בניין ודיור

עיצוב גינה ומרפסת  //  מדריך: כך תבחרו עצי פרי לגינה שלכם

מדריך: כך תבחרו עצי פרי לגינה שלכם

איזה עץ הוא הכי מבוקש במשתלות, למה עדיף לגדל עץ אפרסקים בעיקר בצפון הארץ, ומה מאוד מזיק לעץ הלימון? כל מה שצריך לדעת על עצי פרי בכתבה הבאה

מאת: לימור קלר צילום:


הקמת גינה בבית פרטי דורשת מחקר מקדים, כמו גם שאלות שאנו צריכים לשאול את עצמנו, למשל כמה דשא נרצה בה, אם בכלל, אם יישתלו בה פרחים או עצים, ואם נרצה גם לטעום מהפירות, או אולי רק לבהות בהם ולחסות בצילם. אם עברתם בשלום את שלב בחירת הצמחייה הנכונה, דגמתם עץ נוי חביב שיתאים למיקום הגינה, לזוויות השמש ולמוטיבציה שלכם לטיפול בו, יכול להיות שאתם בשלים גם לעץ פרי.

 
 

יתרונות רבים יש לגידול עץ פרי בבית: הוא חוסך לכם כסף, אתם נמנעים מריסוס והדברה ונהנים מפירות אורגניים, וכמובן, יכולים להשתמש בהם לכל מיני סוגי מאכלים, החל מסלט פירות ועד עוגות, סלטים מקוריים או תבשילים אקזוטיים ויצירתיים במיוחד. מאחר שלכל פרי קיימים כמה זנים, ולכל זן מועד הבשלה משלו, קחו לכם טיפ לדרך ושלבו כמה זנים מאותו פרי כדי לקבל פירות במשך כל השנה.

 
 

1. האביב הוא זמן עצי הפרי הנשירים, כי אז הם מצטיינים בלבלוב יפה בגווני הוורוד והלבן. "עצי הפרי הנשירים גדלים היטב באזורים קרירים ואף זקוקים למנות של קור בחורף, על מנת להניב כמות פירות יפה", מסביר עוז פרידמן מ"הענק הירוק". למרות היותם צורכי קור, חלק מעצי הפרי הנשירים, למשל אפרסקים, נקטרינות, אגסים ושזיפים, ניתן לגדל גם במרכז הארץ.

 

מזיקים: יש להקפיד ולטפל בעצים אלו נגד זבובי הפירות השונים. נקבותיהם מטילות בפירות ואז מתפתחים זחלים, הגורמים לנזק בפירות בעלי הקליפה הדקה עוד בטרם הבשלתם. מה עושים? פתרון השקיקים: עוטפים פירות כמו רימון, אפרסק ונקטרינה עם שקיות או שמדבירים אותם כל עשרה ימים מהרגע שהפרי ירוק (אבל אם עוטפים בזמן, אין צורך בהדברה). אפשרות אחרת, שאותה מציע פרידמן, היא להשתמש ברשת מיוחדת נגד זבובים, שמכסה את כל העץ, מונעת ריסוסים ואפשר גם להעביר אותה מעץ לעץ בהתאם לעונה.

 

 עץ אפרסקים (צילום: משתלת יגור)
 
  
 

2. עצי הפרי ירוקי העד, כמו ההדרים, פג'ויה, פיטנגו וגויאבה תותית, מתאימים לשתילה בגינה. עצי ההדר הפופולריים הם עץ הלימון, תפוז, אשכולית אדומה ולבנה, פומלית ופומלה. על מנת להניב פרי הם זקוקים לדישון ולהשקיה מסודרת, הם רגישים לקור ולכן לא יתאימו למקומות גבוהים.

 
 

מזיקים: אויב מרכזי יש להדרים, והוא עש המנהרות שחופר בפרי מעין מנהרה ומזיק לו, וגם כנימות העלה לא פוסחות עליהם מדי פעם. יש לטפל בעצים הצעירים כדי שהגידול הראשוני לא ייפגע. שסק, שמניב פירות בקיץ ונחשב לחביב העטלפים, נתקף גם הוא על ידי זבוב הפירות. הוא יחליף עלים במשך כל השנה ויעמיס עליכם עבודות ניקיון רבות למרות העלים הגדולים שלו. בדקל ירוק העד ניתן להבחין בעיקר באזורים חמים עם משקעים רבים. בארץ לא קיימים זנים רבים שלו, והוא עלול להינזק מחיפושית חדקונית הדקל, מתולעי נמטודות או ממחלות שמקורן בחיידקים או פטריות המצויים בסביבתו.

