כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב גינה ומרפסת  //  השיח המודרני

השיח המודרני

איזה גן צריך ללוות אדריכלות מודרנית? גן מינימליסטי בקווים ישרים או גן בקווים מעוגלים עם צמחייה חופשית שירכך את אופי הבית?

מאת: נעמה צור צילום: אסנת שחר


בתמונה למעלה: סביב בריכת שחייה מאורכת סבך של צמחייה ים תיכונית (אדריכלות: פלסנר אדריכלים).

אדריכלות מודרנית מאפיינת את הבנייה בישראל יותר ויותר; קווים ישרים, ניקיון צורני, פשטות של חומרים והרבה בטון וזכוכית שקופה שדרכה אפשר לראות את הפנים ובעיקר, שמחדירה את החוץ  לבית.

אם הבית ערוך באגפים, גושים, שביניהם מחברי זכוכית – אז באזורים אלה צריך לחזק את הצמחייה

אבל איזה גן צריך להתאים לבית מודרני – גן מודרני, שיחזק את הקו האדריכלי? ואולי להפך – גן בטעם של פעם, רומנטי, שירכך את האדריכלות? ואולי הכי חשוב לשמור דווקא על הסגנון הישראלי-מזרח תיכוני, ולמזג את הגן בסביבה הטבעית שבה הוא נמצא?

"כל התשובות נכונות", אומרים איתמר ואסנת מחברת אקזוטיק. "בראש ובראשונה צריך להבין את הרצון של הלקוחות ולעבוד בתיאום עם האדריכל – כך שהגן והבית יהוו בסופו של דבר יחידה אחת, מקום אחד של פנים וחוץ".

חשוב שהגן כולו "ידבר באותה שפה", והסגנון והאווירה יהיו משותפים לכל אזורי הגן

המודרניות האדריכלית, הם מדגישים, אינה מכתיבה גינון אחיד; בדיוק כפי שהאדריכלות משתנה מבית לבית בהתאם לאופי דייריו, רצונות המשפחה וצרכיה –  הגינה שסביב הבית יכולה ללבוש צורות שונות לחלוטין. הגינה תעוצב בהתאם לסגנון האדריכלי של הבית, לשימושים הדרושים מהגן ולצורך הנקודתי להדגיש או לרכך, להבליט או להסתיר דברים מסוימים במבנה או בסביבה.

לדוגמה, אם הבית ערוך באגפים, גושים, שביניהם מחברי זכוכית – אז באזורים אלה צריך לחזק את הצמחייה כדי להדגיש את המעבר וההפרדה בין אגף לאגף.

בכל סגנון שייבחר לגן חשוב לשמור על שני עקרונות: האחד, שמירה על ניקיון עיצובי, גן ששומר על פשטות, לא עמוס או צבעוני מדי; והשני, גן דינמי, המשתנה במהלך השנה

"אחד הדברים שמייחדים את האדריכלות המודרנית הוא השקיפות", אומר איתמר. "הגן כולו 'נכנס' פנימה דרך הקירות השקופים. המשמעות היא תכנון מוקפד מראש של כל אזור ופינה בגן, תוך מחשבה כיצד ייראו מתוך הבית. נוסף על כך, חשוב שהגן כולו 'ידבר באותה שפה', והסגנון והאווירה יהיו משותפים לכל אזורי הגן; וכאמור, אין זה משנה אם סגנון הגינון גם הוא מודרני: קווים ישרים, צמחייה מעוצבת, מינימליסטית, גזורה, או להפך – גינון בקווים רכים, שמרככים את המודרניזם, כאילו הבית 'נפל' לתוך נוף, מדשאה, שדה או חורש שהיה שם קודם". בגינות קטנות, אומר איתמר, הנטייה היא להקים גינה ללא דשא, ולשים דגש על צמחייה רב גונית סביב השטחים המרוצפים.

בכל סגנון שנבחר לגן, מדגישים איתמר ואסנת, יש לנסות לשמור על שני עקרונות: האחד, שמירה על ניקיון עיצובי, גן ששומר על פשטות, לא עמוס או צבעוני מדי; והשני – גן דינמי, המשתנה במהלך השנה, שמעבר לתפקודיו הרגילים מייצר מוקדים של עניין המשתנים עם עונות השנה.
 

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

אל תוותרו על המרפסת שלכם


הגיע הזמן להכיר את וילון הזכוכית הכי אלגנטי למרפסת שלכם: הוא נטול פרופיל, סוגר אותה לגמרי אבל גם נאסף בקלות ונפתח למקסימום, והוא כל מה שהיה חסר לכם כדי להפוך את המרפסת לחדר הכי נחשק בבית

עיצוב גינה ומרפסת

הדבר החם הבא: המוצר שחייבים בכל מרפסת


הם מתקדמים, הם מעוצבים והם מיוצרים ממש כאן. תנורי החימום של וויליאם מרסלו הם הפתרון האידאלי למרפסת או לגינה

עיצוב גינה ומרפסת

החיים הטובים עוברים החוצה


באמצעות חומרי גלם איכותיים, ארגונומיה נוחה ואסתטיקה משובחת חוויית הבישול עוברת החוצה לחצר. מטבחי החוץ של גנים ושושנים מגשימים פנטזיות קולינריות ומשקפים את התשוקה במלואה

עיצוב גינה ומרפסת

בדרך לפיקניק עוצרים במרפסת


רוצים לעשות על האש מושקע בלי לעמוד בפקקים? בואו לגלות איך אפשר לתכנן מטבח חוץ מאובזר שישאיר אבק ליערות קק"ל

תגובות

כתיבת תגובה