בניין ודיור

עיצוב חדר עבודה  //  כותבים מהבית: ביקור בבית של שפרה הורן

כותבים מהבית: ביקור בבית של שפרה הורן

הסלון שלה היה פעם חצר של אורווה ואת פינת העבודה היא תכננה לפי תורת הפנג שווי: יצאנו לבדוק איפה נכתבים הספרים של שפרה הורן . שאלון מיוחד לכבוד שבוע הספר

מאת: מערכת אתר בניין ודיור צילום: יקי אסייג


 

 

בימים אלה אני: "בעיקר נחה. אחר פרסום ספרי האחרון 'מחול העקרבים', שכתיבתו ארכה משך כשמונה שנים, אני נמצאת בתקופת רגועה יחסית בה אני מהרהרת ברומן הבא שאכתוב. בינתיים משתעשעת בכתיבת ספרי ילדים ומתנסה בכתיבת תסריט (סיפור אמיתי) על ילדה יהודיה שניצלה בתקופת מלחמת העולם השניה על ידי צועניה מוסלמית בקוסובו".  

 

המקום בו אני כותבת: "אני כותבת בחדר העבודה שלי הנמצא בקומה השניה של הבית. אל החדר הזה מפולשת מרפסת קטנה ורומנטית, בסגנון 'רומאו ויוליה' ובין לבין אני מתרווחת בה, מביטה בנוף סביב ושואלת בשלום תושבי השכונה הקטנה שלי – מלחה הישנה, בה כולם מכירים את כולם".   

 

פינת העבודה שלי: "לדברי וירג'יניה וולף, שניים משלושת התנאים להם זקוקה אישה לשם כתיבה הוא חדר משלה ומפתח לחדר. ה'חדר משלי' מצוייד במפתח אם כי אין בו כל צורך. את החדר הזה אני מכנה בשם 'חדר האגו' מאחר וקירותיו מעוטרים בתעודות ממוסגרות – פרסים שונים אותם קבלתי במהלך שנות הכתיבה שלי. בחדר הזה אני שוהה גם כשאני נמצאת בחרדת כתיבה או מפקפקת ביכולותיי.  

על רצפת החדר שטיח שקיבלתי מתנה מסבתי ושולחן הכתיבה ממוקם מול הקיר הניצב לצד המרפסת. כך, על פי עקרונות הפאנג-שואי, אינני יושבתי כשגבי מופנה לפתח החדר. השולחן שנרכש באיקיאה עמוס ספרים, פתקים, ניירות, מסמכים ובקיצור בלאגן שרק אני מסוגלת למצוא בו את ידי ורגלי. בקיר שמאחור ספה בהירה עליה אני מתרווחת לשם מנוחה במהלך הכתיבה ומצדו האחר של החדר, מול פתח המרפסת, נמצאת כוננית ספרים המכסה קיר שלם. הספרים עוסקים רובם ככולם בירושלים ובפרשנות המקרא, ומשמשים ככלי עזר בעת הכתיבה". 

 


(צילום: אלבום פרטי)
 

ההשראה שלי בבית מגיעה מ: "הסלון בעל התקרות הגבוהות והמקומרות. בעברו הרחוק שימש הסלון חצר שהיתה לאורווה ואל ארבעת העמודים התומכים בתקרה נקשרו החמורים טרם הוצעדו מבעד לפתח מקומר אל האולם הסמוך, שנמצא בבית השכן, שם היה בית הבד שבו הפיקו או 'עצרו' שמן זית. היום ניתן למצוא על עמודי האבן שרידי לולאות ושרשראות ברזל חלודות אליהן נקשרו החמורים. יש הטוענים כי חלק זה של הבית נבנה במאה ה- 13 על ידי פועלים גאורגיים שהתגוררו במקום ובשדות הסובבים את הכפר הם גידלו חיטה, גפנים, עצי זית ועצי פרי שסיפקו את התוצרת החקלאית לנזירים שהתגוררו במנזר שבמעמק המצלבה. מקור האור בסלון מגיע מתקרת לבני זכוכית המחברת בין הסלון לחלקו השני של הבית שנבנה בשנות החמישים ובחלק זה של הבית  נמצא גם חדר העבודה שלי". 

 

הכי אהוב עליי בבית: "מכתבה-סקרטר מהגוני עתיק ומגולף ממוצא איטלקי שהגיע אלי בירושה מדודי המנוח".  

על עיצוב הבית אחראי: "בתחילה שקלתי להעזר במעצב, אך תוך כדי תהליך השיפוץ הבנתי שניתן לשפץ ולעצב את הבית בקלות יחסית ללא עזרה מבחוץ".  

 

מעצב החלומות שלי: "ללא ספק פרנק לויד רייט. פרנק לויד רייט טען שעל הבית לצמוח באופן אורגני כמו עץ בטבע ותחת ידיו הפך כל בית ליצירת אמנות. לויד האמין שהבית אמור לשדר פשטות ושלווה והצליח להכניס את החוץ- הטבע פנימה כמו גם הרהיטים שתכנן שהיו חלק איטגרלי של המבנה עצמו".

 

אם הייתי יכולה לגור בכל מקום בעולם: "במהלך חיי התגוררתי במספר ערים בעולם, אך תמיד אני חוזרת לעיר שלי – מקור השראתי – ירושלים".

 

טיפ תיירותי ללוקיישן מעוצב אחד בעולם: "מוזיאון גוגנהיים בבילבאו, היצירה המפורסמת ביותר של פראנק לויד גרי". 

 

אדריכל אחד שאני מעריכה: "פראנק לויד גרי, בשל הדימיון המטורף, ההעזה ובשל יכולותיו לתכנן מבנים בעלי צורות חדשניות ומהפכניות מבחינה טכנולוגית". 

 

הצטרפו לסיור מלא בבית של שפרה הורן:

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

עוד בנושא

עיצוב חדר עבודה

איך ליצור פינת עבודה פרודוקטיבית ומלאת השראה בבית?


עצמאים או עובדים מהבית? כך תעצבו את פינת העבודה או את המשרד הביתי שלכם באופן שגם ינעים את זמנכם וגם יהפוך אתכם ליעילים במיוחד

עיצוב חדר עבודה

נותנים עבודה: שדרוג פינת העבודה הביתית באמצעים פשוטים


צאו מהאפרוריות המשרדית והלבישו את פינת העבודה האישית שלכם קודם כול בשביל עצמכם, עוד לפני שהדלקתם את המחשב והתחלתם לתת עבודה

עיצוב חדר עבודה

זמן עבודה: עבודה מהבית אף פעם לא נראתה טוב כל כך


בחרו את המיקום, בחרו את הרהיטים הנכונים, חפשו פתרונות יצירתיים – ויש סיכוי שגם העבודה שאתם מייצרים בפינת העבודה תהיה מוצלחת ויצירתית

עיצוב חדר עבודה

הפינה האינטימית שלי: לעבוד לבד מהבית או להתמזג במתחם משותף?


כדי לשבת לעבוד כמו שצריך, אפשר לארגן פינת עבודה באחד החדרים בבית או להיטמע בחלל שיתופי עם קולגות. פרטיות יש, נוחות יש, וגם היצירתיות ממריאה בשני המקרים מעבר לכל דף או מסך

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *