בניין ודיור

עיצוב גינה ומרפסת  //  המדריך השלם לתאורה נכונה בגינה או במרפסת

המדריך השלם לתאורה נכונה בגינה או במרפסת

עם זוית נכונה וקצת מחשבה מוקדמת תוכלו ליצור לעצמכם את הגינה או המרפסת המושלמת לשעות הערב. זו השיטה

מאת: לימור קלר צילום:


תאורה עושה פלאים לבית. היא מציפה אור במקומות חיוניים, מדגישה יצירות אמנות או קיר מיוחד ומשרתת את דיירי הבית וזה בדיוק מה שהיא עושה גם בחוץ: מאירה את מקומות הישיבה, מסמנת לכם את הדרך, מציפה את פינת הברביקיו המושלמת שלכם וגם מדגישה פינות מעוצבות שבהן השקעתם את מיטב המחשבות והכסף. כי אם כבר גינה, אז שיראו אותה כמו שצריך. 

 

אז מאיפה מתחילים? מהתאורה ההכרחית, שצריכה לקבל ביטוי כבר בתכנון הראשוני של חיצוניות הבית או הדירה שלכם. זוהי התאורה הכללית שמציפה אור, בהתאם לגודל הגינה או המרפסת. יש להאיר פינות ישיבה, חנייה, מחסן, זולה, נדנדה או אפילו דרך גישה לפח האשפה. לא מוכרחים דווקא להאיר פריט מסוים, אלא להעניק אור נרחב ופונקציונלי שיאפשר לכם התמצאות גם בשעות החשכה. את תשתית החשמל רצוי להטמין לפני שתילה של צמחים, בתכנון מראש, ולכל אזור כדאי לייחד הדלקה משלו כדי שניתן יהיה ליהנות ממנו גם בנפרד. ולא לשכוח כמובן גם את הגנת גופי התאורה ואת תחזוקתם השוטפת בגלל הימצאותם בחוץ.
 
את דרכי המעבר והכניסה לבית אפשר להאיר בעוצמה, אבל לעיתים מספיקה גם תאורת סימון בלבד שכל תפקידה או להנחות, למשל בעזרת עמודי תאורה נמוכים או מנורות שקועות ברצפה. התאימו את סגנון המנורות לעיצוב הכללי של הגינה, וכדי ליצור עניין, תוכלו לא להציב אותן בקו ישר וסימטרי דווקא. גם המרווחים לא חייבים להיות שווים, ומנורה אחת יכולה להיכנס פנימה ושנייה לצאת החוצה מהשביל. עוד רעיונות? אפשר להאיר מעקה ממש מתחת לידית האחיזה, מדרגות או אפילו קיר אחורי בפיזור של מנורות קטנות כדי לסמן את גבול החצר. אגב, נהוג להשתמש בחיישנים באזורים אסטרטגיים כמו חצר צדדית או אחורית. החיישנים מופעלים רק כשמישהו מתקרב לאזור, ומשמשים להגנה מפני אורחים לא רצויים. כדי לחסוך בחשמל, אפשר להפעיל גם את אור הכניסה, למשל, באמצעות חיישן. בכל פעם שתתקרבו לדלת, האזור החשוך יואר.
 
תאורה לחצר: לכל העסקים ובעלי המקצוע
 

(צילום: קמחי תאורה)
 

(צילום: קרני תכלת)
 
 
אחרי שדאגתם לתאורה ההכרחית ולתאורת ההנחיה, הגיע הזמן לתאורה המעוצבת, זו שתדגיש בעזרת זוויות ואלומות אור שונות ארכיטקטורה של קירות או חיפוי מסוים של המבנה. צללית שמוטלת על קיר מספקת דרמטיות שנחוצה להעצמה של אזור החוץ ותאורת אווירה כזו יכולה להאיר גם פינות חמד בגינה, מזרקות, פסלים וגם עצים, שיחים וערוגות. אלה יזהרו בחושך וייראו יפים ומרשימים לא פחות מאשר באור טבעי. תוכלו להאיר מלמטה או לתלות את המנורה על עץ או אלמנט גבוה אחר. בחרו לכם נקודות להדגשה בגינה והאירו אותן. 
 
אחרי שעברתם על תכנון הגינה, בחרתם מה להאיר ומה להשאיר בעלטה, תוכלו להיכנס לתוך הבית ולבדוק מה רואים כשאתם יושבים בפנים. אם מחלון המטבח רואים את ערוגת החלומות שלכם, הנה מקום להשקיע בו כמה אלומות של אור. ואם מספת הסלון אתם יכולים לצפות בפריטים הייחודיים שהצבתם בגינה, שנעו לשם את הספוט שיטיל את האור והצל הראויים. רק אל תשכחו את אמצעי ההארה האחרים, הקטנים והמעוצבים, כמו עששיות, נרות או מחרוזות תאורה, כי לא רק הגינה צריכה תאורה אלא גם הנפש שלכם.
 

(צילום: יח"צ מחסני תאורה)
 

(צילום: קמחי תאורה)

 
והנה כמה מושגים שחשוב שתכירו:
אפלייט (Uplight): הארה מלמטה כלפי מעלה, למשל גופים שקועי רצפה המוצבים על גבי הדק או השביל.
דאונלייט (Downlight): אור המגיע מלמעלה, למשל כשהוא ממוקם גבוה על קיר, על פרגולה או על עץ.
ספוטים: אור המונח בזווית מסוימת שמאירה צמחייה או אלמנט מסוים בגינה ויכול ליצור גם הצללה על פריטים אחרים.
תאורה סולרית: גופי תאורה עם סוללה קטנה שצוברת אור מהשמש ומפיצה אותה בחשכה. הם חסכוניים, אין צורך בפריסת חוטים, אפשר למקם בכל מקום והתחזוקה שלהם מינימלית.
 

(עיצוב: מיקלה סימאונה)
 
 

(צילום: יח"צ מחסני תאורה) 
 
 
 

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

פסק זמן בחוץ: סוד הקסם של אביזרי הגינה והמרפסת


הפריטים שעושים את הגינה והמרפסת יכולים להיות ממוחזרים, ידידותיים, אקולוגיים או טבעיים. שילובם בעיצוב הקיים הופך את החוץ למזמין במיוחד. מצעד פריטים מיקר ועד זול

עיצוב גינה ומרפסת

כל בית צריך מרפסת, אז מה עושה מי שאין לו?


אתם אוהבים לשבת בחוץ אבל אין לכם מרפסת? מעט תכנון, הרבה סטיילינג וכמה פיסות נוסטלגיה, יכולים לפצות ולייצר עבורכם את האווירה הנדרשת

עיצוב גינה ומרפסת

מקום תחת השמש: פינות הישיבה של פסים יוציאו אתכם החוצה


יש לכם גינה או מרפסת? זה הזמן להכיר את חברת פסים שמתמחה בייצור של פינות זולה, נדנדות גינה, שולחנות קק"ל, פופים, ערסלים וריהוט חוץ נוסף

עיצוב גינה ומרפסת

בחירות 2019 בחללי החוץ


בכל הקשור לחללי החוץ אנחנו כבר בחרנו, תנו לנו מרפסת טרופית מלאה בסקולנטים פוטוגניים, גינות במראה כפרי פראי, ומים, המון מים. בניין ודיור בוחרים את סגנונות הגינה והמרפסת האולטימטיביים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *