כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב גינה ומרפסת  //  קטנה וירוקה

קטנה וירוקה

שטח מצומצם, מים יקרים, צל מהבניינים השכנים… עם כל המגבלות, איך בכל זאת אפשר ליהנות מפינות פרטיות ירוקות ופורחות

מאת: נעמה צור צילום: תום מרשק


בית צמוד קרקע הוא מרכיב מרכזי בחלום הישראלי. מי לא חלם על בית שסביבו כרי דשא ירוקים, עצי פרי ופרחים רעננים? אך כשמצליחים להגשים את החלום מסתבר פעמים רבות כי המציאות ורודה הרבה פחות, או בעצם ירוקה.

גודלו המצומצם של המגרש, השטחים הקטנים שנותרו לגינון לאחר הבנייה, משבר המים ומחירם הבלתי אפשרי, הצל שמטילים הבניינים הגבוהים שסביב – אלה רק חלק מהסיבות ההופכות לעתים את הגינה מנכס לנטל ולשטח לא מתפקד.

לגננים ולמתכנני נוף פטנטים וטיפים רבים ליישום בגינות קטנות. ננסה להביא כמה דוגמאות כאלה כאן, והפעם ארבע גינות של אילן בר, בעליה של "גינות אילן", העוסק בתכנון ובביצוע גינות פרטיות:

אזור הכניסה למגרש הוא בדרך כלל חלק חשוב משטח הגינה, ויש לתכננו ככזה ולא להתייחס רק לתפקודו כשביל גישה לבית. אזור זה הוא "כרטיס הביקור" של השטח והבית, לכן יש להשקיע בתכנון נכון שלו, שיבליט את הראוי להדגשה באמצעות צמחייה, אלמנטים דוממים, תאורה ומהלכי השבילים. אם תנאי המקום מתאימים, כדאי לנצלו כאזור ישיבה ותצפית אל הבית ולחוץ. נוסף על כך, יש לדאוג לסימון נוח וברור של מהלכי הגישה לבית ביום ובלילה.

מסגרת הגינה נועדה להעניק פרטיות, אך יש להתייחס אליה גם כאל חלק מהגינה. אפשר לבחור בגדר חיה, אך בגינות קטנות מאוד עדיף לעתים לחסוך במקום ולהסתפק בגדר עשויה עץ, קנים או אבן, ולצדה צמחייה בגבהים משתנים שתקשט בירוק, תבליט, תטפס ותשתמש בגובה הגדר, תוך טשטוש הגבול ויצירת ממד עומק לגן הקטן

דשא – כן או לא? נוכח משבר המים בארץ, העלאת המחיר המטורפת וההנחיות שלא להשקות גינות מהקיץ שעבר, יש נטייה לוותר על הדשא. בגינות קטנות יש לזכור גם כי אם השטח מוצל במשך רוב שעות היום בשל בניינים גבוהים או עצים ותיקים, או שכלב מתרוצץ בחצר הקטנה, סיכויי הדשא לשרוד ולהיראות ירוק ויפה קטנים ממילא. התחליפים הם משטח דֵק הנותן תחושה טבעית ו"רכה" יותר מריצוף אבן לסוגיו, או דשא סינתטי שהפך פופולרי במיוחד בשנה החולפת. במקרים אחרים, למשל כשיש צורך במקום נרחב לאירוח, אפשר לבחור בריצוף אבן, תוך הקפדה על התאמתו לריצוף השבילים ולחומרים המופיעים בבית. אם רוצים שטח ירוק בכל זאת, אפשר לבחור בצמחייה משתרעת בעלת עלווה קטנה וצפופה, חסכנית במים.

בתכנון פינות הצמחייה כדאי ליצור עומק באמצעות משחק גבהים של עצים, שיחים גבוהים, נמוכים ומשתרעים, מטפסים ומיכלים – אדניות, עציצים תלויים, מכלים גדולים בודדים או חוזרים וכולי. ככלל, צמחייה בעלת עלווה קטנה מתאימה במיוחד לגינות קטנות ואפשר לגוון בצבע העלים, במרקמם ובצורתם וליצור גושי צמחייה שיקנו תחושה ירוקה גם בגינה קטנה ומרוצפת. כך למשל, הדס, סיגלית אפריקאית, ירקה, המתאימים במיוחד לכיסוי שטחים מוצלים, ורבים מהצמחים הנהדרים השייכים למשפחת העשבים הקישוטיים.

קוראינו מוזמנים ליצור קשר במייל: Info@bvd.co.il ולשלוח אלינו תצלומים של גינות קטנות, יפות ומעניינות שיצרו במו ידיהם או בסיוע מקצועי.
 

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

אל תוותרו על המרפסת שלכם


הגיע הזמן להכיר את וילון הזכוכית הכי אלגנטי למרפסת שלכם: הוא נטול פרופיל, סוגר אותה לגמרי אבל גם נאסף בקלות ונפתח למקסימום, והוא כל מה שהיה חסר לכם כדי להפוך את המרפסת לחדר הכי נחשק בבית

עיצוב גינה ומרפסת

הדבר החם הבא: המוצר שחייבים בכל מרפסת


הם מתקדמים, הם מעוצבים והם מיוצרים ממש כאן. תנורי החימום של וויליאם מרסלו הם הפתרון האידאלי למרפסת או לגינה

עיצוב גינה ומרפסת

החיים הטובים עוברים החוצה


באמצעות חומרי גלם איכותיים, ארגונומיה נוחה ואסתטיקה משובחת חוויית הבישול עוברת החוצה לחצר. מטבחי החוץ של גנים ושושנים מגשימים פנטזיות קולינריות ומשקפים את התשוקה במלואה

עיצוב גינה ומרפסת

בדרך לפיקניק עוצרים במרפסת


רוצים לעשות על האש מושקע בלי לעמוד בפקקים? בואו לגלות איך אפשר לתכנן מטבח חוץ מאובזר שישאיר אבק ליערות קק"ל

תגובות

כתיבת תגובה