 
גויאבה תותית (צילום: משתלת יגור)
 
 

3. מבין העצים הנשירים המותנים, העצים הטרופיים והסוב-טרופיים מתאימים לאזור מישור החוף. קיימים עצים כאלה גם בשפלה, אך אם הם צעירים, הם רגישים מאוד לקרה ולא יוכלו להתאושש ממנה. חורף חם יהיה להם מצוין, אבל זה כבר לא תלוי בכם. האבוקדו זקוק להשקיה רבה על מנת להתפתח ולהניב פירות בתקופת האביב. עונת החורף, המלווה לעיתים ברוחות חזקות וקרות, עלולה למנוע הנבת פירות. גם המנגו זקוק להשקיה מרובה, וקצב גידולו המהיר גורם לביקוש העץ במשתלות. הזן הנפוץ ביותר שלו בארץ הוא זן המאיה. הליצ'י נפוץ בגינות פרטיות ואוהב אזורים לחים כמו מישור החוף, רמת הגולן ובקעת הירדן. עדיף לרכוש ליצ'י בוגר ומוכן לשתילה, כי קצב הצמיחה שלו איטי. דאגו לו לשמש מרובה, אחרת בחורף הוא יינזק ואתם תיאלצו להיפרד ממנו לשלום.

 

מזיקים: באבוקדו ובמנגו תמצאו בין היתר את הכנימה הרכה. היא פעילה כל השנה אך עם עליית הטמפרטורות היא מעלה גם את פעילותה, וגורמת להתפתחות פטרייה. את שאר הפירות יבקרו כנימות העלה, אבל חשוב לזכור שמזיקים בכלל אוהבים את כל סוגי הצמחים והעצים, ולא משנה להם אם מדובר בעץ פרי או עץ נוי. אחרי הכול, זה הבית שלהם לפני שזו הגינה שלנו.

 

עץ מנגו (צילום: משתלת יגור)

 
 

איך שותלים עצי פרי?

בחרו לעץ מקום עם הרבה אור ושמש מלאה במשך רוב שעות היום. חפרו בור מעט רחב יותר מגודלו של גוש השורשים, הוסיפו קומפוסט ודשן בהתאם לגודל העץ, וערבבו היטב עם אדמת הבור. לאחר מכן הכניסו את שתיל העץ לבור בעדינות ושימו לב שגוש השורשים אינו מתפרק. מלאו את הבור במים והוסיפו אדמה עד מילוי הבור, תוך יצירת גומה קטנה והצפתה במים. במהלך החודש הראשון לאחר השתילה והקליטה, השקו בהתאם לגודל העץ, השקיה יומית של 20-5 ליטר מים. תוכלו להוסיף שבבי עץ כדי למנוע התאיידות או גידול עשבייה. בהמשך עברו בהדרגה להשקיה של כפעמיים בשבוע, בהתאם לגודל העץ.

 

עוד בנושא גינון:

מדריך: כך תבחרו את עצי הנוי לגינה שלכם

צומחים לגובה: האם קירות ירוקים הם הטרנד הבא?

הכי לא שתול ושכח: 10 דברים שלא ידעתם על טיפול בגינה 

 

 

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

פסק זמן בחוץ: סוד הקסם של אביזרי הגינה והמרפסת


הפריטים שעושים את הגינה והמרפסת יכולים להיות ממוחזרים, ידידותיים, אקולוגיים או טבעיים. שילובם בעיצוב הקיים הופך את החוץ למזמין במיוחד. מצעד פריטים מיקר ועד זול

עיצוב גינה ומרפסת

כל בית צריך מרפסת, אז מה עושה מי שאין לו?


אתם אוהבים לשבת בחוץ אבל אין לכם מרפסת? מעט תכנון, הרבה סטיילינג וכמה פיסות נוסטלגיה, יכולים לפצות ולייצר עבורכם את האווירה הנדרשת

עיצוב גינה ומרפסת

מקום תחת השמש: פינות הישיבה של פסים יוציאו אתכם החוצה


יש לכם גינה או מרפסת? זה הזמן להכיר את חברת פסים שמתמחה בייצור של פינות זולה, נדנדות גינה, שולחנות קק"ל, פופים, ערסלים וריהוט חוץ נוסף

עיצוב גינה ומרפסת

בחירות 2019 בחללי החוץ


בכל הקשור לחללי החוץ אנחנו כבר בחרנו, תנו לנו מרפסת טרופית מלאה בסקולנטים פוטוגניים, גינות במראה כפרי פראי, ומים, המון מים. בניין ודיור בוחרים את סגנונות הגינה והמרפסת האולטימטיביים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *