כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב גינה ומרפסת  //  גינה על מגש

גינה על מגש

בונסאי ביפאנית פירושו "עץ על מגש" – אמנות של טיפוח עצים במכלים קטנים. הגינה של משה אמרגי היא מלאכת אמנות של יצירת גן עשיר ומעניין על שטח קטן של 150 מ"ר

מאת: צילום:


התחביב של משה אמרגי, מבעלי חברת הגינון "קליפורניה", הוא גידול עצי בונסאי – עצים הנראים כמו אלה שגדלו בטבע שנים ארוכות, אך ניחנים בממדים זעירים.  בגינתו הפרטית של אמרגי ניתן למצוא רמז לעיקרון הזה – מופע מרשים, מלא ומפתיע בשטח קטן.

לגינתו במושב אליכין הכניס משה אמרגי את הצמחים, העצים והחומרים האהובים עליו ביותר: החרציות הפורחות, המים, העצים הפיסוליים, הקווים הרכים, שיחים השומרים על מראה ירוק לאורך השנה, וכמובן פינות שיוחדו לתחביב הבונסאי.

מאחורי שער הכניסה נגלים שני אזורים משני צדי השביל – בריכת נוי ואזור ישיבה. מחברת בין שני האזורים שורת עצי ברוש טוטם. עצים אלה מגלמים תכונות האהובות על אמרגי בצמחים שהוא בוחר: קו נקי וברור, ירוק עד, ניחוח ים-תיכוני. ולא פחות חשוב מהמראה, הם דורשים תחזוקה מועטה

המבקר בגינה יופתע לשמוע ששטחה הכולל הוא כ-150 מ"ר בסך הכל. עושר המראה ומגוון הפינות וה"חדרים" בגן יוצרים רושם שמדובר בשטח גדול הרבה יותר, שאינו דומה לגינה הסטנדרטית הקטנה האופיינית לשכונות ארצנו.

כבר מאחורי שער הכניסה נגלים שני אזורים משני צדי השביל – בריכת נוי ואזור ישיבה. מחברת בין שני האזורים שורת עצי ברוש טוטם. עצים אלה מגלמים תכונות האהובות על אמרגי בצמחים שהוא בוחר: קו נקי וברור, ירוק עד, ניחוח ים-תיכוני. ולא פחות חשוב מהמראה, הם דורשים תחזוקה מועטה. כך גם ברככיטון הסלעים: שני עצים כאלה שתולים בצד הבריכה, ואחרים חוזרים בפינת הישיבה שמולה ובגינה האחורית.
ברככיטון הסלעים הוא עץ ירוק עד המזכיר במראהו עצים ים-תיכוניים, כעצי הדר או זית, אך הוא גם בעל גזע בקבוקי מרשים ופיסולי. הוא אינו דורש כמעט שום טיפול, גיזום או ניקוי, וניחן במראה יציב וירוק לאורך כל השנה, פרט לכמה ימים מדי שנה-שנתיים שבהם הוא משיר באחת את עליו ומתכסה מיד בעלווה חדשה.

מקרקעית בריכת הנוי עולים שלושה סלעי בזלת שחורים, שיוצרים אפקט דרמטי בצבעם ובצורתם, וביניהם משייטים דגי נוי ונימפאות. סביב הבריכה סידור של שיחים רב-שנתיים, רובם ירוקים. שיחי החרצית – שנמצאים בגינה כבר חמש שנים ואחת לשנה, בסיום הפריחה, נגזמים ומתחדשים – מספקים שנה אחר שנה פריחה שופעת וגוש צבע צפוף. לצד החרציות שיחים ירוקים שנראים במיטבם רוב השנה, כמו הדס טרנטיני ופיטוספורום יפאני ננסי, וגם "דגניים" כמו זקן נחש יפאני ושבטבט. קצב הצמיחה של שיחים אלה אטי, ולכן הם שומרים על גודלם וצורתם המסודרת הטבעית, דורשים מעט מאוד טיפול וגיזום, ואידיאליים ליצירת אפקט ירוק, קומפקטי ויציב. אבני הבזלת העגולות שסביב הבריכה משלימות את המראה בעל ההשפעות היפאניות, ומתחברות לשביל הכניסה העשוי אבן גרניט, המרצפת גם את פנים הבית. מצדו השני של השביל רחבת דק קטנה מוקפת צמחייה ירוקה נמוכה. ברחבה ספסל עץ אורן המשקיף על הבריכה ועל הכניסה לבית. למרות הממדים הקטנים של פינה זו ופינות אחרות בגן, היא מהווה חדר, אזור נפרד, המוסיף לעושר הגן כולו. כך גם ספסל עץ נוסף הניצב במעלה המדרגות המובילות לבית, סמוך לדלת הכניסה, וצופה על הבריכה והדק.

אחד הסודות שבהקמת גן מוצלח הוא חלוקה נכונה לשטחים פתוחים וסגורים, אומר אמרגי:  דשא, פינות ישיבה, רחבות וערוגות

אמרגי אומר שגם בגן קטן שכזה כדאי ליצור פינות ישיבה רבות, ולא להסתפק ברחבת הישיבה המסורתית היחידה. ספסל או אף כיסא, שלידו צמח בקרקע או במכל ודומם כלשהו, יוצרים פינה ייחודית. ברור שבני הבית לא יושבים יום יום בכל הפינות הללו. אך הוא אומר כי מדי פעם, כשפוקדים את אחד הספסלים, נרגעים ובוחנים את הסביבה מנקודת התצפית הזאת, ואז אפשר לגלות משהו חדש בגינה או בבית ולקבל השראה.

דלת ירוקה עתיקה בצדו של הדק מובילה לחלק העיקרי של הגינה, מבלי לעבור דרך הבית. בחלק זה עוד כמה פינות קטנות ושקטות, וגם ביטוי לתחביב הבולט של אמרגי – גידול וטיפוח עצי בונסאי. הוא מודע לתדמית שדבקה באמנות זו, שלפיה הצמחים סובלים מתנאי דיכוי שנועדו להקנות להם את הצורה המיוחדת של עץ עתיק בממדים זעירים. ואולם, הוא מדגיש, טיפוח נכון דווקא גורם להם להאריך ימים יותר מאשר בטבע. עצי בונסאי ביפאן חיים עד 700 שנה, בעוד שבטבע הם חיים בין 300-400 שנה בלבד – וזאת בזכות הטיפול המסור שהם מקבלים ממטפחיהם, המעבירים אותם בירושה מדור לדור. הוא עצמו בחר בבונסאי משום שזה תחביב מרגיע ואסתטי גם יחד: "מבחינתי, עץ כזה הוא פסל-חי".

מפינת התצוגה שמאחורי הדלת הירוקה מטפסות מדרגות עץ לפינת ישיבה קטנה נוספת: ספסל עץ בצלו של ברככיטון סלעים בעל גזע מרשים, ולצדו אלמנט מים קטן – סלע כורכר מעוגל שממנו בוקע זרזיף דק של מים. ספסל זה צופה על התצוגה, על שאר הגינה וגם על הבית, שחזיתות הזכוכית שלו נפתחות לגינה, ומכניסות אותה לתוך החלל הפנימי.

ברושים וברככיטונים חוזרים שוב ושוב בחלק זה של הגינה ומקשרים בין כל חלקיה, ולצדם שיחים ירוקים, פרחים, בני שיח ושוב פרחים – סידור צמחייה היוצר מעין גל יורד, נעים לעין. צמוד לקיר האחורי של המגרש פינה נוספת: ספסל קטן, שאליו מוביל שביל אבני בזלת מלבניות מפירוק, המונחות על פני חיפוי של קליפות אורן. לצד הספסל שני ברושי טוטם, המדגישים את הקו האנכי בחלל, וכד פיטארי. בפינת המגרש העליונה פינת ישיבה נוספת מתחת לעץ תפוז, וצמוד לבית, על הרחבה, "חדר" אחרון – עוד תצוגת בונסאי קטנה.

אחד הסודות שבהקמת גן מוצלח הוא חלוקה נכונה לשטחים פתוחים וסגורים, אומר אמרגי:  דשא, פינות ישיבה, רחבות וערוגות. בגן זה הוקצו לדשא 45 מ"ר בלבד, המספיקים כדי למלא את הפונקציות הדרושות, אך גם משאירים מקום רב יחסית לערוגות שמסביב – לעצים, לשיחים ולפרחים. הפרופורציות המפתיעות מצטרפות כאן לסדרה של "חדרי-גן" גדולים ופינות ישיבה זעירות. אלה מוקדים קטנים של צומח ודומם, היוצרים יחד גן בעל עומק ועניין.

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

החשיבות של הגבהת מעקה למי שגר בבניין עם מרפסת


אתר תראה לי דלת ואתר יור לינק יצאו לבדוק את חשיבות הגבהת המעקה במרפסות וגם מצא חברה מומלצת בתחום

עיצוב גינה ומרפסת

הדרך ליצירת פינת זולה נעימה במרפסת


רוצים מרפסת באווירה של גינה? פינת זולה מפנקת היא בדיוק הפתרון בשבילכם

עיצוב גינה ומרפסת

לכל גינה יש סיפור


חברת "שדות", עוסקת בהקמה, תכנון ועיצוב של גינות פרטיות כבר מעל 25 שנה, וכמו שזאב דיאמנט, הבעלים של חברת "שדות" אומר: "אנחנו דואגים להכל, עד שמתקבלת היצירה המושלמת בסיום"

עיצוב גינה ומרפסת

המשמעות שמאחורי עשרת הפרחים הנפוצים ביותר


לפרחים יש תפקיד מרכזי באופן שבו אנשים מתקשרים במשך אלפי שנים. אנו נותנים אותם זה לזה באירועים שמחים או עצובים, ומציבים אותם כדי להקנות משמעות מסוימת לאירועים שלנו.

תגובות

כתיבת תגובה