כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב גינה ומרפסת  //  גינון: מעצבים וחוסכים

גינון: מעצבים וחוסכים

סוקולנטים מוסיפים רעננות לכל מבנה, לא "מפונקים", גדלים בקלות, מתאימים גם לגינות אורבאניות על גגות ומרפסות

מאת: נעמה צור צילום: רועי מזרחי ויונית שלום


"מה זה סוקולנטים? קקטוסים? מי בכלל רוצה לראות קקטוסים דוקרניים כשהוא יוצא מהבית?" זו בערך התגובה, עד שרואים את הצמחים עצמם ושילוביהם היפהפיים במכלים שונים.

סוקולנט הוא צמח בעל עלים (או אברים אחרים) בשרניים, האוגרים מים. מדובר בקבוצת צמחים גדולה ממשפחות רבות, שלכל אחד צורה, גודל, צבע, מרקם ותכונות שונות. את כולם מאחדת היכולת המופלאה להסתדר עם מעט מאוד מים. בהחלט ראוי לארצנו השחונה, בעיקר כאשר באופק מאיים איסור על השקיית דשאים וגינות ציבוריות ופרטיות.

עדיף לגדל את הסוקולנטים בחוץ. אך גם אם הם בבית בתנאי אור פחות טובים, יורגש המחסור באור אחרי חודשים, ואז אפשר להוציא אותם להתאוששות באור השמש ולהחזירם למקומם

למה דווקא במכלים, בעציצים? "אפשר ורצוי לשתול באדמת הגן. עם זאת, מדובר בצמחים אידיאליים לשתילה במכלים", מדגיש עמוס כרמי ממשתלת "שתיל", המתמחה בעיצוב סוקולנטים, "צמחים "רגילים" יתנוונו לאחר תקופה בעציץ. הסוקולנטים, לעומת זאת, ישגשגו בו לאורך שנים רבות, גם כאשר יכפילו וישלשו את גודלם, הם יוכלו להסתדר בעציץ הקטן בו נשתלו". מדובר בצמח "סלחן", שגם אם יושקה מעט, יחזיק מעמד ללא קושי. הסכנה העיקרית לסוקולנטים, שמקורם לרוב באזורים החמים של כדור הארץ, היא דווקא עודף מים, שעלול לגרום לריקבונם, וקור. את אדמת הגן לא תמיד ניתן לנקז כדרוש, ואילו במיכלים ניתן בקלות לדאוג לרטיבות מתונה, ובחורף להעביר את המכל למקום מוגן מגשם, ברד וקור.

קיים גם שיקול העיצוב. רוב הסוקולנטים מתאפיינים בצורות ובמבנים גיאומטריים חזקים, כמו שושנות עלים, צינורות, סרגלים או כדורים. צורות אלה תומכות ומתאימות באופן נפלא לאדריכלות מודרנית ולגינות אורבאניות קטנטנות.
לעושר הצורות, הצבעים והמרקמים של הצמחים מצטרפים עשרות סוגי מכלים, מכל חומר וצבע, גודל וצורה, חדשים וממוחזרים. השילוב בין הצמח למכל מזכיר יותר עיצוב מוצר מאשר גינון, והאפשרויות הן אין סופיות.

לצורך ניקוז המים, מומלץ להימנע מהנחת צלחת בתחתית העציץ. אם המיכל ניצב על רהיט ומחייב שימוש בצלחת, יש לייבשה לאחר ההשקיה

מספר  דוגמאות, שאספנו במיוחד לאלה הרוצים לעצב לעצמם את היצירה הפרטית שלכם:
* בגינות אורבניות, גינות גג ומרפסת – המכלים הם פתרון אידיאלי. הסוקולנטים מדהימים, מדגישים ומעצימים אלמנטים אדריכלים.

* בגינות "רגילות" הסוקולנטים הקטנים עלולים "ללכת לאיבוד" בתוך צמחייה עשירה, אבל יש ביניהם כאלה, שיבלטו גם בסיטואציה כזו, כמו, למשל, האגבה הרכה.

* עדיף לשלב סוקולנט עם סוקולנט במיכל אחד, ולא עם צמחים "רגילים", הדורשים יותר מים. יפה להתאים בין צורות ומרקמים שונים: למשל, דקיקים ונשפכים יחד עם  זקופים; שושנות עלים עגולות ומחודדות; כדורים וכריות עם חרבות.

* כל מכל בא בחשבון: קרמיקה, חרס, מתכת, פלסטיק, חבל, פח – קשת אין סופית של סוגי המכלים שקיימים היום בשוק. יפה ומתאים במיוחד למחזר מכלים משומשים, ובכך לתרום עוד משהו למען כדור הארץ.

* שילוב סוקולנטים עם צמחים עשבוניים )"עשבים קישוטיים"( הוא עכשיו הטרנד בחו"ל. הסוקולנטים מזכירים, לעיתים חפץ דומם, והעשבים מתאפיינים ברכות, בתנועה ובקלילות. יחד הם יוצרים ניגודיות מקסימה. אפשר לשלב בשתילה בקרקע, או למקם מכל עם סוקולנטים לצד עשבים השתולים בגן.

* צירוף מספר מכלים מגביר את האפקט הדרמטי של הצמחים. במקבץ אפשר לשלב גם צמחים "רגילים".

* הסוקולנטים משתלבים נפלא עם דומם: פסלים מכל סוג, אבנים או סלעים. הם מחמיאים מאוד לסביבת הדוממים, ולא "יגנבו את ההצגה" מאלמנט, שברצוננו להדגיש. השקט, שהם משדרים, מתאים ליצירת גינות התרגעות.

*  יתרון נוסף הוא קלות החידוש שלהם. כך למשל, נצחה שעלתה על גזע ניתן פשוט לחתוך, ולשתול מחדש את ה"ראש" במכל. קל מאוד לגזום ולהשריש את הצמחים, וכך לשמור על צורת הצמח המקורית. 

* נבחר בסוקולנטים בזכות צורה, צבע ומרקם, אך יש גם סוקולנטים עם פריחות מרהיבות,  כמו החלבלובים, האדניום וגם משפחת האלוואים. אחרים, כמו הנציץ, פורחים באופן מדהים ושופע למשך כ-3 שבועות בשנה.

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

החשיבות של הגבהת מעקה למי שגר בבניין עם מרפסת


אתר תראה לי דלת ואתר יור לינק יצאו לבדוק את חשיבות הגבהת המעקה במרפסות וגם מצא חברה מומלצת בתחום

עיצוב גינה ומרפסת

הדרך ליצירת פינת זולה נעימה במרפסת


רוצים מרפסת באווירה של גינה? פינת זולה מפנקת היא בדיוק הפתרון בשבילכם

עיצוב גינה ומרפסת

לכל גינה יש סיפור


חברת "שדות", עוסקת בהקמה, תכנון ועיצוב של גינות פרטיות כבר מעל 25 שנה, וכמו שזאב דיאמנט, הבעלים של חברת "שדות" אומר: "אנחנו דואגים להכל, עד שמתקבלת היצירה המושלמת בסיום"

עיצוב גינה ומרפסת

המשמעות שמאחורי עשרת הפרחים הנפוצים ביותר


לפרחים יש תפקיד מרכזי באופן שבו אנשים מתקשרים במשך אלפי שנים. אנו נותנים אותם זה לזה באירועים שמחים או עצובים, ומציבים אותם כדי להקנות משמעות מסוימת לאירועים שלנו.

תגובות

כתיבת תגובה