בניין ודיור

עיצוב גינה ומרפסת  //  כך לא תעשו: הטעויות הגדולות ביותר של הגנן החובב

כך לא תעשו: הטעויות הגדולות ביותר של הגנן החובב

ריסוס, אדמה, מים והכי חשוב – אופי: אומרים שהחלק הכי חשוב בחיים הוא ללמוד מטעויות של אחרים. כך תעשו זאת גם בגינה הביתית שלכם

מאת: לימור קלר צילום:


אינספור גינות מטופחות ראיתם וגם חמדתם לעצמכם, במיוחד את זו הפורחת של השכנים, אבל כדאי שתדעו שמתחת לכל צמח יפה ורענן שאתם רואים, מסתתרת המון מחשבה. מה שרואים פורח ושופע, ניטע במקום מסוים, בעונה ספציפית ועם הוראות תכנון והפעלה מדוקדקות של אנשי מקצוע, אחרת פשוט לא יחזיק מעמד, והגינה המושלמת שכל כך רציתם תהפוך לחורבה. כדי לחסוך עוגמת נפש ניסינו להבין, בסיוע של אורן מור, גנן מוסמך ובעל "אורן ירוק", מה הן הטעויות הנפוצות של אותם "גננים" מתחילים. מכאן, כמו שאומרים, אפשר רק להשתפר.

 

לא קונים לפי תמונה וגם לא לפי חשק

עם כל הכבוד להתלהבות ולשמחת החיים שלכם – כשאתם פוגשים צמח ש"אתם חייבים!" או "בא לכם כזה", אל תשכחו שלכל צמח יש דרישות משלו, אופי ייחודי, סביבה שמותאמת לו ואקלים אופטימלי. 
 
לא שותלים לפני שמתכננים 

השמש זורחת במזרח ושוקעת במערב, צד צפון מוצל רוב שעות היום – אלה חוקי ברזל בתכנון גינה, ולפעמים נדמה שאנשים נוטים להמציא את חוקי היקום מחדש. צמחים רבים זקוקים לקרינת שמש ישירה, וכשבחירתם נעשית ללא עירוב שיקולים הקשורים בזוויות השמש, אין להם סיכוי לצמוח בגינה. גם דשא זקוק לשמש ישירה של מספר שעות ביום, כך שאם תניחו אותו בצד מוצל לגמרי, הוא יהיה יפה רק בהתחלה. עם זאת, דשא מזן "דרבן גראס" יכול להסתפק גם בשלוש שעות קרינת שמש ישירה, כך שצד צפוני לא מפחיד אותו בכלל. בקיצור – הכל בתכנון.
 

(עיצוב גינה וצילום: אורן מור, "אורן ירוק")
 
 
לא מתעלמים מאופי הצמח

הבוגנוויליה חביבת הקהל, שמצטיינת בתפרחת עוצמתית בסגול, אדום, ורוד או לבן, מוגדרת כצמח מטפס ועלולה להפוך לייצור פרא לא קטן אם לא משתלטים עליה על ידי קיצוץ וגיזום. היא טובה כתוספת לגדר היקפית של בית או בניין, ולא כפרח נוי במרכז הגינה, פשוט כי אז היא מהווה מטרד, מסכסכת בין שכנים כשהיא מתפשטת ומשתלטת על סביבתה, ועלולה לפצוע בשל היותה קוצנית. הכי טוב יהיה לשמור עליה קטנה ומעוצבת ככדור. טעות נוספת היא למשל הצבת עצי קוקוס כשני עמודים בכניסה לבית, אבל אם מצמידים אותם לקיר עם צל, הם גדלים במהירות, עליהם הארוכים מתנגשים בקיר ובגג, התפרחת לא מצליחה להבשיל לקוקוס, ופירות הבוסר נושרים ומלכלכים את הרצפה. לכן חשוב לדאוג לשמש וגם לריחוק של לפחות 4 מטרים מהקיר – וזה נכון לכל עץ. 
 
לא דוחסים צמחים בשטח קטן

לא כל הגינות שלנו גדולות, אבל אנחנו אוהבים הרבה צמחים והרבה ירוק, ולכן דוחסים כמה שיותר במטר המרובע שלנו. הבעיה מתחילה כשהעצים או השיחים מתחילים להתחרות על מקורות המים, האור והחמצן. כשמתרחשת פעילות שורשים, האדמה נאטמת, אין מספיק חמצן והם מתים. חשבו על הגודל הסופי של העץ או הצמח ושמרו על מרווחי נטיעה של 4 מטרים לפחות בין עצי פרי, ומטר לפחות בין שיחים. אם בכל זאת תתעקשו על שפעת שיחים, תוכלו לצופף קצת יותר צמחים רב שנתיים כמו מיני מרווה, לוונדר, צמחייה ים תיכונית או צמחים ממשפחת הדגניים.
 

(תכנון: רונית ליבלינג עיצוב גינות, צילום: עוזי פורת)
 
לא משקים לפי הרגשה

כמה שיותר יותר טוב? טעות מרה! דשא דורש השקיה של פעמיים עד שלוש בשבוע, בעוד צמחייה בעציצים דורשת השקיה תכופה יותר. איך יודעים לתמרן? תנו למערכת השקיה ממוחשבת לעשות לכם את העבודה, ודאגו שיכוון אותה איש מקצוע שמבין לעומק את הכמויות הנדרשות. מערכת השקיה חד קווית, המשותפת לדשא ולצמחים, היא אומנם זולה יותר, אך גם טעות נפוצה. אם תרכיבו מערכת השקיה של מספר ברזים ותייחדו פתיחה של מים לכל שטח – למשל טפטפות לפרחים, מתז לעץ פרי וממטרה לדשא  – כאן טמון סוד ההצלחה של הגינה שלכם.
 
לא מסתפקים באדמה הקיימת

קורה שקבלן משאיר לכם פיסת גינה לפי התקנון, אבל למעשה רק השכבה העליונה של האדמה תתאים לגידול צמחים וזו לא מספיקה. מתחת לאדמה הנתונה מסתתרת לא פעם פסולת בניין, כמו סיד, מסמרים ואפילו קופסאות אוכל, שפוגעת במערכת השורשים של הצמחים. לכן חשוב לחפור את הקרקע אפילו לעומק 60 סנטימטרים, לסלק אותה החוצה ולמלא בחמרה גננית ("חמרת גזר אוורירית") שמתאימה לרוב האזורים בארץ. באזורים הרריים אפשר להסתפק בקרקע מקומית, אולם כזו שנחפרה מהעומק, במקום שבו אין עשבייה מזיקה.
 
לא מרססים כאילו אין מחר

גינה בריאה היא גינה שבה חיים אלה לצד אלה חרקים ממינים שונים. צריך להבחין בין ה"באד גייז ל"גוד גייז". את ה"טובים" דווקא תצטרכו כדי שינטרלו עבורכם את ה"רעים" בצורה טבעית. כנימות, למשל, נמצאות בכל מקום. אבל פרת משה רבנו היא חרק שאוכל אותן. אם נדביר את הכנימות ולא נחכה לתהליך ההשמדה הטבעי, החיפושית החביבה תאכל את הרעל ותמות עם הכנימות. דעו לכם שפחות מחמישה אחוזים מהחרקים השונים (כמו חיפושיות, עכבישים, תולעים וזחלים) הם מזיקים אמיתיים, כך שהדברה כימית תזיק יותר מאשר תועיל.
 

(עיצוב גינה וצילום: אורן מור, "אורן ירוק")
 
לא מזניחים עשבים

כדאי תמיד לדאוג לגינה נקייה מעשבים, ולא רק מטעמי אסתטיקה, אלא משום שהעשבים הם זוללי המים הראשונים בשרשרת, אפילו לפני עצים. בעזרת הידיים, בעזרת חרמש או באמצעות חומרי ריסוס – תבחרו מה שמתאים לכם, רק אל תעזבו אותם לגדול פרא.
 
 
 

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

פסק זמן בחוץ: סוד הקסם של אביזרי הגינה והמרפסת


הפריטים שעושים את הגינה והמרפסת יכולים להיות ממוחזרים, ידידותיים, אקולוגיים או טבעיים. שילובם בעיצוב הקיים הופך את החוץ למזמין במיוחד. מצעד פריטים מיקר ועד זול

עיצוב גינה ומרפסת

כל בית צריך מרפסת, אז מה עושה מי שאין לו?


אתם אוהבים לשבת בחוץ אבל אין לכם מרפסת? מעט תכנון, הרבה סטיילינג וכמה פיסות נוסטלגיה, יכולים לפצות ולייצר עבורכם את האווירה הנדרשת

עיצוב גינה ומרפסת

מקום תחת השמש: פינות הישיבה של פסים יוציאו אתכם החוצה


יש לכם גינה או מרפסת? זה הזמן להכיר את חברת פסים שמתמחה בייצור של פינות זולה, נדנדות גינה, שולחנות קק"ל, פופים, ערסלים וריהוט חוץ נוסף

עיצוב גינה ומרפסת

בחירות 2019 בחללי החוץ


בכל הקשור לחללי החוץ אנחנו כבר בחרנו, תנו לנו מרפסת טרופית מלאה בסקולנטים פוטוגניים, גינות במראה כפרי פראי, ומים, המון מים. בניין ודיור בוחרים את סגנונות הגינה והמרפסת האולטימטיביים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *