בניין ודיור

עיצוב חדרי שינה  //  שינה במחשבה תחילה: מה להביא בחשבון בתכנון חדר השינה

שינה במחשבה תחילה: מה להביא בחשבון בתכנון חדר השינה

סידור החדר, נוחות המיטה, גודל הארון, צורת השידה וסוג התאורה יעזרו לכם לתכנן את חדר השינה הכי נכון ופונקציונלי לכם. לפתוח את הראש ולהתחיל ליישם

מאת: צילום:


עיצוב: סטודיו ביליס – בילי שוורץ. צילום: הגר דופלט

 

 

גם אם אתם מאלו שאוהבים לישון, להתכרבל ולבלות הרבה שעות במיטה, וגם אם אתם מאלו, שבטוחים שכל דקת שינה היא בזבוז של זמן, בסופו של דבר אתם מבלים בחדר השינה בין 6-10 שעות ביממה. אז אין ספק שהחדר הזה, שצריך לספק לכם מנוחה ורוגע, ראוי לתכנון ולמחשבה.

 
 

תפסיקו לחשוב במונחים של "שידה"


שני מדפים שמשמשים כשידה. צילום: Donna Griffith

 

 

עוד חדרי שינה מעוצבים:

א'-ב' של אהבה: חדרי שינה שיזכירו לכם את ט"ו באב כל השנה

לישון כמו מלכים: חדרי שינה שמרדו בשטנץ הקבלני

תרגיעו: איך נעצב חדר שינה שלו, שקט ומרגיע?

 

 

זה נכון שתמיד תצטרכו את השידות הקטנות לצידי המיטה, הן מספקות לכם פתרון מושלם בארגון סביבת השינה שלכם – תמיד צריך מקום להניח בו כמה פריטים, שמשרתים אותנו לפני השינה, במהלכה או כשאתם מתעוררים ממנה – ספרים, משקפיים, טלפון, כוס מים וכד', אבל תנסו לצאת מצורת החשיבה המקובעת, שמגדירה המילה "שידה". הרי בסופו של דבר כל דבר שיאפשר לכם להניח עליו את הפריטים הנחוצים, יעשה את העבודה – זה יכול להיות שולחן קטנטן, מדף תלוי ועוד.

 

שילוב של שני אלמנטים – בול עץ ומסגרת פתוחה. צילום: Robin Stubbert

 

סולם שהפך לשידה. "עושה את העבודה" ומייצר גם עניין מיוחד בחדר. צילום: David Giles

 

ארון קיר או חדר ארונות?


ארונות קיר גבוהים, שממלאים כל פינה בקיר וממקסמים את מקום האחסון, תמיד נחשבו לפתרון הנוח והנכון ביותר עבור חדרי השינה. חדרי הארונות, לעומתם, כבר נחשבו לסמל של פינוק ויוקרה. אז מה עדיף? תלוי בחדר שלכם, בתכנון ובגודל כמובן. במקרים רבים, כאשר "חדר הארונות" שלכם מסתכם בנישה קטנה ומבולגנת במיוחד, עדיף ארון קיר, שיתפוס אותו שטח אבל יספק יותר מקומות אחסון, ומראה מסודר יותר. אבל אם יש לכם שטח של 5 מ"ר לפחות, תוכלו לשקול להמיר אותו לחדר ארונות מפנק. וכאמור, הבחירה בין חדר ארונות לביו ארון קיר היא פונקציה של סידור והעמדה של החדר וגם של הטעם האישי שלכם. ארון קיר מרשים בהחלט יכול להיות אחד מהפריטים היפים בחדר השינה שלכם.

 

ארון פתוח מייצר תחושה של חדר ארונות בתוך חדר השינה. צילום: Julia Steele

 

דלתות הזזה או דלתות כנף?


אם בחרתם בארון, שיקול נוסף שחשוב לקחת בחשבון בתכנון החדר הוא סוג הדלתות והעומק שלו. דלתות הזזה תמיד יאפשרו גמישות מקסימלית בתכנון החדר, וכאשר יש בעיה של גודל ומרווחים חשוב שכל ס"מ ינוצל בחוכמה. דלתות הכנף עלולות לחסום את המעבר שנותר, ואילו דלתות הזזה נשארות בגבולות הארון ולא "פולשות" לתוך החלל. מצד שני, אם אין לכם מגבלה של מקום, תוכלו לבחור את הארון לפי הטעם האישי והנוחות שלכם. 

 

ארון קיר מייצר מראה מסודר יותר. צילום: DAVAL

 

ומה לגבי העומק? והתכנון? חשוב לקחת בחשבון, שהצירים בארון עם דלתות הזזה תופסים נפח משמעותי יותר בארון. עומק הארון מתייחס בדרך כלל לעומקו החיצוני, וחשוב להבין ולתכנן נכון את עומקו הפנימי. עומק פנימי של פחות מ-55 ס"מ עלול להיות פחות נוח כאשר צריכים לתלות הרבה בגדים על קולבים. 

 

ובכל מקרה, כל ארון צריך להיות מותאם לבעליו. יש כאלו שאוהבים הכול מקופל, ויש כאלו שאוהבים לתלות כל דבר. יש שאוהבים לסדר 2-3 עמודות של בגדים על כל מדף (מדפים ארוכים) ויש שיעדיפו עמודת בגדים אחת בלבד. יש שיעדיפו לסדר את הבגדים בעמודות נמוכות ובהרבה מדפים קצרים (קל יותר לשלוף), ויש שיעדיפו למקסם את הגובה ואפילו לפתוח עמודת בגדים אחורית. יש שמשתמשים במגירות נשלפות פתוחות, ויש שלא סובלים פתוח ורוצים הכל סגור. בקיצור, יש המון דברים שצריך לחשוב עליהם בתכנון הארון האישי שלכם. אז גם אם אתם קונים את הארון שלכם מאיקאה וגם אם אתם מזמינים את הארון שלכם מנגר, כדאי שתשקיעו מחשבה בתכנון הפנימי שלו.

 

אל תמהרו להגדיל 


מיטה זוגית סטנדרטית הינה ברוחב 1.4 מ'. במקרים רבים בני הזוג מוצאים כי המיטה קטנה מדי עבורם ובוחרים מיטה ברוחב 1.6 מ'. מיטה ברוחב זה נקראת Queen size bed, אבל אם אתם רוצים להרגיש ממש מלכים, תצטרכו להגדיל את המיטה שלכם בעוד 20-40 ס"מ, שכן מיטה ברוחב שבין 180-200 כבר נקראת "מיטת מלכים" – King size bed. 

 

מיטת מלכים. לא מתאימה עבור כל חדר. צילום: Colin Poole

 

חשוב להשאיר משני צידי המיטה מקום מעבר מספק. צילום: Jessica Isaac

 

חשוב לשים לב – הגדלים האלו מתייחסים לגודל המזרן ולא לגודל המיטה הסופי, כאשר מיטות רבות מגיעות עם מסגרת היקפית עבה שמוסיפה עוד 10-20 ס"מ בהיקף. חשוב שתיקחו בחשבון את גודל המיטה הסופי, כלומר, הגודל האמיתי שהמיטה תתפוס בחדר שלכם. שטח זה משמעותי מאוד, במיוחד בחדרים קטנים, כשכל ס"מ נוסף עלול להגביל את פתיחת הארון או לייצר מעברים צרים מדי.

 

מיקום המיטה


זה נכון שלעיתים קרובות ישנם אילוצים שלא מאפשרים לכם להעמיד את המיטה במיקום הנכון ביותר, אבל נסו לסדר את החדר, כך שהמיטה אינה ניצבת מול פתח הדלת אבל כך שניתן לראות ממנה את הפתח. ואם תצליחו להעמידה גם כך שפניכם יהיו מופנים כלפי החלון אז בכלל הרווחתם. חישוב נוסף, ומובן מאליו, שעליכם לעשות, הוא למקם את המיטה, עד כמה שניתן, במרכז השטח הפנוי הנותר בחדר ולהימנע מהצמדת אחד מצידי המיטה לקיר.

 

העמדה האולטימטיבית עם המבט כלפי פתח הדלת והחלון. עיצוב פנים: סער ברגר. חיפוי קיר בריקים: בוטיק קרמיק. צילום: אביב קורט

 

תאורה עבור מצבים שונים


חדר השינה מתפקד בכמה מצבים, שכל אחד מהם מצריך תאורה שונה – במשך היום חודר אליו אור טבעי, שעוזר לכם להתעורר, ולעת ערב הוא זקוק לתאורה אישית, אינטימית ומעומעמת יותר. לכן מומלץ להוסיף בחדר השינה ספק דימר, שיאפשר לשלוט ברמות תאורה משתנות לאורך שעות היום. 

 

מומלץ להוסיף דימר שמאפשר שליטה במידת האור. צילום: James French

 

מראה מראה שעל הקיר


חדר השינה הוא בדרך כלל המקום שבו אנחנו נוהגים להתלבש, לכן ראוי שנציב בו מראה גדולה וארוכה, שתאפשר לנו להשקיף על עצמנו ולבצע "בקרת איכות" לפני שאנחנו יוצאים מהבית. לעיתים, ובמיוחד בדלתות הזזה, נוהגים להתקין מראה על אחת מדלתות הארון. חשוב לקחת בחשבון, שהמראה משכפלת אור ותנועה ולכן פועלת כאלמנט ממריץ ומעורר, לכן עדיף למצוא עבורה מקום שבו לא תשתקף כלפיכם כשאתם שוכבים במיטה.

 

תשקיעו במזרן ובכרית נוחה


יש דברים שלא קשורים לעיצוב של החדר, אבל בהחלט משפיעים על ההרגשה – אלו המזרן והכרית שאתם ישנים עליהם. זאת לא הכתבה שתלמד אתכם איך לבחור אותם נכון, אבל זה בהחלט המקום לומר, שכל מה שכתבנו כאן לא שווה, אם בסופו של דבר לא יהיה לכם נוח במיטה שלכם. לא כדאי להתפשר כאן, כי לא משנה איך חדר השינה שלכם נראה ועד כמה נכון תכננתם את כל הפונקציות סביבכם, בסופו של דבר איכות השינה שלכם תלויה בנוחות ובהתאמה של המזרן והכרית במיוחד עבורכם.

 

עוד בנושא

עיצוב חדרי שינה

צרו לכם חדר שינה עם אופי


אמורפי, נזירי, רומנטי ונוסטלגי – האופי שמתאים לכם הוא האופי שמתאים לחדר השינה שלכם. נערו את השמיכות, ישרו את המצעים והתחילו לעצב

עיצוב חדרי שינה

מה כבר אפשר לעצב בחדר השינה?


חדר שינה לא נועד רק לשינה, ומגיע לו קצת יותר ממיטה וכרית. כמקום שהייה בשעת קריאה או עבודה אפשר לעצב אותו עם פרטי נגרות, אלמנטים שוברי שגרה ותכנון לא סטנדרטי

עיצוב חדרי שינה

צימר פרטי: יחידת הורים מפנקת במיוחד


הילדים עזבו את הבית וההורים החליטו שזה בדיוק הזמן לפרגן לעצמם. כך הפך חדר השינה שלהם לסוויטה לכל דבר

עיצוב חדרי שינה

לישון בראש שקט: כך תשמרו על המזרן שלכם


השקעה בעיצוב לא מספיקה כדי לשפר את איכות השינה ולמנוע תחלואה בחדר הכי חשוב בבית. רוצים ליהנות ממזרן נקי ולהאריך את חייו? הנה כל מה שעליכם לעשות

תגובות

מססכימה עם 3
הפעם מעניין

ארון הזזה
הצירים בארון הזזה תופסים הרבה מקום? אולי הכוונה למסילות?!

הפעם דווקא יפה ומעניין

אין על מה לכתוב אז ממחזרים תמונות...

ארון פתוח בארץ זה המון אבק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *