כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב גינה ומרפסת  //  עיצוב גינות: על התאמת גינה לבית

עיצוב גינות: על התאמת גינה לבית

בתכנון נכון של בניית בית חדש יש להתייחס למבנה כחלק בלתי נפרד מסביבתו ומהמגרש שעליו הוא מוקם

מאת: גילי אריאל, מגזין בניין ודיור צילום:


תמונה למעלה: השילוב בין עצי פרי בוגרים מאותו סוג וביניהם שיחים נמוכים יוצר עניין בכניסה והיציאה מהבית.

המשפט שבכותרת המשנה נשמע מובן מאליו. הרי לא ייתכן שייבנה בית שאינו מותאם למגרש, אבל ברוב המקרים הידועים לנו בארץ, המובן מאליו נשאר משפט והמציאות בשטח שונה, כשבתכנון יש התייחסות נפרדת לבית ולסביבה.

בראש ובראשונה ניתנת רוב תשומת הלב לבית, למבנה. נבחר אדריכל שסגנונו תואם את טעמם של הדיירים העתידיים, נקבע תקציב, האדריכל עורך תחקיר על צורכי בני המשפחה והרגליהם, מתאים עובדות לציפיות, מתאים את גודל הבית באופן יחסי לגודל המגרש, בוחר כיווני אוויר מועדפים ומתחיל בתוכניות הבנייה, שבהן כמובן מצוינים גם הפתחים לחצר, כיוון שהיום הרי רווחת התנועה של חיבור בין פנים לחוץ והשפעות הדדיות בין השניים.

בראש ובראשונה ניתנת רוב תשומת הלב לבית, למבנה, ונבחר אדריכל שסגנונו תואם את טעמם של הדיירים העתידיים

לעדיפות שנייה בתכנון זוכה החוץ, לא בהכרח ברמת החשיבות, אבל ללא ספק בתזמון, דבר המכתיב לעתים לאדריכל הבית שמתכנן גם את החוץ, או לאדריכל הגנים שנכנס לתמונה בשלב מאוחר יותר, עובדות שלא תמיד משרתות את המטרה המקורית של הדיירים או של האדריכל.
שרון עבודי, מנכ"ל קבוצת נובט לאדריכלות ונוף, לא המציא את התיאוריה המיושמת זה שנים בארצות הברית ואירופה: תכנון הבית חייב להיעשות כחלק בלתי נפרד מתכנון כל המגרש המיועד לבנייה.

האלמנטים שאליהם מתייחסים בתכנון המקיף כוללים בין היתר גבהים שונים, כיוונים, נגישות, אופי סביב הבית והגינה, צרכים שונים ורצונות של הדיירים בשילוב אלמנטים שונים כמו בריכה, ג'קוזי, אזור משחקים, חניה והחשוב מכול – כיווני הפתחים, גודלם וההתייחסות לסביבה העוקפת את המגרש. הבית הוא למעשה אחד מהדוממים המשולבים בגינה, שמעבר למגורים בו משמש אלמנט דומיננטי במראה הכללי של אזור המגורים וללא ספק משפיע מאוד על הסביבה הרחבה יותר.

"איך לא חשבנו על זה קודם", הגיב מי שלא מכבר סיים את בניית ביתו ונתקל באילוצים חדשים כאשר החל בתכנון הגינה וחצר הבית. "אם הייתי חושב על כך קודם, מידת ההנאה שלי מהבית הייתה גוברת וגם הייתי חוסך כסף רב בשל שינויים שאני חייב לעשות אותם עכשיו כשהגישה לגינה בעייתית יותר".

לעדיפות שנייה בתכנון זוכה החוץ, לא בהכרח ברמת החשיבות, אבל ללא ספק בתזמון

שנים של תכנון גינות הובילו את עבודי לאמץ בהדרגה את התפיסה הנהוגה בחוץ לארץ, והקים חברה המאגדת בה אדריכלים שעובדים יחד איתו בתכנון המגרש המיועד לבנייה. שיתוף הפעולה בין המומחים המזינים זה את זה מביא בסופו של דבר לפתרונות הטובים ביותר ולניצול מרבי של השטח.

