כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב גינה ומרפסת  //  גן לכל זמן

גן לכל זמן

גינון נכון הוא זה היוצר גן שייראה טוב לא רק באביב ובמזג אוויר נוח, אלא במשך כל השנה; גן, שבלי חשיבות לגודלו, ניתן יהיה למצוא בו בכל זמן אפקטים אחרים של צבע, מרקם וחוויה

מאת: נעמה צור צילום: יעל פינקוס


החורף המקומי אמנם אינו מלווה, בדרך כלל, בכפור עז וסופות שלגים, אך אותות העונה בהחלט ניכרים במרבית הגנים בארץ.

גינון נכון הוא זה היוצר גן שייראה טוב לא רק באביב ובמזג אוויר נוח, אלא במשך כל השנה; גן, שבלי חשיבות לגודלו, ניתן יהיה למצוא בו בכל זמן אפקטים אחרים של צבע, מרקם וחוויה
 
הגן הקטן בהוד השרון הוא גן שכזה – המיטיב לשמש את בני הבית למנוחה ולפעילות במשך כל השנה. "אחד הסודות של הגן הזה", אומרת רוית צור, הנדסאית נוף בעלת חברת "משמש" לעיצוב גינות, שתיכננה והקימה את הגן לפני כארבע שנים, "הוא שאין בו כוכב ראשי אחד". ואכן, בגן הזה יש כמה וכמה אזורים ומוקדים – פינות שונות, חלקן גלויות ואחרות נסתרות ומפתיעות, המצטרפות יחדיו לתמונה מגוונת ומעניינת בכל ימות השנה. נוכח המגוון שבו ואפשרות הטיול בו – קשה להאמין שגודל הגן הוא רק כ-250 מטרים רבועים. העמדת הבית על המגרש הותירה לגן שטח בצורת האות ר’, כאשר רוחבה של הצלע הארוכה הוא כשישה מטרים בלבד.
"הגן", מציינת צור, "לא מתגלה כולו בבת אחת". הוא נפתח לאט לאט, מתוך הבית ומחוצה לו נגלים החלקים השונים המצטרפים לתמונה שלמה אחת.
 
שביל מגונן מצדדיו מתחיל בכניסה המשנית של הבית ממזרח. השביל מגיע אל רחבה מרוצפת מאבן גלוסקא, היוצאת מהחזית המזרחית של הבית. ברחבה זו שוכן אזור הישיבה והברביקיו, לצדו גן תבלינים המשרת את אזור המטבח וסביבו הדרים ועצי פרי אחרים.

השביל היוצא מרחבה זו מוביל את המטייל בגן לאזור פראי יותר, שבו יצרה צור משחק גבהים בקרקע באמצעות שילוב של סלעי לקט פראיים שצבעם אפרפר. הטופוגרפיה שיוצרים הסלעים מוסיפה לממד העומק של החלל ותורמת לאשליית הגודל של הגן. שביל זה מוביל עד לרחבה המצויה בחזית הדרומית של הבית וממוקמת במעין פטיו חיצוני צמוד לסלון. כאן משתנה אופיו הפראי המסולע של הגן ונעשה רגוע ומישורי. באזור זה נמצא, צמוד לרחבה, כר דשא קטן ופונקציונלי (25 מ"ר בלבד גודלו) ולצדו בריכת נוי יפהפייה, שבה שטים דגי זהב בינות לנימפיאות ולעלים הארוכים של אירוס ענף, הממלאים אותה בפרחים מרהיבים בעונה. הבריכה מוקפת בסחלבי גינה ומעליה מצל עץ אלון עתיק שהובא למקום, המוסיף לעומק ולתיאטרליות של פינה זו.

מהאזור המישורי והפתוח יוצא שביל אדני רכבת מדורג ומתעגל ובסופו הפתעה – חצר קטנה וחבויה, בשולי השטח. החצר האנגלית השקועה נחפרה עקב הצורך להחדיר אור ואוויר לחלונות של מרתף הבית. כך יצר האילוץ "חדר" מסתורי, שלא ניתן לנחש על דבר קיומו אם לא פוסעים בשביל האדנים. החצר עטופה בסוכת ברזל מעוגלת, שעליה מטפס שיח ורדים גדול שבקיץ מעניק צל, צבע וריח ובחורף מאפשר לשמש החמימה לחדור לפינה הנסתרת. בתוך הקיר המגדיר את החצר מצדה האחד תוכננו גם נישות דקורטיביות, המוסיפות למראה הקסום של הפינה.

