כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב גינה ומרפסת  //  חי, צומח, דומם

חי, צומח, דומם

פטיו ובתוכו בריכה; כלוב ציפורים בתוך הסלון. סוד הגן הזה אינו רק במרכיביו המוקפדים, אלא בהרמוניה שבין דומם, צומח וחי

מאת: צילום:


בקיר הקטן הצמוד לפשפש הכניסה לגן מוטבעים כמה אריחי קרמיקה שהובאו מטוסקנה. למבקר בבית כדאי להתבונן בהם – כלב, חתול, דגים וציפורים שמצוירים עליהם מרמזים על דיירים חשובים בבית ובגן הזה שביישוב רמות השבים: מקום שבו בריכת נוי מדהימה בתוך הפטיו וכלוב ציפורים ענקי בנוי בתוך הסלון.

סודו של הגן המרהיב הזה טמון לא רק במרכיביו היוצאים דופן, אלא בהרמוניה שביניהם – דומם, צומח וחי: צמחייה ים תיכונית ססגונית ונעימה התואמת את אופי המבנה שבתוכה, המשמש מקום מגורים לא רק לבעלי הבית אלא גם לבעלי חיים רבים ומפתיעים; וכולם מוקפדים ומטופלים, כך שיגיעו לביטוים הטוב ביותר. מתוך רצון בסביבה מלאת חיים וב"בית שלעולם אינו ריק", מעניקים  דיירי הבית בני האנוש מידה רבה של תשומת לב, אהבה וטיפוח לכל החי בסביבתם – בין שמדובר בפרחים, עצים או בעלי חיים. אלה מצדם גומלים על היחס הטוב, למשל בצבעי פריחה מרהיבים או בגוזלים.

לתפישת גולן, כמו לתפישתם של בעלי הבית, החוץ הוא חדר נוסף של הבית, המשתלב עמו מבחינת מראה ושימושים. ואכן, אופיו הים תיכוני של הבית חוזר גם ב"חדרי" הגן השונים

ההרמוניה הלא שגרתית הזאת מתאפשרת בזכות ההשקעה המתמדת של בעלי הבית ובזכות תכנון מוקדם מדויק, שסיפק את הצרכים השונים של הדיירים. האדריכל סעדיה מנדל הוא שתיכנן את הבית, ובשיתוף פעולה עמו עיצב את הגן מתכנן הנוף דדי גולן.

לתפישת גולן, כמו לתפישתם של בעלי הבית, החוץ הוא חדר נוסף של הבית, המשתלב עמו מבחינת מראה ושימושים. ואכן, אופיו הים תיכוני של הבית חוזר גם ב"חדרי" הגן השונים – בגינה הקדמית, ברחבות האחוריות ובגן הפנימי והמפתיע – הפטיו, שהוא לב המקום, מוקף באגפי הבית השונים מארבעת צדיו.

הגינה הקדמית, שבין שביל הכניסה הרגלי לבין שביל החניה, היא בעלת אופי רגוע – מדשאה בקווים פשוטים ובשוליה עצי הדר וזית. כדי שאפשר יהיה לצאת אליה ישירות, עוצבו בחדרי השינה הפונים אליה חלונות נמוכים (30 ס"מ מהרצפה), שתריסי העץ שלהם מוסיפים לאופי הים תיכוני של המראה הנגלה מעט מהרחוב, מעל הגדר החיה התוחמת של השטח.

בצד המערבי של המגרש יצר גולן קונסטרוקציה של עץ שתפקידה לשאת את המטפסים הפורחים המצלילים באופן חלקי את נתיב החניה. על גבי הקונסטרוקציה מונחים מכלי עץ גדולים ובתוכם עצי לימון, המעניקים ריח ונוף ירוק לחדרי השינה ולמטבח שמולם. גולן מציין, כי העצים גדלים תלויים במכלים לא לשם ההתחכמות, אלא פשוט מפני שלא ניתן היה לשתול אותם בקרקע, היורדת כאן בשיפוע למפלס המרתף. בצדו החיצוני של שביל זה ובצדו של שביל הכניסה מטפסת בוגנוויליאה כתומה, המסמנת את גבולות המגרש וקושרת ביניהם וגם בין הגן לסביבה הכפרית שבה הוא ממוקם.

הרחבות האחוריות, כמו שביל הכניסה, אבני המדרך ורחבת הפטיו, כולם מרוצפים באבן מפירוק, בגוונים ורדרדים-אדומים האופיינית לאזורנו

מעל הפרגולה שמגדירה את תחילת השביל הרגלי הרחב נבנה גגון רעפים, זהים לרעפי הבית, בשיפוע נמוך אופייני. ממנה ודרך הצמחייה מתאפשר מבט לקצה המגרש – לעצי זית עתיקים ולפריחה הנמוכה והצבעונית שסביבם. שם, בשולי הגינה האחורית, פזורים גם סלעי לקט, שמהם בוקעים בחורף צמחי בצל פקעת, נרקיסים ורקפות. הנחת הסלעים, כמו עיצוב שאר האלמנטים הדוממים והצומחים, יוצרים תחושה של גן ותיק, ששייך למקום וצומח מתוכו.

הרחבות האחוריות, כמו שביל הכניסה, אבני המדרך ורחבת הפטיו, כולם מרוצפים באבן מפירוק, בגוונים ורדרדים-אדומים האופיינית לאזורנו. הרחבה האחת, היוצאת מהסלון, מיועדת להסבה אינטימית, והשנייה – פינת אוכל, סמוכה למטבח ולפינת האוכל שבתוך הבית. על שתיהן מצלות פרגולות עשויות סנדות גולמיות, שעליהן מטפסים יסמינים וגפנים.

פעמים רבות בא יחד עם הענבים ועם פירות בכלל מטרד של חרקים ולכלוך סביב; כאן, אומר גולן, מתוך היכרות עם בני הבית, ידע שיעניקו לגפנים את הטיפול והיחס הטובים ביותר – ולכן גם יזכו ליהנות מהמראה המרהיב של האשכולות ואחר כך מהפרי הבשל. ואכן, בני הבית, יחד עם יאיר הגנן המסור, מטפלים בקפדנות בצמחייה, שבכל עונה יש בה מוקד אחר של צבע ופריחה ותמיד נראית במיטבה.

ואולם, רק כניסה אל הבית מגלה את לבו של המקום: גן פנימי מפתיע ושוקק חיים, המציף  את הבית באור טבעי – פטיו מרוצף, שהבית כולו בנוי סביבו. החוץ והפנים שלובים כאן יחדיו, בזכות מבטים פתוחים המתאפשרים מתוך הפטיו החוצה, דרך חלקי הבית השונים; מבטים אלה מטשטשים את הגבול שבין הגן למבנה ויוצרים רצף הומוגני בין הירוק שבפנים לירוק שבחוץ.

בצד הפטיו הקרוב לסלון מצויה בריכת נוי, שבה משייטים דגי זהב (אחזקה: אלחנן שטיינדם, "זו ארץ זו"). ומצדו השני של קיר הזכוכית, התוחם בין הבריכה לחלל הסלון, מפתיע כלוב ציפורים בנוי ענקי, פתוח לשמים, ובו עשרות ציפורי שיר.
למראה המדהים של הקנרים והפינקים המקננים, מאכילים את הגוזלים או מתרחצים במפל הקטן שבתוך הכלוב, מתוספים כמובן צלילי זמרתן, שמערכת סאונד מיוחדת מעבירה לכל חלקי הבית.

לדגים ולציפורי השיר מצטרפים כלב וחתול מטופחים (זה האחרון מסתובב כאן קצת מתוסכל מול הציפורים והדגים, שותף חלקי להרמוניה); וכאילו לא די בכך – באות גם המון ציפורים אחרות, חופשיות, ובוחרות לקנן דווקא בעץ תפוז הוולנסיה הנטוע במרכז הפטיו ומצל על הרחבה. ייתכן שהן חשות בתשומת הלב וההשקעה המוקדשות כאן לכל בעל חיים וצמח – שגורמים לאלה להחזיר יחס ולשגשג.

object(WP_Post)#18282 (24) { ["ID"]=> int(302237) ["post_author"]=> string(1) "2" ["post_date"]=> string(19) "2019-06-19 07:15:04" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:15:04" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(16) "c00825241f39_big" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "inherit" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(16) "c00825241f39_big" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2019-06-19 07:15:04" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:15:04" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(302236) ["guid"]=> string(68) "http://www.bvd.co.il/wp-content/uploads/2019/06/c00825241f39_big.jpg" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(10) "attachment" ["post_mime_type"]=> string(10) "image/jpeg" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }

object(WP_Post)#18283 (24) { ["ID"]=> int(302238) ["post_author"]=> string(1) "2" ["post_date"]=> string(19) "2019-06-19 07:15:04" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:15:04" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(16) "c00825241f39_big" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "inherit" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(18) "c00825241f39_big-2" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2019-06-19 07:15:04" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:15:04" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(302236) ["guid"]=> string(68) "http://www.bvd.co.il/wp-content/uploads/2019/06/c00825241f39_big.jpg" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(10) "attachment" ["post_mime_type"]=> string(10) "image/jpeg" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

ככה מעצבים גינה – הטיפים של חברת "שדות"


רוצים גינה עם מראה טבעי? בחברת "שדות", המתמחה בתכנון והקמה של גינות פרטיות, דואגים שכל גינה תראה כמו שמורת טבע אותנטית

עיצוב גינה ומרפסת

עיצוב גינה ומרפסת מושלמת עם דשא סינטטי


דשא סינטטי הוא פתרון נוח וחסכוני, ועם מעט מאמץ הוא גם יכול להיות בעל אמירה עיצובית מעניינת. כל הדרכים לשדרג גינה או מרפסת עם דשא סינטטי

עיצוב גינה ומרפסת

איך לתכנן נכון מטבח חוץ? כל התשובות שחיפשתם


בין אם יש לכם חצר רחבה ובין אם מרפסת קטנה, אתם יכולים ליהנות ממטבח חוץ נוח ומאובזר. הבעלים של חברת "גסטרו לוי" עם הטיפים שיעזרו לכם לתכנן את המטבח הנכון

עיצוב גינה ומרפסת

אל תוותרו על המרפסת שלכם


הגיע הזמן להכיר את וילון הזכוכית הכי אלגנטי למרפסת שלכם: הוא נטול פרופיל, סוגר אותה לגמרי אבל גם נאסף בקלות ונפתח למקסימום, והוא כל מה שהיה חסר לכם כדי להפוך את המרפסת לחדר הכי נחשק בבית

תגובות

כתיבת תגובה