בניין ודיור

עיצוב גינה ומרפסת  //  מדריך: כך תתאימו את הצמחייה לחללים השונים בבית

מדריך: כך תתאימו את הצמחייה לחללים השונים בבית

איזה צמח כדאי לשים בסלון, מה הכי מתאים לחדר הרחצה ואיפה הכי טוב למקם דרקונית מלולה? המדריך שיעשה לכם סדר בחללים ובצמחים השונים

מאת: לימור קלר צילום:


הקפצה לחללים השונים בבית: אדן החלון | מרפסת | גינה | גג | פנים הבית | חללים רטובים

 

עולם הגינון הוא אינסופי, עם צמחייה שונה לאזורים מוצלים או עם שמש מרובה, עם עצים, פרחים, שיחים, פירות וירקות, משתרעים, עונתיים, מטפסים, דקליים, ורדים, קקטוסים, תבלינים, פקעות וזרעים ואפילו מזיקים. למרות כל התסבוכת הזו, קשה למצוא מישהו שלא יאהב את הירוק השמח הזה מול העיניים, גם אם אין לו גינה צמודה לבית. הרי תמיד יש אדן חלון, עציץ או פרח בסלון ומי שממש משקיע גם שוכר חלקת אדמה כדי לממש את זכותו לגדל את כל הטוב הזה.

 

כדי לצעוד במשעולי הגינון הראשוניים, קיבצנו המלצות בסיסיות לחללי הבית השונים, מאדן החלון ועד לחדר האמבטיה, כדי שאף גנן מתחיל או גנן בפוטנציה לא יוותר על החלום הירוק שלו. סימנו לאורך הכתבה את שמות הצמחים המומלצים לכל חלל בבית, וחלק מהם אולי ישמעו לכם כמו סינית מדוברת, אבל אנחנו מבטיחים שאם תגיעו למשתלה ותבקשו פנסית דו נוצתית, הם יידעו לתת לכם את מבוקשכם:

 
 

את אדן החלון הקטנטן שלכם תוכלו לפנק עם פנטס, צמח שפורח יפה מאוד ומגיב טוב לגידול באדנית ולשטח האדמה המצומצם, מציע שוני ענדא, אגרונום משתלת הסוכה-בית ירוק בכפר אז"ר. לצידו שלבו את חלבלוב היערות, עם פריחה לבנה כמו שלג. אלה זנים המתאימים מבחינת דרישת המים, ובאדנית קטנה קיים חשש שצמחים עם פערים בדרישת המים יסבלו מכמות מים לא מתאימה. שניהם רב שנתיים ויחזיקו זמן רב יותר באדנית לעומת פרחי עונה.

 

 פטנס (צילום: חישתיל)
 
 

למרפסת הבית קחו לכם ליריופה כדנית, בעלת עלווה ירוקה וגבוהה המזכירה דשא. היא פורחת בסגול, עמידה מאוד וירוקה לאורך כל השנה. הצמח מתאים כמעט לכל סוגי המרפסות בישראל, אומר ענדא, מכיוון שהוא מסתדר בתנאי שמש מלאה וחצי צל, אז ההצלחה בגידולו כמעט בטוחה. עם הליריופה שלבו צמח משתרע בעל מראה נשפך הנקרא סטיבולה, מזנים פופולריים הפורחים בסגול, ורוד או לבן. את הגיוון במרפסת אפשר להשלים עם ביתן רובין ננסי, בעל עלווה אדומה בולטת ביותר, המשתלבת יפה עם הירוק והסגול ששתלנו לצידו. מרפסת צבעונית זה טוב, לא?

 
 

את הגרניום אתם בטח מכירים. רואים אותה כמעט בכל גינה ואת עליה אפשר לחלוט לכוס תה מהבילה. הגרניום, צמח רב שנתי הנחשב לחסכוני ביותר במים ויכול לשרוד אפילו חודש ללא השקיה, עמיד בתנאי חום אבל עלול להיפגע ממחלות ומזיקים כמו אקרית אדומה וכנימת עש הטבק. את הגרניום אפשר לשתול כל השנה, אבל עדיף בסתיו, כדי להשיג פריחה מרהיבה לקראת החורף ובמשך האביב. אל תשקו אותו יותר מפעם בשבוע, כי השקיה מרובה עלולה לגרום לו למות.

 

גלעד פרלסון מ"ירוק גינון אורבני" ממליץ על שיח הפיטנגו לגינה. הוא ירוק כל השנה, אפשר להשתמש בו כשיח צפוף בתור גדר חיה או כשיח עצמאי, הוא עמיד לרוחות, חזק, לא רגיש למזיקים ויש לו פרי טעים. מבין העצים לגינה פרלסון מעדיף עצי הדר כמון לימון וליים, שהם חזקים, ירוקי עד ומניבים פרי. עץ הפג'ויה, למרות שהוא למעשה שיח, הינו יפה בפריחתו, חזק ופירותיו טעימים מאוד, ועצים נוספים הם מייש (במיוחד מייש גשר הזיו) או סוגים שונים של אלון שיעשו טוב לגינה עם צל – אלון מצוי לגינה קטנה, אלון התבור או אלון השעם לגינה בינונית, ואלון הגלעין לגינה גדולה.

 

עצי צל נוספים הם אלה סינית, טבבויה איפה, פנסית דו נוצתית, ועצי נוי קטנים יחסית שבדרך כלל אין קושי לגדלם בחצר האחורית הם אלביציה ורודה, קליסטימון ולגסטרמיה הודית. עצים הדורשים תחזוקה נמוכה הם עצי הברוש למיניהם, למשל תויות ואראוקריה רמה. מגלון אפריקני הוא עץ שכמעט לא מחליף עלים, ולכן הוא העץ האולטימטיבי מבחינת ניקיון שוטף של הסביבה שמתחתיו.

 

גרניום שרוע (צילום: משתלת וונדי)
 
 
 

על גג הבית אין אדמה טבעית, לכן יש צורך ליצור סביבה מלאכותית שתתאים לגידול של צמחייה. את הסביבה ניתן ליצור בעזרת קרקע רגילה שמפזרים על הגג או על ידי אדניות או מכלים. במכלי שתילה גדולים ממליץ ענדא לשתול עץ לימון, ולשלב סביבו לבנדר ורוזמרין המשלימים את מראה הבוסתן הארץ ישראלי. במיכל אחר הממוקם בחצי צל אפשר לשתול מטפס מנדבילה, עם זנים של פריחות בגווני אדום, ורוד ולבן. הוא פורח רוב הקיץ ומפסיק לפרוח בחורף, אבל חוזר באביב. זה צמח חזק שאינו צריך הרבה מים. את השלמת הגג נסגור עם שילוב של ערוגת צמחי תבלין בעציץ אחד: אפשר לשתול לואיזה במרכז וסביבה אורגנו וקורנית.

 

1. לבנדר | 2. קורנית | 3. עץ לימון (צילום: חישתיל)

 
 
 

נניח שלא זכיתם להתעורר למול נופים ירוקים בגינה, אבל חלק מהצמחים תוכלו להכניס אליכם הביתה. המומלצים ביותר, אומר עוז פרידמן מ"הענק הירוק", הם הצמחים בעלי העלים הירוקים, שכן הם בעלי יכולת גבוהה יותר להחזיק מעמד בתוך הבית, למשל עצי בונסאי למיניהם, דרקונית מלולה, דקל עשב ודרצנה למון ליים. לעומתם, צמחים בעלי פרחים עלולים לנבול בתוך הבית ולהתפתח באופן פגום. בכל מקרה, הם צריכים לעמוד סמוך לחלון גדול, מרפסת שמש או מקומות נוספים המקבלים אור ברוב שעות היום. אם הבית חשוך, דמו לצמח אור על ידי פנס במשך עשר שעות ביום. את הצמח העבירו לעציץ רחב מחרס או פלסטיק כדי לאפשר לשורשים לגדול כראוי. ודאו שיש פתח ליציאת מים בתחתית העציץ. מלאו אדמה והשקו פעם בשבוע. כחודש מיום השתילה יש למלא את הצלוחית בתחתית העציץ בסנטימטר אחד של מים.

 

עוד צמחים שלא ימותו לכם ואפילו יטהרו לכם את האוויר הם פוטוס זהוב, ירקה מצויצת, קיסוס, דיפנבכיה נאה, ספטיפילום וליס, פיקוס זוחל "מגוון", פיקוס גומי, פיקוס כינורי, פילודנדרון מטפס (עלה לב), אנתוריון, גוזמניה או קולאוס.

 


1. אנתוריון | 2. פילודנדרון סקנדס מטפס מגוון | 3. פיקוס גומי אביג'ן שחור | 4. פוטוס זהוב | 5. ירקה מצויצת | 6. ספטיפילום | 7. גוזמניה | 8. פיקוס זוחל מגוון | 9. דיפנבכיה | 10. קולאוס | 11. קיסוס החורש מגוון זהוב (צילומים: משתלות יגור)

 

יש גם עצים שמתאימים לשתילה בתוך הבית, בהם סוגי דקלים כמו קנצי וחמדוראה. הניחו אותם בתנאי אור ללא שמש ישירה, ואפשר גם עם תאורה מלאכותית. כדי שלא ימותו מעודף מים הסתפקו בהשקיה של פעם בשבוע עד עשרה ימים.

 
 

תאמינו או לא, יש צמחים שמתאימים לחללים רטובים. ענדא ממשתלת הסוכה ממליץ על שרך שערות שונמית בעל העלים העדינים, שגדל בטבע בתוך מפלים ולכן משתמשים בו בדרך כלל לחדרי אמבטיה. אבל אפשר להשתמש גם בכדורי טחב שנתלים באוויר וגם חוסכים מקום על הרצפה. לאלה יתאימו שרכים, ירקה, ביגוניה או סחלבים. ממקמים באמבטיה עם חלון ואור לא ישיר ומרססים פעם ביום. 

 

 הקפצה לחללים השונים בבית: אדן החלון | מרפסת גינה גג פנים הבית | חללים רטובים

 

עוד בנושא גינון:

מדריך: כך תבחרו עצי פרי לגינה שלכם

מדריך: כך תבחרו את עצי הנוי לגינה שלכם

צומחים לגובה: האם קירות ירוקים הם הטרנד הבא?

הכי לא שתול ושכח: 10 דברים שלא ידעתם על טיפול בגינה 

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

פסק זמן בחוץ: סוד הקסם של אביזרי הגינה והמרפסת


הפריטים שעושים את הגינה והמרפסת יכולים להיות ממוחזרים, ידידותיים, אקולוגיים או טבעיים. שילובם בעיצוב הקיים הופך את החוץ למזמין במיוחד. מצעד פריטים מיקר ועד זול

עיצוב גינה ומרפסת

כל בית צריך מרפסת, אז מה עושה מי שאין לו?


אתם אוהבים לשבת בחוץ אבל אין לכם מרפסת? מעט תכנון, הרבה סטיילינג וכמה פיסות נוסטלגיה, יכולים לפצות ולייצר עבורכם את האווירה הנדרשת

עיצוב גינה ומרפסת

מקום תחת השמש: פינות הישיבה של פסים יוציאו אתכם החוצה


יש לכם גינה או מרפסת? זה הזמן להכיר את חברת פסים שמתמחה בייצור של פינות זולה, נדנדות גינה, שולחנות קק"ל, פופים, ערסלים וריהוט חוץ נוסף

עיצוב גינה ומרפסת

בחירות 2019 בחללי החוץ


בכל הקשור לחללי החוץ אנחנו כבר בחרנו, תנו לנו מרפסת טרופית מלאה בסקולנטים פוטוגניים, גינות במראה כפרי פראי, ומים, המון מים. בניין ודיור בוחרים את סגנונות הגינה והמרפסת האולטימטיביים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *