כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

עיצוב חדרי ילדים  //  10 צעדים לקראת חדר ילדים מסודר

10 צעדים לקראת חדר ילדים מסודר

קוביות בכל מקום, בובות בלי ידיים וטושים יבשים – הבלאגן בחדר הילדים חוגג? הגיע הזמן לשים לזה סוף

מאת: שירה גל שרייבר צילום:


קצת לפני שנולדו הילדים, בטח דמיינתם לעצמכם את ההרמוניה והעיצוב שישלטו בחדרם לאורך השנים. התאמתם צבעים, הזמנתם מחו”ל מדבקות קיר, הזמנתם ריהוט מהמעצבים הטובים ביותר ובאמת – מדובר בחדר שהוא יצירת אמנות מושלמת, ורק דבר אחד מעיב על מושלמותו – הבלאגן. עשרות משחקים, מאות חלקים של משחקים ואלפי טושים, סיכות לשיער והפתעות של ביצת קינדר צוחקים לכם בפנים בכל פעם שאתם דורשים, מתחננים ועוזרים לילדים לאסוף דברים כדי שיהיה מקום לעבור. לצאצאים שלכם משום מה לא מפריע כל הבלאגן הזה. הם עוד צעירים, הם עוד לא דרכו על חתיכת לגו ברגליים יחפות. אבל לכם זה נמאס, ועכשיו הגיע הזמן לשים לזה סוף.

 

אל תשתמשו בגיגיות ענק שאי אפשר להגיע לקרקעית, כמו כן, כדאי להניח את המשחקים במאונך (צילום: מסודרות)
 

עוד על חדרי ילדים:

כיף פה: ספרייה ציבורית בדנמרק

עודף מ-500: עיצוב חסכוני בחדר הילדים

 

1. למיין, לזרוק, למסור

לפני מלאכת המיון יש להכין ארגזים ושקיות זיפ לוק לתרומה, אשפה ואחסון. את הרגש תשאירו בצד. כל מה ששבור, קרוע, חסר חלקים או לחילופין סתם הפתעות יום הולדת ששרדו – לשקית הזבל או קרטון המסירה. גם צעצועים ומשחקים שכבר לא מתאימים לשכבת הגיל של הילדים בבית צריכים למצוא את מקומם. מחוץ לחדר.
 
2. דמיינו גן ילדים
כל הגננות בעולם עובדות בשיטה של “משחקי הרכבה בצד אחד, משחק סוציו דרמטי בצד שני". וזה מה שאתם צריכים ליישם בחדר – קופסאות לגו, מגה בלוקס, קליקס, פלוקס שמוקס – הכול נארז בצד אחד של החדר, או על מדף אחד. בצד שני – בית בובות, פליימוביל, פינת איפור, כלי עבודה, כלי רופא – כל משחקי ה”נדמה לי” למינהם. ומה באמצע? רצוי שטח פנוי למשחק.
 
3. לחשוב בתוך הקופסה
בטח כבר שמעתם ואתם יודעים שחדר הילדים צריך להיות בנוי מקופסאות. כאלו שניתן לערום אחת על השנייה, שטוחות לאכסון מתחת למיטה, או תיבה ענקית שמכילה המון קופסאות יותר קטנות. מירי ומליסה מחברת "מסודרות" מציעות לשים לב גם איזו קופסה מאחסנת מה: "משחקי הרכבה – לשים במיכלי פלסטיק בגודל סביר, לא גיגיות ענק שאי אפשר להגיע לקרקעית. משחקים שכל הזמן משחקים בהם יכולים אפילו להיות בארגז בלי מכסה. אפילו בתוך מגירות כדאי לשים כלי איפור או פיצ'פקעס קטנים בתוך קופסאות קטנות".
 
נצלו את הקופסאות הקטנות עבור הדברים הקטנים כגון קלפים, תכשיטים וכולי (צילום: מסודרות) 
 
4. לחשוב צנוע
הבעיה הכי פופולרית בחדרי ילדים על פי ה"מסודרות" זה השפע. ובאמת, כמה משחקי קופסא צריכים להיות זמינים? כמה פאזלים אפשר לסבול? כמה גרסאות לוטו? כמה קלפים יש לילד הזה למען השם? תחליטו על מספר, 4-5 משחקי קופסה, 3-4 פאזלים, מספיק. לא צריך 12 בובות על המיטה, גם לא שש. כלי מטבח ופיקניק – נא לצמצם את כמות המוזמנים ומנות התפריט. תתפלאו לגלות איך דווקא המבחר המצומצם מעודד אותם לשחק יותר.
 
5. אמנות המידוף
אחרי שנים של צמצום וניסיון לשלוט על הבלאגן במגוון צורות, סוף סוף גילינו את הסוד הכמוס של המדפים המבולגנים – במקום לשים משחקי קופסא ופאזלים בערימה אחד על השני – לסדר אותם על הצד, כמו ספרים. מה שמקל על השליפה וחשוב מכך – על ההחזרה. "כדאי לנצל מדפים קטנים וצרים למשחקי קופסה קטנים יותר כמו קלפים, וכך לנצל יותר נכון את החלל" אומרת מליסה. אל תשכחו להשאיר את המשחקים היותר האהובים בהישג יד ובגובה העיניים של הילדים.
 
6. צרו פינה ליצירה
בכל בית ניתן למצוא שולחנון עמוס דפים וכמות טושים, עפרונות, צבעים, טושי נשיפה, חותמות, מדבקות וסרגלים שיכולים למלא משאית קטנה של אופיס דיפו. אז מה עושים? מצמצמים. אין צורך ב-50 גוונים של אפור, כחול או כתום. אחסנו את הטושים בנפרד מהעפרונות בנפרד מהפנדות ובנפרד מהחותמות – עיקרון הקופסאות במגירה חוזר ועוזר גם כאן. עוד טיפ חשוב הוא לסדר את הדפים והחוברות במעמדי קלסרים, מהסוג שניתן למצוא בכל חנות מכשירי כתיבה. גם מעלים את הבלאגן וגם מקל על השליפה. 
 
מעמדי קלסרים עובדים מעולה (צילום: מסודרות)
 
7. האחסון הסודי
כואב לכם הלב על משחקי קופסא או צעצועים אחרי שקשה לכם למיין? אחסנו חלק מהם רחוק מהעין אבל לא מהלב. במדף גבוה, מתחת למיטה או בחדר כביסה. מידי פעם תוכלו להוציא פריט או שניים בהפתעה ולהציג לילדים משחק "חדש". אל תשכחו רק לאחסן משהו אחר במקום מה שהוצאתם. 
 
8. תשתמשו במה שיש בבית
כבר עכשיו, כשאתם מתחילים לפנטז על הסדר שישלוט בחדר, תתחילו לעבור בבית ולאסוף קופסאות וכלי אחסון שונים. כן, ארונית כלי הפלסטיק במטבח תשמח להתאוורר קצת, ובטוח תמצאו סלסלת כביסה שחולמת על הסבת מקצוע. קופסאות פח נותנות גם טאצ' עיצובי מעניין ואת הקרטונים של הסופר או את קופסאות הנעליים הילדים יכולים לקשט ולהחליט מה לאכסן בהם.
 
9. להשאיר את הסדר
שאלות השאלות היא, כנראה – איך לגרום לכל הטוב הזה להישאר גם בעוד שבוע או חודש? "הסוד הוא בתחזוקה" מסבירה מירי. "אחת לכמה זמן יש לעבור על הדברים ולראות מה צריך". כשהילדה יושבת לצייר – לבדוק ולזרוק טושים יבשים. כשהילד מקבל רובוט – לבדוק שהקודמים לא שבורים, או לאחסן חלק כדי לפנות מקום לחדשים. "חשוב להבין שמאוד קשה לילד לסדר כשיש כל כך הרבה מכל דבר. לכן, כשמקפידים על תשתית ומקומות קבועים לילד קל יותר, הוא יפנים בעצמו איפה כל דבר נמצא".
 
יש לכם את כל חלקי המשחק? מעולה. תמשיכו לשחק. אין את כל החלקים? זה הזמן להיפטר ממנו (צילום: אנה פלוט)
 
10. ללמוד מזה משהו
את כל הפרויקט הזה של הסדר וצמצום הכמויות והמגוון, אפשר לנצל כדי להעביר לילדים את הערך של הנתינה. בערך מגיל 3.5 – 4, כשיש כבר הבנה יותר עמוקה של הדברים, אפשר לשתף אותם לפחות בחלק מהתהליך ולהסביר להם שמוסרים צעצועים למי שאין לו. לילדים היום יש כל כך הרבה משחקים שהם אפילו לא יודעים מה לעשות איתם, לפעמים משחקים נשארים ארוזים בארון במשך זמן שמרגיש כמו נצח. אם כואב לכם לזרוק או מבאס לתקוע בארגז במחסן, אולי האקט של התרומה יקל על התהליך.
 
יש לכם שאלות עיצוב?
 

עוד בנושא

עיצוב חדרי ילדים

בייבי חדש בבית? קבלו מדריך צבע לחדר תינוקות


תינוק חדש נולד במשפחה? זה הזמן לבחור את הצבע לחדר שלו או שלה. מצבעוניות בהירה ורגועה ועד לצבעים עליזים וילדותיים - כך תבחרו צבע לחדר התינוקות שאתם מעצבים

עיצוב חדרי ילדים

מדברות על הכוח הנשי: שיחה עם המעצבת רונית טל


נפגשנו עם המעצבת רונית טל באולם התצוגה של רהיטי דורון, לשיחה על הספר 'הכוח הנשי' ועל המקום שבו נפגשים עיצוב ונשיות

עיצוב חדרי ילדים

מדברות על הכוח הנשי: שיחה עם המעצבת אורלי דקטר


נפגשנו עם מעצבת הפנים אורלי דקטר באולם התצוגה של רהיטי דורון, לשיחה על הספר 'הכוח הנשי' ועל המקום שבו נפגשים עיצוב ונשיות

עיצוב חדרי ילדים

מדברות על הכוח הנשי: שיחה עם המעצבת עליזה כהן


נפגשנו עם המעצבת עליזה כהן באולם התצוגה של רהיטי דורון, לשיחה על הספר 'הכוח הנשי' ועל המקום שבו נפגשים עיצוב ונשיות

תגובות

כתיבת תגובה