כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב גינה ומרפסת  //  קטנה וירוקה

קטנה וירוקה

שטח מצומצם, מים יקרים, צל מהבניינים השכנים… עם כל המגבלות, איך בכל זאת אפשר ליהנות מפינות פרטיות ירוקות ופורחות

מאת: נעמה צור צילום: תום מרשק


בית צמוד קרקע הוא מרכיב מרכזי בחלום הישראלי. מי לא חלם על בית שסביבו כרי דשא ירוקים, עצי פרי ופרחים רעננים? אך כשמצליחים להגשים את החלום מסתבר פעמים רבות כי המציאות ורודה הרבה פחות, או בעצם ירוקה.

גודלו המצומצם של המגרש, השטחים הקטנים שנותרו לגינון לאחר הבנייה, משבר המים ומחירם הבלתי אפשרי, הצל שמטילים הבניינים הגבוהים שסביב – אלה רק חלק מהסיבות ההופכות לעתים את הגינה מנכס לנטל ולשטח לא מתפקד.

לגננים ולמתכנני נוף פטנטים וטיפים רבים ליישום בגינות קטנות. ננסה להביא כמה דוגמאות כאלה כאן, והפעם ארבע גינות של אילן בר, בעליה של "גינות אילן", העוסק בתכנון ובביצוע גינות פרטיות:

אזור הכניסה למגרש הוא בדרך כלל חלק חשוב משטח הגינה, ויש לתכננו ככזה ולא להתייחס רק לתפקודו כשביל גישה לבית. אזור זה הוא "כרטיס הביקור" של השטח והבית, לכן יש להשקיע בתכנון נכון שלו, שיבליט את הראוי להדגשה באמצעות צמחייה, אלמנטים דוממים, תאורה ומהלכי השבילים. אם תנאי המקום מתאימים, כדאי לנצלו כאזור ישיבה ותצפית אל הבית ולחוץ. נוסף על כך, יש לדאוג לסימון נוח וברור של מהלכי הגישה לבית ביום ובלילה.

מסגרת הגינה נועדה להעניק פרטיות, אך יש להתייחס אליה גם כאל חלק מהגינה. אפשר לבחור בגדר חיה, אך בגינות קטנות מאוד עדיף לעתים לחסוך במקום ולהסתפק בגדר עשויה עץ, קנים או אבן, ולצדה צמחייה בגבהים משתנים שתקשט בירוק, תבליט, תטפס ותשתמש בגובה הגדר, תוך טשטוש הגבול ויצירת ממד עומק לגן הקטן

דשא – כן או לא? נוכח משבר המים בארץ, העלאת המחיר המטורפת וההנחיות שלא להשקות גינות מהקיץ שעבר, יש נטייה לוותר על הדשא. בגינות קטנות יש לזכור גם כי אם השטח מוצל במשך רוב שעות היום בשל בניינים גבוהים או עצים ותיקים, או שכלב מתרוצץ בחצר הקטנה, סיכויי הדשא לשרוד ולהיראות ירוק ויפה קטנים ממילא. התחליפים הם משטח דֵק הנותן תחושה טבעית ו"רכה" יותר מריצוף אבן לסוגיו, או דשא סינתטי שהפך פופולרי במיוחד בשנה החולפת. במקרים אחרים, למשל כשיש צורך במקום נרחב לאירוח, אפשר לבחור בריצוף אבן, תוך הקפדה על התאמתו לריצוף השבילים ולחומרים המופיעים בבית. אם רוצים שטח ירוק בכל זאת, אפשר לבחור בצמחייה משתרעת בעלת עלווה קטנה וצפופה, חסכנית במים.

בתכנון פינות הצמחייה כדאי ליצור עומק באמצעות משחק גבהים של עצים, שיחים גבוהים, נמוכים ומשתרעים, מטפסים ומיכלים – אדניות, עציצים תלויים, מכלים גדולים בודדים או חוזרים וכולי. ככלל, צמחייה בעלת עלווה קטנה מתאימה במיוחד לגינות קטנות ואפשר לגוון בצבע העלים, במרקמם ובצורתם וליצור גושי צמחייה שיקנו תחושה ירוקה גם בגינה קטנה ומרוצפת. כך למשל, הדס, סיגלית אפריקאית, ירקה, המתאימים במיוחד לכיסוי שטחים מוצלים, ורבים מהצמחים הנהדרים השייכים למשפחת העשבים הקישוטיים.

קוראינו מוזמנים ליצור קשר במייל: Info@bvd.co.il ולשלוח אלינו תצלומים של גינות קטנות, יפות ומעניינות שיצרו במו ידיהם או בסיוע מקצועי.
 

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

גינה של אושר: מכינים את הגינה הפרטית לקיץ


סוכות ופינות ישיבה מיוחדות, בריכות ומים זורמים ומצע לפעילות חווייתית של ספורט ומשחק יהפכו כל גינה פרטית לאזור בילוי בעונה החמה

עיצוב גינה ומרפסת

החשיבות של הגבהת מעקה למי שגר בבניין עם מרפסת


אתר תראה לי דלת ואתר יור לינק יצאו לבדוק את חשיבות הגבהת המעקה במרפסות וגם מצא חברה מומלצת בתחום

עיצוב גינה ומרפסת

הדרך ליצירת פינת זולה נעימה במרפסת


רוצים מרפסת באווירה של גינה? פינת זולה מפנקת היא בדיוק הפתרון בשבילכם

עיצוב גינה ומרפסת

לכל גינה יש סיפור


חברת "שדות", עוסקת בהקמה, תכנון ועיצוב של גינות פרטיות כבר מעל 25 שנה, וכמו שזאב דיאמנט, הבעלים של חברת "שדות" אומר: "אנחנו דואגים להכל, עד שמתקבלת היצירה המושלמת בסיום"

תגובות

כתיבת תגובה

בודק...