תכנון מוקדם של מיקום הבית וגודלו עשוי למנוע דיספרופורציה בין גודל המגרש לנוכחות הבית, ועם זאת לאפשר לדיירים לקבל את המרחבים הפנימיים והחיצוניים הנדרשים להם. יופיו של הבית, יצירת הפאר של האדריכל, ניבט לעיני הדיירים והאורחים מהמקום שבו נקבעה פינת הישיבה החיצונית שלא בהכרח תוכננה בהמשכו הישיר של הסלון. הבדלי גבהים שתוכננו מראש מאפשרים יצירת פינות מסקרנות בגינה ו"חדרים" חיצוניים לשימושים שונים.

מעבר לאספקט האסתטי, יש גם חשיבה פרקטית, כגון ניצול נכון של השטח להשקיה, גם כשמדובר בחצרות אנגליות, חצרות פנימיות (פאטיו) או קירות ירוקים בתוך הבתים שמתחילים להיות גורם משמעותי בהתייחסות האקולוגית של תוספת חמצן וטיהור האוויר בבית

גודל הפתחים, ויטרינות וחלונות מותאמים על ידי האדריכל לצורכי הדיירים בפנים הבית, חיבור נכון בין האדריכל למתכנן החוץ יכול להגביר את יעילות הפתחים ולהוסיף להם אלמנט שימושי ומהנה גם מההיבט החיצוני.

מעבר לאספקט האסתטי, יש גם חשיבה פרקטית, כגון ניצול נכון של השטח להשקיה, גם כשמדובר בחצרות אנגליות, חצרות פנימיות (פאטיו) או קירות ירוקים בתוך הבתים שמתחילים להיות גורם משמעותי בהתייחסות האקולוגית של תוספת חמצן וטיהור האוויר בבית. כשמדובר בהשקיה מיד עולה גם נושא הניקוז בגלל חשיבותו הגדולה במניעת רטיבות בתוך הבית ובניצול נכון של מי ההשקיה ומי גשמים, וכמובן שיש לחשוב עליו בשלב התכנון הראשון.

אלה היו רק כמה נקודות השקה בין תכנון הבית לתכנון שסביב. לכל בית יש הצרכים הספציפיים שלו, לכן קשה לאגד את כל הרעיונות בהגדרות כוללות. בנקודה זו מגיעה המלצתו של עבודי: "תקדימו מחשבה לעשייה, תתייחסו לכל המגרש כביתכם, כי אם בכוונתכם לבנות בית עם חצר וגינה, דירת גג או פנטהאוז, הרי שמראש ידועה לכם העובדה שברוב ימות השנה, במיוחד באקלים הישראלי המאפשר זאת, תבלו בחוץ. לכן חשוב מאוד שהתכנון מראש ייעשה על ידי מי שמומחה בחיבור בין השניים והקשר שלו עם אדריכלים הוכח כמוצלח".

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

החשיבות של הגבהת מעקה למי שגר בבניין עם מרפסת


אתר תראה לי דלת ואתר יור לינק יצאו לבדוק את חשיבות הגבהת המעקה במרפסות וגם מצא חברה מומלצת בתחום

עיצוב גינה ומרפסת

הדרך ליצירת פינת זולה נעימה במרפסת


רוצים מרפסת באווירה של גינה? פינת זולה מפנקת היא בדיוק הפתרון בשבילכם

עיצוב גינה ומרפסת

לכל גינה יש סיפור


חברת "שדות", עוסקת בהקמה, תכנון ועיצוב של גינות פרטיות כבר מעל 25 שנה, וכמו שזאב דיאמנט, הבעלים של חברת "שדות" אומר: "אנחנו דואגים להכל, עד שמתקבלת היצירה המושלמת בסיום"

עיצוב גינה ומרפסת

המשמעות שמאחורי עשרת הפרחים הנפוצים ביותר


לפרחים יש תפקיד מרכזי באופן שבו אנשים מתקשרים במשך אלפי שנים. אנו נותנים אותם זה לזה באירועים שמחים או עצובים, ומציבים אותם כדי להקנות משמעות מסוימת לאירועים שלנו.

תגובות

כתיבת תגובה