH NO! הטעויות הנפוצות בעיצוב חדר הילדים


יש לכם קטנטנים בבית? הנה כמה דברים שכדאי לדעת לפני שאתם מעצבים להם חדר. הטעויות הנפוצות בעיצוב חדר ילדים, וכל הדרכים לעקוף אותן בבטחה

עיצוב חדרי ילדים

בייבי חדש בבית? קבלו מדריך צבע לחדר תינוקות


תינוק חדש נולד במשפחה? זה הזמן לבחור את הצבע לחדר שלו או שלה. מצבעוניות בהירה ורגועה ועד לצבעים עליזים וילדותיים - כך תבחרו צבע לחדר התינוקות שאתם מעצבים

עיצוב חדרי ילדים

מדברות על הכוח הנשי: שיחה עם המעצבת רונית טל


נפגשנו עם המעצבת רונית טל באולם התצוגה של רהיטי דורון, לשיחה על הספר 'הכוח הנשי' ועל המקום שבו נפגשים עיצוב ונשיות

עיצוב חדרי ילדים

מדברות על הכוח הנשי: שיחה עם המעצבת אורלי דקטר


נפגשנו עם מעצבת הפנים אורלי דקטר באולם התצוגה של רהיטי דורון, לשיחה על הספר 'הכוח הנשי' ועל המקום שבו נפגשים עיצוב ונשיות

תגובות

הורים מעצבים חדרים ילדים
מוזמנים להיכנס לכאן לעוד רעיונות: https://www.facebook.com/groups/841204089330715/

מתנדבת לעשות לכם הגהה.
אין גיליון אחד שאין בו שגיאות.

ילדות לא נשכחת
עיצוב מושלם

טפט מפת עולם
http://www.mitpatim-store.co.il/product/תמונת-טפט-מפת-העולם-2401

מדבקת קיר
איפה אפשר להשיג את מדבקת הקיר של מפת העולם

כתיבת תגובה