כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב גינה ומרפסת  //  ירוק עולה (פחות)!

ירוק עולה (פחות)!

איך נהנים מהירוק של הגינה אבל עדיין חוסכים במים (ובכסף)? רמי אדיב מ"אדר עיצוב גנים" מעניק טיפים והמלצות מנסיונו

מאת: לימור טל צילום: יח"צ


המצב המחמיר של משק המים בישראל מחייב את כולנו לחיסכון במים. למרות התוכניות הממשלתיות להתפלת מים כולנו נדרשים לשנות את דפוסי החשיבה וההתנהלות שלנו בכל מה שקשור לשימוש במים בבית בכלל ובגינה בפרט.

כדי לקבל כמה רעיונות ועצות בנושא פנינו לרמי אדיב מ"אדר עיצוב גנים" שמתמחה ב-20 השנים האחרונות בתכנון ועיצוב גינות. "בעבר חשבנו שאחזקת גינה מחייבת שימוש במים רבים, אבל בעשורים האחרונים עם ההתפתחות שחלה בתחום הגינות ובטכנולוגיות ההשקיה והגינון, אנחנו יודעים היום שאפשר ליהנות מכל העולמות – גם לחסוך במים וגם ליהנות מגינה יפה", אומר אדיב.

איך עושים את זה בפועל? לאדיב כמה וכמה הצעות שיעשו את העבודה:

טיפ מס' 1: עוברים לדשא סינתטי. כולם חולמים על המראה של דשא ירוק שנשקף מחלונות הבית אך דשא טבעי צורך כמויות גדולות מאוד של מים ודורש תחזוקה מתמדת.
שימוש בדשא סינתטי, שהדגמים האיכותיים שלו מעניקים את המראה הירוק המבוקש,חוסך את הצורך בהשקייה ותחזוקה ומצריך אך ורק שטיפה וסירוק מדי פעם. דשא סינתטי מומלץ להתקין בחלקים שאינם חשופים לשמש ולהצליל באמצעות צמחייה בשל הנטייה שלו להתחמם.

טיפ מס' 2: מתקינים משטחים דקורטיביים.  עוד אופציה מוצלחת לעיצוב חסכוני במים של הגינה היא התקנה של דק או חיפוי של הגינה באבן. הנה פירוט של האפשרויות המומלצות:

דק עץ. לדק עץ מראה טבעי וחם והוא מגיע במגוון גדול של איכויות, טקסטורות וצבעים – מה שמאפשר התאמה מדוייקת שלו לאופי הבית והגינה.
הדקים הנפוצים בישראל עשויים בדרך כלל מעצי אורן, איפאה, טיק ועוד ומוצעים ברמות מחיר משתנות.
שימוש בדק עץ מחייב שימון של העץ מדי שנה, תיקונים לפי הצורך ושיוף וצביעה אחת למספר שנים.

דק סינטטי. שימוש בדק מחומרים סינתטיים חוסך את הצורך בתחזוקה שוטפת. דקים אלה מגיעים במגוון גדול של צבעים וטקסטורות והם מהווים פיתרון מצויין בעיצוב הגינה, אך עלותם יקרה מזו של דק עץ.
אם בחרתם באפשרות זו הקפידו לשכור את שירותיו של איש מקצוע שמנוסה בהתקנות מסוג זה מאחר והתקנה דק סינתטי מצריכה מיומנות מיוחדת.

משטחי אבן. ריצוף הגינה או חלקים ממנה באמצעות מרצפות אבן או אבנים טבעיות מאפשרת יצירה של פינות ישיבה או משחק. למראה טבעי מומלץ לבחור באבנים טבעיות פרוסות בגדלים משתנים, ולא בקרמיקות או במרצפות יצוקות.

טיפ מס' 3: שותלים צמחים חסכוניים. תכנון גינה חסכונית מחייב מיקום נכון של הצמחייה – שהיא צרכנית מים כבדה – מול כיווני הרוח ותוך התחשבות במראה הגינה ובאופי האיזור והבית.
להבנתי שתילה של צמחים ארץ ישראליים היא הבחירה המתבקשת. צמחים אלה נחשבו מאז ומעולם מתאימים למזג האוויר ולמיעוט הגשמים והאחזקה שלהם אינה מצריכה השקייה רבה.
מגוון הצמחים גדול מאוד והמראה המתקבל לאורך זמן יציב ועשיר. עצי חורש טבעיים כמו ברכיכטון למיניו, אלה אטלאנטית, אלה ארץ ישראלית, חרוב , זית ועוד – משתלבים בהצלחה רבה בגינות ונוי רבות ומעניקות להן מיופיין וקסמן – ושיחים כמו שיטה, שיח אברהם מצוי, קלסטימון, בידן-רובי ורבים אחרים מפתיעים גם הם ביחס בין גודלם וצבעם הירוק לכמות המים שהם צורכים.

טיפ מס' 4: מחליפים את המצע במצע חסכוני. גם לסוג האדמה בו אנחנו משתמשים כמצע השתילה חשיבות באגירה ושמירת המים. במקומות בהם האדמה כבדה (שחורה), מומלץ להמשיך ולהשתמש בסוג זה של אדמה, בשל היכולת הטבעית שלה לאגור מים וליצור סביבה לחה שחיונית להתפתחות הצמחים. שימו לב שאדמת החמרה הנפוצה כל כך הינה אדמה נגירה (שאינה אוגרת מים) ומחייבת השקייה תכופה יותר. כדאי לדעת גם שאם מצע השתילה בגינתכם מורכב מאדמת חמרה, מומלץ להוסיף לו אך ורק אדמה מאותו הסוג, לכן, אם אתם מעוניינים לחסוך במים מומלץ להחליף את מצע זה.

טיפ מס' 5: תכננו ומקדו את ההשקייה. תיכנון מוקדם וחכם של של ההשקייה ומיצוב הצמחים מביאים ליצירה של גינה חסכונית ופורחת תוך ניצול מקסימלי של משאב המים.  שימוש במחשב השקייה יחסוך מים ויאפשר השקייה בשעות שלפני עלות השחר ויאפשר ניצול מקסימלי של המים תוך שמירה על הצמחייה מפני מזיקים שעלולים להיאסף בהשקיות ליליות. עוד עניין חשוב הוא מיקוד ההשקייה: הקפידו שצינורות ההשקייה יהיו ממוקדים לצמח, כלומר שחרירי הטפטפת יהיו קרובים לצמח ומקובעים.

טיפ מס' 6: מנעו אידוי של המים – חפו את האדמה. על מנת למנוע אידוי מים, יש למזער את החשיפה של האדמה בין הצמחים כדי שהמים יישארו בנקבים שבאדמה ולא ייחשפו לשמש. למטרה זו מומלץ להשתמש בחיפויים טבעיים או תעשייתיים של הקרקע.
בין החומרים שמשמשים למטרה זו ניתן למנות חומרים כמו: שבבי עץ, קליפות עץ, טוף, או חלוקי נחל ושברי רעפים ועוד ועוד. להגברת היעילות של החיפוי מומלץ להתחיל בהנחת יריעת פלריג על צנרת טפטוף ולאחר מכן, לפזר את החיפוי.

טיפ מס' 7: השתמשו באדניות ומיכלים. שימוש באדניות, כדים, מיכלים גדולים דקורטיביים הם פתרון יפה ויעיל לגינה ירוקה אשר מנותקת מהאדמה. שימוש במשטחים מקטין את אזורי השתילה ולעיתים מגביל אותם מאוד, לכן תוספת של מיכלים גדולים או שימוש באדניות דקורטיביות מוסיפים נוי וצבע בגינה.
שימוש במיכלים כאלה חייב להיעשות במקצועיות תוך בידוד ומניעת בריחת המים למישטח. כדים עציצים מחויבים בתחתית אוגרת מים – שמגביל את משק המים בעציץ ומונע רקבון, השקיה מיותרת ואספקת מים על פי צורכיו של הצמח.

לסיכום, גינה היא לא רק דשא וצמחייה. הגינה מהווה את ראי הבית ומשמשת למנוחה ולנוי. אם ברצונכם לבצע גינה התחילו מתכנון נכון הכולל אביזרים שונים, התייעצו במומחה שיוכל לחשוף אתכם למגוון האפשרויות המתאימות לכם, יסייע לכם לנצל טוב יותר את השטח העומד לרשותכם ויתרה מכך, יערוך את התיכנון בצורה נכונה, יעילה ופונקציונאלית , במטרה ליצור גינה חסכונית שמצריכה תחזוקה מינימלית.

לפרטים נוספים: "אדר עיצוב גנים", רמי אדיב. טל' 03-9105055, נייד: 054-6775000. במייל: adivpy@bezeqint.net, או באתר החברה: www.addar.co.il

 

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

ככה מעצבים גינה – הטיפים של חברת "שדות"


רוצים גינה עם מראה טבעי? בחברת "שדות", המתמחה בתכנון והקמה של גינות פרטיות, דואגים שכל גינה תראה כמו שמורת טבע אותנטית

עיצוב גינה ומרפסת

עיצוב גינה ומרפסת מושלמת עם דשא סינטטי


דשא סינטטי הוא פתרון נוח וחסכוני, ועם מעט מאמץ הוא גם יכול להיות בעל אמירה עיצובית מעניינת. כל הדרכים לשדרג גינה או מרפסת עם דשא סינטטי

עיצוב גינה ומרפסת

איך לתכנן נכון מטבח חוץ? כל התשובות שחיפשתם


בין אם יש לכם חצר רחבה ובין אם מרפסת קטנה, אתם יכולים ליהנות ממטבח חוץ נוח ומאובזר. הבעלים של חברת "גסטרו לוי" עם הטיפים שיעזרו לכם לתכנן את המטבח הנכון

עיצוב גינה ומרפסת

אל תוותרו על המרפסת שלכם


הגיע הזמן להכיר את וילון הזכוכית הכי אלגנטי למרפסת שלכם: הוא נטול פרופיל, סוגר אותה לגמרי אבל גם נאסף בקלות ונפתח למקסימום, והוא כל מה שהיה חסר לכם כדי להפוך את המרפסת לחדר הכי נחשק בבית

תגובות

כתיבת תגובה