בניין ודיור

עיצוב גינה ומרפסת  //  פרחי חורף: כך תרוויחו צבע בגינה או במרפסת

פרחי חורף: כך תרוויחו צבע בגינה או במרפסת

דווקא עכשיו נכון לשתול פרחים חורפיים ופקעות שישתלמו במיוחד בתוך שבועות ספורים. מה כדאי לשתול ואיך? המדריך השלם

מאת: לימור קלר צילום: יח"צ


חוץ משפע פריחה, שמש ואוויר טוב זוכה האביב גם ליחסי ציבור מצוינים, כשהוא משאיר מאחור את החורף הקודר, אבל אם לומר את האמת, החורף הוא דווקא תקופה לא רעה בכלל עבור הגינה והמרפסת. פרחי חורף עונתיים מתאימים לטמפרטורות נמוכות ויכולים להפיח ססגוניות חדשה באדמה, במסלעות, במכלים או באדניות. למזלנו, שמש לא חסרה אצלנו בחורף, גם אם עוצמתה נמוכה, וכך יכולים הצמחים ליהנות ממנה אם נשתול אותם במקומות הנכונים. 

 
 
צמחים עונתיים: הצמחים שכולם יודעים שפורחים בחורף הם אמנון ותמר, לוע ארי, לובליה, סלסלי כסף, ציפורן חתול ומנטור. אבל אם תרצו לגוון עם צמחים עונתיים מיוחדים יותר, ממליצה שוני ענדא מ"משתלת הסוכה-בית ירוק" בכפר אז"ר לבחור דווקא את האשולציה, שהוא סוג של פרג הפורח בכתום ויגרום לכם להודות בכל פעם מחדש ששתלתם אותו, את קליפורניה פופיס, את בת חן (בליס) ואת גודטיה. כשתבקרו במשתלה, סביר שהם לא ימשכו את תשומת ליבכם משום שהם מצויים בעציצים וקל מאוד לפספס אותם. אבל מי שישתול אותם בגינה, יזכה למראות משובחים ולא שגרתיים.
 

נעים להכיר: אשולציה
 
שיחים וצמחים רב שנתיים: מכיוון שטמפרטורת הקרקע יורדת משמעותית בסתיו אבל עדיין חמה יחסית, זהו זמן לשתילת שיחים וצמחים רב שנתיים, בדומה לתקופת האביב. יש מבחר גדול של צמחים שיחזיקו מעמד לאורך הסתיו, החורף ואפילו עד עונת הקיץ הבאה. אל תתעצלו, ובזמן ההכנה לשתילה הפכו את האדמה בגן לקראת הצמחים החדשים. אם השתילה מתבצעת באדנית, רעננו את מצע השתילה והוסיפו לו קומפוסט.
 
איפה שותלים: כשבחוץ הגינה מלאה בבוץ, וקשה לשתול צמחים באדמה בוצית, תוכלו לשתול בכדים או בעציצים. רוב צמחי החורף יגדלו טוב בתוך תערובת עשירה בעציצים, כך שאין בעיה להתאים צמח לכד וגם למקם אותו נכון. כדים הם כמו פסל בגינה, ולכן חשוב לשמור עליהם מטופחים כל הזמן פשוט כי צמח לא יפה בכד בולט הרבה יותר מאשר אם היה בגינה, ופוגע במראה הכללי שלה.
 
 

סחלבים עושים יופי של צבע בחורף
 
פקעות וסוקולנטים: אם דאגתם לשתול פקעות בגינה הביתית, בעציצים ובאדניות בסתיו, הן יתחילו לצמוח בתחילת החורף – קודם כעלים בלבד ואחר כך בהתאם לזמן הפריחה הייחודי לכל אחת מהן ובהתאם למזג האוויר. 
 
קולקציית הפקעות המתאימות לשתילה יהיו חצבים ואמריליס בלדונה, שפורחים בסתיו, פקעות של רקפות שמתאים מאוד לשתול במסלעות, פקעות של ספקרסיס ופרזיות עם עמודי פריחה גבוהים ושלל צבעים שפורחים באביב וגם פקעות של אירוסים, נרקיסים, צבעונים וכמובן נוריות וכלניות, שפורחות באביב למשך זמן רב.
 
סוקולנטים, שנותנים מופעי פריחה בעונת החורף, מוכיחים שגם עלווה יכולה להיות יפה. יש זני סוקולנט שקצוות עליהם מאדימים בחורף, ואם נספק להם חצי יום שמש, הגיוון בעלים בין אדום וירוק יצור מראה צבעוני. מומלץ להשקות אחת לשלושה שבועות ויותר, לפי תנאי מזג האוויר. מאחר שמערכת השורשים שלהם קטנה, נוח לגדל אותם בעציצים קטנים ושטוחים. אצל הסחלבים יש להפחית דישון בחורף. אפשר להעביר אותם למקום מואר יותר בבית, כדי שיקבלו קרינת שמש חורפית ישירה. השקיה מתאימה היא פעם בעשרה ימים.
 
 
אם תרצו ללכת על המיוחד והנדיר יותר, ישנן פקעות כמו סיפנים למיניהם, דוביניה, רומוליאה וגיזוריזה בצבעים שונים, אך אלה זקוקות לטיפול רב יותר מהפקעות הרגילות. כמו כן, ניתן לשתול פקעות מהבר בארץ, כמו סייפן התבואה, נורית, כלנית בר וסחלבים. את הפקעות אפשר לשתול באדמה בגינה, במכלים ובמסלעות כבודדים וכקבוצות.
 
הבצל והפקעות מכילים את מלאי המזון הדרוש ליצירת העלים והפרח, ולכן אין צורך בטיפול רב להצלחת הגידול. יש לדאוג לזיבול ואוורור הקרקע ולהשקיה מועטה עד לבוא הגשמים. חלק מהפקעות ומהבצלים צריכים טיפול מקדים לפני השתילה: למשל הצבעונים, שצריכים להיות מאוחסנים בקירור מספר שבועות לפני השתילה, והכלניות והנוריות שיש צורך להשרות במים למספר שעות. 
 
אז מתי בדיוק לשתול פקעות: עונת השתילה המומלצת ביותר היא בין החודשים אוקטובר-דצמבר, והפריחה תתפתח בעיקר באביב, לכן חשוב לשתול בזמן. שתילה מאוחרת תביא לצמחים קטנים עם פריחה דלה. עם גמר הפריחה אפשר להוציא את הפקעות מהקרקע לאחר נבילת העלים ולשמור אותם במקום חשוך ויבש עד העונה הבאה. אם נשאיר אותם בקרקע ונמשיך להשקות בקיץ, חלקם אולי ישוב בשנה הבאה, אבל חלקם גם יירקב.
 
שלום, אני גודטיה

 
 

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

פסק זמן בחוץ: סוד הקסם של אביזרי הגינה והמרפסת


הפריטים שעושים את הגינה והמרפסת יכולים להיות ממוחזרים, ידידותיים, אקולוגיים או טבעיים. שילובם בעיצוב הקיים הופך את החוץ למזמין במיוחד. מצעד פריטים מיקר ועד זול

עיצוב גינה ומרפסת

כל בית צריך מרפסת, אז מה עושה מי שאין לו?


אתם אוהבים לשבת בחוץ אבל אין לכם מרפסת? מעט תכנון, הרבה סטיילינג וכמה פיסות נוסטלגיה, יכולים לפצות ולייצר עבורכם את האווירה הנדרשת

עיצוב גינה ומרפסת

מקום תחת השמש: פינות הישיבה של פסים יוציאו אתכם החוצה


יש לכם גינה או מרפסת? זה הזמן להכיר את חברת פסים שמתמחה בייצור של פינות זולה, נדנדות גינה, שולחנות קק"ל, פופים, ערסלים וריהוט חוץ נוסף

עיצוב גינה ומרפסת

בחירות 2019 בחללי החוץ


בכל הקשור לחללי החוץ אנחנו כבר בחרנו, תנו לנו מרפסת טרופית מלאה בסקולנטים פוטוגניים, גינות במראה כפרי פראי, ומים, המון מים. בניין ודיור בוחרים את סגנונות הגינה והמרפסת האולטימטיביים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *