בניין ודיור

עיצוב גינה ומרפסת  //  שחייה צורנית: 8 בריכות מעוצבות ומפתיעות

שחייה צורנית: 8 בריכות מעוצבות ומפתיעות

מתכננים לבנות בריכה בחצר? אל תסתפקו במלבן מחופה אריחים, הנה כמה דוגמאות לבריכות מעוצבות בעולם שידהימו אתכם

מאת: רוני כוכבי צילום:


כשחושבים על עונת הקיץ, הדבר הראשון שעולה בראשנו הוא החום הכבד עימו נאלץ להתמודד במשך ימים ארוכים. הכלים העומדים לרשותנו להתמודדות עם החום אינם מעטים; אמצעים מקררים בצורת מזגנים, מאווררים, אך מעל כולם אלה כמובן הים והבריכה, בהם אנחנו עומדים לבלות את מרב זמננו הפנוי.

 

בעוד חוף הים הוא בעל מראה שבסיסו קבוע, שכן מדובר ברוב המקרים ביצירה של הטבע, הבריכה מייצגת את ההיפך הגמור – עיצוב יד אדם המקדשת את הפונקציה. מטרה זהה – מראה שונה.

 

שנת 1896 בישרה לא רק על כניסתו של ענף השחייה אל המשחקים האולימפיים, אלא גם על כניסתה של בריכת השחייה אל תודעת הציבור באשר הוא. מאז אותן שנים ותחילתה של המאה ה-20 התפתחו בד בבד ענף הספורט המדובר ומגוון עיצובי הבריכות כאחד.

 
בריכות שחייה לבית: לכל העסקים ובעלי המקצוע
בריכות נוי: לכל העסקים ובעלי המקצוע
 

בשונה מבריכות בבתים פרטיים או בתי מלון, הבריכה הציבורית תשרת בראש ובראשונה את התכלית – פעילות השחייה. וכך, ברוב הערים, גם אם בקרב תרבויות שונות, יזהה השחיין בבריכה הציבורית את אותם המראות: מלבן ארוך, מחופה אריחים בגוונים תכולים וכחולים עם נגיעות שונות של צבע במקומות מסומנים. אלמנטים מקוריים קצת יותר המייצגים יצירתיות יהיה קל יותר למצוא דווקא בבריכות הפרטיות, כאשר התקנים והנורמות הופכים קריטיים מעט פחות. אפשרויותיה של הבריכה הפרטית הן רבות יותר מן הבחינה העיצובית, והיא מסוגלת לקבל על עצמה תכונות ייחודיות הנמנעות מזו הציבורית.

 

בריכות המצויות בבתים פרטיים הן לרוב קטנות במידותיהן ומאפשרות עיצוב מיוחד ושונה. אומנם הצורה המלבנית שמדגישת את תכלית של הבריכה, היא עדיין זו השולטת, אך ברחבי העולם, כמו גם בקרב קהל ישראלי מצומצם, ניתן לזהות בריכות לא גדולות במיוחד המשקפות עיצוב מעט שונה, כאשר לכל בריכה תכונה אחת עיקרית שייחודית רק לה. אז רגע לפני שאת מחליטים איזו בריכה להתקין בבית, ולא בריכה מתנפחת לא נחשבת, הנה כמה בריכות מעוצבות בעולם מהן תוכלו לקבל השראה:

 

הבריכה "הטבעית" – חלק מן הנוף 

בבריכות מן הסוג הזה יבואו לידי ביטוי חומרי בנייה מקומיים וכאלה שניתן למצוא גם כחלק מן המבנה הסמוך. הקרבה בין הבריכה והבית הפרטי תהיה רבה וכך שני הגורמים ייראה כחלק אחד. איזור הבריכה איננו מוגדר על ידי ריצוף או גדר וכך ישתלב באופן זורם עם הנוף הסובב.

 

תכנון ועיצוב: המשרד השוודי "ווינהארדס" Wingardhs
סטטוס: פרויקט בנוי (תכנון משנת 2000)

מיקום: שוודיה

 

 צילום מסך: אתר wingardhs.se
 

הבריכה "הנעלמת" – שאין מעוניינים להדגישה 

בבריכות מן הסוג הזה לא יהיה תיחום או גידור של איזור הבריכה, זו תהיה חופשייה מכל אלמנט ממסגר. כמובן שלא תבלוט מעל פני השטח מלבד לאמצעי הכניסה אליה. אלמנטים המסמנים אותה יודגשו בצבע בולט.

 

תכנון ועיצוב: עיצוב של המשרד האוסטרי "פיכלר וטראופמן" Pichler & Traupman
סטטוס: פרויקט בנוי (תכנון משנת 2003)

מיקום: אוסטריה
 

צילום מתוך אתר: pxt.at

 

הבריכה "הדומיננטית" – עיקר תכנון הבית 

בריכות מן הסוג הזה יחולקו לכמה חלקים סביבן ייבנה הבית, כך הבריכה הופכת לחלק מרכזי, פיזית ומבחינת החשיבות. אין הפרדה בין הגלוי לנסתר – דיירי הבית עדים לכל המתרחש בבריכה שכן זו נמצאת לידם, מעליהם ומתחת לקרקע עליה הולכים.

 

תכנון ועיצוב: המשרד ההולנדי "וויאל ארטס" Wiel Arets Architects
סטטוס: פרויקט בנוי (תכנון בשנים 1998-2001)

מיקום: ספרד
 

 

הבריכה "המהודרת" – רבת העיטורים 

מוטיבים מזרמים ארכיטקטוניים שונים יבואו לידי ביטוי במראה הבריכה כמו גם בסביבתה הכוללת. אלמנטים קישוטיים מן הקלאסיקה, האר-נובו והארט-דקו; ריבוי קישוטים שמקורם בצומח, פרטים מדוקדקים ופסיפס מרובה חלקים וצבעים. עומס אלגנטי.

 

תכנון ועיצוב: אדריכלית ג'וליה מורגן 
ססטוס: פרויקט בנוי (תחילת הבנייה בשנת 1924 – סיומה בשנת 1936)

מיקום: קליפורניה, ארה"ב
 

הבריכה של טירת הרסט קאסל בקליפורניה (צילום: Stan Shebs, ויקיפדיה)

 

הבריכה "הברוטליסטית" – משלבת החומרים 

שילובו של אלמנט המים יחד עם זה הדומיננטי של הבטון עשוי לייצר מראה שתלטני על הסביבה כולה; בריכה הנמצאת בתוך הבית כחלק אינטגרלי מן העיצוב הראשוני תיראה "מאיימת" על כל הנמצא תחתיה רק בגלל בחירת החומרים.

 

תכנון ועיצוב: משרד הספרי "אנסמבל סטודיו" Ensamble Studio
סטטוס: פרויקט בנוי (משנת 2005)

מיקום: מדריד, בספרד
 

 צילום מסך: ensamble.info
 

הבריכה "הבלתי אפשרית" – שלא ניתן להאמין בקיומה

בריכות אין-סופיות שגבולן איננו ברור מתאימות לאתרי נופש עם נוף צפוי. כאשר מדובר בבניין דירות הדבר הופך לבלתי צפוי וישנו חשש / ריגוש מתמיד מכל המתרחש מעל ומתחת.

 

תכנון ועיצוב: המשרד המקסיקני די.סי.פי.פי DCPP Arquitectors

סטטוס: פרויקט לא בנוי (אין תאריך צפוי לבנייה) שתוכנן בשנת 2012

מיקום: לימה, פרו

 

 צילום מתוך: dcpparquitectos.com
 

הבריכה "המעודכנת" – מלבנית אבל עם טוויסט 

בריכות מסוג זה יעתיקו צורתן מן הבריכה הציבורית הסטנדרטית אך סביבתן תדגיש את הייחוד, כאשר הדגש הוא על הפונקציות הנקשרות עם פעולות השחייה והפנאי: כורסאות שיזוף, חללי אחסון ומדרגות כניסה לבריכה – כולם חלק ממבנה הבריכה.

 

תכנון ועיצוב: המשרד האוסטרי הארי וסאלי Heri & Salli
סטטוס: פרויקט בנוי (גמר בנייה בשנת 2008)

מיקום: קארנטן, אוסטריה

 

 מתוך: heriundsalli.com
 

הבריכה שעדיין לא נבנתה – כנראה "בריכת העתיד"

פרויקטים עתידיים רבים עבור מגדלי מגורים מציגים קונספט חדש בו בריכת השחייה איננה פרטית לכל דירה או דייר כי אם בריכה קבוצתית לכלל דיירי הבניין. רעיון חסכוני קצת יותר השומר על תכלית השחייה כמו גם על יכולת גיוונו של העיצוב כמו גם על שילובם של אזורי ישיבה וצמחייה.

 

תכנון ועיצוב: משרד האדריכלים האמריקאי קוהן פדרסון פוקס Kohn Pederson Fox
סטטוס: פרויקט שבנייתו צפוייה להיגמר בשנת 2016

מיקום: סיאול, קוריאה

 

התקנת בריכה בבית: כמה זה עולה לכם?

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

החום מישראל, העיצוב מסקנדינביה: 5 כללים פשוטים למרפסת נורדית


זה הזמן לנגב את טיפות הזיעה הזולגות ולהחליף אותן ברוח קרירה הנושבת מהסגנון הסקנדינבי היישר למרפסת. צעדים פשוטים למראה צונן ומעוצב

עיצוב גינה ומרפסת

פסק זמן בחוץ: סוד הקסם של אביזרי הגינה והמרפסת


הפריטים שעושים את הגינה והמרפסת יכולים להיות ממוחזרים, ידידותיים, אקולוגיים או טבעיים. שילובם בעיצוב הקיים הופך את החוץ למזמין במיוחד. מצעד פריטים מיקר ועד זול

עיצוב גינה ומרפסת

כל בית צריך מרפסת, אז מה עושה מי שאין לו?


אתם אוהבים לשבת בחוץ אבל אין לכם מרפסת? מעט תכנון, הרבה סטיילינג וכמה פיסות נוסטלגיה, יכולים לפצות ולייצר עבורכם את האווירה הנדרשת

עיצוב גינה ומרפסת

מקום תחת השמש: פינות הישיבה של פסים יוציאו אתכם החוצה


יש לכם גינה או מרפסת? זה הזמן להכיר את חברת פסים שמתמחה בייצור של פינות זולה, נדנדות גינה, שולחנות קק"ל, פופים, ערסלים וריהוט חוץ נוסף

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *