כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב גינה ומרפסת  //  כאן כדי להישאר

כאן כדי להישאר

השנים עשו רק טוב לגינה הפרטית של מתכנן גנים מקצועי. עשור אחרי הקמתה נראית הגינה רעננה, מסקרנת ופנטסטית מתמיד

מאת: נעמה צור צילום: יקי אסייג


בתמונה למעלה: נדנדה קטנה שרובין בנה לבתו. כל פינה ונישה בגן מותאמות לפונקציה אחרת בזמן אחר.

לראשונה ביקרנו בגינתו הפרטי של רובין פורמן לפני כשש שנים. כבר אז הוקסמנו מיופייה, אבל עכשיו, כשחזרנו אליה שנית, גילינו שאנחנו אולי הזדקנו – אבל הגן רק התבגר והשביח. לא יד המקרה בדבר, כי עיצוב הגן ותכנונו, שנעשו לפני עשר שנים, כוונו לעתיד ולמראה הצמחים בשיא צמיחתם. השנים שחלפו עשו רק טוב לגינה היפהפייה הזו, המשתרעת על מאתיים מטרים רבועים ברמת גן ונראית גדולה מממדיה האמיתיים, רעננה, הכי לא-יומרנית שאפשר, מזמינה ומקסימה מתמיד.

רובין פורמן נולד וגדל באנגליה, שם למד תכנון ועיצוב גנים. מאז שעלה לישראל הוא עוסק כאן במקצועו. "אני אוהב להתמקד ביצירת גנים ייחודיים ההולמים את האישיות של בעלי הגן", הוא מסביר. "בעיצוב הגנים הפרטיים ובתכנונם אני מגשים לכל אחד את הפנטזיות שלו, גם בשטחים קטנים". התאמת הגינה לתכונות ולסגנון החיים של הלקוח היא מה שמהווה עבור פורמן את ההבדל בין גינה פרטית ובין תכנון נוף עירוני או ציבורי.

ההצלחה בתכנון עתידי טמונה בידע ובהבנה באשר לאופן צמיחתם של כל אחד מהזנים והשפעתם זה על זה

החזון שהדריך אותו כשתכנן את גינתו היה ליצור "בועה של טבע" בתוך העיר, שתיראה חופשית ומטופחת לא רק עם הקמתה, אלא גם לאחר שנים, מבלי שיהיה צורך לעצב ולתכנן אותה מחדש. בהתאם לחזון העתיד הזה בחר פורמן את הצמחים כך שהגן ייראה טוב במהלך השנים, בעיקר כשכל עץ ושיח יגיעו לגודלם המלא, כל אחד לפי קצב גידולו. ההצלחה בתכנון עתידי טמונה בידע ובהבנה באשר לאופן צמיחתם של כל אחד מהזנים והשפעתם זה על זה.

בניגוד לגנים ה"אופנתיים" של היום, הגן הפרטי של פורמן מצליח להיות מאוד לא-יומרני ולכן קלאסי במלוא מובן המילה. לא נמצא כאן שום צמח או אלמנט שנחשב ל-IN, כי הוא וכל מה שבתוכו "כאן כדי להישאר".

מה דעתך על "גינות האינסטנט" הנפוצות היום?

"לדעתי, כשמקימים 'גינה אינסטנט' וחושבים רק על הטווח הקצר, זה באמת נראה טוב, אבל אחרי כמה שנים עלולות להתפתח בעיות של צל או שורשים, דבר שיכול לגרום לתכנון או הקמה מחדש של הגינה. אני דוגל בניצול מקסימאלי של כל שטח הגן ויצירת הרמוניה בין כל האלמנטים".

הצמחים הבוגרים (חלקם מפתיעים, כמו הכדן – צמח טורף חרקים – הענק המטפס על החזית האחורית) מתמזגים ומתערבבים זה בזה בעדינות ויוצרים רצף הרמוני, ירוק ופרחוני, שנראה מצוין בכל עונה וכמובן משתלב עם הבית, מקיף אותו, חודר לתוכו ומשלים את מראהו. בכל מקום שבו אין צמח נמצאת פינת ישיבה קטנה, אלמנט טבעי אחר או דומם – מים, אבן או עץ. פורמן מספר שהדבר היחיד כמעט ששינה בגן מאז הוקם הוא הדשא. לפני כשמונה שנים החליף את הדשא הטבעי בדשא מלאכותי.

דווקא אצל מתכנן גנים, ודווקא בגינה בעלת מראה טבעי כל כך – דשא מפלסטיק?

"אני מעריץ של דשא מלאכותי. במקור היה כאן דשא טבעי, שדי מהר החל לסבול מהצל שסביבו. בנוסף, בעיית המים בישראל הפכה משמעותית. החלטתי להחליף לדשא מלאכותי ומאז, כבר שמונה שנים, השטח המרכזי הזה נראה מושלם ומשרת את כל הפונקציות שדשא אמור לשרת: ירוק עד, רענן, משמש לישיבה, למרבץ ולמשחקי הילדים. מאז אני משתמש בדשא המלאכותי גם בגינות רבות שאני עושה עבור לקוחות".

"צריך לחנך את הציבור לחסוך במים ולא לוותר על גינות, שהן כל כך חשובות דווקא בארץ חמה ויבשה כישראל"

אם משהו מכעיס את פורמן, זה מדיניות הממשלה בנושא החיסכון במים. "מה שעושים עכשיו זה ליצור פחד ורתיעה מכל נושא הגינון", הוא אומר. "כאילו גינה היא מנהג בזבזני. במקום זה היה צריך לחנך את הציבור לחסוך במים ולא לוותר על גינות, שהן כל כך חשובות דווקא בארץ חמה ויבשה כישראל". גם שאר הגינה שלו חסכנית במים. השטח באזור הכניסה מחופה חצץ ואבנים המונעים התאיידות אך נראה ירוק ומוצל, וקיימים אלמנטים שונים של מים מושבים.

אחד הדברים המדהימים בגן הוא כמות פינות הישיבה וה"נישות" הקטנות והמעניינות שלא מפסיקים לגלות בו (הפסקנו לספור אחרי עשר…). הנישות תואמות את שפת העיצוב של פנים הבית, שאף הוא מרובה גומחות ופינות, כשבכל אחת מהן אוסף או פריט מעניין.

מדוע ליצור כל כך הרבה פינות בגן קטן כל כך?

"אני מאמין שלא צריך 'לבזבז' אפילו סנטימטר אחד. כל פינה ונישה משרתות פונקציה שונה, אדם אחר, צורך אחר בזמן אחר. בכל שבוע וחודש יש משהו חדש שקורה כאן, והמון מקומות שאפשר לחוות בהם את רוח המקום והזמן. לכל פינה יש משמעות וחיים משלה שיחד יוצרים הפתעות נון-סטופ".

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

החשיבות של הגבהת מעקה למי שגר בבניין עם מרפסת


אתר תראה לי דלת ואתר יור לינק יצאו לבדוק את חשיבות הגבהת המעקה במרפסות וגם מצא חברה מומלצת בתחום

עיצוב גינה ומרפסת

הדרך ליצירת פינת זולה נעימה במרפסת


רוצים מרפסת באווירה של גינה? פינת זולה מפנקת היא בדיוק הפתרון בשבילכם

עיצוב גינה ומרפסת

לכל גינה יש סיפור


חברת "שדות", עוסקת בהקמה, תכנון ועיצוב של גינות פרטיות כבר מעל 25 שנה, וכמו שזאב דיאמנט, הבעלים של חברת "שדות" אומר: "אנחנו דואגים להכל, עד שמתקבלת היצירה המושלמת בסיום"

עיצוב גינה ומרפסת

המשמעות שמאחורי עשרת הפרחים הנפוצים ביותר


לפרחים יש תפקיד מרכזי באופן שבו אנשים מתקשרים במשך אלפי שנים. אנו נותנים אותם זה לזה באירועים שמחים או עצובים, ומציבים אותם כדי להקנות משמעות מסוימת לאירועים שלנו.

תגובות

כתיבת תגובה