בניין ודיור

עיצוב חדרי ילדים  //  צבעי ילדות: כך תצבעו את חדר הילדים

צבעי ילדות: כך תצבעו את חדר הילדים

ורוד, כחול, צבעוני או ניאון זרחני? בחירת הצבעים בחדר הילדים היא שתכתיב, בסופו של דבר, את אופיו של החדר. אז איך עושים את זה כמו שצריך?

מאת: שני הררי צילום: יח"צ


אחד הנושאים הבסיסיים, המרתקים והקריטיים בעיצוב פנים ובמקרה שלנו, בעיצוב חדר הילדים,  הוא נושא הצבע, על גווניו השונים (תרתי משמע). לבחירת הצבעים בחדר הילדים ישנן השלכות רבות – פונקציונאליות, אופטיות, תחושתיות- וזה עוד לפני שדיברנו על טעם אישי. בכתבה שלפניכם נציג לפניכם כמה נקודות למחשבה ורעיונות הנוגעים לשימוש בצבע כאלמנט עיצובי בחדר הילדים, וכפי שתראו, לצד כללים קבועים שיש לקחת בחשבון (למשל- חדר בהיר נראה גדול, חדר כהה נראה קטן), בבחירות הצבעוניות לחדר של הקטנים יש מקום רב לביטוי עצמי ולמקוריות. 

 
1. כוחם וחשיבותם של הצבעים בעיצוב החדר

גלגל הצבעים, המארגן בצורה מדעית את הצבעים ומחלקם לצבעי יסוד, צבעים משניים וכו' מוכר לכולם. כמו כן, מוכרת החלוקה לצבעים "חמים " ו"קרים". בנוסף לכך, לכל אחד מהצבעים משמעות תרבותית והשפעה על אווירה ותחושה. כשאנו ניגשים לבחור צבע או צבעים לחדר הילדים (תוך התחשבות בדעתם של דיירי החדר, או שלא), כדאי להשאיר לרגע בצד את הטעם האישי ולהיזכר בתכונות המיוחסות לכל צבע וצבע – בעיצוב חללים סגורים בחירת צבע נכונה היא עניין קריטי.
 
הנה רק חלק מהרשימה: הצבע הירוק נמצא במרכז גלגל הצבעים (מורכב משני צבעי יסוד) ולכן נחשב לצבע ממתן, מאזן ומרגיע. צבע אדום תמיד יבלוט על פני צבעים אחרים והוא מעורר- פיזית ונפשית. כתום הוא צבע שמגביר חיוניות ומרץ, מעודד פעילות חברתית ומשרה אופטימיות. הצהוב נחשב לצבע שמעורר את המוח וממריץ את החשיבה והזיכרון. הצבע הכחול משרה שלווה ורוגע, הוא מעורר את הדמיון ואת החשיבה הלוגית, ועוזר לריכוז, כמוהו גם הטורקיז. הצבע הלבן מסמל טוהר וניקיון והוא מרגיע וניטראלי. הצבע הורוד, הנוצר משילוב של לבן ואדום, משלב את תכונותיהם – הוא מייצג בעיקר עדנה ורגישות. סגול נחשב לצבע המעודד תחושה חולמנית ומעודד את הדמיון. השחור מייצג מסתורין ועולמות אפלים ואילו לאפור אין ממש משמעות מבחינה צבעונית (על אף האופנתיות הבלתי מעורערת שלו בעיצוב פנים ובכלל). 
 
כדאי , כאמור, להכיר ולהתחשב בתכונותיהם של הצבעים השונים, ולשלב את הקביעות המדעיות והפסיכולוגיות עם הטעם האישי שלכם ושל הילדים (אלא אם הם תינוקות בני יומם כמובן).

(מימין למעלה בכיוון השעון: טמבור צילום: מאש/ e'mio/ e'mio / רשת עצמל'ה)
 

חדרי ילדים: לכל העסקים ובעלי המקצוע

צבעים וטפטים: לכל העסקים ובעלי המקצוע


2. צבע כנושא מרכזי בעיצוב החדר 

חדר כחול – לבנים וחדר ורוד- לבנות. החלוקה החד משמעית הזו, שכבר כשאנחנו, ההורים, היינו ילדים, הייתה מובנת מאליה ומאד פופולארית, איבדה בשנים האחרונות מכוחה, תודות לפתיחות לסגנונות ותפיסות עיצוב מגוונים ולהפיכתם של קיבעונות מגדריים למאוד לא פוליטיקלי קורקט ולא רלוונטיים. ועדיין, הורים רבים יעדיפו "ללכת על בטוח" ולבחור בדרך הקלאסית של צבעי בנים או בנות בעיצוב חדר הילדים.
 
זה כבר עניין של גישה וטעם, אבל הנקודה המעניינת היא שאפשר להתייחס לצבע כאל האלמנט העצובי המוביל בבחירת מרכיבי החדר- מתחילים בבחירת צבע או סקאלת צבעים- מספר צבעים המשתלבים זה בזה בהרמוניה (צבעים משלימים בגלגל הצבעים) ולפיהם לבחור את הרהיטים לחדר, גוון הקירות והאביזרים המשלימים.
 
דרך נוספת היא לבחור נושא (כמו למשל, מלחים, ג'ונגל, פיות, ממתקים, פרחים) שיכוון לבחירות הצבעוניות: חדר בנושא מלחים יעוצב בצבעי כחול- לבן-אדום. חדר ג'ונגל בצבעי ירוק-חום-צהוב. פרחים וממתקים מזמינים סקאלה ססגונית במיוחד ואילו "פיות" כנושא- צבעי פסטל רכים או פלטת צבעים מעושנים עדינה.   
 (מימין למעלה בכיוון השעון: רנבי/ מילאנו בדינג/ רנבי/ דומיסיל)

 
3. ההשפעה האופטית של צבעים בחדר

בנוסף להשפעות הרגשיות והאוירתיות של הצבעים השונים, יש להם גם השפעה רבה על הנראות של החלל ועל אפקטים ואשליות של גודל וגובה. אז לפני שאתם רצים לצבוע את קירות חדרה של הבת בוורוד פוקסיה או לפני שפורשים שטיח אדום בחדרו של התינוק הטרי, יש לקחת בחשבון כמה כללים בסיסיים, דבר שימנע מכם (ובעיקר מהילדים שאמורים לחיות בחדר) תחושת אי נוחות בלתי מוסברת בחלל. 
 
בגדול, חלל בצבעים בהירים נותן תחושת מרחב וגודל, בעוד שחלל כהה יוצר אשליה של צפיפות ולעיתים אפילו מחנק. אם החלטתם על לבן או שמנת כרקע לכל החדר, דעו שכל שאר הצבעים יבלטו עוד יותר על הרקע הבהיר. סמיכות של שני צבעים משלימים מגלגל הצבעים תגרום לאשליה של ריצוד (למשל- וילון ירוק עם נקודות אדומות או להפך), צבעים חמים (חום, אדום, כתום) יראו כאילו הם קרובים יותר ואילו צבעים קרים (תכלת, כחול, ירקרק) יראו מתרחקים.
 
אם אתם רוצים ליצור תחושה של המשכיות בחדר, הקפידו למקם רהיטים או אביזרים בעלי צבע זהה, או לפחות דומה מאד, באזור מסוים או בכל החדר ולעומת זאת, אם אתם רוצים ליצור הפרדה (נגיד, בין איזור השינה לאיזור המשחקים), ניתן לעשות זאת באמצעות רהיטים ופריטי עיצוב בצבעים שונים אלה מאלה. אלו הן רק דוגמאות בודדות וזכרו שגם התאורה, הטבעית והמלאכותית כאחד, משפיעה על הצבע, כך שאם החדר שטוף אור, לדוגמא, מן הסתם כל הצבעים שבו יראו בהירים יותר ולהיפך – לחדר שלא חודר אליו הרבה אור מבחוץ ושהתאורה בו מועטה יחסית, כדאי "לעזור" באמצעות צבעי רקע, רהיטים ואביזרים בהירים, ש"יאירו" קצת את החלל ויתנו תחושה של ריווח. 
 (מימין למעלה בכיוון השעון: עצמל'ה/ גולדשטיין טפט/ עצמל'ה/ דארלן דיזיין צילום: יורם שרף/ תמונה שמאלית גדולה: עצמל'ה)
 
4. אופנות וטרנדים צבעוניים

בשנים האחרונות, תחום עיצוב הבית מושפע מאד מההתנהלות של עולם האופנה ונוהג להתחדש, להתרענן ולהציג טרנדים חדשים שבמקרים רבים חופפים לטרנדים של תחום ההלבשה והאביזרים. ממש כמו שמומחים לאופנה ממליצים מדי שנה לא לתת לטרנדים זמניים להכתיב לנו את סידור המלתחה, כך גם יש להתייחס לטרנדים בעיצוב פנים – בזהירות: להתעדכן ולהתמצא בהם זה יופי, אבל חשוב יותר להשאיר מקום נרחב לטעם אישי. למשל- כבר כמה שנים מאד אופנתי ו"נכון" לעצב לילדים בגווני אפור ושחור-לבן. זה משדר קוליות, זה נראה מאד שיק, אבל בינינו, חדר ילדים שכל כולו מעוצב בגוונים האלה עלול להיות קצת מדכדך.
 
טרנד צבעוני נוסף, שמפציע בדרך כלל בעונת הקיץ, הוא השימוש בצבעי ניאון זרחניים- בעיקר בבגדים ואקססוריז אבל גם בפריטי עיצוב (לעיתים בשילוב עם צבעים "רגועים" יותר). גם במקרה הזה, השתלטות של צבעים כאלה על חדר הילדים יכולה להיות מגניבה רק אם מדובר בנגיעות ממש מזעריות (פריטים קטנים פה ושם, לכל היותר מצעים שניתן להסיר) ולא בעיצוב ניאוני גורף, שמהר מאד מציק בעיניים וסתם מעצבן. או למשל, אימוץ טוטאלי של טרנד הקולור-בלוק, המשלב גושי צבע עזים זה לצד זה , הוא לכאורה מתאים מאד לחדרי ילדים, משום שהוא מראש מכוון לצבעוניות בסיסית ,עזה וחד משמעית, אבל מצד שני , כשמדובר בעיצוב חדרי ילדים שלעיתים קרובות מתווספים אליהם אביזרים נוספים כמו צעצועים ומשחקים בכל מיני צבעים, הוא עלול להיות קצת מגביל.
 
בקיצור, הבנתם את הרעיון: לדפדף במגזינים וללקט מיני רעיונות זה אחלה, אבל בסופו של דבר, תסמכו גם על עצמכם. 
 (צמר שטיחים יפים/ דבל'ה – צילום: סטודיו דן לב)
 
5. עשו זאת בעצמכם! רעיונות וטיפים לשדרוג צבעוני תוצרת בית

אם בא לכם "להקפיץ" את חלל חדר הילדים, אפשר לבחור קיר אחד (בהנחה ששאר הקירות לבנים או בהירים מאד) ולצבוע אותו בצבע בולט, או לצפות בטפט צבעוני (חלק או מדוגם), בשני המקרים חשוב מאד להתחשב בשאר הרהיטים והאביזרים שבחדר. כשאתם בוחרים צבע התייעצו עם איש המכירות מכיוון שהצבעים נוטים לשינויי גוון בהתאם לרמת התאורה בחדר וגוון הקיר הנצבע. אם לא בא לכם "להקריב" קיר, אפשר בהחלט לפרק את הדלת ולצבוע את חלקה הפנימי. 
 
אחת התוספות הצבעוניות המאד דומיננטיות וההכי לא מחייבות הם המצעים- מכיוון שהמיטה היא לרוב הרהיט הגדול ביותר בחלל, מספיק שהיא תוצע בסט צבעוני, בכל גוון שתבחרו ובהתאם ל"נושא" החדר, או תכוסה בכיסוי מיטה, על מנת ליצור "מרכז כובד" צבעוני בחדר. רוב הסיכויים שגם אתם לא מרשים לילדים לקשקש ישירות על הקיר, אבל אם תמתחו כבל דק לאורך אחד הקירות ותוסיפו לו אטבים קטנים, הילדים יוכלו לתלות עליו ציורים ושלל יצירות מהגן שבטוח יוסיפו לחדר הרבה חן וצבע.
 
אופציה נוספת היא לקנות מסגרות פשוטות לתמונות (הכי זולות שיש זה סבבה), למסגר את ציורי הילדים, ולתלות על אחד מקירות החדר שיהפוך ל"קיר גלריה"- תוך כמה חודשים יתקבל קולאז' מקסים, ססגוני ועם המון אופי. 
 
(מימין למעלה בכיוון השעון: טמבור-צילום: מאש/ אייס/ צמר שטיחים/ מתלה לציורי ילדים 'קישקושלי' להשיג במרמלדה מרקט-צילום: שלי ארז)
 

עוד בנושא

עיצוב חדרי ילדים

שבת אחים: חדר אחד לשני ילדים


האחים ישנים ביחד בחדר? ככה תוכלו לגשר על פערים אפשריים, ולהעניק לכל אחד פינה אישית משלו

עיצוב חדרי ילדים

תינוק עם אופי: חדרי תינוקות אחרים


ורוד לתינוקת, תכלת לתינוק? זה כבר ממש לא חייב להיות כך. חדרי תינוקות עם צבעוניות ששוברת את חוקי המשחק

עיצוב חדרי ילדים

ראש קטן: כך תאפשרו לילדים לקחת חלק בעיצוב הבית


עיצוב נכון הוא כזה שמתאים לכל מי שמשתמש בו – וכאן הילדים נכנסים למשוואה. הנה כמה דרכים לגרום גם לקטנים להרגיש בבית

עיצוב חדרי ילדים

עושים סדר: כל פתרונות האחסון לחדר הילדים


חדר הילדים עלול להפוך לערבוביה לא קטנה של צעצועים, ספרים ושלל חפצים שאין להם מקום מוגדר, אך אם תשכילו לאחסן אותם נכונה, תוכלו לייצר מראה מוקפד ונעים ולעזור לילדיכם לשמור על הסדר לאורך זמן. קבלו את הצעות ההגשה החכמות והנכונות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *