כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב גינה ומרפסת  //  גינתו של חקלאי

גינתו של חקלאי

דווקא בגלל עיסוקיו היום-יומיים, הקשורים לאדמה, ביקש לעצמו חקלאי מאזור השרון, גינה הדורשת טיפול מזערי

מאת: גילי אריאל, מגזין בניין ודיור צילום:


בקצה המערבי של חלקה א', באחד ממושבי השרון, שופץ לאחרונה ביתם של חברים במושב. במסגרת השיפוצים עוצבה מחדש גם הגינה העוטפת את הבית מכל צדדיו. רוב שטחה של חלקה א' מוקדש לדיר כבשים מודרני ומטופח. הבית, שניצב במרכז הגן, מופרד מאזור הדיר על ידי משטחי חנייה סלולים ועל ידי שני מבנים ישנים משנות החמישים, שחודשו לאחרונה, המשמשים למגורי הבן הבוגר ולמשרד.

 

לפני תחילת שיפוץ הבית ביקר המושבניק בפרויקט המאה של "בניין ודיור" ואימץ את הקונספט של גינת הפרויקט – מסלול טיול סביב הבית המעביר את ההולכים בו מפינה אחת לאחרת, ולכל פינה משמעות הקשורה לאחד החושים. המושבניק אימץ אלמנט נוסף שבלט בפרויקט – משחק גבהים היוצר עניין. בפרויקט, שביל ההליכה מתחיל בנקודה הנמוכה ביותר בכניסה לבית ובשיפוע מתון מגיע לנקודה הגבוהה ביותר בחלקו האחורי של הבית, דבר המוסיף יופי לגינה ונותן תחושה שהבית ממוקם על גבעה.

מבריכת דגים קטנים, המעוצבת בקו עגלגל וטבעי, מתחילה אמת המים המסתיימת בצדו האחר של הבית, בבריכת דגים גדולים

אך טבעי היה הדבר שלתכנון הגינה ולביצועו תהיה פניה ליוצר הגינה בפרויקט. השפה המשותפת בין השניים, מושבניק חקלאי, ואילן בר מגינות אילן, מתכנן ומבצע גינות נוי, הביאה לעיצוב שכולם נהנים ממנו.

במבט השוואתי בין שתי הגינות קשה לראות את הדמיון, כי לקונספט הבסיסי ניתנה פרשנות שונה בגינה הנוכחית. תוואי ההליכה הוחלף באמת מים המתחילה מימין הכניסה לחצר, בקו ישר עם פינתו הדרומית של דק עץ הפולש החוצה מהסלון. קרוב לגדר התוחמת את הגינה בצדו הצפוני של דק העץ הוגבה השטח על ידי תוספת אדמה, צמחים גבוהים ועצי פרי. מבריכת דגים קטנים, המעוצבת בקו עגלגל טבעי, מתחילה אמת המים המסתיימת בצדו האחר של הבית, בבריכה המיועדת לדגים גדולים. לכל אורכה של אמת המים נשתלו צמחי נחלים המקנים לה מראה טבעי שאינו מצריך טיפול מיוחד. לעצים העתיקים, שהיו במקום מיום שהראשונים מתושבי המושב עלו על האדמה, נוספו כ-50 סוגים של עצי פרי אקזוטיים. עצים צעירים אלה, שהם חדשים באזורנו, משתלבים בנוף ומוסיפים לו רעננות.

לכל אורכה של אמת המים נשתלו צמחי נחלים המקנים למקום מראה טבעי שאינו מצריך טיפול מיוחד

את הרעיון של הבדלי גובה הקרקע תרגמו השותפים ביצירת הגינה לגבעה קטנה שנמצאת משמאל לכניסה לבית. כמה מדרגות מובילות למישור קטן שנמצא בראש התלולית, ולמראה הטבעי של הגבעה מוסיפים  אבנים שטוחות שפוזרו בשטח, ספסל בנוי וצמחייה בגוונים שונים,  המשווים לפינה המוגבהת רושם שהייתה שם תמיד.

אי אפשר שלא להתייחס לכרכרה המוצבת בגינה, שנבנתה בסגנון כרכרות דואר עתיקות שהיו נהוגות בארץ לפני שנים. לאנשים רבים צורתה מוכרת יותר מסרטי המערב הפרוע, בדמות הכרכרות שנסעו מזרחה כשהן נושאות את הזהב שמצאו ההרפתקנים במערב. כרכרות אלו היו מועדות לפורענות של שודדי דרכים והיוו השראה לאינספור סרטים.

לעצים העתיקים שהיו במקום נוספו כ-50 סוגים של עצי פרי אקזוטיים המשתלבים בנוף ומוסיפים לו רעננות

על אף גילה הצעיר של הגינה מתקבל רושם של גינה ותיקה. למראה הבשל של הגינה תורמים העצים הישנים שנשמרו, התוספת של צמחי הנחלים, התמהיל הנכון של צמחייה בגוונים שונים והבנייה מקצועית של אמת המים בעלת המראה הטבעי. עיצובם של  האלמנטים בגינה הותאם לאווירה הכפרית השוררת במקום, ולעת ערב פוצחות הקרפדות בקרקורים המזכירים צלילים מהעבר שכמעט אינם נשמעים היום, עם חדירת הסגנון המודרני לעיצוב הגינות.
 

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

גינה של אושר: מכינים את הגינה הפרטית לקיץ


סוכות ופינות ישיבה מיוחדות, בריכות ומים זורמים ומצע לפעילות חווייתית של ספורט ומשחק יהפכו כל גינה פרטית לאזור בילוי בעונה החמה

עיצוב גינה ומרפסת

החשיבות של הגבהת מעקה למי שגר בבניין עם מרפסת


אתר תראה לי דלת ואתר יור לינק יצאו לבדוק את חשיבות הגבהת המעקה במרפסות וגם מצא חברה מומלצת בתחום

עיצוב גינה ומרפסת

הדרך ליצירת פינת זולה נעימה במרפסת


רוצים מרפסת באווירה של גינה? פינת זולה מפנקת היא בדיוק הפתרון בשבילכם

עיצוב גינה ומרפסת

לכל גינה יש סיפור


חברת "שדות", עוסקת בהקמה, תכנון ועיצוב של גינות פרטיות כבר מעל 25 שנה, וכמו שזאב דיאמנט, הבעלים של חברת "שדות" אומר: "אנחנו דואגים להכל, עד שמתקבלת היצירה המושלמת בסיום"

תגובות

כתיבת תגובה

בודק...