כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב גינה ומרפסת  //  מים, רוח וגן

מים, רוח וגן

בריכה גיאומטרית, או שוקת עתיקה עטוית ירוקת; זרזיף מטפטף מסלע או נחל החובק את הגן והבית – גוף מים בגינה יוצר חוויה עשירה הפונה לכל החושים

מאת: נעמה צור צילום:


מים בגינה? ביבשות אחרות, בארצות שופעות נהרות ואגמים, לא היתה עולה כלל השאלה אם יש מקום לאלמנט של מים בגינה הביתית. הרי ברור שמים מוסיפים ממד אחר לגן – בין שמדובר ב בריכת נוי, במזרקה או במפל המחקה את הטבע ונשפך על הסלעים. ואולם, דווקא בתרבות המקומית – היכן שהמים הם מצרך יקר ולא שכיח במיוחד בסביבה הטבעית – הם משולבים בגנים מאז ומעולם: מארבעת הנהרות המתפצלים וסובבים את גן עדן, דרך הגנים והבוסתנים החקלאיים מימי קדם, שבהם פרושה בדקדקנות רשת של תעלות השקיה, ועד לאתרים הסמוכים למעיינות – שם התקדשו, יחד עם המקום עצמו, גם העצים שליד המים המפכים. כיום, המים הדרושים לקיום הצמחייה מוזרמים דרך מערכות השקיה מסודרות. תוספת של גוף מים בגן משרתת פונקציות רבות אחרות, הפונות לחושים השונים. באקלים היבש והחם, השורר כאן במשך רוב חודשי השנה, האפקטים שיוצר אלמנט מים בגן משמעותיים אף יותר:

גם בלי להידרש לפאנג שווי – למיקום המים חשיבות עליונה בהיבט האדריכלי של הגן ובפונקציה התכנונית שהם אמורים למלא בתוכו

* מים בגן מוסיפים לחות ומצננים את האוויר שסביבם. גם אם מדובר באלמנט קטן – סביב המים נוצר מיקרו-אקלים לח וקריר יותר.

* הסביבה הלחה יוצרת תנאים נוחים לצמחים מסוימים, שבלתי אפשרי היה לגדלם בפינות אחרות בגן – וכך יכול להיווצר "חדר" בעל אופי אחר ומפתיע.

* מראה המים והגוף שממנו הם בוקעים/נשפכים מעשיר את החוויה הוויזואלית של הגן, שימוש בבקטריות יכול אף לשפר את מראה המים.

* הקול שיוצרים המים מרגיע ונעים תמיד, מנתק מרעשי הסביבה ומחזיר אל הטבע; אפשר, אגב, להגביר את אפקט הקול בהתקנת פיסת מתכת במקום פגיעתם של המים.

* הימצאות מים תמשוך לגן בעלי חיים (בנוסף לדגים החיים בבריכה) – ציפורים, חרקים ופרפרים המוסיפים תנועה, צלילים וחיים לגן ומסייעים בהאבקת הצמחייה וריבויה. ולפי תורת הפאנג שווי (משמעות הצירוף: רוח ומים) הצוברת תאוצה בארץ, מיקום מים בגן הוא סגולה לשפע, בריאות ואנרגיות חיובית לבית. מים בחזית הבית, אומרת שרונה פומס, מהנהלת האגודה הישראלית לפאנג שווי, יביאו לשפע ולהזדמנויות פתוחות ליושביו.

גם בלי להידרש לפאנג שווי – למיקום המים חשיבות עליונה בהיבט האדריכלי של הגן ובפונקציה התכנונית שהם אמורים למלא בתוכו. המים יכולים להופיע כאלמנט פיסולי – בלב הגן, להדגשת מעבר, כניסה, מפלסים שונים, או בקצהו – גוף המושך את העין אל הנוף הרחוק; מים יכולים ללוות את שבילי הגן, ותוואי זרימתם יכול לחבר בין חלקיו השונים וביניהם לבין הבית; הם יכולים לסמן את מרכז הגן, או להתגלות במפתיע כ"חדר" נסתר. ואולם, עוד בטרם נידרש למיקום, יש לקבוע את אופיו של אלמנט המים. האפשרויות בלתי מוגבלות – בתנאי שהעיצוב יתאים לקווי הגן כולו ולאדריכלות הבית שבתוכו: אלמנטים גיאומטריים, בעלי קווים ישרים ונקיים, או בריכות מעוגלות ואפלוליות חבויות בסבך צמחי מים וגדה במראה רומנטי; קילוח-טפטוף הבוקע מגוף מים קטן במראה "זני", שסביבו רק אבן וסלע, למול שוקת אבן עתיקה ועטוית ירוקת; מראה של "נאות מדבר" – בבריכה המוקפת בצמחייה מדברית או מים שנקוו בין עלווה ירוקה של ג'ונגל טרופי; בריכת השתקפות בגינה עירונית צרת מידות, או נחל מתפתל, עטור גומא וסוף.

בתכנון גן חדש או בתוספת לקיים יש לבחור את גוף המים המתאים, מבחינת אופיו, גודלו ושימושיו. ברור שבריכות ידרשו שטח גדול יותר (ואם מעוניינים לשתול צמחי מים – אזי דרוש גם עומק מינימלי) לעומת אלמנט של נביעה, שאפשר להקצות לו שטח מינימלי

ככלל, אפשר לחלק את גופי המים בגן לשתי קבוצות עיקריות: מים גלויים – בבריכות נוי, מכלים או בריכות השתקפות, ומים נובעים – כלפי מעלה כבמזרקות, או כלפי מטה במפלים או באלמנטים המבוססים על טפטוף. בכולם – המים נובעים, נקווים ומוחזרים למערכת החבויה, הממחזרת את התהליך.

בתכנון גן חדש או בתוספת לקיים יש לבחור את גוף המים המתאים, מבחינת אופיו, גודלו ושימושיו. ברור שבריכות ידרשו שטח גדול יותר (ואם מעוניינים לשתול צמחי מים – אזי דרוש גם עומק מינימלי) לעומת אלמנט של נביעה, שאפשר להקצות לו שטח מינימלי. ואשר לעלות ולאחזקה – רבים נרתעים מלהכניס אלמנט מים לגן בגלל המחשבה המוטעית שהוא צורך ומבזבז כמויות גדולות של מים יקרים וגם מצריך מאמץ גדול בניקיונו ואחזקתו התקינה. כדי להתגבר על בעיות אלה יש להקפיד ולבנות את גוף המים באופן מקצועי ומדויק. יש לדאוג לאיטום מרבי ביריעות גומי, דיפון נכון בחול ובבד גיאוטכני, שימוש במשאבות בעלות ספיקה מתאימה והתאמה של המסננים והצנרת לגוף המים הנתון.

בנוסף לכך, יש לבחור את צמחי המים המתאימים לעומק ולתנאי הבריכה (למשל, הנימפאות – "שושנות המים" היפהפיות – דורשות עומק מינימלי של 50-70 ס"מ ואור שמש) ואף לבדוק מראש אם סוג הדגים שרוצים להכניס למים לא יחסל בתוך זמן קצר את כל הצמחים היפים שנשתלו בבריכה. כדאי גם שהמים הגלויים יהיו במקום שאינו חשוף לשמש לחלוטין, אלא מוצל לפחות בחלקו, כדי לצמצם את האידוי ולמנוע התרבות מואצת של אצות. מצד שני, אם אלמנט המים מותקן בצלו של עץ – יש לדאוג לאיסוף עליו הנושרים לתוך המים.

בסופו של דבר, המאמץ משתלם. בין שמדובר בבריכה המזכירה ציור אימפרסיוניסטי, גן זן, או רק מכל המשמש אמבטיה לציפורים – אפשר להירגע לצד המים, להתבונן בטיפות שעל אבן ועלה, לשמוע את הפכפוך והרחש, לחוש בקרירות ולהתענג על פיסת הטבע הקטנה. 

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

החשיבות של הגבהת מעקה למי שגר בבניין עם מרפסת


אתר תראה לי דלת ואתר יור לינק יצאו לבדוק את חשיבות הגבהת המעקה במרפסות וגם מצא חברה מומלצת בתחום

עיצוב גינה ומרפסת

הדרך ליצירת פינת זולה נעימה במרפסת


רוצים מרפסת באווירה של גינה? פינת זולה מפנקת היא בדיוק הפתרון בשבילכם

עיצוב גינה ומרפסת

לכל גינה יש סיפור


חברת "שדות", עוסקת בהקמה, תכנון ועיצוב של גינות פרטיות כבר מעל 25 שנה, וכמו שזאב דיאמנט, הבעלים של חברת "שדות" אומר: "אנחנו דואגים להכל, עד שמתקבלת היצירה המושלמת בסיום"

עיצוב גינה ומרפסת

המשמעות שמאחורי עשרת הפרחים הנפוצים ביותר


לפרחים יש תפקיד מרכזי באופן שבו אנשים מתקשרים במשך אלפי שנים. אנו נותנים אותם זה לזה באירועים שמחים או עצובים, ומציבים אותם כדי להקנות משמעות מסוימת לאירועים שלנו.

תגובות

כתיבת תגובה