בניין ודיור

עיצוב גינה ומרפסת  //  גינה למתחילים: מדריך ההשקיה הבסיסי

גינה למתחילים: מדריך ההשקיה הבסיסי

טפטפת, ממטרה, התזה, מים ממוחזרים: כל התשובות לשאלות החשובות ביותר בדרך לתכנון ההשקיה הנכונה בגינה

מאת: לימור קלר צילום:


 עברו הרבה מים בגינות שלנו מאז שהמשפך והצינור היו אמצעי ההשקיה העיקרי והם אמנם נשארו רלוונטיים, בין אם להשקיה של אדניות או השקיה מרוכזת לעצים, אבל כדי להתקדם ולהחליט איזו מערכת השקיה תתאים לגינה שלנו, רצוי להתאים אותה קודם כל לנתונים בשטח. גודל הגינה, תנאי האקלים, מקורות המים שעליהם אנו נסמכים וכמובן סוג הצמחים הם הפרמטרים העיקריים שישפיעו על צמיחת הדשא והפרחים שבחרנו. אם זמנכם בידכם, תוכלו להשתמש בשיטות הידניות, אבל אם בחרתם בשיטת ה"שתול ושכח", רצוי שתגבו את עצמכם במערכת ממוחשבת שאפשר לתכנת אותה מראש, כמובן בעזרת בעל מקצוע מתאים. כך גם תשקו בדיוק את הכמות הדרושה וגם תחסכו מעצמכם זמן עמידה בגינה.

 

צמחים יש לשתול בקבוצות לפי צריכת המים שלהם, מסביר לנו האגרונום שוני ענדא ממשתלת הסוכה-בית ירוק בכפר אז"ר. אם יש צמחים שדורשים מים רבים, עדיף לרכז אותם במקום אחד ולא לפזר אותם בגינה כדי להימנע מהשקיה מרובה בכל שטח הגינה. ובאשר לכלל הגינה, יש שיטות שונות שבהן ניתן להשתמש לצורך השקיה:
 
השקיה בהתזה: לגינה ולמטעים
בשיטת ההתזה מפזרים מים בעוצמה נמוכה וקרוב לאדמה באמצעות מתזים וממטירוני ראש. כך מגיעים להרטבה מלאה של מדשאות קטנות וצרות ושל צמחייה הדורשת השקיה כזאת, למשל טרופית. ההתקנה מהירה וזולה, אבל מצד שני קיימת רגישות למגע אדם ובעלי חיים וכן ייתכנו סתימות.
 
השקיה בטפטוף: לגינה עם פרחים, שיחים ועצים
מערכת השקיה שתתפרס על פני כל הגינה תכלול מערכת להפצת מים בעזרת צנרת שתתאים גם למבנה השטח. מערכת כזו תשלב מערך של טפטפות, שיפזרו נכון ובאופן מסוות את המים על כל חלקי הגינה. זוהי שיטת השקיה שמשחררת מים באיטיות ובזרמים קטנים לשורשי הצמחים, מעל פני הקרקע או ישירות לאזור השורשים מתחת לפני הקרקע. המים מועברים באמצעות צינורות פלסטיק, עליהם מורכבות טפטפות המתחלקות באופן אחיד לאורך הצינור. 
 
אל תשכחו לדאוג לספיקת הטפטפות ולניקוז המערכת, משום שהן עלולות להיסתם ואתם תגלו את זה רק אחרי שהצמח ייפגע מחוסר מים. לפעמים אפילו לא רואים את הטפטפות כי הן מוסוות היטב מתחת לאדמה, אבל אליה וקוץ בה: שורשי צמחים מתחת לקרקע עלולים להיכנס לתוך המערכת ולסתום אותה ולכן כדאי להיוועץ באיש מקצוע שיידע למקם אותה נכון. את הטפטפת אפשר להפעיל ידנית, אבל אם אתם בוחרים במערכת אוטומטית, ייחסך מכם הצורך לזכור מתי להשקות את הצמחים. יתרון נוסף הוא שהמים בשיטה זו אינם מרטיבים את העלים, מה שעלול לגרום להופעת מחלות עלים.
 

באדיבות קליפורניה גינון
 
השקיה בהמטרה: לדשא
את המים אפשר לפזר גם בכמויות גדולות, ולשם כך משתמשים בשיטת ההמטרה. השקיה זו נועדה בעיקר למדשאות ולמשטחים נרחבים אחרים, שלטפטפות אין סיכוי להגיע ולכסות אותם. טיפות קטנות שניתזות באוויר החם בקיץ אומנם מתאדות ואינן מגיעות לצמחייה, אבל עדיין אפשר לחלק את המערכת לממטירים שמופעלים על ידי אנרגיית המים, כשכל אחד מותאם לגודל הקרקע שלה הוא מיועד. הממטירים נעים בצורה מעגלית ומציבים אותם ידנית על פי מרחקי השקיה רצויים. הם יכולים להיות ממטירים עיליים, ואז מתקינים אותם ישירות על צינור מוביל או על בסיס נייד שאפשר להעביר ממקום למקום, או ממטירי גיחה קבועים אשר יעלו מעל פני הקרקע בעת פתיחת זרם המים. מערכת כזו נחשבת עמידה לשנים וקל לזהות בה תקלות, שלא כמו בטפטפות. מצד שני, היא מעודדת צמיחת עשבים בגלל שטח ההשקיה הנרחב.
 

כאן תצטרכו גם ממטרה וגם טפטוף (צילום: רמי ארנולדס, עיצוב: פנינה חיות וירון רשף)
 
ומה לגבי המים?
אם אתם מתלבטים בנוגע לשימוש במים אפורים שמיחזרתם ממכונת הכביסה, הכיור והמקלחת עבור הגינה שלכם, חשוב שתדעו שאפשר להשקות ללא חשש רק אחרי סינון מיקרוביאלי לנטרול השומנים הקיימים במים, בעיקר בגלל הסבון שעבר בהם. שימוש במי מכונת כביסה עלול לזהם את הקרקע, אבל אם משתמשים באבקת כביסה ידידותית לסביבה, הבעיה תיפתר. בכל מקרה, השימוש במים אפורים נעשה בטפטפות בלבד ואין להשקות בהם צמחי תבלין. 
 
לגבי מי שאוסף מי מזגן בדלי או במערכת להשקיית גינות ועציצים, כדאי לדעת שבמים המזוקקים האלה אין מינרלים ומלחים הנחוצים לצמח. הוא אומנם ימשיך לגדול, מסביר אורן מור, גנן מוסמך ובעל "אורן ירוק", אך לא ייהנה מהחומרים הטובים שמצויים במי השתייה ועוזרים לבנייתו וכאן תוספות של דישון יעשו לצמחים האלה רק טוב.
 
 
 

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

פסק זמן בחוץ: סוד הקסם של אביזרי הגינה והמרפסת


הפריטים שעושים את הגינה והמרפסת יכולים להיות ממוחזרים, ידידותיים, אקולוגיים או טבעיים. שילובם בעיצוב הקיים הופך את החוץ למזמין במיוחד. מצעד פריטים מיקר ועד זול

עיצוב גינה ומרפסת

כל בית צריך מרפסת, אז מה עושה מי שאין לו?


אתם אוהבים לשבת בחוץ אבל אין לכם מרפסת? מעט תכנון, הרבה סטיילינג וכמה פיסות נוסטלגיה, יכולים לפצות ולייצר עבורכם את האווירה הנדרשת

עיצוב גינה ומרפסת

מקום תחת השמש: פינות הישיבה של פסים יוציאו אתכם החוצה


יש לכם גינה או מרפסת? זה הזמן להכיר את חברת פסים שמתמחה בייצור של פינות זולה, נדנדות גינה, שולחנות קק"ל, פופים, ערסלים וריהוט חוץ נוסף

עיצוב גינה ומרפסת

בחירות 2019 בחללי החוץ


בכל הקשור לחללי החוץ אנחנו כבר בחרנו, תנו לנו מרפסת טרופית מלאה בסקולנטים פוטוגניים, גינות במראה כפרי פראי, ומים, המון מים. בניין ודיור בוחרים את סגנונות הגינה והמרפסת האולטימטיביים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *