כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

עיצוב חדרי ילדים  //  ראש קטן: כך תאפשרו לילדים לקחת חלק בעיצוב הבית

ראש קטן: כך תאפשרו לילדים לקחת חלק בעיצוב הבית

עיצוב נכון הוא כזה שמתאים לכל מי שמשתמש בו – וכאן הילדים נכנסים למשוואה. הנה כמה דרכים לגרום גם לקטנים להרגיש בבית

מאת: מורן לוי מוזס צילום:


עיצוב הוא הזדמנות לתת לילדים לבטא את עצמם

 

אנשים מעצבים את ביתם כדי שהוא לא יהיה סתם עוד מבנה, אלא מרחב שמשקף את אופיים וטעמם. הצורך הזה בביטוי אישי קיים גם אצל ילדים, ואם תצליחו לסייע להם להחיל את סגנונם על סביבת המגורים שלהם – גם הם וגם אתם תצאו נשכרים. כל השיטות והעצות לפניכם.

 

תשאלו מה דעתם

כשמעצבים חדר למתבגרים אי אפשר שלא לערב אותם בתהליך, אבל גם לילדים צעירים יותר יש מה לומר, אם רק דואגים לשאול אותם. הורים רבים חוששים שאם יתנו לילד לבחור כיצד לעצב את חדרו התוצאה לא תהיה מוצלחת או שתימאס עליו תוך כמה חודשים. העצה שלנו היא שאתם תעשו את הסינון הראשוני ותיתנו לילד או לילדה לבחור מתוך שתיים-שלוש אופציות בלבד. באופן הזה הם לא יתבלבלו ואתם תבטיחו עיצוב שמקובל גם עליכם. לפי השיטה הזאת אפשר להתייעץ עם הילדים בנוגע לצבע הקירות ולתמונות שייתלו, ואפילו לאפשר להם להחליט לגבי הריהוט.
גם לילדים יש מה לומר
כדאי לצמצמם את הבחירה לשתיים-שלוש אופציות | מהאתר: Mommybites
תתגאו בהם

ילדים מתרגשים כשהיצירות שלהם מוצגות לראווה. לפני שאתם רצים למלא את המקרר בציורים מהגן – הנה כמה דרכים מקוריות ואסתטיות להראות עבודות, גביעים ושאר הישגים של ילדיכם. אפשר למשל לקחת מתלה עם אטבים או לוח עם קליפסים, ולהשתמש בהם כתערוכה מתחלפת לציורים ומדליות. באופן דומה ניתן לתלות מסגרות ריקות ובכל פעם למלא אותן ביצירות אחרות. אפשרות אחרת היא לתת לילדים לבחור את הציורים האהובים עליהם ביותר ולמסגר אותם.
מסגרות לתמונות מתחלפות | מהאתר:Thecreativityexchange 
עוד דרך להחליף ציורים בקלות | מהאתר:Thecreativityexchange
תנו להם להשתולל

יש מעשים שאסורים כמעט בכל בית – כמו לצייר על קירות או לקפוץ על הספה. אולם, הבעיה עם איסורים היא שתמיד יש מי שדווקא ינסה להפר אותם. אז איך אפשר לתת לילדים לעבור על "החוק" מבלי לעבור את הגבול? אתם יכולים להגדיר קיר אחד בבית שעליו ורק עליו מותר לקשקש. רעיון נוסף הוא לארגן להם פינת ישיבה שעליה ניתן לעלות עם נעליים ולהשתולל.
 אפשר להקצות קיר לקשקושים
מותר לקפוץ על הספה (הזאת)
תזכירו להם שהם מיוחדים

אנחנו מדברים על ילדים בהכללה, אבל ברור שלכל ילד יש אופי ייחודי משלו. הדרך הטובה ביותר לטפח את האינדיבידואליות הזאת היא ליצור בחדר פינה שמוקדשת לתחביב כזה או אחר של ילדכם. אם הוא אוהב לצייר – ארגנו לו פינת אמנות; אם היא אוהבת לקרוא– סדרו לה ספרייה ופוף מפנק; לאוהבי המוזיקה ניתן לתכנן אזור נגינה, לספורטאים סל או שער קטן, ולבשלנים מטבח מאובזר. ברגע שהילדים ירגישו שהסביבה שלהם מדברת אותם, יתחזק החיבור שלהם גם לחדר וגם לתחביב.
צרו מקום לכישרון של הילד
פינת ציור לילדים אמנותיים
תחשבו בגודל שלהם

בתכנון הבית יש חשיבות גדולה להנדסת אנוש, והיא שקובעת את ממדי הפתחים, הגבהים והמעברים. אצל ילדים, מן הסתם, הנדסת האנוש היא שונה, וכשמתכננים מרחב שמיועד להם חשוב מאד לקחת את זה בחשבון. מלבד התאמת הריהוט, יש לשים לב שתמונות ומראות נתלות בגובה העיניים של הקטנים, שיש להם גישה לכל הצעצועים והספרים שנמצאים בשימוש יומיומי, ושכל האלמנטים בחדר בטיחותיים עבורם. ככל שהילדים יוכלו להתנהל בחדרם בצורה יותר עצמאית, כך הם ירגישו בנוח עם המרחב ואתם תזכו לשקט.
  
ודאו שהחדר מותאם לגודל של הילד
שימו לב שיש לילדים גישה למשחקים

עוד בנושא

עיצוב חדרי ילדים

בייבי חדש בבית? קבלו מדריך צבע לחדר תינוקות


תינוק חדש נולד במשפחה? זה הזמן לבחור את הצבע לחדר שלו או שלה. מצבעוניות בהירה ורגועה ועד לצבעים עליזים וילדותיים - כך תבחרו צבע לחדר התינוקות שאתם מעצבים

עיצוב חדרי ילדים

מדברות על הכוח הנשי: שיחה עם המעצבת רונית טל


נפגשנו עם המעצבת רונית טל באולם התצוגה של רהיטי דורון, לשיחה על הספר 'הכוח הנשי' ועל המקום שבו נפגשים עיצוב ונשיות

עיצוב חדרי ילדים

מדברות על הכוח הנשי: שיחה עם המעצבת אורלי דקטר


נפגשנו עם מעצבת הפנים אורלי דקטר באולם התצוגה של רהיטי דורון, לשיחה על הספר 'הכוח הנשי' ועל המקום שבו נפגשים עיצוב ונשיות

עיצוב חדרי ילדים

מדברות על הכוח הנשי: שיחה עם המעצבת עליזה כהן


נפגשנו עם המעצבת עליזה כהן באולם התצוגה של רהיטי דורון, לשיחה על הספר 'הכוח הנשי' ועל המקום שבו נפגשים עיצוב ונשיות

תגובות

כתיבת תגובה