תפקיד חשוב בהגדרת האזורים בגן ושימושיהם השונים יש כמובן לבחירת הצמחייה. ייחודה של הצמחייה בגן שכולה רב שנתית. אף שאין כאן פרחים חד שנתיים, ניתן ליהנות בכל עונה מאפקטים מתחדשים של פריחה, שלכות, צבעי עלווה, ריחות ופרי, בצד יסודות קבועים של עצים ושיחים ירוקים

נמצא כאן עצי פרי ונוי רבים, באופי ים תיכוני – שהם שלד הגן ובסיסו; שיחים פורחים גבוהים המשמשים להסתרה אוורירית; וצמחים עשבוניים נמוכים המוסיפים למגוון הטקסטורות, הצבע והמרקמים של הגן.

מכיוון שהשטח כולו קטן וצר, ראתה המתכננת חשיבות לשמירה על תחושת מרחב בגן. זאת, באמצעות שימוש נכון בצמחייה וגם בחומרים דוממים. הגן מוקף בגדר אוורירית של עמודי בטון וביניהם פרזול קל, המעניק הגנה ואינטימיות בתחומי השטח הפרטי, אך גם מאפשר למבטים לפנות אל החוץ. החומרים שנבחרו לריצוף רצפת הגן וחיפויה תואמים לאלמנטים הבנויים המופיעים בבית. כך, למשל, באזור גן התבלינים מופיעה אותה אבן המרצפת את החניה – אלא שכאן לא כמשטח אחיד, אלא כשביל של אבני פסיעה. אדני הרכבת המשולבים כקורות עליונות בבית מופיעים בגן כשביל מדרגות.

גן המושך את הלב בכל עונה מעונות השנה ונפתח לאטו תוך כדי טיול בשביליו וגילוי פינותיו

הרחבות הצמודות אל הבית מרוצפות באבן גלוסקא, התורמת במראה המיוחד לציוריות ולצבעוניות של הגן. חלוקי נחל משלימים את רשימת החומרים ומסייעים לחיסכון במים. החלוקים מופיעים באזור שסביב בריכת הנוי, חוזרים בשולי המדשאה וצצים שוב בחצר השקועה, שהם משמשים לה רצפה טבעית נעימה. ולאחר שנחים בסוכה החבויה שבקצה הגן – לא נותר אלא להתחיל את הטיול מחדש, ולראות כיצד נהפך שטח מצומצם וצר לגן חווייתי – זורם ושליו וגם מפתיע לעתים. גן המושך את הלב בכל עונה מעונות השנה ונפתח לאטו תוך כדי טיול בשביליו וגילוי פינותיו.

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

החשיבות של הגבהת מעקה למי שגר בבניין עם מרפסת


אתר תראה לי דלת ואתר יור לינק יצאו לבדוק את חשיבות הגבהת המעקה במרפסות וגם מצא חברה מומלצת בתחום

עיצוב גינה ומרפסת

הדרך ליצירת פינת זולה נעימה במרפסת


רוצים מרפסת באווירה של גינה? פינת זולה מפנקת היא בדיוק הפתרון בשבילכם

עיצוב גינה ומרפסת

לכל גינה יש סיפור


חברת "שדות", עוסקת בהקמה, תכנון ועיצוב של גינות פרטיות כבר מעל 25 שנה, וכמו שזאב דיאמנט, הבעלים של חברת "שדות" אומר: "אנחנו דואגים להכל, עד שמתקבלת היצירה המושלמת בסיום"

עיצוב גינה ומרפסת

המשמעות שמאחורי עשרת הפרחים הנפוצים ביותר


לפרחים יש תפקיד מרכזי באופן שבו אנשים מתקשרים במשך אלפי שנים. אנו נותנים אותם זה לזה באירועים שמחים או עצובים, ומציבים אותם כדי להקנות משמעות מסוימת לאירועים שלנו.

תגובות

כתיבת תגובה