כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

עיצוב גינה ומרפסת  //  שלווה ים תיכונית

שלווה ים תיכונית

גן ענק במושב משמרת מאפשר מגוון פעילויות – באווירה רגועה, קצת אירופית וקצת כמו בקיבוצים של פעם

מאת: נעמה צור צילום: אלעד שריג


מפינת הישיבה הנסתרת – כשמשמאל מציצה בריכת השחייה הארוכה והמנצנצת, מוקפת בצמחייה פורחת, ומימין משתרע מדרון דשא ענק ירוק ומושלם – החיים נראים יפים במיוחד. אפשר לשכוח לרגע את ארצנו היבשה והמתייבשת, הצבועה בחום-צהוב של אמצע הקיץ, ולהרגיש כאילו נחתנו באיזו אחוזה בטוסקנה או בפרובנס.

בעבר היה השטח תחום בעצי פיקוס ענקיים מצדו האחד של המגרש ובשדרת ברושים מצדו השני

אך אם נחזור לקרקע המציאות – אנו נמצאים במושב משמרת, בגן הפרטי של מוטי לביא, בעליה של חברת ניצנים. לביא רכש במושב נחלה בשטח של 30 דונם; רובו של השטח נותר חקלאי, למעט כשישה דונמים בקדמת השטח, המהווים את גן הבית. בתוך השטח נמצאים עוד כמה מבנים פרט לבית המשפחה: משרד מרווח, ביתן אירוח לחברים, ובקצה השטח – פינת חי שבה אורווה לסוסי פוני ולול עופות. בין המבנים שהוסבו ושופצו לשימושיהם החדשים זורמת מדשאה ענקית וירוקה, ממש כמו פעם בקיבוצים, התורמת לתחושת הרגיעה והנופש במקום.

בעבר היה השטח תחום בעצי פיקוס ענקיים מצדו האחד של המגרש ובשדרת ברושים מצדו השני, וביניהם מדשאה ואזור משופע של שיחים שגדלו פרא במשך שנים רבות. במהלך חידוש השטח נפתחו בתחילה חסימות העצים, ונסללה דרך יפה ופשוטה של אספלט המובילה מהכביש לשטח המטעים החקלאי שמאחורי הגן. בקדמת הבית הושארו חלק מהעצים הוותיקים שהיו בשטח, ונוספו להם עצים חדשים בוגרים.

הגן המחודש מנצל היטב את הטופוגרפיה הבעייתית של השטח – מדרון תלול היורד מהבית לכיוון המטע

כך נעשה גם בשאר הגן: לצד העצים שהיו בשטח – עצי פקאן, ברושים, פיקוסים ענקיים – שאת חלקם היה הכרח לגזום, ועצי הדר גדולים, שהועתקו מאזור אחר בנחלה: ליצ'י, הדרים, פג'ויות ועוד, כך שנוצר מראה של מקום ותיק, שהתפתח כאן במשך שנים רבות.

השיטה של הוספת חדש על הישן ננקטה גם בצמחים המטפסים: לצד אלה שטיפסו על העצים נשתלו בקרקע כמויות של קיסוסים ומטפסים אחרים, שמשלימים את המראה הירוק והוותיק של הגן. אחת הפינות היפות והמיוחדות בגן היא ביתן האורחים, שחלונותיו מציצים מתוך הצמחייה העוטפת אותו לגמרי, בין יערת הדבש והקיסוסים הירוקים.

בין המבנים זורמת מדשאה ענקית וירוקה, ממש כמו פעם בקיבוצים

הגן המחודש מנצל היטב את הטופוגרפיה הבעייתית של השטח – מדרון תלול היורד מהבית לכיוון המטע. בסמוך לבית ולרחבת הישיבה החיצונית עוצב שטח מישורי שבו נבנתה בריכת השחייה (בגודל 18X5 מ'). ציר חזק וברור של עצי הדר וסביבם שיחי אגפנתוס מלווה חלק מהמדרון, ויוצר עוד מוקד עניין בגן, מעבר לפינות הישיבה הרבות והמבנים שבתוכו.

בהמשך השטח, במפלס הנמוך יותר, נבנה גיא קטן ומקסים, ובו פינת ישיבה, טאבון בנוי, ולצדו פינת מדורה נמוכה שסביבה מדרגות אבן רחבות לישיבה סביב האש. באותו מפלס נמצא עוד מוקד: בריכת נוי ובה דגים ונימפאות פורחות, הקרובה יותר למשרד ולביתן האירוח.

אחת הפינות היפות והמיוחדות בגן היא ביתן האורחים, שחלונותיו מציצים מתוך הצמחייה העוטפת אותו לגמרי

מדרון של דשא משתפל ממפלס זה עד האורווה שבקצה השטח. לפני האורווה יש עוד פינת ישיבה תחת עצי איקליפטוס מצלים, שאת הריהוט המקובע בה בנה לביא עצמו.

באופן מפתיע, למרות הגיוון הרב של פעילויות שמציע הגן והעובדה שנשתלו בו יותר מ-500 (!) שתילים, נבחרת הצמחים שמככבת בו מצומצמת מאוד: צמחי תבלין רבים בקדמת הבית ובגיא שמתחת למפלס הבריכה –  מרוות, אגפנתוס ולצדם ליגוסטרום, מורנים ופיג'ויות – שממלאים את הגינה כולה ויוצרים אפקט חזק של צבע – בכיכובם של הכחול והסגול, לצד אפקט של מרקם וצורה שנוצר בזכות האחידות היחסית של הצמחים והחזרה שלהם בחלקי הגן השונים.

עוד בנושא

עיצוב גינה ומרפסת

החשיבות של הגבהת מעקה למי שגר בבניין עם מרפסת


אתר תראה לי דלת ואתר יור לינק יצאו לבדוק את חשיבות הגבהת המעקה במרפסות וגם מצא חברה מומלצת בתחום

עיצוב גינה ומרפסת

הדרך ליצירת פינת זולה נעימה במרפסת


רוצים מרפסת באווירה של גינה? פינת זולה מפנקת היא בדיוק הפתרון בשבילכם

עיצוב גינה ומרפסת

לכל גינה יש סיפור


חברת "שדות", עוסקת בהקמה, תכנון ועיצוב של גינות פרטיות כבר מעל 25 שנה, וכמו שזאב דיאמנט, הבעלים של חברת "שדות" אומר: "אנחנו דואגים להכל, עד שמתקבלת היצירה המושלמת בסיום"

עיצוב גינה ומרפסת

המשמעות שמאחורי עשרת הפרחים הנפוצים ביותר


לפרחים יש תפקיד מרכזי באופן שבו אנשים מתקשרים במשך אלפי שנים. אנו נותנים אותם זה לזה באירועים שמחים או עצובים, ומציבים אותם כדי להקנות משמעות מסוימת לאירועים שלנו.

תגובות

כתיבת תגובה